Spilnota Detector Media

Викриття Для перемоги у війні нібито має загинути майже 29 мільйонів українців

У соцмережах почали поширювати дописи українською мовою з інформацією, буцімто «наша армія звільнила 270-300 км², втративши 71 тисячу бійців вбитими». Також у тих публікаціях ідеться: для того, щоб деокупувати всі території, доведеться нібито «загробити» майже 29 мільйонів українців.

Фахівці з Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізували подібні дописи. Вони з’ясували, що такі публікації є російською ІПСО. Що стосується деокупованих територій, то так — станом на 10 вересня 2023 року Збройні сили України справді звільнили близько 270 км². Проте дані щодо кількості загиблих українських військових під час воєнних дій вигадані, оскільки ця інформація є державною таємницею й буде оприлюдненою Україною лиш після закінчення війни. Виходить, що «розрахунок» майбутніх втрат українських воїнів здійснений на основі уявних даних, тому його не можна вважати правильним.

Пропагандисти маніпулюють інформацією, вигадують факти, позаяк вбачають у цьому ефективність та потенційний вплив на українське суспільство. Подібна дезінформація поширюється з метою деморалізувати українців і змусити їх просити владу йти назустріч Росії.  Ми також опрацьовували російську інформаційну кампанію, коли від імені Мінагрополітики українцям надсилалися рецепти страв із голубів і собак у звʼязку з нібито кризою аграрного сектору в Україні.

Викриття МОЗ України нібито надсилає українцям електронні листи про дефіцит ліків у країні

Згідно з такими повідомленнями, дефіцит ліків нібито виник на фоні відмови України від лікарських засобів, що були вироблені на території Росії чи Білорусі, а також через ускладнену логістику. Крім того, листи містять поради, як у такому випадку може допомогти народна медицина. Це — російська ІПСО. 

Кейс опрацювали в Центрі протидії дезінформації та зазначили, що в самому Міністерстві охорони здоровʼя України вже встигли спростувати цю інформацію. Там повідомили, що насправді жодного дефіциту ліків немає, і додали: українці мають доступ до оригінальних та якісних ліків як в аптеках, так і в медичних закладах. 

Мета цієї псевдорозсилки — дискредитувати МОЗ України та посіяти паніку серед українців. Раніше ми аналізували меседж російського агітпропу, що в Україну нібито завозять протерміновані медикаменти, через що помирають люди.

Викриття Мінагрополітики нібито надсилає українцям рецепти страв із голубів і собак

Аграрний сектор зазнав значних втрат, тому для того, щоб звичайні громадяни України могли «хоч якось» урізноманітнити свій раціон, Міністерство аграрної політики та продовольства України буцімто зробило розсилку українцям з рецептами приготування страв із голубів, собак, колорадських жуків. Це — російська ІПСО. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дослідили цей кейс. Вони зазначили, що в самому Мінагрополітики вже спростували інформацію. Там заявили, що не робили такої розсилки, й назвали її черговою спробою росіян переконати всіх навколо в тому, що в Україні панує голод.

Раніше ми аналізували меседж російського агітпропу, що українці нібито голодують і мусять вистоювати черги по безоплатні обіди. 

Викриття У Нью-Йорку нібито зʼявився банер, на якому зображено, що війна в Ізраїлі важливіша, аніж в Україні

Проросійські ресурси почали поширювати інформацію, буцімто на одній із будівель Нью-Йорка є банер, що натякає на затьмарення теми війни в Україні ситуацією на Близькому Сході — війною в Ізраїлі. Мовляв, на банері лозунг «Stand with Ukraine» поступово витісняється іншим: «Stand with Israel». 

Цей кейс проаналізували експерти з Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони зʼясували, що інформація не відповідає дійсності. Компанія зовнішньої реклами Clear Channel Outdoors, що володіє правом на розміщення матеріалів у згаданому місці, повідомила в коментарі Reuters, що банер є фейковим. 

Уже не вперше росіяни фабрикують банери в різних містах світу з метою послаблення підтримки України її країнами-партнерами. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто в Нью-Йорку розмістили рекламний банер із написом: «Немає Зеленського — немає війни».

Викриття Українські військовослужбовці записали відеозвернення до Зеленського та Залужного зі скаргами про «безглузді штурми» в Авдіївці

Проросійські ресурси почали поширювати відео, в якому нібито українські військові, які назвалися бійцями 3-го батальйону 110-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, скаржаться Президенту України та Верховному Головнокомандувачу на погане командування й великі втрати в Авдіївці. 

Фактчекери проєкту StopFake опрацювали цей кейс. Вони зʼясували, що 110-а окрема механізована бригада ЗСУ зреагувала на це відео та спростувала його. На офіційній сторінці бригади у фейсбуці пишуть, що на відео не їхні воїни ЗСУ, а перевдягнуті в українську форму окупанти. Також підозру викликало те, що «військовий», який скаржився від імені батальйону, у цьому «зверненні» не назвав свої роту, підрозділ, посаду, прізвище чи позивний, хоча відео було записане з відкритими обличчями. 

Пропагандисти намагаються деморалізувати українське суспільство, поширюючи фейки, як-от це відео. Вони роблять це цинічно, підступно й вдаються до своєрідних способів. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто представники ХАМАСу записали відео, в якому подякували Зеленському за надану зброю.

Викриття Невідомі телефонують підприємцям на Волині від імені податкової та вимагають від них грошей

Таку інформацію зафіксували  фахівці проєкту «Брехунець». У повідомленні вони розповіли, що до приватних підприємців на Волині телефонують від імені працівників податкової, вимагаючи при цьому грошей. Зловмисники під час телефонної розмови стверджують, що з приватними підприємцями розмовляє начальник державної податкової інспекції місцевого управління Державної податкової служби у Волинській області Сергій Самчук. 

Проте це брехня. Власне, Сергій Самчук і спростував інформацію про телефонні дзвінки від податкової служби. Він також застеріг підприємців від шахрайства та закликає звертатись до поліції, якщо хтось отримує такі дзвінки.

Викриття В «Українській правді» не публікували статтю про те, що загинули офіцери 128-ї бригади, яку підозрювали в продажу зброї ХАМАСу

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють скриншот нібито статті медіа «Українська правда» із заголовком «Загинули офіцери 128-ї бригади, яку підозрювали в продажу зброї ХАМАС». Також агітпроп повідомляє про 50 загиблих військовослужбовців та натякає, що це не було випадковістю. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді такої статті у виданні «Українська правда» не існує. Внаслідок російського удару загинуло 19 військових 128 ОГШБ, а не 50, як написали пропагандисти.

У такий спосіб росіяни намагаються дискредитувати українських військових та продовжують поширювати фейки про те, що Україна продає західну зброю ХАМАСу. Раніше ми спростовували фейк про те, що представники ХАМАСу записали відео, в якому подякували Зеленському за надану зброю.

Автор: Олександра Котенко,

Викриття У фейсбуці поширюють «пророчий» вірш нібито Тараса Шевченка про «зраду в Україні», який він не писав

В українському сегменті соцмережі «Фейсбук» поширюють нібито вірш Тараса Шевченка, де він буцімто пророкує події сучасної України: «Бідняк плаче, багач скаче, а влада грабує. Бідний люд синів убитих на війні ховає. Багач ситий і пихатий весілля справляє». Однак у творчому доробку українського поета Тараса Шевченка такого вірша немає.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. У Тараса Шевченка немає такого вірша, а ще він написаний не в його стилі. На це вказала українська письменниця Оксана Забужко: «Стиль, холера, стиль: як би не маскувалась чекістська гопота, як би не кувала собі голосочок, як у казці про вовка й козенят, — стиль обов'язково їх видасть». На її думку, «шевченківські фейки» — «склепані в стилістиці малописьменного графомана й вкинуті в мережу як буцімто належні перу ТГШ, з припискою, для заохоти поширювачам, в дусі "ах як актуально, і справді пророк!" [...]».

Першоджерелом фейкового вірша є сторінка у фейсбуці «Соломія Українець», яка не вперше просуває дезінформацію, антисемітизм та проросійські наративи. У 2018 році про це писало видання «Читомо» з посиланням на дослідження «Опори».

У такий спосіб агітпроп намагається розхитати українське суспільство, дискредитувати українську владу та спонукати до бунту проти неї. Цей «фейковий вірш» з’являється в дописах зі звинуваченнями влади у знеціненні життів українців майже одночасно з російськими фейками про те, що Головнокомандувач ЗСУ закликає до військового перевороту.

Викриття Росія розвиває дезінформаційну кампанію в Латинській Америці для дискредитації України

Держдепартамент США 7 листопада 2023 року опублікував пресреліз «Спроби Кремля таємно поширювати дезінформацію в Латинській Америці», у якому розповів, що російський уряд фінансує кампанію з дезінформації, використовуючи місцеві медіа по всій Латинській Америці. Це роблять задля того, щоби підірвати підтримку України й заразом поширювати настрої проти США та НАТО серед латиноамериканської аудиторії. Основна ціль російських пропагандистів, як ідеться в повідомленні, — створити органічний простір для поширення пропаганди. 

Про публікацію повідомили медійники онлайн-видання «Еспресо». У пресрелізі, зокрема, зазначили також, що Москва використовує розгалужену систему поширення неправдивої інформації: від вебсайтів до державних медіа, аби все більше проникати в західний дискурс. 

Водночас у повідомленні Держдепартаменту пояснили, як така дезінформаційна кампанія взагалі працюватиме. Насамперед планують організувати підготовлену групу спеціалістів редакційного колективу — а формуватимуть редколегію, наприклад, журналісти та лідери громадської думки саме латиноамериканського регіону. Згодом команда в Росії створюватиме й відправлятиме матеріали до медійників Латинської Америки для перегляду, остаточного редагування та публікації у місцевих медіа. Крім того, російська команда передбачає, що їхні матеріали «персоналізуватимуться» під латиноамериканського споживача — шляхом додавання туди локального контексту і створення в такий спосіб питомої площини для ненав’язливого поширення прокремлівських наративів. 

Серед іншого, залучатимуть технологію перекладу з російської на іспанську мову. Причому переклад здійснюватиме російський фахівець, який вправний в іспанській мові. Імовірно, задля того, щоб запобігти втраті основного контексту у повідомленнях, — російський перекладач зберігатиме потрібний Кремлю настрій. 

Викриття Шахраї створили фейковий канал Валерія Залужного в телеграмі та розсилають повідомлення дискредитаційного змісту

У телеграмі з’явилася фейкова сторінка Головнокомандувача Валерія Залужного. Про це повідомив сам Залужний на своєму верифікованому телеграм-каналі: «Отримав інформацію, що хтось, використовуючи моє ім'я, надсилає особисті повідомлення певним відомим людям із проханнями та пропозиціями дискредитуючого та провокаційного характеру».

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Валерій Залужний також зазначив: «Акаунт Zaluzhniy_ua у Telegram мені не належить, як і будь-які інші облікові записи під іменем “Валерій Залужний” тощо. Усі вони – фейкові».

Офіційні сторінки Головнокомандувача ЗСУ є у фейсбуку та соцмережі X (твітер).

Поширюючи дезінформацію з фейкового акаунту Валерія Залужного, російські пропагандисти намагаються дискредитувати Головнокомандувача, посіяти паніку та зневіру серед українського народу.

Викриття Як росіяни запустили дезінформаційну кампанію проти України через підробні сайти українських та західних видань

У соцмережі Х (колишній твітер) з 25 жовтня масово поширюють матеріали на фейкових сайтах відомих українських та іноземних медіа. Про цю спам-атаку першими написали фактчекери проєкту The Insider. «Детектор медіа» публікує основні техніки та наративи, використані в рамках цієї спам-атаки.

Частина твітів містить посилання на кілька псевдоновинних/аналітичних матеріалів. Аналітики The Insider зʼясували, що вони розміщені на сайтах, підроблених під відомі українські видання, наприклад, Obozrevatel. У цих колонках можна побачити вже неодноразово повторювані меседжі пропагандистів — мовляв, поразка України є неминучою, Ізраїль повністю забере українську військову та фінансову допомогу, українці замерзнуть без опалення та будуть виживати без зарплат і пенсій. Нібито все це для того, щоб «київський режим» утримав владу. 

Підроблюють пропагандисти і сайти закордонних медіа. Як зазначають у The Insider, псевдоколонки публікують на «клонах» таких видань як Der Spiegel, Welt, Fox News, La Parisien, Walla тощо. Західній аудиторії подають ті ж наративи, тільки англійською, французькою, німецькою мовою та івритом. На централізованість атаки та звʼязок її організаторів із Росією вказує те, що в її рамках публікували посилання на російські пропагандистські медіа, де розміщено відео про «наркомана Володимира Зеленського».

Вдаючись до такого, пропагандисти хочуть викликати в українців паніку та зневіру в українському уряді, яка мала б призвести до дестабілізації політичної ситуації. На це вказує також і те, що атака відбулась одночасно з протестами в кількох українських містах під гаслом «За демобілізацію!», де використовували однакові візуальні матеріали. «Детектор медіа» вже неодноразово спростовував російські маніпуляції та фейки, спрямовані проти влади України, обраної народом. 

Викриття У фейсбуці розпочалася фішингова атака: щоб не заблокували акаунт нібито через порушення правил спільноти, треба перейти за посиланням

У соціальній мережі «Фейсбук» почалася фішингова атака адміністраторів груп. Їм приходить повідомлення, в якому йдеться, що нібито через серйозні порушення правил спільноти їхній акаунт заблокують протягом 24 годин. Щоб акаунт не заблокували, потрібно буцімто перейти за посиланням у повідомленні та оскаржити рішення.

Фахівці Центру протидії дезінформації дослідили цю схему та закликають не переходити за сумнівними посиланнями. У такий спосіб шахраї намагаються отримати доступ до вашого акаунту у фейсбуку та інформацію щодо банківських карток і особистих даних.

Ба більше, адміністрація фейсбуку не розсилає повідомлення такого штибу. Якщо вам написали подібне, надішліть скаргу та заблокуйте автора. Якщо ви стали жертвою шахраїв, зверніться в кіберполіцію.

Автор: Олександра Котенко,

Викриття У мережі поширюється фейкова інформація щодо самогубств підлітків у Києві

В українських телеграм-каналах на тлі останніх новин щодо скоєння неповнолітніми самогубств у Києві продовжує поширюватися вже недостовірна інформація про подібні випадки. Новини про нібито самогубство кількох підлітків у різних районах столиці з’явилися 24 жовтня. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Національна поліція міста Київ на офіційній сторінці у фейсбуці закликала ЗМІ й телеграм-канали не поширювати недостовірну інформацію та не зловживати клікбейтними заголовками, а українців — довіряти лише перевіреним джерелам.

«Столична поліція одразу інформує громадян про надзвичайні події та злочини, що можуть викликати резонанс серед населення, та відкрита до спілкування зі ЗМІ», — також ідеться в повідомленні.

Автор: Олександра Котенко,

Викриття Російські боти поширюють паніку в мережі щодо подорожчання життя в Україні

В українському сегменті соцмереж російські боти поширюють інформацію про те, що в Україні постійно піднімають ціни та наживаються на населенні. Нібито ціни ростуть і люди скоро почнуть голодувати. Це — неправда.

Як зазначають фактчекери Центру стратегічних комунікацій, подібні коментарі про підвищення цін в Україні пишуть російські боти на замовлення групи «Цифрова армія Росії». Вони прикидаються українцями та поширюють меседжі про те, що скоро українці голодуватимуть.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дестабілізувати ситуацію в Україні, викликати паніку в українців та недовіру до влади. Насправді ціни в Україні підвищуються через війну, яку розв’язала Росія, проте українці працюють та донатять на армію. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що українці голодують і мусять вистоювати черги по безкоштовні обіди.

Викриття Росіяни поширюють фейкову інформацію, що в Україні створили петицію із закликом визнати злочини Ізраїлю проти Палестини

Прокремлівські телеграм-канали поширюють скриншот нібито петиції з сайту офіційного інтернет-представництва Президента України із закликом «визнати військові злочини Ізраїлю щодо народу Палестини». Буцімто автором петиції є Ахмед Тамім — голова Духовного управління мусульман України, верховний муфтій України. Це — неправда.

Як зазначають фактчекери Центру протидії дезінформації, насправді такої петиції немає ні на сайті Президента України, ні на офіційних сторінках Духовного управління мусульман України.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну, створити релігійний конфлікт на території нашої держави та погіршити відносини з Ізраїлем. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Києві відкрили бар «Храм» для сатаністів.

Викриття На Черкащині невідомі збирають допомогу військовим нібито від імені очільника ОДА

Це зафіксували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони повідомляють, що невідомі телефонують підприємцям на Черкащині буцімто від очільника ОДА Ігоря Табурця, який «збирає гроші» на допомогу військовим та просить переказати кошти на рахунок. Власне, таку інформацію про шахраїв керівник обласної державної адміністрації отримав від місцевого підприємця. 

Під час телефонної розмови пропонують переказати кошти на допомогу військовим на відповідний банківський рахунок. Проте голова ОДА не здійснював дзвінків і не просив про це. Також у своєму зверненні він додав справжні контакти керівного складу Черкаської облдержадміністрації, аби мешканці регіону перевіряли, хто насправді їм телефонує. 

Викриття Росіяни поширюють трейлер до фільму жахів «Воєнком», який нібито зняла «Студія Квартал-95»

У російському сегменті соціальних мереж, на ютубі та в прокремлівських медіа поширюють трейлер до фільму жахів «Воєнком», який нібито зняла українська компанія «Студія Квартал-95». Це — брехня.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони встановили, що відео створили росіяни. А також фахівцям вдалося ідентифікувати особу на відео — нею виявився російський актор Роман Макаров, що живе у Москві.

Поширюючи фейки про мобілізацію, російський агітпроп намагається залякати чоловіків призовного віку. Росіяни навмисне демонізують процес мобілізації та перебільшують її темпи, аби викликати паніку в українців. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що в Україні планують мобілізовувати чоловіків, яким за 60 років.

Викриття У соцмережах поширюють фейкову інформацію про виплати всім українцям у розмірі 6600 гривень

У соцмережах поширюють фейкову інформацію про одноразові виплати українцям у розмірі 6600 гривень. Нібито Верховна Рада України ухвалила закон №2708 - 267 «Про виплату грошової допомоги усім громадянам України».

На це звернули увагу фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді такого закону про виплати не існує і Верховна Рада його не ухвалювала. За цим стоять шахраї, які посилаються на Закон №2708 «Про працю», який має схожі цифри. Перейшовши за посиланням у поширеному повідомленні, людина потрапляє на сумнівний телеграм-канал або ж невідомий сайт, де намагаються випитати дані банківської картки.

Національна поліція України закликає не переходити за підозрілими посиланнями та не надавати даних своїх банківських карток і рахунків невідомим особам.

Викриття Як німецькі місцеві політики поширюють проросійські наративи щодо українських біженців

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в анонімних телеграм-каналах, стверджують, що німецькі міста у борговій ямі через «надто високу» допомогу для українських біженців. Мовляв, локальні політики наголошують, що біженці «не хочуть іти на роботу», оскільки отримують велику кількість коштів у рамках соціальної допомоги. Пропагандисти посилаються на заяви таких високопосадовців як лорда-мера міста Швебіш Гмюнд Річарда Арнольда, міністерки міграції Баден-Вюртемберга Маріон Гентжес та президента районної ради Баден-Вюртемберга Йоахіма Вальтера. У різний час вони справді виголошували подібні заяви, які спростували журналісти регіонального суспільного мовника SWR. 

  1. Українські біженці отримують по 3000 євро чистого доходу на родину від Німеччини

Це не відповідає дійсності. Згідно з підрахунками SWR, батьки-одинаки або члени сімʼї отримують 502 євро на місяць, партнери в одній сімʼї — 451 євро кожен, діти від 14 до 17 років — 420 євро, діти віком 6-13 років — 348 євро і діти до 6 років – 318 євро. Тому сімʼя з чотирьох осіб з двома дітьми у віці 12 та 14 років матиме загальний обсяг допомоги 1691 євро. Натомість мати-одиначка з двома дітьми віком до 6 років взагалі отримуватиме лише 1138 євро на місяць. Журналісти мовника зазначають, що це не надто добре для німецьких цін, враховуючи інфляцію. Ба більше, із 177 000 українських біженців, які приїхали до Баден-Вюртемберга у період з березня 2022-го до вересня 2023 року, лише 98 347 отримують допомогу від держави. Це спростовує заяви про те, що погана економічна ситуація в регіоні спричинена виключно українськими біженцями.

Аналізуючи заяви президента Вальтера, журналісти дійшли висновку, що для завищення розміру допомоги українським біженцям у своїх заявах він використовує ініціативу, яка вступить у силу з 1 січня 2024 року, згідно з якою розміри допомоги збільшать на 50 євро на особу, тобто приблизно на 200 євро більше для однієї середньостатистичної родини. Але навіть після цього підвищення розмір допомоги не сягне згаданих 3000–3500 євро. Окрім того, Вальтер посилається на те, що в біженців ще є купа пільг, наприклад, для школярів на шкільне приладдя або оплати за житло. Однак і з ними теж не все так просто.

2. Центри зайнятості оплачують проживання українських біженців у Німеччині

Це справді так, однак це рішення не має одностайної підтримки в німецькому суспільстві через його економічну доцільність. Наприклад, промисловий союз Bauen-Agrar-Umwelt розкритикував цю ідею через те, що центри зайнятості витратили надто багато грошей на оренду квартир. Згідно з розрахунком, зробленим для профспілки Інститутом Пестель, центри зайнятості у 2023 році витратять понад 20 мільярдів євро на проживання. Через це загальна ціна оренди помешкань у Баден-Вюртемберзі зросла з 5,43 євро до 7,75 євро за один квадратний метр. На думку профспілок, держава повинна надавати та будувати соціальне житло, як, наприклад, в австрійській столиці, щоб не дестабілізувати ринок нерухомості. 

3. Українці в Німеччині не хочуть працювати

Це стандартний меседж російської пропаганди, який цього разу підхоплюють німецькі політики. Однак журналісти SWR спростували і ці заяви. Зокрема, вони наголошують, що більшість українських біженців у регіоні становлять жінки з дітьми, які повинні часто самотужки доглядати за ними. Відповідно, через нестачу часу та потребу догляду за родиною в них немає змоги піти на роботу. 

Крім того, в Німеччині й надалі є проблеми з визнанням кваліфікації та професійної підготовки, здобутої в Україні. Наприклад, SWR розповідав історію української лікарки Ольги Соловйової, яка була змушена працювати прибиральницею в Німеччині через невизнання її кваліфікації. Зараз вона працює в австрійській клініці. Ці обмеження є ще однією перепоною для тих біженців, які мають високу кваліфікацію та роки досвіду роботи і хочуть працювати в ЄС, але не можуть через невизнання всього цього під час працевлаштування.

Поширюючи подібні меседжі, російські пропагандисти хочуть вкотре дискредитувати українських біженців та демотивувати європейців щодо підтримки Україні. «Детектор медіа» вже раніше публікував масштабне дослідження про те, які ще шкідливі наративи про українських біженців поширюють росіяни. 

Викриття У Ріо-де-Жанейро на статую Христа-Спасителя не одягали українську вишиванку

В українському сегменті фейсбуку поширюють фотографії та новину про те, що в бразильському Ріо-де-Жанейро статую Христа-Спасителя нібито одягнули в гігантську вишиванку. Буцімто це зробили в межах акції на підтримку України. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони знайшли оригінал фотографії статуї, а також відредаговане фото в соцмережі Х (колишній Твіттер), яке з’явилося ще у серпні 2022 року. Його виклав користувач Metreveli Nugzar, який висміює проросійських політиків. 

Про вбирання статуї у вишиванку також не писали ні на сайті, ні на сторінках та інших ресурсах посольства України в Бразилії та посольства Бразилії в Україні.

Раніше ми спростовували фейк про те, що мурахи винесли ікону Ісуса Христа зі зруйнованого будинку в Макіївці.

Викриття У соцмережах створюють фейкові сторінки українських волонтерів, медійників та військових

У соціальних мережах та на сайтах знайомств заводять фейкові сторінки українських журналістів, активістів та волонтерів. Для їх створення використовують фото та інформацію зі справжніх профілів. 

На це звернули увагу фахівці проєкту «НотаЄнота». Вони зазначають, що в таку ситуацію, зокрема, потрапили львівська волонтерка Марія Кісіль та продюсерка Ukraїner. Волонтерка стверджує, що кожен її волонтерський звіт поширює закрита сторінка з її іменем, на яку вона навіть не може зайти через налаштування приватності фейкового акаунту. Аналітики «НотиЄнота» нагадують, що фейкові сторінки українських військових та волонтерів активно створювали саме росіяни ще з минулого року, однак і не виключають того, що за цим можуть стояти шахраї.

Вдаючись до такого прийому, пропагандисти можуть легше поширювати вкиди в інформаційний простір, як це було торік. З їх використанням вони хочуть заволодіти певною інформацією, дискредитувати українців або видурювати гроші, прикриваючись відомими іменами з доброю репутацією. 

Викриття Росіяни запустили рекламну кампанію у соцмережах щодо «закону про виплати сімʼям військових»

У соціальних мережах можна знайти рекламні оголошення, згідно з якими уряд України нібито «затвердив» закон про виплати «сімʼям, які захищають» країну на фронті. На них звернули увагу в проєкті «НотаЄнота».

Вони зʼясували, що насправді за оголошеннями стоять росіяни. Зокрема, на це вказує щонайменше те, що в Україні уряд не «затверджує» закони. Крім того, ні Верховна Рада, ні Кабмін подібних рішень не ухвалювали. 

Фахівці проєкту наголошують, що росіяни запускають подібні рекламні кампанії, щоб поширювати негативні настрої в суспільстві та викликати недовіру до влади загалом. Оголошення створені з розрахунком на те, що українці почнуть запитувати у місцевої влади щодо виплат та у відповідь на відмову звинувачуватимуть її в брехні. Згодом росіяни робитимуть реклами про те, якою корумпованою є Україна. «Детектор медіа» вже писав про те, як тема корупції в Україні використовується російським агітпропом у власних інтересах. 

Викриття Шахраї виманюють гроші у волинян від імені місцевої ОВА

Таку інформацію зафіксували фактчекери проєкту «Брехунець». Вони пояснюють, що волинським підприємцям надходять шахрайські листи та телефонні дзвінки нібито від імені начальника ОВА Юрія Погуляйка з проханням перерахувати кошти для ЗСУ.

Та у відомстві Волинської ОВА заперечили цю інформацію. Там наголосили, що ні очільник ОВА, ні інші керівники Волинської облдержадміністрації не здійснюють таких телефонних дзвінків та не розсилають подібних листів.

Викриття Росіяни розсилають українським військовим повідомлення в Signal із закликом здаватися в полон

Українські користувачі додатку Signal, що популярний у військовослужбовців, отримують повідомлення із закликом здаватися в полон. Нібито за певною частотою українські військові можуть добровільно «обрати життя».

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Агітпроп змавпував український проєкт «Хочу жить», що з’явився у 2022 році завдяки Головному управлінню розвідки Міноборони України, де росіяни можуть здатися в полон. Доступ до табору полонених в Україні мають Червоний Хрест, ЗМІ, а ще він відповідає стандартам Женевської конвенції.

Проте українців, що перебувають у російському полоні, катують, вчиняють психологічне насильство, а міжнародні організації не мають доступу до місць їх утримання. Росіяни також вчиняють масові вбивства. Як повідомило ГУР, «28 липня на території колишньої виправної колонії №120 в місті Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, яка зараз використовується як місце утримання українських військовополонених, відбувся потужний вибух». Внаслідок цього загинули українські полонені. Станом на 28 липня 2023 року з 59 повернутих тіл загиблих людей ідентифікували 52.

Агітпроп намагається відвернути увагу та зняти з себе відповідальність за катування, неналежне поводження та вбивства українських військовополонених, мовляв, вони створили всі умови для безпечної здачі в полон. Раніше ми спростовували фейк про те, що командир «Азову» Денис «Редіс» Прокопенко повторно потрапив у полон.

Викриття Росіяни поширюють інформацію, що ракетний удар по Костянтинівці завдали нібито українські військові

6 вересня 2023 року російські військові завдали ракетного удару по ринку в місті Костянтинівка Донецької області. Внаслідок атаки росіян загинуло 16 осіб, ще 28 травмовано, проте кількість жертв може змінюватися. Про це повідомив Володимир Зеленський на офіційній сторінці в телеграмі.

Російські пропагандисти та прокремлівські телеграм-канали звинувачують Україну в обстрілі середмістя Костянтинівки. Нібито під час роботи ППО ракета полетіла незапланованою траєкторією або ж збила щось у небі, що впало на ринок. Агітпроп застосовує тактику віддзеркалення та перекладає відповідальність на жертву за злочини росіян. Після удару по будинку в Дніпрі 14 січня 2023 року російські пропагандисти також намагалися відбілити росіян та звинувачували у трагедії українських військових. 

За фактом обстрілу з боку російських військ прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).