Spilnota Detector Media

Викриття Росія завалює Захід дезінформацією

Журналіст американського онлайн-видання The Washington Post Лі Хокстейдер стверджує, що Росія почала активно поширювати дезінформацію в Європі ще напередодні виборів до Європарламенту. У своїй колонці Хокстейдер пише, що у 2022 році Європа вже переживала масштабну російську дезінформаційну операцію: «Підконтрольна Москві організація клонувала вебсайти газет, журналів та інформаційних служб, зокрема британського Guardian і німецького Bild, розміщувала копії під схожими доменними іменами та наповнювала їх кремлівською пропагандою». 

Основні атаки російської дезінформації спрямовані проти України: «Сайт, що видає себе за Міністерство оборони Франції, оголосив, що 200 тисяч французьких новобранців шукатимуть для служби в Україні. Знаний німецький тележурналіст, відомий як "знавець Путіна" й такий, що симпатизує Москві, як виявилося, отримав понад 600 000 доларів від російського мільярдера, пов’язаного з Кремлем». 

Війна Росії проти України усунула перешкоди для використання Москвою різних інструментів дезінформації. США можуть зіткнутися з подібним або навіть більшим викликом цієї осені напередодні президентських виборів. За словами Хокстейдера, якщо Європа не відповість на цей виклик, «що виглядає дедалі ймовірнішим, то деінде картина виглядатиме ще похмурішою. Особливо в Сполучених Штатах, де дисфункціональна політика та гарантії Першої поправки роблять відстеження російських витівок ще складнішим».

Викриття Нібито французький сайт Republican Resistance поширює російські наративи про війну в Україні

Цей ресурс поширює фейкові новини, зокрема про «загибель вояків французького іноземного легіону на війні в Україні», критикує французький уряд, публікує карикатури на президента Макрона, просуває проросійські фейки та підтримує правих радикалів. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Resistancerepublicaine.com зареєстрований і розміщений у Москві ― саме тому було обрано домен «.com», а не «.fr», призначений для французьких онлайн-ресурсів. Це встановили дослідники з Insight News Media.

На думку розслідувачів, матеріали цього сайту мають на меті поширити хаос, розпач і протестні настрої у Франції, підірвати французький уряд і підтримати правих радикалів, прихильних Москві. Раніше ми спростовували інформацію, що Франція нібито ухвалила офіційне рішення відправити свої війська в Україну. 

Викриття Фейкове попередження про «жорстокі відключення» від імені нібито «Укренерго»

У соціальній мережі Facebook від імені «Укренерго» поширюється реклама про «жорстокі відключення від електроенергії» в різних областях України. 

Однак у самому «Укренерго» спростували це повідомлення. Там пояснили, що компанія ніколи не публікує графіки погодинних відключень в регіонах. Також на неправдивість повідомлення вказують навіть граматичні помилки ― енергетики ніколи не напишуть «відключення від електроенергії». 

Публікуючи неправдиві повідомлення про відключення, недобросовісні люди в такий спосіб збільшують авдиторію своїх телеграм-каналів, додають в «Укренерго». Правдиву ж інформацію щодо відключень світла можна знайти на офіційних сторінках у соцмережах Міненерго, НЕК «Укренерго», вашого обленерго та місцевих органів влади. 

• Читайте також: Знеструмлення влітку нібито є штучно створеними українськими олігархами для наживи

Джерело: Укренерго

Викриття «Військова поліція пропонує співпрацю»: Кіберполіція та Центр протидії дезінформації виявили російську ІПсО

У мережі від імені нібито Національної поліції України поширюють інформацію, мовляв, «військова поліція» пропонує українцям винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Національна поліція України жодних схожих пропозицій не робила, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Також в Україні просто не існує «військової поліції».

Такі повідомлення є елементом російської інформаційно-психологічної операції (ІПсО) та спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні. У Центрі закликають громадян України не телефонувати за номерами, вказаними в цих повідомленнях, і не переходити за посиланнями від невідомих джерел. При цьому Росія може використовувати реальні номери телефонів органів української державної влади.

Зі свого боку Кіберполіція України нагадує про важливість перевірки фактів, інформації та тверджень, які поширюються різними каналами комунікації. 

Раніше ми аналізували маніпуляцію, яка полягала в тому, що українська влада нібито закупила кілька сотень позашляховиків, щоб «поліція ловила ухилянтів».

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Як Росія залучає режим Лукашенка до ядерного шантажу

Міністр оборони режиму Лукашенка Віктор Хрєнін повідомив про участь у другому етапі навчань російських військ з використанням нестратегічної ядерної зброї. Він висловив занепокоєння "агресивними акціями" з боку Заходу та заявив, що Білорусь готова спільно з Росією реагувати на ці "загрози".

На меседж звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації. Вони наголошують, що дозвіл на використання західної зброї на території Росії показав - ядерний шантаж Москви не спрацював. Продовження істерії з боку Кремля свідчить про те, що у Росії немає іншого плану.

Зі свого боку, Білорусь підіграє бажанням Москви з метою отримання преференцій у відповідь на зусилля з дестабілізації ситуації в Європі. Це стосується не лише ядерних загроз, а й штучно створеної міграційної кризи та участі в інформаційній війні проти України. Росія намагається підняти ставки в залякуванні Європи, залучаючи для ядерного шантажу Білорусь.

Ця заява є частиною російської кампанії ядерного шантажу, спрямованої на викликання паніки серед партнерів України та вплив на рішення щодо підтримки нашої держави.

Викриття Росія готує чергову ІПСО проти України за 15 мільйонів доларів

За даними Головного управління розвідки України, спецслужби РФ планують нову кампанію з дискредитації військового керівництва країни, націлену, зокрема, й на українську воєнну розвідку. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Російська пропаганда підготувала низку статей і фільмів, у яких розкриваються дані співробітників ГУР МОУ, залучених у координації бойової роботи спецпідрозділів Сил безпеки й оборони України.

Пропагандисти вже отримали вказівки організувати оплачуване створення та поширення відповідних матеріалів у медіапросторі України та західних держав. На це росіяни виділили 15 млн доларів, – повідомили в розвідці.

Чергова інформаційна атака Росії має на меті:

• дискредитувати українські бойові спецпідрозділи, їхніх офіцерів та співробітників;
• блокувати роботу відомств, які розробляють і виконують бойові та спеціальні завдання проти Москви;
• створити в Україні ще один фактор суспільної напруги.

Раніше ми писали про те, як росіяни набирають людей на «Майдан-3» в телеграмі.

Викриття Як пропагандисти поширюють дезінформацію про "відновлення аграрного сектору" на ТОТ, цитуючи турецьке видання

Пропагандистські телеграм-канали, які працюють на користь окупаційних сил у Запорізькій області, цитують статтю турецького видання dikGazete. Автор статті стверджує, що російські реформи в аграрному секторі Запорізької області нібито призвели до економічного підйому. Це, за їхніми словами, стало можливим завдяки підтримці російського уряду, який закуповує продукцію місцевих аграріїв за ринковими цінами та надає їм субсидії. Також вони хвалять організацію Державного зернового оператора, який створює робочі місця та платить високі ціни за зерно. Однак у них немає об'єктивної інформації про роботу цього оператора. Мовляв, Україна навпаки розпродавала землі та нехтувала регіоном. На статтю звернув увагу Запорізький центр розслідувань.

Його фахівці з'ясували, що інформація в цій публікації є маніпулятивною та брехливою. Наприклад, згадка про "рятівницькі" дії Росії у відновленні аграрного сектору Запорізької області після української влади не відображає реальної ситуації, оскільки регіон мав розвинену сільськогосподарську діяльність ще до вторгнення. Крім того, заява про продаж сільськогосподарських земель іноземним інвесторам не відповідає дійсності, оскільки до липня 2021 року в Україні був мораторій на продаж таких земель, а після його відміни продаж іноземцям залишається ускладненим.

Це медіа має виражений проросійський нахил. На момент написання тексту, на головній сторінці сайту видання були опубліковані колонки про нібито шантаж родин російських військовополонених з боку України та невтішні прогнози для України. Ці матеріали мають безпосередній зв'язок з Росією: автор одного з них вказав Москву як своє місце перебування, а інший - Санкт-Петербург.

Пропагандисти поширюють таку дезінформацію на ТОТ, щоб переконати їх у тому, що Росія нібито піклується про "нові регіони" на відміну від України.

Викриття Фейковий наказ від імені голови Харківської ОВА Олега Синєгубова

Російські телеграм-канали поширюють фото нібито наказу голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова щодо проведення евакуації представників адміністрацій і членів їхніх сімей з окремих населених пунктів Харківської області.

Після верифікації цієї інформації в Харківської ОВА, Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив, що наказ є фейковим. Також в адміністрації зауважили, що під номером 121 В, який вказано у фейковому документі, в ОВА вже існує інше розпорядження. Воно датоване 1 березня 2024 року, і стосується переоформлення ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері повної загальної середньої освіти. 

Слід звернути увагу й на оформлення так званого «наказу» та вживання в тексті документа виразів «наказуємо» та «поголовний список», що не відповідає вимогам ділового мовлення. 

Цей та інші подібні фейки росіяни поширюють з метою посіяти панічні настрої серед населення та дестабілізувати й без того складну ситуацію в регіоні, причиною якої насамперед є наступ Росії на Харківщині та часті терористичні удари по самому Харкову та області. Раніше ми спростовували інформацію, що голова Харківської ОВА нібито втік із міста.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Викриття Як Росія маніпулює темою обміну полонених

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляє, що уповноважена з прав людини у РФ Москалькова звинуватила Україну в призупиненні процесу обміну полоненими на кілька місяців.

Однак насправді Україна готова до обміну як у форматі «всіх на всіх», так і до інших варіантів. А закиди на адресу української сторони в «надуманих вимогах», які нібито «постійно змінюються» – незрозумілі та безпідставні, додають у Центрі. 

Саме Росія блокує обмін, останній з яких відбувся 8 лютого 2024 року. Аналогічно Москва блокувала процес і в другому півріччі 2023 року, намагаючись як завжди перекласти провину на Київ. Водночас Україна постійно ініціює обміни полоненими: пропозиції надходили 10 квітня 2024 року, з нагоди Пасхи та з нагоди заклику Папи Римського, однак Москва проігнорувала українські ініціативи.

Блокування Росією процесу обмінів відбувається на тлі численних порушень: росіяни вдаються до катувань і страт полонених, використовують їх у якості «живого щита», утримують у полоні й цивільних заручників.

Також РФ досі не надала ані доказів загибелі українських військовополонених, які нібито 24 січня перебували на борту Іл-76, ані тіл загиблих.

Викриття Як окупанти обіцяють "краще життя" в тимчасово окупованій частині Запорізької області

Життя у так званих “нових регіонах РФ”, тобто на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, нібито скоро покращиться. Саме такі обіцянки постійно чують мешканці тимчасово окупованої частини Запорізької області. Однак окупанти часто обіцяють, але не виконують свої обіцянки. «Запорізький центр розслідувань» (ЗЦР) зібрав неправдиві обіцянки окупантів, які за останні місяці так і не були виконані. Його фахівці наголошують, що перевірка реальної ситуації на ТОТ ускладнюється відсутністю вільного доступу до офіційних даних Росії та можливими фальсифікаціями. Тому вони орієнтуються на повідомлення та коментарі місцевих мешканців. Зокрема фахівці попереджають, що ці коментарі можуть бути упередженими, однак попри це вони відображають фактичний стан речей.

  • "Нові ліфти" для бердянців

У лютому 2024 року окупаційна влада оголосила, що окуповані території отримають 300 нових ліфтів, з яких 22 - у Бердянську. У березні навіть відзвітували про запуск трьох і монтаж ще п’яти. Пропагандисти заявили, що ці ліфти мають більшу вантажопідйомність і швидкість, працюють тихіше та є більш надійними і безпечними. Однак ці ліфти швидко перестали працювати. Місцевим мешканцям пояснили, що для їх роботи потрібні документи з Москви, яких немає. Мовляв тому поки документи не оформлять, ліфти не працюватимуть. Жителі ТОТ знову змушені ходити пішки, а окупаційна влада задовольнилася зняттям сюжету та фотозвітом.

  • Маркетплейси на тимчасово окупованих територіях

Окупаційна влада обіцяла, що на території так званої “Новоросії” почнуть працювати великі російські маркетплейси - Ozon та Wildberries. Проте самі маркетплейси спростували цю інформацію, заявивши, що на ТОТ немає необхідної інфраструктури для відкриття їхніх відділень. Найближче місце з працюючими онлайн-магазинами - тимчасово окупований Крим. Мешканці ТОТ замовляють товари з Ozon та Wildberries і отримують їх через приватних перевізників, оскільки деякі товари, як наприклад ліки, на ТОТ купити неможливо.

  • Запас ліків на ТОТ

Місяць тому окупаційна влада заявила, що в тимчасово окупованій частині Запорізької області нібито створено необхідний запас ліків і тепер жителям не потрібно чекати на поставки або замовляти важкодоступні ліки. За їхніми даними, за останні два роки на ТОТ відкрито 146 аптек та аптечних пунктів. Проте, жителі ТОТ продовжують шукати ліки, особливо дефіцитні. Замовлення через маркетплейси залишається більш надійним способом, ніж їх купівля в аптеці. Ще один спосіб - отримання ліків через “передачки” з України та Європи. Таким чином, обіцянка про запас ліків також не виконана. Окупанти маніпулюють статистикою, заявляючи про відкриття нових аптек, хоча ймовірно, що вони просто перереєстровані за правилами окупаційної влади. Наприклад, до окупації лише в Бердянську працювало більше 50 аптек, і "покращення" мережі не було потрібне.

Обіцянки покращити життя на ТОТ є частиною пропаганди, яка створює враження стабільної ситуації на ТОТ, заохочує тих, хто виїхав, повернутися, а для росіян малює картину благополуччя. За словами ЗЦР, обіцянки роздаються щодня, і мешканці ТОТ ставляться до них скептично.

Викриття Невідомі розсилають смс-повідомлення нібито від ДСНС із закликом «евакуйовуватися» з Харкова

Це зафіксували аналітики проєкту VoxCheck. У самому смс-повідомленні йдеться, що нібито розпочалася евакуація з Харкова та «прилеглих населених пунктів». 

Проте Міністерство внутрішніх справ та Державна служба України з надзвичайних ситуацій спростували інформацію про оголошення евакуації з Харкова та зазначили, що ДСНС розсилки такого повідомлення не здійснювала.

При чому такі екстрені повідомлення надходять від «DSNS UKR», а не  «ДСНС України», як на скриншоті. 

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Пропагандисти від імені Міністерства енергетики України поширюють фото памʼятки щодо рекомендацій для економії електроенергії

Так, згідно з памʼяткою, українцям радять: купувати продукти швидкого приготування, скоротити перегляд телевізора, підготувати місячний запас трусів і шкарпеток, заощаджувати заряд ґаджетів і слідкувати за дітьми, оскільки ті часто збільшують енергоспоживання. 

Однак верифікувавши інформацію в Міністерстві енергетики України, Центр протидії дезінформації при МКІП повідомляє, що поширювана пам'ятка з «порадами» не має жодного відношення до Міненерго. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть посіяти паніку серед українців та спантеличити їх. Раніше ми спростовували інформацію, що «Пункти незламності» — нікому не потрібні та що їх відкрили заради піару й вони провокують ворога на ракетні удари.

Скриншот Центру протидії дезінформації

Викриття Росія почала створювати ще більше фейків для впливу на вибори до Європарламенту

Euractiv з посиланням на Комітет із закордонних справ, оборони й безпеки Сенату Чехії пише, що російське втручання становить значну загрозу для виборів до Європарламенту.

Такі висновки зробили після нещодавніх викриттів щодо діяльності проросійського інформагентства Voice of Europe, яке, зрештою, заборонили на всій території ЄС.

«Ця медіакомпанія намагалася впливати на публічні дебати в Чехії та інших країнах ЄС за гроші РФ, працювала проти інтересів Чеської Республіки й систематично поширювала російську пропаганду», – заявляв чеський сенатор Павел Фішер.

Нагадаємо, що вибори до Європарламенту заплановані на 6-9 червня 2024 року. Вони стануть першими після виходу Британії зі складу Європейського Союзу. Раніше ми аналізували російський меседж, що ЄС нібито зникне після виборів до Європарламенту.

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Українським учням на ТОТ викладають предмет про «російські цінності»

На тимчасово окупованих територіях почали викладати предмет «Моральні основи сімейного життя», на якому учням розповідають про «російські цінності». Про це повідомляють у Центрі національного спротиву. 

Під час уроків українським дітям розповідають про російську «духовність» і «традиції». Зокрема стверджують, що жінка має народжувати й бути покірною чоловіку, а чоловік має захищати батьківщину. Відповідно, пропагандисти формують патерн «взірцевої російської родини», де чоловік має помирати у війнах, а жінка має «продукувати» нових солдатів. 

Водночас на цих уроках не розповідають, що міжнародний злочинець Путін має позашлюбних дітей і кинув свою дружину, оскільки це аж ніяк не відповідає «традиціям російської родини».

У Центрі додають, що пропаганда й промивання мізків дітей є злочином, тому кожен має понести відповідальність за ці діяння. Повідомляти ж про злочини росіян та колаборантів можна за цим посиланням.

• Читайте також: На ТОТ Луганщини формується мережа пропагандистських лекторів

Викриття Розвідка США: Кремль активізував дезінформаційну кампанію проти Зеленського

Американські спецслужби зауважують, що впродовж останніх місяців російська пропаганда посилила дискредитаційні меседжі щодо президента України Володимира Зеленського. Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на CNN

Російська дезінформація фокусується на двох темах: відході українських сил з Авдіївки, а також відтермінуванні президентських виборів в Україні. Перше росіяни прагнуть подати не як стратегічне рішення, а як поразку, а друге ― що нібито Зеленський уже не є легітимним. Водночас повідомлення про нелегітимність чинного Президента України ми вже неодноразово спростовували.

Американські спецслужби вважають, що за цією кампанією стоять російські розвідувальні служби, які поширюють дезінформацію через прокремлівські ЗМІ, підставні сайти та соціальні мережі. 

• Читайте також: Фейк про те, що син Сирського нібито привітав Росію зі взяттям Авдіївки

Викриття Як російська пропаганда виправдовує терор проти цивільних українців

Російські пропагандисти звернулися до військовослужбовців окупаційної армії із «застереженням», нібито українські спецслужби підготували на Харківщині велику кількість диверсантів. За їхніми словами, «представниками українського підпілля» можуть бути навіть жінки, літні люди та підлітки. Також пропагандисти закликають звернути особливу увагу на родичів загиблих або полонених українських військових. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Насправді інформація про українських диверсантів серед жінок, літніх людей та підлітків не відповідає дійсності. У такий спосіб російська пропаганда здійснює «інформаційну обробку» військових в умовах активізації бойових дій, заохочуючи їх вчиняти злочини проти цивільних українців. У Центрі також констатують, що російські пропагандисти мають відповідати за воєнні злочини, так само як і влада у Кремлі, яка віддає накази вбивати цивільне населення України.

• Читайте також: Зеленський з відчаю нібито наказує обстрілювати цивільні міста Росії

Викриття Росія активізувала спроби дискредитації Української Формули миру

На тлі наступу в Харківській області Росія вдалася до більш войовничої риторики щодо Української Формули миру. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Наприклад, очільник МЗС РФ Лавров, коментуючи саміт щодо Української Формули миру, який має відбутися у Швейцарії вже в червні цього року, робив такі маніпулятивні заяви: 

  • «Росія готова до переговорів з урахуванням реальностей, які склалися»;
  • «якщо Захід хоче битися на полі бою, то так і буде»;
  • «Швейцарія не підходить для переговорів, бо відмовилася від нейтралітету»;
  • «Стамбульськими угодами можна було завершити війну на вигідних для України умовах».

У Центрі додають, що РФ бачить загрозу в Українській Формулі миру, тож, як наслідок, докладає зусиль для її дискредитації напередодні саміту у Швейцарії. Ба більше, Кремль повторює тезу про нібито готовність до перемовин і водночас підвищує градус погроз. А також хоче змусити держави Заходу зменшити військову й дипломатичну підтримку України, намагаючись залякати та схилити їх до поступок. 

• Читайте також: У Ватикані нібито назвали Українську Формулу миру «провокацією»

Викриття Масштабна дезінформаційна кампанія Росії з метою дискредитувати проведення евакуації українською владою на Харківщині

Пропагандисти почали широкомасштабну дезінформаційну кампанію у зв'язку з ескалацією бойових дій у Харківській області. Наприклад, через агітпроп було розповсюджено інформацію про те, що на Харківщині нібито не відбувається евакуація місцевого населення з Вовчанська. Мовляв, «нацистські групи використовують мешканців міста як живий щит». Про це пише StopFake.

Пропагандисти стверджують, що «місцеві жителі домовилися з волонтерами, проте нікого не пустили до міста і не випустили з нього». Подібні публікації супроводжуються скриншотом переписки, в якій невідома особа пише, що «ніхто не прибув» і «нас не пускають». Не вказано, про яких саме волонтерів ідеться, а також чиє це листування.

Однак інформація про блокування евакуації харків'ян є неправдивою. Вивіз населення прикордонних населених пунктів триває, і за останні дні з Харківщини було евакуйовано близько 6000 осіб. 13 травня Вовчанськ відвідав голова Харківської обласної адміністрації Олег Синєгубов, контролюючи процес евакуації місцевих мешканців.

Центр протидії дезінформації також відзначив, що мета цієї кампанії полягає у створенні дестабілізаційної ситуації в регіоні та дискредитації Збройних сил України, які активно протистоять російським окупантам на Харківському напрямку.

Викриття Як Росія використовує «активні заходи» у своїй пропаганді за кордоном

Росія використовує різноманітні засоби для впливу на громадську думку як у власній країні, так і на міжнародному рівні. Ці засоби включають не лише «позитивну пропаганду», а й складні «інформаційні операції». Детальніше про це написали в The Jamestown Foundation.

Впродовж тривалого часу основною лінією російської пропаганди було насаджування ідеї, що істина є різною або ж навіть її не існує. Основні методи таких операцій включають поширення дезінформації, маніпулювання ідеями, загострення наявних суспільних конфліктів, дискредитацію фундаментальних цінностей та інституцій демократичних суспільств.

Поєднання цинізму та ідеології призвело до виникнення унікального російського явища, відомого як «ідеологічний цинізм», де «геополітика» стала культом без урахування моральних орієнтирів або принципів.

Крім того, російський агітпроп використовує суперечності в західних країнах та між урядами, а також ухиляння політиків від реальних проблем, щоб спричинити розбрат і поглиблення суспільної поляризації.

Найбільш ефективними інструментами в цих інформаційних операціях стали «ідеології на експорт», суть яких полягає у створенні «мініідеологій» — індивідуальних, часто суперечливих самим собі світоглядів для різних соціальних груп. Проте їм можна протистояти через викриття та спростування.

Шляхом виявлення основних стратегій, на яких ґрунтується російська пропаганда, Захід може розробити більш ефективні методи протистояння російським інформаційним операціям і зменшити глобальну підтримку російської агресії проти України.

Викриття Як Лавров намагається дискредитувати Українську формулу миру у світі

Очільник МЗС РФ Лавров в інтерв’ю боснійському телеканалу зробив низку пропагандистських заяв, щоб дискредитувати Українську формулу миру на міжнародній арені. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Зокрема, Лавров вважає, що Захід нібито бреше, коли стверджує, що РФ відмовляється від переговорів, адже «РФ насправді відкрита до переговорів на основі реалій». Заявляв він і про те, що «Україна і Захід не готові до серйозної розмови про мир», а «Формула миру – це “ультиматум РФ”» й «абсолютно тупиковий формат» тощо. Сама ж Росія не братиме участі в жодних заходах, які просувають Українську формулу миру, наголошував очільник МЗС РФ.

Скриншот Центру протидії дезінформації

Такими взаємосуперечливими заявами РФ намагається ввести світову спільноту в оману. Говорячи про нібито готовність до миру, РФ лише прагне зняти з себе відповідальність за війну. У Кремлі бачать загрозу в просуванні Української формули миру, тож напередодні швейцарського саміту інформаційні атаки посилилися, додають у Центрі. Кінцева мета цієї кампанії – зробити так, щоб Формулу миру підтримало якомога менше країн. 

• Читайте також: Фейк Україна нібито хоче почати перемовини з Росією наприкінці 2024 року

Викриття Росія планує використати «Євробачення», Олімпійські ігри та інші масштабні міжнародні змагання для поширення своєї брехні

Журналісти фінського видання Yle стверджують, що в травні РФ прагне використати як майданчик для пропаганди «Євробачення» та Чемпіонат світу з хокею. Потім схожі наративи росіяни планують використовувати влітку на Чемпіонаті Європи з футболу в Німеччині та Олімпійських іграх у Франції. 

У виданні додають, що подібну кампанію раніше зафіксували в латвійському сегменті соцмереж. Тоді група хокеїстів із Латвії взяла участь у турнірі, який організував Путін у Казані. Після цього Федерація хокею запровадила низку заборон, а в соцмережі X раптово з'явилися тисячі ботів, які виступали на захист хокеїстів та вимагали «відокремити спорт від політики». 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляють, що Москва збирається скористатися масштабними заходами у країнах ЄС, щоби послабити Європу та загальмувати підтримку України. Раніше «Детектор медіа» писав про те, як агітпроп реагує на відсторонення Росії від Олімпійських ігор 2024.

Викриття Як росіяни набирають людей на "Майдан-3" у телеграмі

У телеграмі з'явилась група, на якій українців запрошують долучитись до протесту 21 травня о 12:00 на "центральній площі". Мовляв, Україні потрібні зміни, а народ більше не повинен мовчати.

В одному з дописів зазначено, що користувачам готові платити по 50 гривень, якщо вони приведуть до групи друга. Це вказує на штучну спробу створити протест.

Також у групі можна знайти відповідну картинку із лексичною помилкою, що підказує - ймовірно, її створено не носіями мови.

Дата, обрана для "протесту" теж підіграє тезам російської пропаганди. Мовляв, 21 травня Президент України Володимир Зеленський стане нелегітимним. Однак насправді Конституція України гарантує легітимність президента під час воєнного стану.

Ця група ймовірно є частиною операції "Майдан-3", про яку попереджало ГУР. "Детектор медіа" вже писав про те, як пропагандисти ще намагаються поширювати меседж про "нелегітимність" Зеленського. Загалом, сутність повідомлень про «втрату легітимності» Володимиром Зеленським така:

  • З якогось моменту в першій половині 2024 року закінчиться термін перебування Володимира Зеленського на посаді. І його перестануть вважати повноважним лідером України. 
  • Після цього в українському суспільстві може початися неспокій. Його можна буде уникнути, якщо Володимир Зеленський піде з посади Президента України. Але він, мовляв, зробить усе, щоб утриматись при владі. 
  • Тому опозиціонери або ексголовнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний або олігархи чи партнери України змістять Володимира Зеленського з посади силою.

Викриття Російська дезінформаційна кампанія «Майдан-3» активізувалася

У соцмережі ТікТок поширюють відеоролики окремих «блогерів», які просувають тезу про нібито «нелегітимність» української влади із закликами до українців виходити на акції протесту. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО.  

Це відбувається в рамках масштабної дезінформаційної кампанії Росії під назвою «Майдан-3». ЇЇ мета — максимально дестабілізувати ситуацію в Україні, дискредитувати військово-політичне керівництво держави, а також посіяти в Україні хаос та атмосферу недовіри. 

У Центрі додають, що подібні заклики відповідають інтересам Росії, яка готується до наступу на фронті та зацікавлена в дезорганізації ситуації в Україні. А головні зусилля, спрямовані на це, готуються на 20-ті числа травня. 

• Читайте також: У США нібито з’явилися сумніви щодо легітимності Зеленського через скасування виборів

Скриншот Центру протидії дезінформації при РНБО

Викриття Як росіяни ведуть дезінформаційну кампанію щодо Харкова

Вислови російських діячів про необхідність руйнування та виведення населення Харкова були супроводжені постійним потоком схожих повідомлень у соціальних мережах. З початку 2024 року помітні ознаки організованої кампанії із заповнення онлайн-простору тривожними дописами, які просувають ідею про те, що Харків незабаром нібито стане непридатним для проживання. Про це пише Марія Авдєєва для проєкту UkraineAlert Atlantic Council.

На її думку, роль соціальних мереж в інформаційній атаці Росії проти Харкова надто важлива. Платформи, такі як телеграм, тікток та Х (раніше відомий як твітер) слугують майданчиками для ретельно спланованої російської пропаганди. Групи облікових записів, пов'язаних з Кремлем, інтенсивно просувають ключові пропагандистські меседжі на цю тему. Серед них — твердження про безнадійність військової ситуації в Україні, нездатність української держави захистити своїх громадян та імовірність того, що Харків спіткає така ж доля, як Маріуполь.

Російська інформаційна атака також виражається через поширення фальшивих заяв, які приписуються українським владним органам. Наприклад, облікові записи з Росії розповсюджували дезінформацію про те, що український уряд нібито закликає мешканців Харкова негайно залишити місто, щоб уникнути оточення російськими військами. Також поширювались фейкові звіти від українських органів про те, що Харків перебуває на межі гуманітарного кризи.

Ці фейки зазвичай мають переконливий вигляд і майже не відрізняються від офіційних комунікацій українського уряду. Вони навіть супроводжуються детальною інформацією про «безпечні маршрути евакуації». Як наслідок, багато мешканців Харкова піддаються цій дезінформації і мимоволі стають спільниками в поширенні російських фейків.

Крім того, пропагандисти використовують реальні новини і спотворюють їх, щоб ввести населення в оману і спровокувати паніку. Наприклад, серію запланованих евакуацій з певних населених пунктів уздовж лінії фронту вони описували як повноцінну евакуацію цілих районів Харківської області.

Окрім підробок оголошень уряду та умисних спотворень, пропагандисти також активно поширюють відео. В одному з них ішлося, що Харків нібито покидають тисячі автомобілів. Однак пізніше з'ясувалося, що це — архівне відео з початку вторгнення навесні 2022 року.

Викриття Пропагандисти поширюють фейки про небажання України звільняти з російського полону своїх військовослужбовців

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляють, що Кремль розгорнув чергову дезінформаційну кампанію.

Згідно з Координаційним штабом із питань поводження з військовополоненими, росіяни поширюють фейки про нібито поділ військовополонених на категорії або ж про небажання України звільняти з російського полону окремих захисниць та захисників. 

Це робиться з метою посіяти розбрат серед родин полонених військовослужбовців, провокуючи штучні конфлікти. Водночас такі дії свідчать про визнання Росією ефективності та наполегливості України в питанні визволення всіх полонених, зокрема й оборонців з Маріупольського гарнізону, додають у Центрі. 

Для України пріоритетом є звільнення кожного полоненого громадянина, незалежно від віку, статі, віросповідання чи інших особливостей. Раніше ми аналізували російський фейк про списки українських військовополонених, яких Україна нібито не хоче повертати.