Викриття Росіяни поширили пам’ятку про радіаційну небезпеку нібито від імені Міністерства охорони здоров’я України

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Міністерство охорони здоров’я України опублікувало пам’ятку про радіаційну небезпеку. У документі перелічено запобіжні заходи та рекомендації у випадку загрози радіаційної небезпеки у Хмельницькому та його околицях.

Фахівці Центру протидії дезінформації розглянули цей кейс і встановили, що такого документа не існує. Фактчекери звернулися по коментар до МОЗ, де їм відповіли, що вони не створювали жодних рекомендацій щодо радіаційної небезпеки у Хмельницькому. Крім того, на сайті МОЗ України також немає пам’яток зі згадкою про радіаційну небезпеку на Хмельниччині. 

До того ж фактчекери з’ясували, що фото з фейковою пам’яткою поширювали тільки в російському сегменті соцмереж. 

Нагадаємо, шо ця «пам’ятка» стосується серії фейків про так звану радіаційну небезпеку, яка «насувалася» на території Хмельниччини чи Тернопільщини. Пропагандисти переконували, що у містах відбулися витоки небезпечних речовин та радіації. У такий спосіб агітпроп прагне дестабілізувати настрої українців і вкотре їх залякати «ядерним бомбардуванням» з боку Росії. Нагадаємо, що раніше аналітикині та аналітики «Детектора медіа» також досліджували кейс, пов’язаний із «ядерною зброєю» в Україні. Ми проаналізували меседж, у якому пропагандисти стверджували, що українські військові використовують заборонену зброю з великим вмістом урану.

Викриття Росіяни поширили документ від імені командувача ЗСУ, який просить збільшити місця на цвинтарях для «польських найманців»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що командувач Оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ Олег Мікац нібито звернувся до адміністрації Запоріжжя з проханням збільшити місця на цвинтарях для «польських найманців». Автори повідомлень прикріплюють «документ-звернення».

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що цей «документ» — несправжній. Зокрема, на його фейковість указують такі помилки: 

  • У «документі» неправильно написано прізвище й посаду адресата. Наразі в Запоріжжі немає мера, і повноваження міського голови до нових виборів здійснює секретар Запорізької міської ради. У всіх документах його підписують як «секретар міської ради», а ось у фейковому документі вказали «голова адміністрації».
  • Фактчекери також виявили фактичні помилки. Наприклад, звернення передбачало збільшення місць на цвинтарі в Шевченківському районі Запоріжжя. Такого району в місті нема. 
  • Також вони виявили лексику, яка не притаманна офіційно-діловому мовленню; До прикладу, пропагандисти у «документі» написали «окупований Донбас». З серпня 2022 року  введено єдине поняття «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України».
Автор: Орест Сливенко,

Викриття Як у Відні збираються провести захід, де поширюватимуть російські наративи

На 10-11 червня у Відні заплановане проведення міжнародного саміту «За мир в Україні». На ньому виступатимуть представники «Росії, України та різних країн НАТО, які підтримують цілі миру» для того, щоб «покласти край війні та підготуватись до переговорів». Проте за «саміт» відповідатиме організація, керівництво якої у своїх заявах поширює меседжі російської пропаганди, як і більшість осіб у списку учасників. Метою саміту заявлено підготовку звернення «Віденський заклик до миру», яке планують передати посольствам Росії, України та країн НАТО, а також міжнародним організаціям для подальшої роботи над «мирним урегулюванням війни». 

На захід звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони проаналізували офіційну програму «саміту» і знайшли в ній багато повторень з російської пропаганди. Наприклад, організатори зазначають, що «засуджують незаконне вторгнення Росії в Україну», однак далі пишуть про те, що НАТО є відповідальним за нього. Мовляв, альянс спровокував Росію на напад. У програмі заходу немає засідань на теми повернення Україні тимчасово окупованих територій, репарацій чи покарання воєнних злочинців — їх просто проігноровано.

Влаштовує захід низка громадських організацій, серед яких Міжнародне бюро миру та Альянс дій за мир, нейтралітет і ненасильство. Колишній виконавчий директор Міжнародного бюро миру Райнер Браун поширює російську пропаганду, як зʼясували аналітики VoxCheck. Зокрема, він казав, що розширення НАТО є причиною для вторгнення Росії, а санкції проти неї змусять європейців страждати. Попри звільнення з організації у 2019 році, вона й далі продовжує запрошувати його на свої заходи. Крім того, власне бюро публікує заяви щодо того, що Україна нібито «порушує право на відмову від військової служби», хоч і не згадує про примусову мобілізацію в Росії та на окупованих територіях. Альянс дій же просуває ідеї «нейтралітету», використовуючи для цього заяви осіб, звинувачених у держзраді, зокрема Руслана Коцаби, який зараз долучився до нового проєкту Віктора Медведчука «Інша Україна». Фінансуватимуть захід також організації, що поширюють російську риторику.

Серед спікерів можна знайти лінгвіста-теоретика та філософа Ноама Чомскі зі США, що у своїх виступах просуває меседжі російської пропаганди. Зокрема, він також вважає, що НАТО спровокувало Росію на війну проти України. На пленарному засіданні саміту анонсовано виступ члена Палати представників США Денніса Кусинича. З 2014 року він засуджує санкції США проти Росії, а також поширює меседжі про «українців-нацистів» та «державний переворот». Торік Кусинич звинуватив Джо Байдена у розвʼязуванні Третьої світової війни, а цього року організував мітинг проти надання допомоги Україні. Серед спікерів також можна знайти Джеффрі Сакса, американського економіста, Юрія Шеляженка, виконавчого секретаря Українського руху пацифістів, та інших осіб, що поширюють російську риторику.

Фактично, проведення цього заходу допоможе російським пропагандистам і далі поширювати свою дезінформацію та посилить її антиукраїнські меседжі. Мовляв, за Росією стоїть увесь світ. Однак військова та політична підтримка країн НАТО мають більший масштаб за подібні заходи. 

Викриття Як китайські медіа повторюють російські наративи у своїх матеріалах

Аналітики проєкту «По той бік новин» дослідили інфополе китайських медіа і встановили, що місцеві журналісти повторюють російські наративи у своїх матеріалах. Наприклад, китайські медіа часто апелюють до нацизму в Україні. 

Фактчекери виявили, що у виданні Global Times репортер Френк Бро пов’язав Пейтона Гендрона, який убив десятьох людей в американському місті Баффало (штат Нью-Йорк), із полком «Азов». Тобто, за версією автора, «Азов» — це «суперечлива ультранаціоналістична збройна група в Україні».

Звісно ж, це неправда. Проте фактчекери дослідили підґрунтя цього та інших мітів про полк «Азов». Вони пояснили, що зазвичай китайські медіа використовують тему про існування українців-нацистів як виправдання російського вторгнення. Фактчекери підкреслюють, що з 2015 року російський агітпроп почав ототожнювати націоналізм із нацизмом, а українських націоналістів вважати одними зі своїх головних ворогів. Нібито бути українцем — це вже підстава отримати звинувачення в нацизмі з боку росіян. Хоча це не так. Та й сам термін «націоналізм» не є чимось поганим, а характеризується лояльністю та відданістю до своєї нації. 

Щодо тези китайських журналістів, буцімто полк «Азов» — збройне угруповання, це також неправда. «‎Азов» ніколи не був неофіційним формуванням. Навіть на початку створення у 2014 році добровольчий підрозділ підпорядковувався Міністерству внутрішніх справ. Згодом став окремим загоном спеціального призначення військової частини 3057 Національної гвардії України.

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Росіяни ширять документ нібито від імені українського командира з наказом «усувати фізично» порушників комендантської години в Херсоні

Цей «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У ньому йдеться, що командир 124 бригади територіальної оборони Збройних сил України Дмитро Іщенко «наказує організувати охорону та оборону високомобільного ракетного комплексу М142 HIMARS» у Херсоні, а також «усувати фізично» порушників комендантської години, які чинять опір або створюють загрозу безпеці особового складу патруля.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що наказ, який нібито видали 9 травня, і «документ» — несправжні. У ньому багато помилок в оформленні, русизмів («в тому числі») та пунктуаційних помилок, яких в офіційних документах не має бути.

Також на печатці військової частини А7053 зазначений неправильний код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) — 12375678. Аналітики StopFake зазначають, що суб’єкта з таким кодом немає в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Пресслужба 124 окремої бригади ТРО ЗСУ також спростувала цей «наказ». На сторінці у фейсбуці вони повідомили, що поширений пропагандистами «документ» є фейковим.

Поширюючи подібні документи, пропагандисти намагаються дискредитувати українську армію, зруйнувати довіру до неї та показати жорстокість і неадекватність керівництва військових частин. Також агітпроп уже не вперше намагається залякати українське суспільство. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що військовим у Миколаєві віддали наказ стріляти у дезертирів.

Викриття Як російський агітпроп дискредитує кримських татар

При формуванні іміджу кримських татар російська пропаганда використовує низку загарбницьких наративів, які Росія плекала століттями. Частина з них запозичена ще з царських часів. Зокрема, йдеться про слов’янську, а не кримськотатарську природу Кримського півострова. Агітпроп повторює радянські наративи про «неблагонадійність» кримських татар і про «позитиви» сталінської депортації. Детальніше про те, як російська пропаганда дискредитує кримських татар, ми писали тут

Сучасна пропагандистська машина поширює меседж, що кримські татари є буцімто політичними та релігійними екстремістами. За версією проросійських анонімних телеграм-каналів, киримли співпрацюють із українськими спецслужбами, ведуть підривну діяльність, заміновують території, наводять Сили оборони на цілі, беруть участь у диверсіях. Ми розглянули чотири ключові організації, проти яких пропагандисти поширюють найбільше дискредитаційних меседжів, що стосуються меседжу про кримських татар як «політичних та релігійних» екстремістів. Низка тез про «Хізб ут-Тахрір», батальйон імені Номана Челебіджіхана, батальйон «Туран» та Меджліс майже у 100% випадків описують їх у негативному ключі, містять безпідставні звинувачення у злочинній діяльності; маніпулятивні твердження, персонально та прицільно дискредитують учасників організацій.

1.    Відразу в 2014 році росіяни розпочали кампанію з переслідування кримськотатарської громади, оголосивши поза законом Меджліс, представницький орган кримськотатарського народу. Росія звинуватила Меджліс у розпалюванні міжетнічної напруженості та сприянні екстремістській діяльності кримських татар на півострові. Росія дискредитує єдиний вищий виконавчо-представницький орган кримських татар, який визнаний у всьому світі та офіційно представляє націю на міжнародному рівні. Меджліс критикував російську анексію Криму та захищав права кримських татар, зокрема відновлення їхньої власності та культурної спадщини. У 2016 році Росія заборонила Меджліс і назвала його екстремістською організацією, що призвело до переслідувань його членів, включаючи арешти, затримання і тактику залякування.

2. Пропагандистська машина також проводить дискредитаційну кампанію проти учасників добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджіхана, який воює на боці України з 2016 року. Російська пропаганда часто звинувачує учасників батальйону в екстремістських політичних переконаннях й участі в продовольчій та енергетичній блокадах Криму. Росія визнала батальйон терористичною організацією. Велика кількість затриманих за нібито зв’язки із батальйоном повідомляли, що їх піддавали тортурам, щоб отримати зізнання. Отже, велика ймовірність того, що більшість заарештованих і визнаних причетними до батальйону є невинними. За останній рік декілька представників спільноти, яким інкримінують участь у батальйоні, вже отримали суворі вироки від 5 до 8,5 років позбавлення волі.

3. Роспропаганда всіляко очорнює діяльність батальйону «Туран», створеного у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Ідеологічна основа батальйону — етнічна та релігійна солідарність із кримськими татарами. Зокрема, агітпроп звинувачує учасників у «неонацизмі». «Туран» — це назва території, яку заселяли іраномовні кочові народи. Батальйон формується частково з бійців інших підрозділів української армії, а частково з тих, хто раніше не служив, але проживає на території України. Релігія в ньому є вагомим фактором, як запевняє очільник батальйону Алмаз Кудабек: той, хто захищає інтереси Кремля і вбиває українців, автоматично зрікається своєї релігії.

4.  Та найбільш частою мішенню є учасники «Хізб ут-Тахрір», міжнародної політичної організації, яка прагне створити єдину мусульманську державу, де відновлять ісламський спосіб життя й де пануватиме мусульманський закон. Хоча деякі ідеї організації йдуть урозріз із демократичними цінностями, але все ж вона не є злочинною, а також далека від тероризму та насильницьких дій. Пропагандисти звинувачують учасників організації в релігійному екстремізмі та потужному антиросійському підпіллі на території півострова. Насправді ж «Хізб ут-Тахрір» наполягає на мирних методах боротьби. Робота «Хізб ут-Тахрір» заборонена в Росії, Китаї, більшості арабських і центральноазійських країн. В інших державах, зокрема у Великій Британії, «Хізб ут-Тахрір» відкрито працює. Так само легально спільнота діяла в Україні. Проте після анексії Криму росіяни заарештували у справі «Хізб ут-Тахрір» понад 70 людей. Російські правозахисники вважають переслідування учасників цієї організації політично вмотивованим.

Росія переслідує найбільш активних учасників політичних об’єднань, а її пропагандисти всіляко дискредитують будь-які кримськотатарські ініціативи. Це свідчить про те, що російські спецслужби вбачають загрозу в здатності кримських татар до самоорганізації та виявлення власної політичної позиції, яка суперечить Кремлю. 

Автор: Леся Бідочко,

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про українське питання в контексті президентських виборів у Туреччині

14 травня 2023 року в Туреччині відбувся перший тур президентських виборів, за результатами якого лідирують два кандидати — чинний глава держави Реджеп Тайїп Ердоган, який набрав 49,51%, та очільник опозиційної сили «Національний альянс» Кемаль Киличдароглу, який здобув симпатії 44,88% виборців. Другий тур відбудеться 28 травня, і незважаючи на те, що Ердоган обігнав суперника, нема гарантій, що йому вдасться це зробити вдруге. Російський агітпроп, відпрацьовуючи тему протистояння Ердогана та Киличдароглу, не обійшов увагою українське питання в контексті турецьких виборів. «Детектор медіа» виділив три ключові дезінформаційні меседжі щодо впливу виборів у Туреччині на розвиток подій в Україні.

Ердоган та його команда підтримують офіційну позицію Росії, резюмує агітпроп із посиланням на нещодавнє інтерв’ю прессекретаря президента Ібрагіма Калина. Позицію Туреччини не можна назвати однозначною. У деяких питаннях Анкара є більш прихильною до Києва. По-перше, визнає Крим українським. По-друге, надала Україні ударні оперативно-тактичні БПЛА «Байрактар» та бронетранспортери Kipri. По-третє, є стримувачем Чорноморського флоту Росії, — на початку повномасштабної війни Туреччина дотрималася конвенції Монтре, закривши протоки Босфор і Дарданелли від проходження військових кораблів Росії (що зіграло на користь України). З іншого боку, Туреччина не приєднується до антиросійських санкцій, посилаючись на особливості «національних інтересів», а також висловлює певну критику щодо ролі Заходу в допомозі Україні, заявляючи, що «Захід дотримується політики, заснованої на провокаціях». Утім, складно назвати це «підтримкою офіційної позиції Росії». Ердоган радше відіграє роль посередника та регіонального лідера, адже він надав майданчик для «зернових торгів» між Україною та Росією. Також Туреччина зіграла роль в обміні полоненими та прийняла 420 тисяч біженців з України (за даними українського посла Василя Боднара, з них у Туреччині залишилося 50 тисяч). Про роль Ердогана у миротворчих процесах між Україною та Росією ми детально писали тут.

Москва продовжила «зернову угоду», бо не хоче допустити продовольчої кризи в країнах, що розвиваються. У липні 2022 року Україна підписала угоду з ООН і Туреччиною, Росія уклала дзеркальну з ООН і Туреччиною щодо безпечного проходження української аграрної продукції з трьох портів («Південний», «Одеса» та «Чорноморськ») по Чорному морю. Спершу ці правила діяли 120 днів, згодом угоду продовжували, черговий пролонгований період діяв до 18 травня 2023 року, а Росія всіляко шантажувала Україну та її партнерів, намагаючись зірвати угоду про «зерновий коридор». За версією «Європейської правди», Москва обрала цю дату (18 травня) не випадково: у Кремлі розраховували, що Ердоган 14 травня переможе у першому турі (як це часто буває в самій Росії), тож із перемовинами щодо українського зерна не буде поспіху, бо вибори вже позаду, і Москві буде легше «виторгувати» свої умови угоди. Та оскільки за результатами першого туру в Туреччині не було переможця, то Ердогану дуже важливо не зазнати жодних репутаційних ризиків напередодні другого туру. Якби Москва не продовжила зернову угоду, це стало би неабияким ударом у спину — Ердоган навряд чи подарував би це Путіну. Тож Кремль не мав іншого вибору, як покірно погодитися на пролонгацію. Після довгих тижнів шантажу та залякувань Росія погодилася продовжити угоду, тож тепер вимушено виправдовується вустами своїх пропагандистів. Нібито рішення було ухвалене не через політичну безвихідь, а через надмірну турботу про продовольчу безпеку. У цій ситуації бачимо спробу підміни понять, черговий «жест доброї волі», коли, прикриваючись благими намірами, Кремль виправдовує свою непослідовну позицію перед внутрішньою аудиторією.

Зеленський зробив «програшну ставку» — підтримав Кемаля Киличдароглу. Цей меседж поширювали анонімні телеграм-канали, але не надавали жодних доказів — відповідних цитат українського президента, коментарів його офісу чи представників МЗС. Україна уважно стежила за передвиборчими перегонами, але жодних заяв на підтримку того чи іншого кандидата не робила. Втім, навіть якби Київ зробив ставку на опозиційного політика, його виграш має низку переваг для України. Експерти вважають його прозахідним політиком, який ставить собі за мету повернути справжню демократію та зробити Туреччину більш відкритою в економічному плані, що може стати неабияким шансом для України. Також очікується, що Киличдароглу буде більше дослуховуватися до західних партнерів та не наполягатиме на нейтральній позиції Туреччини щодо російської агресії.  

Викриття Невідомі створили клон французької газети Le Parisien, щоб поширювати антиукраїнські наративи

У мережі зафіксували сторінку-клон французької газети Le Parisien, де автори транслюють прокремлівську риторику й ширять дезінформацію. Наприклад, на фейковому сайті газети опублікували матеріал із назвою «Масова втеча заради спасіння від військового рабства. Українці намагаються уникнути неминучої загибелі на передовій». 

Жодного стосунку, звісно ж, такий матеріал до офіційної газети Le Parisien не має. Утім, у самій фейковій статті поширили дезінформацію про ухилення від мобілізації та дезертирство, що начебто «здавна поширені в Україні». Крім того, автори матеріалу стверджували, що українська армія некомпетентна і програє російській, більш боєздатній армії. 

Французький журналіст Фабріс Депре звернув увагу на фейкову сторінку Le Parisien і пояснив, що за дизайном вона справді дуже схожа на оригінальну, лише доменне ім’я відрізняється. До прикладу, адреса сайту-фейку: leparisien.ltd, а справжньої газети — leparisien.fr. Навігація, яка налаштована на фейковому сайті (посилання на інші матеріали/передплата), спрямовують читача на справжній сайт Le Parisien. Причому фальшива сторінка не просить погодитися зі збором cookies.

Наразі з’ясовується, хто конкретно стоїть за поширенням дезінформації та антиукраїнських наративів. 

Викриття Шахраї від імені Ощад банку та Райффайзен банку пропонують грошові виплати

У соціальних мережах, зокрема в українському сегменті фейсбука, поширили інформацію про виплати від Ощад банку та Райффайзен банку. Мовляв, користувачі того чи іншого банку можуть отримати грошову винагороду в розмірі 7300 гривень. Аби отримати винагороду, автори повідомлень пропонують перейти за посиланням. 

На думку фактчекерів проєкту НотаЄнота, що у такий спосіб автори вводять в оману українців. Оскільки більшість повідомлень тиражують соціальною мережею за допомогою інструмента реклами. Тобто невідомі налаштовують рекламу у соціальній мережі з дописом про «грошову допомогу». У такий спосіб імовірна кількість користувачів, які можуть натрапити на шахрайську публікацію, збільшується. Фактчекери також пояснили, що в Україні існує єдиний реєстр соціальних виплат — єДопомога. Там можна знайти актуальну інформацію про виплати. Усі інші сайти, які пропонують допомогу зі схожим доменом (наприклад, «edopomoga gov.ua»), — шахрайські.

Викриття Шахраї від імені уряду ЄС пропонують грошову допомогу для людей пенсійного та передпенсійного віку

У соціальних мережах, зокрема в українському сегменті фейсбуку, поширили інформацію, буцімто уряд ЄС запроваджує проєкт видачі грошової допомоги людям пенсійного та передпенсійного віку. Мовляв, можна отримати до 200 євро за день, беручи участь у цій програмі. Автори також стверджують, що кошти виділяє фонд Provision Fund. Відтак у повідомленні пропонують перейти за посиланням для подальшої реєстрації. 

Над кейсом попрацювали фактчекери проєкту VoxCheck, які з'ясували, що програми з виплати 200 євро за день взагалі не існує. Сам фонд Provision Fund діє в США. Його метою є створення додаткового фінансування для жителів округу Шеридан, штат Вайомінг, у сферах, які не мають достатнього фінансування від уряду. Тобто жодного стосунку до ЄС цей фонд не має. Власне ж, адміністратори груп використовують грошову допомогу як приманку для збільшення охоплень та кількості учасників спільноти. Як пояснили фактчекери, згодом група може змінити свою тематику і поширювати фейкову інформацію, а через велику кількість підписників у потенційних читачів складатиметься враження, що цьому ресурсу можна довіряти. Утім, це не так.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про 9 травня та День Європи

8 травня Володимир Зеленський підписав указ про відзначення Дня Європи в Україні 9 травня. Натомість День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонують відзначати 8 травня. На тлі цих змін у проросійських анонімних телеграм-каналах поширювали чимало дезінформаційних меседжів, за допомогою яких Росія нав’язує аудиторії власне трактування подій. Аналітикині й аналітики «Детектора медіа» виокремили найпоширеніші з них.

1. Зеленський віддав День перемоги Росії, хоча українці — народ-переможець.

Справді, українці воювали проти нацизму у складі різних армій світу, тому що були бездержавним народом. Більш ніж 7 мільйонів українців боролися з Третім Рейхом у Червоній Армії. Окрім того, вони воювали у складі армій США, Великої Британії, Чехословаччини, Польщі, Канади та інших країн. Саме тому влада й запропонувала відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом разом із рештою світу. Проте це не означає, що Україна відмовляється від ролі переможця взагалі, як намагаються переконати аудиторію телеграм-аноніми, підсилюючи повторюваний пропагандистський наратив, що «українці — нацисти», адже відмовляються від так званого Дня перемоги над цим явищем. Це рішення означає лише те, що відтепер Україна відзначатиме День пам’яті 8 травня, як і більшість країн світу.   

2. Святкувати День Європи немає сенсу, бо європейські країни здалися нацистам або були їхніми союзниками.

Насправді навіть в окупованих Німеччиною країнах і в державах-союзницях діяв потужний рух опору нацистам. Понад те, такі держави як Чехословаччина та Польща, хоч і перебували під окупацією, мали свої військові з’єднання у складі армій інших країн. Наприклад, вихідці із Закарпаття, які були на той час громадянами Чехословаччини, у 1943 році становили більшість у Першій окремій чехословацькій бригаді. Це з’єднання воювало проти нацистів у складі Червоної Армії та відзначилося в боях за звільнення Харкова і Київській наступальній операції. Щодо боротьби проти нацизму в європейських країнах, то варто згадати Варшавське повстання, Словацьке національне повстання, Рух опору у Франції тощо. Тобто Європа теж боролася та воювала проти нацизму. Поширюючи такі меседжі, анонімні телеграм-канали намагаються дискредитувати європейських союзників, очорнивши їхнє історичне минуле перед українською аудиторією. Тим самим просуваються пропагандистські тези, що тільки «братній російський народ», без допомоги Європи, разом з українцями переміг нацизм.

3. Україна відмовилася від 9 травня, щоб догодити західним партнерам.

Цим меседжем анонімні користувачі соцмереж просувають тези російського агітпропу, що «Україна — маріонетка Заходу», щоб позбавити Україну в очах споживачів пропаганди легітимності та суверенності ухвалення рішень.  Насправді святкування Дня Європи синхронізували з цим святом у країнах ЄС, причому відзначення Дня пам’яті та перемоги також відтепер проходитиме разом із Європою. 

4. Влада заборонить українцям приносити квіти до пам’ятників загиблим у Другій світовій війні. За це можна буде отримати тюремний вирок.

Насправді, згідно з законом про декомунізацію, вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій, покладання квітів до пам’ятників чи вихід на вулиці ветеранів із медалями (на чому теж наголошували телеграм-аноніми) не вважається злочином. Натомість карається тільки публічна демонстрація нацистських і комуністичних тоталітарних символів. При цьому ці символи не вважаються забороненими, якщо вони розміщені на державних нагородах, ювілейних медалях та інших відзнаках, якими нагороджували до 1991 року та протягом 1991-2015 років у зв’язку з річницями подій періоду Другої світової війни. Анонімні телеграм-канали поширюють такі меседжі, щоб залякати аудиторію та дискредитувати Україну, ототожнюючи її з тоталітарними державами. 

Викриття Російські хакери атакують онлайн-сервіс для перетину кордону «єЧерга»

Пресслужба Мінінфраструктури повідомила, що росіяни атакують онлайн-сервіс для бронювання перетину кордону для транспорту «єЧерга». До здійснення кібератаки закликають у російських пропагандистських каналах. 

У Міністерстві зазначають, що система зараз працює без збоїв, однак у разі змін обіцяють оперативно проінформувати водіїв та перевізників. У відомстві запевняють, що персональні дані водіїв та дані транспортних засобів, що зареєстровані в системі, захищені та не можуть бути доступними стороннім особам навіть у випадку кібератак.

Росіяни часто вдаються до кібератак на українські вебсторінки або сервіси, а власне атаки координують через російські пропагандистські канали в соцмережах. 

Викриття Росіяни поширили документ від імені Залужного, у якому йдеться про «перегрупування військ у Бахмуті»

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «наказі» йдеться, що українські військові прагнуть перегрупуватися й відвести війська з району Бахмута. Водночас у «документі» зазначено, що, мовляв, Зеленський заборонив відводити війська і лишив їх там «до останнього». 

У Центрі протидії дезінформації дослідили цей кейс та виявили, що «документ» — фейковий. Як пояснюють аналітики, він містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  •  У  «документі» міститься неправильна військова термінологія; 
  • Штрих-код підробленого документа пошкоджений, що унеможливлює його перевірку; 
  • «Наказ» оформлено зі значними порушеннями правил офіційного документообігу.

Викриття Верифіковані акаунти у твіттері ширять дезінформацію про неминучий ядерний удар по Києву

Про це розповіли журналісти видання Vice. Вони пояснили, що після вибуху над Кремлем так звані «офіційні» акаунти у твіттері почали ширити дезінформацію про ядерний удар по Києву. 

Наприклад, псевдоверифікований акаунт під назвою DEFCONWarningSystem опублікував пост із роз’ясненням, що «наразі ми оцінюємо чутки про ядерні переміщення в Росії». Хоча цей акаунт немає жодного стосунку до справжнього офіційного агентства.

Після цього твіттер не прибрав верифікаційну галочку в акаунті. Якщо натиснути на галочку, то вискочить такий напис: «Обліковий запис не пов’язаний з жодною державною установою та не представляє статус тривоги будь-якого військового підрозділу. Користувачі повинні робити власні висновки, а не покладатися на інформацію акаунту». Водночас цей акаунт також ширить апокаліптичну інформацію про християнські рухи. Тобто займається конспірологічними теоріями. Такий акаунт верифікував твіттер. 

Ще один акаунт, який твіттер «верифікував», заявив, що автори чули про переміщення ядерних бомбардувальників, і запевнив, що ці повідомлення були «вкрай непідтвердженими».

Хоча ці акаунти — неофіційні, і від їхнього імені міг написати будь-хто. Ніякої підтвердженої інформації про так званий ядерний удар по Києву не було. Автори ж каналів почали говорити про так звані «чутки», яких також не було.

Викриття У 2022 році Росія витратила 1,9 мільярда доларів на пропаганду, сума перевищила виділений бюджет на чверть

Аналітики проєкту Debunk проаналізували численні статті та документи й виявили, що попри повномасштабну війну, яку розпочала Росія на території України, у 2022 році Кремль витратив на пропаганду 1,9 мільярда доларів (приблизно 143 млрд рублів), хоча в бюджеті було закладено менше — 1,5 млрд доларів (115 млрд рублів). Через це можна зробити висновок, що зростання фінансування державних медіа відбувається паралельно зі збільшенням витрат на армію.

За даними аналітиків, у 2023 році на роботу державних медіа в Росії та за її межами вже виділили 1,6 мільярда доларів. Більше половини річного фінансування (понад 51%) отримують три агентства: ВГТРК, RT (Russia Today) та «Россия сегодня».

Як зазначають аналітики, у першому кварталі 2022 року, коли Росія почала в Україні повномасштабну війну, державні витрати на медіа збільшилися втричі порівняно з аналогічним періодом 2021 року. А вже в середині 2022-го влада не оприлюднювала бюджетні видатки та публікації про витрати. Пояснювали це санкційним тиском. Проте інформація про витрати доступна на російському сайті Економічної групи.

Міністерство фінансів Росії надає дані, згідно з якими у 2023 році фінансування російських медіа збільшилося на понад 4 млрд рублів, сягнувши 119,2 млрд рублів (1,6 млрд доларів).

Прогноз на наступні два роки такий: фінансування медіа скоротиться. У 2024-му становитиме 108,1 млрд рублів, а в 2025-му — 108,5 млрд рублів. Проте ці цифри занижені. Судячи з тенденції останніх років, аналітики Debunk вважають, що обсяги фінансування інформаційних агентств будуть набагато більшими, ніж записано в проєкті. Тим паче за останні кілька років з бюджету виділяли більше, аби поширювати кремлівські наративи та підготувати ґрунт для вторгнення.

Влада Росії виділяє мільярди доларів на просування кремлівських наративів як усередині країни, так і за кордоном. Аналітики проєкту Debunk проаналізували лише найбільші російські пропагандистські медіа. Насправді ж суми, які російська влада витрачає на пропаганду, набагато більші, якщо врахувати всі канали її поширення, як-от соціальні мережі тощо.

Викриття Росіяни поширили донесення нібито про низький морально-психологічний стан військових 123 бригади ТрО

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що українські військові все частіше почали залишати позиції, відмовляються виконувати завдання на передовій. Також вони нібито саботують накази та розпорядження командирів. 

На цей кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що донесення — несправжнє. Фактчекери звернулися із запитом до 123 бригади ТрО, де їм відповіли, що таке донесення вони не створювали і воно фейкове. 

Зокрема, «документ» містить елементи у своєму оформленні, які не відповідають нормам сучасного українського діловодства. Наприклад,  у цьому випадку документ не слід підписувати для «командувача ОУВ “ХЕРСОН”», а потрібно для вищого військового органу (наприклад, штабу військової частини) та органу Військової служби правопорядку, оскільки це інший вид документа, а саме донесення. Тому для його оформлення існують інші інструкції.

Викриття Росіяни поширили документ нібито від імені командира 123 бригади ТРО, у якому він наказує «відбирати особисті авто у цивільних»

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що командир 123 бригади територіальної оборони наказав відбирати автомобілі у мирних українців. Мовляв, потреба виникла через «значні втрати техніки» на полі бою. Крім того, командир нібито наказав провести агітаційну роботу серед особового складу, щоб вони використовували власні автомобілі у службових цілях.

На цей кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що наказ — несправжній. Вони звернулися із запитом до 123 бригади ТРО. Їм відповіли, що такий документ керівництво бригади не видавало, і він є фейковим. 

Зокрема, «документ» містить елементи у своєму оформленні, які не відповідають нормам сучасного українського діловодства. Наприклад, ім’я автора документа варто вказувати повністю, а прізвище писати великими літерами. На фейковому документі написали «Ю. Чапленко», проте правильний варіант — «Юрій ЧАПЛЕНКО». Також у шапці тепер потрібно писати не «місто Херсон», а просто — «Херсон».

Викриття Росіяни поширили документ нібито від імені Міноборони, у якому наказують «розстрілювати дезертирів на блокпостах»

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що командир військової частини 3056 наказав особовому складу розстрілювати дезертирів на блокпостах. Ніби задля запобігання дезертирству в «документі» наводять певні заходи, зокрема й «організувати вогневі точки».

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та виявили, що документ фейковий. Про це заявила сама військова частина на своїй сторінці у фейсбуці. Крім того, як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • У фейковому документі не дотримані правила оформлення. Наприклад, військова частина 3056 входить до складу Нацгвардії, яка підпорядковується Міністерству внутрішніх справ, а не Міністерству оборони.
  • Автори вказали неправильне прізвище командира. Так, командиром військової частини 3056 із 2021 року є підполковник Руслан Кузьміч. Однак у наказі замість «Р.Кузьміч» написано «Р.Кузьмич».
  • Також вказали неправильне місто видачі наказу. Військова частина 3056 розташована в Херсоні, звідтам і надсилає усі документи.

Як кажуть фахівці, жодних документів чи наказів щодо «нейтралізації» військового-втікача не існує. Якщо військовий самовільно покинув місце військової служби, то за це він отримує покарання відповідно до чинного законодавства. Згідно зі статтею 408 Кримінального кодексу України, дезертирство у період воєнного стану карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років.

Викриття Російські хакери розсилають фішингові листи румунам, закликаючи їх вводити дані банківських рахунків

Румуни почали масово отримувати електронні листи нібито від імені реальної компанії, яка займається доставками посилок. У таких повідомленнях ідеться, що начебто адреса доставки посилки є неправильною. Шахраї просять оновити дані протягом доби, інакше «посилку повернуть назад». Тобто, якщо протягом цього часу люди оформлювали доставку чи відправляли посилку за допомогою саме цього сервісу, їм приходить повідомлення від хакерів про неправильні дані. 

Про це повідомили журналісти видання «Digi24», які встановили, що листи від так званої кур’єрської служби схожі на справжні, проте жодна компанія не може просити у людей деталізовані дані банківського рахунку (тобто PIN чи CVV). Саме тому журналісти переконані, що це — шахрайська схема. Після перевірки виявилося, що IP-адреса сайту, звідки розсилаються листи, є російською. Відповідно, повідомлення надсилає російська мережа хакерів.

Викриття Росіяни видали обстріл Умані за «обстріл українцями “Донбасу”»

У пропагандистському телесюжеті росіяни розповіли фейкову новину про  «обстріл українцями “Донбасу”», де навели кадри зруйнованого будинку в Умані. Мовляв, «українські бойовики» вкотре обстрілюють Донеччину та Луганщину. За словами авторів, ЗСУ обстріляли місто Ясинувата й два села: Нікольське та Яковлівка. При чому наголошують, що під час масованого обстрілу нібито Україна випустила понад 20 ракет. 

Як пише «Українська правда», посилаючись на матеріал проєкту «Настоящее время», власне на кадрах у пропагандистському сюжеті ніякий не обстріл Донецька, а наслідки обстрілу житлового будинку в Умані. Автори фейкового телесюжету вкрали відео з телеграм-каналу пресслужби ДСНС. Керівник МВС Ігор Клименко повідомив, що окупанти вдарили ракетою Х-101. У результаті цього обвалився цілий під’їзд, де було зареєстровано 109 осіб. Знищено повністю 27 квартир. Також згоріли вщент або пошкоджені понад 33 авто.

29 квітня завершили пошуково-рятувальну операцію. У пресслужбі ДСНС повідомили, що внаслідок влучання у багатоповерхівку 23 людей загинуло, серед яких 6 дітей. 19 осіб отримали травми, а 17 — врятували з-під завалів.

Викриття Литовці отримали фейкові листи, в яких ідеться, що їх відряджатимуть на фронт в Україну

Така інформація з’явилася в соціальних мережах литовського сегменту. У повідомленнях ідеться, що литовці отримали на пошту фейкові листи від імені міністерства оборони Литви. У листах наголошують, що литовців нібито вербують до тристоронньої литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, а згодом відряджають на український фронт. 

В Інституті масової інформації звернули увагу на цей кейс та пояснюють, що у відомстві міністерства оборони Литви спростовують цю інформацію. У відомстві також заявили, що громадян Литви на службу до тристоронньої литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького не закликають, ця міжнародна бригада діє за окремим мандатом.

Невідомі для поширення неправдивої інформації використовують домен kariuomene[.]com, через який вони розсилають фейкові листи й переконують литовців, що їх відряджатимуть на фронт. 

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про візит Генсека НАТО Столтенберга до Києва

20 квітня 2023 року Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва з неанонсованим візитом — першим після початку повномасштабної війни. Несподівані відвідини відбулися на тлі наполягань Києва надати чіткіші перспективи членства в НАТО й на тлі інтенсивних перемовин про надання Україні додаткового озброєння.

У вересні 2022 року Україна офіційно подала запит на «прискорений вступ» до НАТО. У 2008 році Альянс обіцяв, що Україна врешті стане членом, але нині більшість союзників, включаючи США, досить обережні щодо будь-якої конкретики — принаймні, поки триває війна. Втім, дебати щодо членства України в НАТО посилюються напередодні Вільнюського саміту, запланованого на липень 2023 року, на який Президент Зеленський уже отримав запрошення.  

Будь-які теми, пов’язані з НАТО, неабияк непокоять Росію; пропагандисти не приховували свого роздратування після вступу Фінляндії до Альянсу 4 березня 2023 року. А ось як анонімні телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику, зреагували на знаковий візит Столтенберга:

1. У НАТО можуть робити будь-які заяви, а Кремль і далі перешкоджатиме членству України в Альянсі, запевняють пропагандисти. Єнс Столтенберг на брифінгу в Києві запевнив, що майбутнє України — в Альянсі, а жодна із країн-учасників не противиться цьому. Однак ця рішучість організації страшенно непокоїть Кремль: членство України в НАТО ознаменує один із найбільших геополітичних провалів Росії. Путін ніяк не хоче миритися з неминучістю цього та продовжує робити все, щоб не допустити членства України в Альянсі. Подібними меседжами він демонструє, що не прагне миру та не готовий іти на жодні компроміси.

2. Столтенберг приїхав у Київ, бо Зеленський почав шантажувати західних партнерів. Мовляв, Україна не буде починати контрнаступу, доки не отримає винищувачі F-16 і великі об’єми боєприпасів. Пропаганда намагається позиціювати штучний розкол у відносинах НАТО й України, показати, що нібито держава надто багато вимагає у партнерів. Кремль розуміє, що чим більше в Україні зброї, тим менше часу йому залишилося на окупованих територіях. Київ активно комунікує із Заходом про зміцнення оборонної здатності; ті види озброєння, які ще пів року тому здавалися недосяжними (приміром, танки), нині вже в Україні. Україна зараз перебуває в стані, коли здатна змінювати позицію тих чи інших держав, і це не «шантаж», а партнерські відносини.

3. Відвідини Генсека НАТО — звичайна робоча поїздка, яка нічого не означає для України. Буцімто держава однаково не стане членом організації, а її очікування від Альянсу — завищені. Так агітпроп намагається знецінити візит Столтенберга, його символізм і практичне значення, особливо в переддень Вільнюського саміту, який багато значить для Києва. Цей крок означає підтримку України та її збройних сил. Зокрема, після скандального витоку секретних документів США, який оприявнив низку воєнних викликів і дещо знизив рівень довіри між партнерами.

4. Поки Столтенберг у Києві, Україна «бомбить Донбас». Цим меседжем агітпроп вочевидь намагається відвернути увагу від знакової для відносин України й Альянсу події. Оскільки однакових за значущістю подій, щоб парирувати, не було, пропагандисти вдалися до наративу, який повторюють уже впродовж дев’яти років. Подібні меседжі лише доводять, що росіянам бракує аргументів, щоб заперечувати очевидне.

Викриття Як агітпроп пояснює, що скоро росіянам видаватимуть електронні повістки

На початку квітня в Росії ухвалили великий пакет поправок до Федерального закону «Про військовий обов'язок та військову службу». У попередній редакції він дозволяв військкоматам розсилати повістки рекомендованим листом. Тепер ухвалили поправку, яка дозволяє вручати електронні повістки на сайті російських «Держпослуг».

Як пише «Медуза», російські ЗМІ отримали «рекомендації» щодо висвітлення законопроєкту. Автором «рекомендацій» є Міноборони Росії, й вони нібито «швидко виправляють недоліки системи військового обліку, які виявили у 2022 році».

Агітпроп має пояснювати призовникам, що «нова система орієнтована на людину, зручна, мінімізує прямі контакти з військкоматами та можливість помилок», а «тим, хто навмисне ухиляється від строкової служби, не виконує свій конституційний обов'язок, слід чітко розуміти, що вони нестимуть відповідальність», і «людина, яка втекла від служби, не може перебувати в привілейованіших умовах, ніж людина, яка виконує свій конституційний та громадянський обов'язок».

У такий спосіб пропагандисти хочуть згладити реакцію суспільства на ухвалення нових норм. Саме ж запровадження нової системи начебто пов’язане з чутками про контрнаступ українських військ — Росія має щось протиставити у відповідь, як-от «мільйони під рушницю». Раніше «Детектор медіа» писав про методичку російських медіа щодо того, як потрібно висвітлювати «часткову» мобілізацію.

Викриття Невідомі створили сайти-клони популярних українських видань

У мережі діють фейкові сайти українського видання «Українська правда» та інформаційної агенції «Укрінформ». Автори несправжнього сайту публікують туди фейкові новини, а потім телеграм-канали, які транслюють прокремлівську риторику, перехоплюють ці «новини» й розповідають нібито про українських порядок денний. 

Фахівці центру протидії дезінформації при РНБО визначили, що у такий спосіб автори лагідно поширюють бажані антиукраїнські наративи чи фейки. Фактчекери наводять приклад новини нібито із «Укрінформу», у якій ідеться, що в українському Парламенті внесли на розгляд законопроєкт, який забороняє знімати відео та робити фото на цвинтарях. Проте такого законопроєкту не існує, це неправда. 

Водночас редакторка видання «Українська правда» повідомила, що жодного стосунку їхнє онлайн-медіа до новоствореного сайту не має. Аналітики Центру протидії дезінформації закликають перевіряти домен (ім’я) сайту, і якщо він відрізняється від оригінального (має характерні ru-домени чи назва сайту спотворена, пропущені буки тощо), то це несправжній сайт.

Викриття Невідомі створили фейковий тікток акаунт Валерія Залужного

У тіктоку діє фейковий акаунт головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Невідомі спекулюють на темі війни й публікують відео про нібито «прямі етери з фронту» чи «щоденники контрнаступу». 

За кейс взялися фактчекери проєкту По той бік новин, які дослідили, що у такий спосіб авторам вигідно поширювати фейки та маніпуляції. Наприклад, на одному з відео автори зобразили «гору євробанкнот» із написом: «Хочеш приєднатися до команди? Залиш коментар». Так вони просувають наратив про існування на полі бою так званих «іноземних найманців», основна мета яких — заробити якомога більше грошей на війні. 

Фактчекери переконані: ні Валерій Залужний, ні представництво Збройних сил України не причетні до створення цієї сторінки. При цьому фактчекери вважають, що автори прагнуть збільшити активність на тікток акаунті, публікуючи емоційні відео з так званих «прямих етерів на фронті».

А  сам тікток акаунт прив'язаний до одного з телеграм-каналів, який поширює неправдиву інформацію про «радар ракет», що ладен відстежити кожну ракету чи літальний об’єкт. Про «радар ракет» та чому його не існує аналітикині та аналітики  «Детектора медіа» уже розказували