Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «оздоровлення дітей»

Кремль каже, що вивозить українських дітей із тимчасово окупованих територій на «оздоровлення», хоча насправді під цим терміном, а також йому подібними, як-от «лікування» чи «відпочинок», мається на увазі ніщо інше, як депортація. 

За словами українського омбудсмана Дмитра Лубінця, росіяни вивезли близько 20 тисяч дітей. З них 800 вдалося повернути в Україну. Дітей вивозять прямо на територію Росії або ж через Крим чи Білорусь, де вони нібито перед тим декілька тижнів «відпочивають» у таборах. Ця практика відбувається ще з 2014 року, однак стала широко відома лише після того, як 2022 року різко почастішали випадки незаконного перевезення Росією українських дітей і підлітків.

24 червня 2024 року країни ЄС схвалили черговий пакет санкцій проти РФ. Зокрема, у ньому запровадили санкції проти Міжнародного дитячого центру «Артек», який організовує табори для дітей з України, в тому числі на незаконно окупованих територіях. Також обмежувальні заходи торкнулися Фонду Кадирова, який проводить програми «перевиховування» українських дітей та підлітків, і Білоруського республіканського союзу молоді, який активно депортує українських дітей із незаконно окупованих територій. Їхні деякі відомі представники також потрапили до чорного списку.

Перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський ділився тим, як під приводом «оздоровлення» на ТОТ Херсонщини відбувається процес депортації українських дітей: «Те, що пов'язано з вивезенням дітей, неможливо називати евакуацією чи, як окупанти називають, оздоровленням, — це депортація. Це елементи геноциду, це стовідсотково воєнний злочин. Деяку кількість дітей вони таким чином змогли вивезти, а потім чинили перешкоди, щоб ці діти повернулися на Херсонщину. Змушували батьків так само виїжджати за дітьми й залишатися на території Російської Федерації». 

У Росії українських дітей розміщують по сиротинцях і влаштовують у прийомні сім'ї. І те й інше потім закінчується незаконним усиновленням дітей, що надалі практично унеможливлює їх повернення в Україну. Ідентифікація українських дітей після усиновлення стає неможливою, оскільки змінюються всі персональні дані дитини — починаючи з прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місця народження тощо.

У 2023 році Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського диктатора Владіміра Путіна та російської так званої уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнних злочинах — депортації та переміщенні населення, зокрема дітей, з тимчасово окупованої території України.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись