Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 24 серпня

У випуску розбираємо такі фейки: фейковий "документ" Міноборони про втрати у ЗСУ, методичку для пропагандистів на окупованих територіях яеі вони "не мародери і не вбивці", росіяни "знищили" шість американських ракетних комплексів HIMARS, окупаційна влада роздає "питну воду" та відновлює водопостачання в Маріуполі, США та Велика Британія анонсували "військову інтервенцію" в Україну.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Малозабезпеченим у Польщі відмовляють у безоплатній їжі через українських біженців

У мережі поширюють відео з їдальні, на якому нібито видно як полякам відмовляють у безплатній їжі. Російські медіа поширили його з коментарем, що нібито чоловікові відмовили в тарілці супу для знедолених. Це — маніпуляція.

Відео записане у Вроцлаві у їдальні World Central Kitchen, яка надає цільову допомогу людям, що постраждали від війни в Україні. На відео справді видно як двом полякам відмовляють у їжі, але пояснюють це тим, що кошти на харчування виділені у цільовий спосіб. World Central Kitchen це — некомерційний благодійний фонд, який допомагає з харчовими продуктами людям, які постраждали через стихійні лиха чи інші кризові явища. Організація допомагає українцям з першого дня війни. Також її представники пояснили, що вони не мають змоги забезпечити їжею кожного мешканця Вроцлава та висловили співчуття через те, що комусь відмовили в їжі. Після цього випадку організація та її партнери вирішили виділити 100 місць для харчування поляків, які потребують допомоги. Російська пропаганда маніпулює відео, оскільки цільові кошти на харчування українців були виділені благодійним фондом, а поляки мають змогу скористатися допомогою в муніципальних центрах. Тобто жодних привілеїв українцям не надають.

Меседж Постачання зброї Україні збільшує кількість жертв і затягує «конфлікт»

Про це пишуть російські медіа з посиланням на промову міністра оборони Росії Сергія Шойгу перед Шанхайською організацією співробітництва. У конференції беруть участь у представники Індії, Казахстану, Китаю, Киргизії, Пакистану, Таджикистану, Узбекистану та Білорусії.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, Шойгу озвучив кілька російських пропагандистських меседжів. Насправді усі вони не нові й систематично просуваються російською пропагандою як в українському, так і в закордонному інформаційному просторі.

Йшлося про те, що нібито Захід тисне на незалежні країни «кольоровими революціями» та дезінформацією. Також буцімто Західні санкції штучно створюють продовольчу кризу. Однак саме Росія блокувала вивезення зерна з українських портів та розкрадала запаси на тимчасово окупованих територіях.

Шойгу переконував авдиторію в тому, що США обрали Україну інструментом гібридної війни проти Росії, а також що в межах американської військово-біологічної програми розроблялася біологічна зброя. «Детектор медіа» неодноразово спростовував такі повідомлення.

Ще один давній меседж пропаганди — «українські військові діють, як терористи, залишаючи “випалену землю”, а російські військові на “звільнених” територіях системно налагоджують мирне життя». Насправді ж російська армія щодня обстрілює Нікополь, Харків, Миколаїв та інші українські міста. А «налагодження життя» відбувається лише у пропагандистських сюжетах.

Також російський чиновник повідомив, що наступ уповільнився, щоб мінімізувати жертви серед мирного населення, але «спецоперація триває за наміченим планом». Уже весь світ знає про плани «захопити Київ за три дні», які не вдається реалізувати протягом шести місяців.

На думку Центру, такі звинувачення спрямовані на дискредитацію України як «держави-терориста», а США — як «спонсора тероризму». У такий спосіб пропагандисти намагаються відвернути міжнародну увагу від російських воєнних злочинів та перекласти відповідальність за скоєне на інших.

Маніпуляція У Куп’янську радіють окупації та відсвяткували День російського прапора

Російські пропагандисти поширюють «новини» з тимчасово окупованого Куп’янська, що на Харківщині. Нібито містяни тішаться тому, що росіяни прийшли до їхнього міста. Це не так.

Як пише Харківський антикорупційний центр, картинку для російських медіа створюють самі ж росіяни. Фактчекери ідентифікували учасників святкувань. За їхніми дописами дійшли висновку, що участь у регулярних виїздах на окуповану територію України взяли вже понад 700 волонтерів «Молодої гвардії Єдиної Росії». У волонтерських таборах раз на два тижні проводиться ротація, понад 100 добровольців перебувають там постійно. Саме вони й створюють картинку для російських медіа. Одна з «волонтерок» у дописі в соцмережах розповідає, що «Куп’янськ — столиця Харківської області поки Харків не звільнений».

На загальній фотографії, зробленій 22 серпня у Куп’янську, є й куратор так званих «гуманітарних центрів», які на окупованих територіях Харківської області відкрила політична партія «Єдина Росія», росіянин Олександр Мещанінов, що використовує псевдонім «Александр Куликов». На фото також є депутат Ненецького автономного округу від «Єдиної Росії» Андрій Попов. Насправді за такими повідомленнями оцінити наскільки масово взяли участь у «святкуванні» містяни, які залишились в окупації, неможливо.

Таку тактику пропагандисти застосовують не вперше. ЇЇ мета — переконати українців у тому, що мешканці окупованих територій зрадники. Натомість тих, хто залишився з різних причин в окупації, переконують, що в Україні вони не потрібні. Раніше пропагандисти поширювали схожі повідомлення про святкування Дня металурга в тимчасово окупованому Маріуполі Також окупанти поширюють пропагандистські фільми «Маріуполь: хроніки російського міста» та «Русский Херсон. Мы ждали этого 30 лет».

DisinfoChronicle: методологія роботи

Щодня команда аналітиків та аналітикинь «Детектора медіа» збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Ми фіксуємо меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року, адже саме цього дня зросла кількість обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

Наша мета — фіксувати прояви російської пропаганди, які поширюються в українському медіапросторі, у реальному часі, щоб комплексно аналізувати інформаційні атаки Росії проти України. 

  У медіа та соціальних мережах ми шукаємо російські фейки, маніпуляції, меседжі та викриття. Всі вони є частиною пропагандистських наративів. Фейк — один із найпростіших елементів, які використовують пропагандисти у своїй роботі для поширення брехні. Зокрема, у цьому розділі можна знайти брехню про те, що «Зеленський втік з країни», «продає за кордон колекції державних українських музеїв», «президент вживає наркотики». Усі ці кейси, які команда «Детектора медіа» неодноразово фіксувала протягом шести місяців в різних варіаціях, є частиною російського меседжу про те, що керівництво України байдуже до своїх громадян; воно готове будь-якої миті залишити країну, щоби вберегти себе; воно збагачується на війні тощо. Цей меседж своєю чергою наповнює наратив про те, що «Україна — неспроможна держава». Тобто будь-який великий наратив містить  десятки дрібних меседжів, що наповнюються російськими фейками.  

У розділі «маніпуляції» ми пояснюємо, як російська пропаганда через  викривлені або ж вирвані з контексту факти намагається вплинути на суспільну думку. До прикладу, бере цитату політика, вириває її з контексту, сподіваючись, що вона підігріє твердження  російської пропаганди.  

У розділі «меседжі» можна знайти виокремлені тези, які тиражують в інформаційному просторі російські пропагандисти. Йдеться про твердження росіян, які не є очевидною брехнею, однак за допомогою них агітпроп прагне сформувати суспільну думку. Наприклад, стверджуючи, що «Україна програє війну»; «Україні доведеться йти на поступки Росії» тощо. Команда «Детектора медіа» щодня фіксує меседжі для того, щоби розуміти в якому напрямку далі працюватиме агітпроп й для чого просування тих чи інших тез у конкретний момент вигідне пропагандистам. 

У рубриці «викриття» ми збираємо кейси, які стосуються того, як саме російська пропаганда намагається просувати свої ідеї в Україні та світі. Зокрема, тут можна знайти інформацію про методички російських пропагандистів; про атаки російських хакерів на Україну; про шахрайські схеми, за допомогою яких на фоні війни обдурюють українців і не тільки. 

Усі прояви російської дезінформації ми розділяємо не лише на фейки, маніпуляції, меседжі та викриття, а й групуємо на теми за допомогою тегів. Завдяки цьому на сайті можна простежити, на яку тему пропагандисти створювали найбільше фейків та маніпуляцій, й за допомогою графіків побачити, коли саме конкретна тема використовувалася пропагандистами найчастіше. 

Оскільки одним із завдань проєкту є документування — у хроніці ми фіксуємо й спростування кейсів, які знаходять наші колеги з різних українських фактчекінгових організацій. Це потрібно для того, щоби відтворити найповнішу картину того, як в Україні працює російська пропаганда та наскільки масовим стало це явище в умовах реальної війни. Дякуємо нашим колегам з StopFake, VoxCheck, Центру протидії дезінформації, Центру стратегічних комунікацій та іншим. 

Викриття Анонімні телеграм-канали поширюють фейковий документ Міністерства оборони України про втрати у Збройних силах України

Першоджерелом фейкового документа став телеграм-канал російського пропагандиста Володимира Соловйова. Цей «лист» надрукований нібито на бланку Міністерства оборони України  та адресований секретареві РНБО Олексію Данілову. Підписав його нібито головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який не має жодного стосунку до листування Міністерства оборони України. Насправді такі документи мав би підписувати міністр Олексій Резніков або ж його заступники. 

Інформація щодо втрат української армії є державною таємницею, тож на «документі» мало б бути відповідне маркування. Крім того, у «листі» купа граматичних помилок, які свідчать, що його автоматично перекладали з російської або ж писала людина, яка погано володіє українською мовою. Ймовірно метою листа є деморалізація українців через вкрай високі цифри щодо «втрат» та підкреслення «звитяги» російської армії для росіян.

Російський агітпроп створює фейкові документи від початку великої війни. Нещодавно поширювали фейкові листи українського та польського МЗС щодо перейменування вулиці на честь Степана Бандери. Також у переліку фейкових документів «укази» президента України про те, що жінки мусять «підтримувати будь-якими засобами та силами дух чоловіків, які стримують військову агресію в Україні» та щодо позбавлення громадянства окремих політиків; «лист» керівника Офісу президента головнокомандувачу щодо того, щоб не використовувати «Байрактари»; «наказ» командувача Нацгвардії розстрілювати військовослужбовців, які здаються в полон; «листи» Міністерства освіти України  про формування списків випускників призовного віку з характеристиками оцінки військово-патріотичного виховання або ж зі шкідливими програмами. Це лише окремі приклади роботи пропагандистів для підриву довіри українців до влади. Спільною рисою всіх цих «документів» є безграмотність та незнання норм українського діловодства.

Фейк США та Велика Британія анонсували «військову інтервенцію» в Україну

Таку «сенсаційну новину» поширюють російські медіа. Нібито США, Велика Британія та Польща «не приховують своєї готовності ввести війська в Україну» і зараз «готують привід» для «вторгнення» на українську територію. Це не так.

Жодних «планів вторгнення» в Україну представники Сполучених Штатів та Великої Британії не озвучували. Йшлося виключно про запобігання вкрай небезпечним діям Росії, яка провокує ядерну катастрофу європейського масштабу на захопленому українському атомному об’єкті. 

З огляду на підтверджений західними розвідками факт використання Росією захопленої ЗАЕС як «ядерного щита», представники Великої Британії та США повідомили, що атака Росії на ЗАЕС стане порушенням статті 5 статуту НАТО. Зокрема, про це сказав голова Комітету з оборони Палати громад Парламенту Великобританії Тобіас Еллвуд. Британського колегу підтримав член Палати представників Конгресу США Адам Кінзінгер. Він також наголосив, що потенційна аварія з витоком радіації на ЗАЕС, спровокована російськими окупантами, може тлумачитися як напад на держави НАТО.

У Статті 5 Вашингтонського договору йдеться про те, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Вперше цю статтю застосували як відповідь на терористичні напади 11 вересня проти Сполучених Штатів Америки. 

Російські пропагандисти постійно намагаються дискредитувати партнерські відносини України та Заходу й знецінити воєнну допомогу цих країн. Детальніше.

Викриття Росіяни розробили методичку для своїх агітаторів на тимчасово окупованих територіях з метою переконання людей, що вони не мародери і вбивці

Про те, що окупанти розробили спеціальні «методичні рекомендації» для роботи з мешканцями Запорізької та Херсонської областей повідомила пресслужба Головного управління розвідки. 

Цей «документ» поширюється виключно для «інструкторів, афільованих керівництвом “Єдиної Росії” і не передається для ознайомлення третім особам». 

Відповідно до «методички», курує роботу окупаційних адміністрацій на захоплених українських територіях виключно кремлівська партія «Єдина Росія», яка погоджує і жорстко контролює роботу будь-яких інших організацій. Цей «документ» дозволяє окупантам «збір матеріальних коштів у населення». Натомість суворо заборонено брати харчові продукти та медикаменти (зокрема, герметично упаковані) через часті випадки отруєння. Також розробники «методички» пропонують таблицю з питаннями, які найчастіше ставлять українці окупантам, і типовими відповідями з додатковими роз’ясненнями.

Раніше ми повідомляли про інші методички для російських пропагандистів щодо порівняння війни в Україні з Першою світовою та про те, як загалом писати про «спецоперацію» в Україні.

Меседж Постачання зброї Україні схоже на «чорну діру»

Кілька російських видань написали про те, що американці нібито порівняли Україну з «чорною дірою» та розкритикували постачання озброєння західними країнами. 

Насправді ж російський агітпроп видав коментар анонімного користувача, який поширює наративи російської пропаганди, за думку всіх американців. Таке узагальнення не може відбивати громадську думку. Як пише StopFake, щоб залишити коментар під матеріалом Newsweek, необхідно зареєструватися на сайті, громадянство для цього не має значення. Коментувати статті можуть користувачі з будь-яких країн, дотримуючись правил сайту. 

Соціологічні опитування серед американців показують високий рівень підтримки України та підтримки постачання озброєння Україні. 

Пропагандисти систематично використовують тактику видавання думки окремих користувачів за загальну думку авдиторії. Раніше у такий спосіб вони повідомляли про те, що нібито американці звинуватили США та Україну в крадіжці 40 мільярдів доларів у межах воєнної допомоги або ж розповідали про нелюбов французів та німців до українців.

Фейк В Україні мобілізують пенсіонерів

Таку інформацію поширили російські медіа з посиланням на інтерв’ю ексголови Служби зовнішньої розвідки України Миколи Маломужа. Це — фейк.

Насправді Микола Маломуж, відповідаючи на запитання говорив про те, що для підготовки стратегічного наступу треба підготувати резерви. Йшлося про мобілізацію військовослужбовців запасу з військовим досвідом. Про мобілізацію пенсіонерів не йшлося.

Як пише VoxCheck, для військовозобов’язаних запасу встановлено граничний вік перебування в запасі. Він залежить від звання військового: від 60 років для молодшого та старшого офіцерського складу до 65 років для вищого офіцерського складу. Під час воєнного стану в Україні можуть мобілізувати громадян віком від 18 до 60 років. Пенсійний вік чоловіків в Україні — 60 років за умови наявності необхідного страхового стажу (якщо людині не вистачає страхового стажу, вона може вийти на пенсію пізніше). Тобто, пенсійний вік і граничний вік перебування в запасі однакові. 

Раніше пропагандисти поширювали фейки про те, що в Україні нікому воювати, а тому до війська призивають ЛГБТ-людей. Також пропагандисти намагались  дискредитувати та зірвати мобілізаційні заходи в Україні поширюючи інші повідомлення. У такий спосіб вони намагаються відвернути увагу авдиторії від прихованої мобілізації в Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.