Spilnota Detector Media

Фейк Брехня про те, що 62% британців вважають угоду про 100-річне партнерство з Україною «загрозою» для інтересів Лондона

У російських телеграм-каналах пишуть, що 62% британців нібито вважають угоду про 100-річне партнерство між Сполученим Королівством та Україною «загрозою» для інтересів Лондона. Як доказ цієї тези пропагандисти посилаються на «опитування», проведене буцімто британською компанією GLPOR.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, стверджують експерти Укрінформу. GLPOR ― це не існуюча соціологічна фірма, чий сайт створено виключно для поширення фальшивих опитувань, які використовуються в російських дезінформаційних кампаніях.

На сайті GLPOR вказано, що це британська компанія з міжнародних ринкових і політичних досліджень, яка нібито співпрацює з Оксфордським університетом та працює на британський уряд. Однак, попри ці заяви, сайт GLPOR не можна знайти в жодній пошуковій системі, а авторитетні міжнародні ЗМІ ніколи не публікували «досліджень» цієї компанії, на відміну від російських пропагандистських ресурсів.

Домен сайту був зареєстрований лише у 2023 році, і з того часу контент почали наповнювати матеріалами заднім числом, аби створити видимість багаторічної діяльності компанії.

Це вже не перший випадок, коли пропагандисти намагаються використати фальшиву компанію GLPOR для поширення маніпуляцій. Раніше ми аналізували фейк про нібито 88% українців, які не підтримують «рішення Зеленського скасувати президентські вибори».

Російська пропаганда використовує фальшиві опитування та вигадані компанії, як-от GLPOR, для маніпулювання громадською думкою і створення враження негативного ставлення в західних країнах до співпраці з Україною. Це частина стратегії дезінформації, спрямованої на ослаблення міжнародної підтримки України та підрив її позицій на світовій арені.

Фейк Неправда, що словаки масово псують автомобільні номери українським біженцям, аби вигнати їх з країни

Проросійські джерела розповсюджують інформацію про те, що в Словаччині місцеві жителі нібито масово пошкоджують або зривають номерні знаки з автомобілів українських біженців. Це, за їхніми словами, змушує українців повертатися додому для відновлення номерів, а на кордоні чоловіків начебто одразу затримують представники ТЦК для мобілізації.  Причиною ж нібито є те, що словаки «втомилися» від українців. 

Однак фактчекери ресурсу StopFake спростували цю інформацію. Уперше такі повідомлення з’явилися словацькою мовою  на Facebook-сторінці, що має назву  «Klub Priateľov Štefana Harabina — Dôstojnosť pre Slovensko» («Клуб друзів Штефана Гарабіна ― Гідність для Словаччини»). 

Штефан Гарабін ― колишній міністр юстиції та ексголова Верховного суду Словаччини, який під час передвиборчої кампанії відкрито пропагував проросійські та антиукраїнські погляди. Він заперечував факт російської агресії проти України та закликав до повного припинення будь-якої підтримки Києва, зокрема фінансової та гуманітарної.

Ба більше, ще на початку повномасштабного вторгнення Гарабін заявив, що «на місці Путіна вчинив би так само». Враховуючи це, очевидно, що сторінка, названа на його честь, систематично поширює проросійські наративи, радіє ударам Росії по українській інфраструктурі та вихваляє політику Кремля. Пост про нібито масове пошкодження українських номерних знаків у Словаччині не містить жодних доказів чи джерел. Показово, що жодне авторитетне словацьке видання не повідомляло про подібні випадки, що ще раз доводить вигаданий характер цієї «новини».

Агітпроп поширює такі фейки, щоб залякати українських біженців і створити відчуття небезпеки за кордоном. Водночас пропагандисти намагаються дискредитувати країни, що підтримують Україну, нав’язуючи наративи про нібито ворожість місцевих жителів. Це відповідає загальній стратегії Кремля ― дестабілізувати європейське суспільство та підірвати міжнародну підтримку України.

Раніше ми аналізували інформацію, що українська школярка в Нью-Йорку нібито  скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати американські платники податків.

Фейк Брехня про те, що український військовий пішов у СЗЧ і згодом убив свою співмешканку

Російські пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що український військовослужбовець 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ пішов у СЗЧ, після чого повернувся додому та вбив свою співмешканку. Командування бійця нібито описує його як вкрай «нестабільного та неадекватного військовослужбовця». Утім, його побратими начебто розповіли іншу версію, за якою чоловік був на «особливому рахунку» в «начальства» та щодня піддавався фізичним тортурам через постійні відмови скидатися на «потреби бригади».

Скриншот із проросійського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Йдеться про ситуацію, яка мала місце на Сумщині. 15 січня 2025 року Поліція Сумської області дійсно повідомила про затримання чоловіка, який убив свою співмешканку внаслідок конфлікту, який виник між ними під час застілля. 

Однак на офіційних ресурсах Поліції Сумської області не згадували про те, що чоловік, якого затримали, ― військовослужбовець 22-ї ОМБр, що пішов у СЗЧ. Про це також не писали ні у новині про інцидент сумського інформаційного порталу «Данкор онлайн», на який посилаються пропагандисти, ні в будь-яких інших регіональних ресурсах Сумщини. Це вигадка російської пропаганди. 

У мережі також не знайти жодних коментарів командування 22-ї ОМБр чи «побратимів» чоловіка щодо інциденту, що суперечить словам пропагандистів про існування таких розповідей. Зрештою, їх і не може існувати, адже, як ми вже зʼясували, затриманий чоловік не був чинним військовослужбовцем.

Дії ж підозрюваного кваліфікували за ч. 1 ст. 115 (умисне вбивство) КК України. За скоєне йому загрожує до 15 років позбавлення волі.

На тлі новин останніх місяців про те, що СЗЧ і дезертирство стали масовим явищем, росіяни роблять подібні дезінформаційні вкиди, аби підірвати довіру до ЗСУ та посіяти паніку серед українського суспільства. Для боротьби з цим явищем у листопаді 2024 року Верховна Рада ухвалила закон №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини або дезертував.

Раніше ми аналізували російську дезінформацію про те, що військовий, який пішов у СЗЧ, знайшов і зґвалтував поліціянта, який раніше його мобілізував.

Фейк Неправда, що Зеленський тричі просив про запрошення на інавгурацію Трампа

Пропагандистські джерела наводять скриншот з інстаграм-профілю Дональда Трампа-молодшого, який нібито поширив публікацію видання Newsweek. У ній буцімто зображена цитата президента України Володимира Зеленського про те, що він не планує відвідувати інавгурацію Трампа. Своєю чергою, Трамп-молодший нібито підписав цю публікацію так: «Найсмішніше, що він [Зеленський. ― Ред.] десь три рази неофіційно просив про запрошення, і щоразу йому відмовляли. Тепер він удає, наче сам вирішив не їхати… що за дивак». 

Насправді цей скриншот є підробленим, повідомляють у проєкті StopFake. Дональд Трамп-молодший не поширював нічого подібного. На інстаграм-сторінці Newsweek, публікацію звідки нібито поширив Трамп-молодший, немає відповідного допису з цитатою Зеленського. 

Окрім цього, видання Politico та The Economic Times, які раніше вже писали про критику Трампа-молодшого на адресу Зеленського, яку той поширював на своїй інстаграм-сторінці, не згадували саме про цей випадок. Якби публікація була справжньою, найімовірніше, принаймні одне з цих видань звернуло б увагу на інцидент. 

Зрештою, підроблений скриншот поширюють винятково в проросійському сегменті мережі ― його не опублікувало жодне надійне іноземне чи українське джерело.

Раніше в інтерв’ю американському журналісту українського походження Лексу Фрідману Зеленський сказав, що не планує приїжджати на інавгурацію без прямого запрошення: 

«Я б хотів, але дивитимуся на те, що в нас зараз відбувається. Я не можу приїхати, особливо в час війни, якщо президент Трамп напряму мене не запросить. Це просто некрасиво».

Цим фейком росіяни намагаються запевнити, що Трампу нібито начхати на Зеленського. Натомість президента України в цьому конкретному випадку пропагандисти зображають як надмірно навʼязливу людину.

Фейк Брехня про те, що експосол США в СРСР «викрив фейк України про Бучу»

У російських телеграм-каналах пишуть, що експосол США в СРСР Джек Метлок «викрив фейк України про Бучу», заявивши про відсутність доказів того, що в трагедії в Бучі винна Москва. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на слова Метлока під час етеру на CNN.

У проєкті StopFake пишуть, що насправді Метлок лише висловив сумнів, чи те, що відбувалося у Бучі, робилося за вказівкою влади з Москви. На його думку, для встановлення цього потрібні додаткові докази. Тоді в етері з Метлоком не погодився доцент глобальної політики в Університетському коледжі Лондона Браян Клаас, який сказав, що неможливо, щоб такі злочини [як у Бучі. — Ред.] відбувалися без щонайменше поінформованості високопосадовців російської армії.

Важливо зауважити, що цей етер відбувся ще навесні 2022 року. Сьогодні вже існує безліч незалежних розслідувань, які підтверджують факти масових вбивств мирних жителів у Бучі та причетності російських солдатів, а також вищого військового командування Росії, до цих злочинів. 

Росіяни скористалися давніми словами експосла США в СРСР для своїх корисливих цілей ― підживлення наративу про «постановку» в Бучі. Поширюючи цю дезінформацію, агітпроп прагне відвернути увагу від воєнних злочинів російської армії та в черговий раз звинуватити Україну в «інсценуванні» подій. Дещо раніше ми аналізували російський фейк про те, що ЗСУ нібито готують у Суджі «нову Бучу».

Фейк Російська ППО нібито відбила українську атаку на Смоленську область

Російська пропаганда активно поширює інформацію в анонімних телеграм-каналах про нібито відбиття російською ППО атаки українських безпілотників на Смоленську область. Однак це не відповідає дійсності.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці стверджують, що у ніч на 21 січня українські сили вразили Смоленський авіаційний завод, де виробляють і модернізують бойові літаки. Цей удар завдав значної шкоди російській військовій інфраструктурі. Крім того, Україна успішно атакувала:  

- нафтобазу «Ліскінська» у Воронезькій області, спричинивши масштабну пожежу;  

- командний пункт 29-ї армії РФ у Волновасі, що послаблює контроль противника на фронті.  

У такий спосіб вони намагаються створити ілюзію успіху своєї ППО та приховати ефективність ударів ЗСУ. Пропаганда також використовує такі повідомлення, щоб мінімізувати паніку серед свого населення та демонструвати удавану обороноздатність. Вона також прагне дискредитувати успіхи ЗСУ на міжнародному рівні, намагаючись підірвати довіру до України як до здатного партнера для західних союзників.

Фейк У Кривому Розі нібито загинув данський інструктор під час ракетного удару

Російська пропаганда поширила в анонімних телеграм-каналах інформацію про загибель данського інструктора F-16 під час ракетного удару по Кривому Рогу. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що Міністерство оборони Данії офіційно спростувало цю заяву, підкресливши, що жоден їхній військовий не загинув в Україні. Такі дезінформаційні атаки мають кілька цілей.

Росія прагне дискредитувати Данію як країну, що підтримує Україну, та створити враження, що залучення західних інструкторів несе значні ризики. Подібні фейки націлені на послаблення міжнародної підтримки України, сіяння сумнівів серед союзників та деморалізацію українського суспільства.

Фейк ЗСУ нібито замінували тил двома мільйонами вибухових пристроїв

Пропагандисти поширюють інформацію, що Збройні сили України нібито замінували тил, встановивши два мільйони вибухових пристроїв. Утім це - неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що маніпуляції на тему «мінування територій ЗСУ» активно використовуються російською пропагандою. У липні 2024 року вони недостовірно стверджували, що вибухівка нібито була закладена під дамби та мости в Одесі.  Насправді саме російські війська, відступаючи з Херсона у 2022 році, залишили по собі численні міни. Вони замінували дороги, житлові будинки, школи, лікарні та інші цивільні об’єкти, створюючи загрозу мирним мешканцям. Через це Україна стала однією з найбільш забруднених мінами країн світу. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, площа забрудненої території складає близько 139 тисяч км². Щорічні економічні збитки через це досягають $11,2 млрд. Мінування територій окупантами вже спричинило понад 760 жертв серед цивільного населення, включаючи 86 дітей. Ці трагедії є прямим наслідком військових злочинів Росії та їхньої тактики терору проти України.

Пропагандисти поширюють цю дезінформацію для досягнення кількох цілей. Зокрема, так вони намагаються переконати міжнародну аудиторію та українців у некомпетентності або недобросовісності військового командування України. Такий агітпроп також спрямований на створення паніки та зневіри серед населення, формуючи уявлення, що українська влада діє проти власних громадян. Крім того, у такий спосіб Росія намагається перекласти відповідальність за мінування на Україну, аби уникнути уваги до воєнних злочинів Росії, включаючи мінування цивільних об’єктів.

Фейк Дезінформація про те, що в українських ЗМІ на спільних фото із Зеленським пораненим бійцям ЗСУ «фотошоплять» усмішку

У російських пропагандистських телеграм-каналах поширюють інформацію, мовляв, українські ЗМІ «фотошоплять» усмішку пораненим українським військовим на їхніх спільних фото із президентом України Володимиром Зеленським. Як «доказ» цьому, пропагандисти додають відповідне фото та стверджують, що фотошоп для «Київського режиму» ― це «єдиний інструмент для створення хоч якоїсь перемоги». 

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Оригінальне фото, яке пропагандисти відредагували у графічному редакторі, зʼявилося в мережі ще 13 березня 2022 року. У той день президент Зеленський відвідав поранених захисників України у військовому шпиталі. Сам факт появи подібного фото в інфопросторі на початку 2025 року вже є підозрілим. Попри це, функція зворотного пошуку зображення від Google показала, що й тоді всі ресурси поширювали саме оригінальне фото Зеленського із пораненим військовим, а не відредаговане, яке поширюють пропагандисти. Зрештою, на сайті Президента України також можна знайти саме оригінальне фото з того дня. 

Цим фейком росіяни намагаються запевнити, що Україна «програє на всіх фронтах», а українська влада намагається штучно створити «переможну картинку». У такий спосіб пропагандисти в черговий раз дискредитують президента Зеленського, маючи на меті підірвати довіру українців до влади. Раніше ми спростовували інформацію, що Зеленський нібито придбав віллу за 18 мільйонів євро й будує там підземний бункер.

Фейк Українська поліція нібито допитує вірян, які святкують Різдво 7 січня

Російські телеграм-канали поширили інформацію, що в українських православних церквах парафіян просили не відвідувати храми 7 січня. Тим вірянам, які відзначали Різдво цього дня та все-таки вирішили прийти до церкви, нібито загрожував допит у поліції. Як «доказ» цьому пропагандисти прикріплюють фото нібито відповідного оголошення.

Скриншот із українського проросійського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у проєкті VoxCheck. У тексті оголошення помітно помилку : «7 січня у нашого храму буде поліція» — це калька з російської («у нашего храма будет»). Правильний варіант українською мав би звучати як «у нашому храмі» або «біля нашого храму». Ця неточність вказує на те, що, найімовірніше, оголошення підробили росіяни. 

Крім того, цю «новину» поширюють винятково російські та проросійські джерела, використовуючи одне й те саме фото. Подібних оголошень від інших церков у мережі немає. 

З 2023 року Православна церква України (ПЦУ) перейшла на святкування Різдва 25 грудня замість 7 січня, відповідно до новоюліанського календаря. Водночас в Україні немає заборони святкувати Різдво 7 січня, і кожен має право обирати дату святкування. Ба більше, ПЦУ також повідомляла про те, що, громади, у яких дві третини або більше парафіян хочуть зберегти старий календар, — можуть це зробити.

Росіяни в черговий раз спекулюють на релігійній темі в Україні, аби посварити українців між собою. Раніше ми аналізували російську брехню про те, що Захід змусив українську церкву перейти на католицький календар.

Фейк Україна нібито стала британською колонією після підписання договору про 100-річне партнерство

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито підписання угоди про сторічне партнерство між Україною та Великою Британією означає втрату українського суверенітету й перетворення країни на британську колонію.

Насправді це фейк, на який звернули увагу експерти Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Дійсно, 16 січня в Києві прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент України Володимир Зеленський підписали угоду про довгострокове партнерство. Однак цей документ не містить жодних положень, які б вказували на «колонізацію» України.

Навпаки, угода передбачає розширення оборонної співпраці, зокрема створення нової структури для посилення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях. Крім того, вона сприятиме співпраці у сферах енергетики, транспорту, боротьби зі зміною клімату та переходу до чистої енергії.

Важливо зазначити, що угода ґрунтується на рівноправному партнерстві між двома країнами й спрямована на розвиток стратегічних секторів в обох державах. Це повністю спростовує російський пропагандистський фейк про «колонізацію».

Ба більше, Велика Британія, за словами Стармера, вже виділила три мільярди фунтів стерлінгів на військову допомогу Україні, а також планує надати кредит у розмірі 2,2 мільярда фунтів, який буде погашено за рахунок відсотків із заморожених російських активів.

Російська пропаганда систематично поширює фейки, щоб підірвати довіру українців до міжнародних партнерів і дискредитувати співпрацю України із Заходом. Кремль прагне ізолювати Україну та позбавити її міжнародної підтримки, адже нарощування міжнародної співпраці зміцнює позиції Києва на світовій арені. Насправді ж саме російська влада має цілком реальні плани щодо колонізації України, тому всіляко намагається зірвати її інтеграцію у світову спільноту.

Раніше ми спростовували інформацію, що Євроінтеграція України буцімто насправді поглинання й колонізація. 

Фейк Брехня про те, що більшість українців у Європі негативно оцінюють Революцію Гідності

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, у якому стверджується, що, мовляв, за результатами опитування, проведеного в європейських країнах, 71% респондентів з України вважають Євромайдан 2013-2014 років помилкою, оскільки очікуване тоді підвищення якості життя та вступ до ЄС так і не відбулися.  Як нібито доказ, пропагандисти посилаються на опитування, проведене порталом t-online, а також на сюжет Euronews.

Однак фактчекери ресурсу «Проверено» спростували цю інформацію. Жодних згадок про подібне дослідження на t-online вони не виявили. Хоча портал висвітлює події, пов’язані з Україною, його опитування зазвичай стосуються громадської думки жителів Німеччини й рідко охоплюють міжнародні питання.

Також відео є компіляцією старих зображень із використанням автоматичного перекладу, що не відповідає стилю Euronews. Ба більше, ні на офіційному сайті медіа, ні на його перевірених акаунтах у соцмережах X, Instagram, Facebook, TikTok та YouTube немає подібного сюжету.

Російський агітпроп поширює цей фейк, щоб дискредитувати Революцію Гідності, підірвати довіру українців до європейського курсу та посіяти зневіру серед тих, хто був змушений покинути Україну. Такі маніпуляції спрямовані на виправдання російської агресії та нав’язування наративу про нібито «помилковий вибір» України.

Фейк Половину українських рятувальників нібито буде відправлено на фронт

Російські анонімні телеграм-канали активно поширюють дезінформацію про те, що нібито 50% українських рятувальників ДСНС буде відправлено на фронт. Втім це -  неправдива інформація, яка має на меті посіяти паніку серед населення та підірвати довіру до українських державних інституцій.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що згідно з офіційною заявою ДСНС, 90% особового складу вже заброньовані й продовжують виконувати свої функції. Заброньованими є всі ключові підрозділи, зокрема пожежники, рятувальники, сапери, інженери та хіміки. Ці професіонали забезпечують життєво важливу допомогу в умовах війни.

Російська пропаганда систематично використовує фейкові новини, щоб спробувати дестабілізувати ситуацію в Україні, підривати моральний дух громадян та створювати недовіру до влади. Подібні інформаційні атаки є частиною ширшої стратегії інформаційної війни, яка спрямована на ослаблення українського суспільства та його опору.

Фейк Несправжнє відео, де снайпер ГУР нібито розстріляв кількох пенсіонерів під Покровськом

Російські анонімні телеграм-канали активно поширюють відео, на якому стверджується, що снайпер ГУР МОУ нібито розстріляв кількох пенсіонерів під Покровськом, намагаючись представити це як черговий випадок «злочинів» з боку українських сил. Але насправді це — фейк. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Пропагандисти спотворили інформацію, видавши за «пенсіонерів» російських військових, яких знищив український снайпер у рамках операцій з боротьби з агресором. Відео, яке опублікувало Головне управління розвідки Міністерства оборони України, показує людину в камуфляжному одязі, яка несе в лівій руці пляшку з водою, а в правій — автомат. Це чітко вказує на те, що особа на відео — це військовий, а не цивільний, як стверджує агітпроп. 

Це не перший випадок подібної дезінформації. З початку січня пропагандистські ресурси поширюють синхронно десятки фейкових повідомлень, намагаючись маніпулювати суспільною думкою. Зокрема, за першу половину січня тільки в телеграмі було виявлено понад 600 таких повідомлень, що стосуються нібито «вбивств» цивільних, полонених і поранених, які, за версією пропагандистів, здійснюють «українські бойовики».

Ці дезінформаційні кампанії мають на меті підрив довіри до українських військових та спотворення реальної картини подій, що відбуваються на фронті. Один з основних напрямів кремлівської пропаганди — це створення образу «злочинної» української армії, яка нібито вчиняє безжальні акти насильства проти мирного населення. Агітпроп також прагне «перевернути» реальність, подаючи Україну як агресора, а свої власні воєнні злочини, включаючи вбивства мирних жителів та руйнування інфраструктури, — як оборонні дії. Такими фейками вони намагаються виправдати свої військові операції, створюючи вигляд, що відповідальність за насильство несе саме Україна. Через розповсюдження подібних фейків російські пропагандисти також прагнуть знизити рівень підтримки України на міжнародній арені. 

Фейк ЗСУ нібито готують у Суджі «нову Бучу»

Російські пропагандисти заявляють у медіа, що ЗСУ нібито готують у Суджі «нову Бучу» та використовують цивільних як живий щит. Утім такі повідомлення є частиною інформаційної кампанії, спрямованої на приховування воєнного злочину російських військових, а саме вбивства цивільної мешканки Росії під час авіаудару по інтернату в Суджі.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці стверджують, що в цьому випадку відповідальність за загибель людей лежить на російській владі, яка відмовляється організовувати гуманітарні «зелені коридори» для евакуації, натомість продовжує обстрілювати власних громадян за допомогою авіації та артилерії. Зі свого боку, українські військові суворо дотримуються норм міжнародного гуманітарного права: вони надають цивільним доступ до питної води, їжі, медикаментів, засобів гігієни, а також забезпечують медичну допомогу. Тоді як під час окупації Бучанського району Київщини у 2022 році російські військові злочинці вбили щонайменше 1190 цивільних українців.

Пропагандисти поширюють подібні фейки з кількох причин, спрямованих на досягнення політичних, військових і психологічних цілей. Такі заяви відвертають увагу від воєнних злочинів, скоєних російською армією. Створення неправдивого меседжу про «провину» України дозволяє виправдати дії російських військових як нібито «захисників». Пропаганда формує у російських громадян хибну картину подій, виправдовуючи війну «захистом» від уявної загрози. Створення образу ворога, який нібито чинить злочини, зміцнює підтримку війни серед населення. За допомогою таких фейків росіяни також намагаються дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти, зображуючи її як порушника міжнародного права. Подібні заяви нерідко слугують інформаційним прикриттям для майбутніх провокацій або терактів, які планує здійснити російська сторона, але намагається звинуватити в цьому Україну.

Фейк Обман про те, що Зеленський закликав владу Лос-Анджелеса не вигадувати проблем і фінансово підтримати Україну

Російські джерела поширюють інформацію про те, що президент України Володимир Зеленський нібито закликав владу Лос-Анджелеса не відволікатися на надумані проблеми й зосередитися на фінансовій підтримці України. 

Насправді Президент України такого не говорив ― StopFake не виявив жодних підтверджень існування такої заяви Зеленського. Навпаки, у своєму вечірньому зверненні від 12 січня 2025 року український президент сказав, що запропонував допомогу США в боротьбі з пожежами в Каліфорнії:

«Там дуже тяжка ситуація, і українці можуть допомогти американцям захистити життя. Зараз це опрацьовується, за відповідними каналами ми запропонували нашу допомогу американській стороні».

Також Зеленський додав, що вже 150 українських рятувальників підготовлено, щоб надати необхідну допомогу.

Ситуація з лісовими пожежами в Каліфорнії залишається критичною. Відомо про щонайменше 24 загиблих внаслідок пожеж. Близько 180 000 людей були змушені залишити свої домівки через загрозу пожеж. 

Цей дезінформаційний вкид має на меті дискредитувати Зеленського, мовляв, він ― корумпований президент України, який використовує міжнародну допомогу у власних цілях. Раніше ми спростовували інформацію, що в Лос-Анджелесі згоріли вісім котеджів українських генералів.

Фейк Неправда, що росіяни прорвали держкордон на Сумщині

Пропагандистські телеграм-канали поширили інформацію, що російські війська прорвали державний кордон біля населених пунктів Журавка та Проходи (Сумська область). 

Однак Сумська обласна військова адміністрація на своїй фейсбук-сторінці спростувала цю інформацію. Наразі ситуація на кордоні залишається складною, але стабільною. ЗСУ тримають кордон і готові дати відсіч окупантам. 

Водночас у Сумській ОВА зазначили, що росіяни час від часу намагаються зайти в область, але безрезультатно: 

«Протягом останнього місяця як і раніше фіксуються деякі спроби ворожих диверсійно-розвідувальних груп зайти на територію Сумської області. Але всі ці ДРГ знищуються нашими захисниками й захисницями».

Поширюючи подібну дезінформацію, пропагандисти намагаються посіяти страх серед українців, викликати недовіру до дій влади та військових. Дещо раніше ми вже спростовували інформацію про нібито «окупацію» частини Сумщини.

Фейк Брехня про те, що українські хакери розсилають фейки американцям у вотсапі про успіхи ЗСУ на фронті

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють нібито уривок сюжету NBC News, у якому йдеться, що українські хакери нібито зламали вотсап і почали масово відправляти американцям фейки про успіхи та мінімальні втрати України на російсько-українському фронті. Пропагандисти коментують, мовляв, «коли перемога в реальності не настає, українці вирішили наблизити її у вотсапі».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у проєкті VoxCheck. За допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що на відео ― репортер програми Stay Tuned NOW телеканалу NBC News Гаді Шварц. За основу фейку пропагандисти взяли уривок із сюжету під назвою «The Future of Everything», опублікований 4 грудня 2024 року на офіційному ютуб-каналі телеканалу.

Зверху — скриншот із фейкового відео. Внизу — скриншот з оригінального сюжету

Попри те, що в оригінальному сюжеті NBC News справді йшлося про масову хакерську атаку на майже всі найбільші американські комунікаційні компанії, за словами репортера до цього був причетний Китай, а не Україна.

Уривок з інтервʼю екскерівника Агентства з кібербезпеки США Кріса Кребса також узяли з сюжету NBC News від 4 грудня 2024 року. У ньому він якраз-таки коментує кібератаку Китаю на телекомунікаційні системи США.

Вгорі — скриншот із фейкового відео. Внизу — скриншот з оригінального сюжету

Раніше ми аналізували дезінформацію, буцімто американський чиновник на телеканалі NBC News зізнався в тому, що дані розвідки США щодо Росії здебільшого вигадані.

Фейк З України нібито поїхало 25 мільйонів людей, 9,5 мільйонів з яких - до Росії

Пропагандисти поширюють в російськомовних та польськомовних телеграм-каналах інформацію, що Україну нібито покинули 25 мільйонів людей, із яких 9,5 мільйона виїхали до Росії, а 6,6 мільйона – до ЄС. Втім ці твердження є фейковими і не відповідають дійсності. 

Заявлені цифри значно перевищують фактичні дані. До початку повномасштабної війни населення України становило близько 41 мільйона осіб. За інформацією ООН, кількість біженців, які залишили Україну і перебувають зараз в інших країнах становить близько 6,8 мільйонів, а не 25. За межами Європи перебувають лише ледь більше 560 тисяч українських біженців. Крім того, твердження про те, що більшість українців добровільно переселилися до Росії, є маніпуляцією. Насправді значна частина з тих біженців, які поїхали до Росії, була примусово депортована російською владою, що є порушенням міжнародного права. У таких випадках ці люди не мали вибору, а їхній виїзд був результатом насильницьких дій, а не власного бажання.

Російська пропаганда активно використовує подібні меседжі, аби дискредитувати Україну на міжнародній арені, виставити її неспроможною державою та підірвати довіру до української влади. Насправді ж Україна, попри складнощі війни, активно працює над підтримкою своїх громадян, зокрема й тих, які вимушено залишили країну.

Фейк У Лос-Анджелесі нібито згоріли вісім котеджів українських генералів

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах та медіа інформацію про пожежу в Лос-Анджелесі, де, за їхніми словами, згоріли вісім котеджів українських генералів вартістю $90 мільйонів. Утім це - фейк. Ця вигадка супроводжувалася фальшивим відео та цитатою, приписаною командувачу Сухопутних військ України Михайлу Драпатому. Пропагандисти зімітували стиль медіа United24 у цьому фейку. У ньому також згадувалося, що генерали придбали нерухомість на кошти, надані Україні західними партнерами.

Аналітики StopFake наголосили, що ні United24, ні інші авторитетні видання не публікували такої інформації. Російські медіа використали реальні кадри пожежі у Лос-Анджелесі, маніпулюючи ними для створення неправдивої історії. Генерал Михайло Драпатий ніколи не робив заяв, які йому приписують цього разу пропагандисти.

Такі інформаційні атаки мають на меті дискредитувати українське військове керівництво, поширюючи серед аудиторії думку про корумпованість ЗСУ. Окрім цього, пропаганда спрямована на послаблення довіри до України з боку західних партнерів, які надають військову та фінансову допомогу. Додатково, у фейку наголошувалося на «несправедливості», аби посилити вплив на емоції аудиторії та сформувати негативне ставлення до українського керівництва. Подібні інформаційні операції є частиною ширшої стратегії Росії, спрямованої на маніпуляцію міжнародною думкою та підрив підтримки України.

Фейк Відеофейк, де українська школярка в Нью-Йорку скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати американські платники податків

Російські ресурси поширюють відео, на якому українська школярка, що зараз проживає в Нью-Йорку, нібито скаржиться на свою нову школу. Дівчина нібито говорить, що їй було важко звикнути до «великої кількості темношкірих однокласників», позаяк вони постійно пропонували їй купити наркотики, і скаржиться на те, що уроки багато разів скасовували через загрозу стрілянини. Наприкінці відео вона нібито каже, що з державної школи перейшла в приватну: дівчина говорить, що це дорого, однак за навчання платить не її родина, а американські платники податків ― вона вважає це цілком справедливим.  

Насправді відео було підроблене пропагандистами, пишуть у проєкті StopFake

Наприкінці грудня 2024 року «Голос Америки» дійсно випустив невеликий відеосюжет про українських школярів, які через повномасштабну війну переїхали до Нью-Йорка й були вимушені звикати до навчання в новому середовищі. 

Дівчину на відео звати Софія Голіней, і вона навчається в приватній академії Сент-Джордж. Проте той фрагмент, де дівчина нібито скаржиться на темношкірих учнів, наркодилерів і стрілянину, а також каже, що має вчитися безплатно, пропагандисти створили за допомогою штучного інтелекту ― в оригінальному сюжеті такого немає. Сфабрикований авдіофрагмент пропагандисти заповнили нарізкою стокових кадрів, яких також немає в справжньому сюжеті. 

Раніше ми аналізували фейк про те, що українських дітей нібито б’ють у польських школах за розмови українською.

Фейк Неправдива інформація, що Україна на останньому місці в Європі за рівнем IQ

Користувачі мережі поширюють інформацію, що Україна посіла останнє місце в Європі за рівнем коефіцієнта інтелекту на порталі International IQ Test. Вона опинилася на 78 місці зі 127 країн світу з результатом в 95,55 бала.

Скриншот допису з соцмережі Threads

The International IQ Test — один з онлайн-тестів, що визначають рівень інтелекту людини. Окрім тестування, портал пропонує рейтинг країн за середнім рівнем IQ, який оновлюється щороку 1 січня на основі даних за попередній рік. У цьому році сайт справді поставив Україну на 78 сходинку зі 127 країн світу. Утім, єдина основа цього рейтингу — оцінки користувачів платформи. The International IQ Test збирає лише оцінки користувачів власного сайту, не враховуючи інших тестів на IQ, що доступні в мережі. Однак насправді загальновизнаного й на 100% певного IQ-тесту не існує — є кілька різних підходів до їхнього створення, і для найбільш точного результату фахівці використовують одразу декілька тестів. 

Крім того, порівнювати країни за рівнем IQ громадян методологічно некоректно. Інтелект людини завжди формується під впливом культурного бекграунду, і створити універсальний тест неможливо. Тобто тест із 40 питань не може точно визначити рівень інтелекту, адже це складне явище, яке наука досі розуміє не до кінця. 

У формуванні рейтингу користувачів The International IQ Test по країнах теж припустилися низки методологічних помилок. Наприклад, для точних розрахунків потрібно створити вибірку учасників тестування, яка має бути однаковою для кожної з країн. Проте в цьому рейтингу кількість учасників між країнами значно різниться — від близько 4 тисяч користувачів з Ірану до майже 150 тисяч — з Японії. 

Додати свою оцінку до рейтингу країни на сайті може будь-хто. Для цього потрібно лише обрати цю країну після проходження тесту — платформа не визначає державу походження користувача автоматично, тож учасник тестування може обрати будь-яку. А ще кількість спроб для одного користувача необмежена, тому результати якоїсь конкретної країни можна з легкістю накрутити — або самостійно, або за допомогою ботів

Зрештою, на сайті тесту немає жодної інформації, чи борються розробники зі спам-трафіком і, чи блокують однотипні масові IP-адреси, чи виключають такі профілі зі щорічної статистики.

Підозріло також, що у 2023 році Росія займала 26-й рядок рейтингу, а у 2024 році різко підійнялася на 6-те місце. Можна припустити, що результати могли накрутити, щоб зманіпулювати рейтингом. 

Отож при складанні рейтингу автори припустилися низки методологічних помилок, через які зробити обґрунтовані висновки про середній рівень IQ по країнах неможливо. 

Пропагандисти не вперше посилаються на ненадійні рейтинги, щоб дискредитувати Україну та відвернути увагу росіян від внутрішніх проблем. 

Раніше ми документували фейк про те, що згідно з Глобальним індексом миру та безпеки жінок (WPS Index) за 2023 рік, Україна нібито є «найгіршою у світі країною для жінок».

Фейк Фейк про страту «українського військового», який відмовився воювати

У польському-проросійському телеграм-каналі поширили відео зняте на телефон нібито українського солдата, якого стратили через відмову воювати. Пропагандисти додають, що існує багато таких випадків ― про них просто нібито не говорять. 

Скриншот із польського проросійського телеграм-каналу

Насправді це відео ― постановне. На відео чоловіка, що відмовився воювати, нібито страчують через повішення, однак рук «жертви» не видно ― це вказує на те, що скоріш за все чоловік тримається за щось зверху. Якби це справді було стратою через повішення, а не постановою, то руки чоловіка логічніше було б завʼязати позаду його спини, щоб у нього не було шансів урятуватися. 

Ще одним аргументом на користь того, що це ― постановне відео, є мова нібито українського військового, який «страчує» чоловіка. Він запитує у чоловіка, чи той справді відмовляється воювати, доволі ламаною українською: «Ви відказуєтесь защищати нашу країну?». Своєю чергою, піксельну форму чоловік, який видає себе за «українського військового», міг здобути в бою та використати для подібних пропагандистських цілей.

Це відео є черговою постановою росіян. Раніше ми, наприклад, аналізували такі пропагандистські постановні відео:

Фейк Брехня про те, що українські імена стали найпопулярнішими в Польщі у 2024 році

Проросійські джерела поширюють скриншот нібито із сайту Міністерства цифровізації Польщі за 9 грудня 2024 року зі списком найпопулярніших чоловічих імен у країні. Згідно зі скриншотом, у першій трійці — Тарас, Богдан і Степан. Пропагандисти додають, мовляв, це означає, що українські біженки народжують в Польщі частіше, ніж польські жінки.

Однак це ― відверта брехня, пишуть у проєкті VoxCheck. На офіційному сайті Міністерства цифровізації Польщі немає публікацій зі списком найпопулярніших чоловічих імен за 9 грудня 2024 року. Востаннє міністерство публікувало список популярних імен, які дають дітям при народженні, ще 6 серпня 2024 року. Тоді в трійці найпопулярніших чоловічих імен були Нікодим, Ян та Александр. Водночас у рейтингу були відсутні імена Степан, Тарас і Богдан. 

Зрештою, саме Міністерство цифровізації Польщі вже спростувало інформацію про те, що імена Степан, Тарас і Богдан стали найпопулярнішими в Польщі у 2024 році.

Дещо раніше ми аналізували російський міф про плани Варшави анексувати захід України.

Фейк і його спростування Міністерством цифровізації Польщі. Скриншот треду в соцмережі X

Фейк Фейкове графіті з Зеленським від нібито французького художника OakOak

Російські джерела поширюють нібито скриншоти з сюжету французького медіа TF1 Info щодо графіті французького художника OakOak. На скриншотах помітно графіті із Володимиром Зеленським у вигляді нібито прив’язаного собаки поруч з Емманюелем Макроном і Дональдом Трампом.

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді такого графіті не існує, про це повідомляють у проєкті VoxCheck. TF1 Info не публікували подібну новину ні на своєму офіційному сайті, ні на своїх сторінках у соцмережах: Х, Facebook, Instagram. Також фото такого графіті немає й на офіційних ресурсах художника OakOak.

На одному зі скриншотів поруч із графіті помітно вивіску салону краси, написану одночасно англійською та корейською мовами. Завдяки інструменту для пошуку геолокації за фото Geo Spy Ai вдалося зʼясувати, що будівля знаходиться в Корейському кварталі Лос-Анджелеса в США (Koreatown). Своєю чергою, Google Maps допомогли знайти точне місце зйомки. Як і слід було очікувати ― такого графіті там немає.

Раніше ми аналізували фейкову інформацію про появу графіті в Маямі із Зеленським у вигляді мухи.

Автор: Віталій Михайлів,