Spilnota Detector Media

Фейк Маніпуляція про те, що у Спасо-Преображенському соборі в Чернігові прибрали ікони та створили кінотеатр

Проросійські телеграм-канали поширюють маніпулятивне фото зі Спасо-Преображенського собору в Чернігові. На ньому видно людей, які стоять перед великим екраном. Пропагандисти зазначили, що собор нібито перетворили на кінотеатр. Пояснили це тим, що Православна Церква України «не має стільки парафіян», щоб заповнити храми, які перейшли «під її контроль». Тому буцімто вдається до таких методів залучення відвідувачів собору. 

«Давні православні храми стають жертвами розкольників. Сатаністи прийшли до влади й цим все сказано», — пишуть пропагандисти. 

Але інформацією зманіпулювали, і про це повідомляють у VoxCheck. Собор перебував у тривалій тимчасовій оренді УПЦ Московського патріархату до листопада 2023 року. Однак за висновком Комісії Міністерства культури, УПЦ МП позбавили права на використання Спасо-Преображенського собору й ще 17 об’єктів, які також входять до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Аргументували це незадовільним станом споруд та потребою в реставрації. 

Наразі Спасо-Преображенський собор працює як музей. І насправді на фото — презентація першої серії проєкту «Чернігівське князівство. 1000 років». Авторами є команда від «Суспільне Чернігів». Вони описують проєкт як «трисерійну історичну програму у форматі анімованої антилекції». 

Агітпроп часто спекулює на темі конфлікту ПЦУ та УПЦ МП. Оскільки тема релігії є досить чутливою, а тому й зручною для поширення дезінформації та маніпулятивних тез. Метою є посіяти чвари серед вірян цих двох конфесій і, так, розколоти українців на два табори. Окрім того, контролюючи церкви, представники УПЦ МП поширюють наративи російської пропаганди серед парафіян-українців та зберігають за собою вплив всередині країни.  

Читайте ще: Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «грішники».

Автор: Мар'яна Пенська,

Фейк Фейк про те, що жінкам рекомендують «терміново завагітніти», щоб уникнути мобілізації

У соцмережах поширюють фейкову пам’ятку для жінок про те, як «уникнути призову» на військову службу. Її нібито опублікувала правозахисна організація «Ла Страда», яка займається, зокрема, запобіганням гендерно зумовленому насильству. Серед запропонованих варіантів є «терміново завагітніти чи усиновити дитину», «спровокувати зґвалтування та затягувати судовий процес», «зламати кінцівки для проходження тривалої реабілітації» тощо.  

Утім, це — фейк, «Ла Страда» не створювала такого матеріалу, про що повідомляє на своїй сторінці у фейсбуці. Попри позбавлені сенсу «поради», як уникнути призову на військову службу, примусової «мобілізації жінок» як такої в Україні немає. Чинний закон зобов’язав медикинь та фармацевток стати на військовий облік з 1 жовтня 2023.

Однак це досі не має нічого спільного з повторюваним наративом агітпропу щодо теми «мобілізації жінок». Оскільки такий закон не означає мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон.

Автор: Мар'яна Пенська,

Фейк Українських військових нібито видаляють із баз даних, щоб родини загиблих не отримували виплат

Пропагандистські телеграм-канали та користувачі соціальних мереж поширюють інформацію, що українських військових нібито видаляють із баз даних, щоб родини загиблих не отримували виплат. У якості «доказу» демонструється відео, де жінка, представляючись дружиною загиблого, стверджує, що її чоловіка немає у списках. Проте вона не називає імен, військової частини чи інших деталей. Про це пише StopFake. 

На фото, яке жінка тримає в руках, зображений Андрій Кайнара, захисник «Азовсталі», який перебував у російському полоні, а згодом повернувся до служби. Організація, що опікується його бригадою, підтвердила його смерть у бою у вересні 2023 року, зазначивши, що у Кайнари не було дружини, а лише сестра. Відео визнане фейком, спрямованим на дискредитацію України та її військових.

Мета поширення цієї дезінформації полягає у підриві довіри громадян України до державних інституцій, зокрема до Збройних сил та органів влади. Пропаганда прагне створити враження, що держава нібито не виконує своїх зобов’язань перед сім’ями загиблих військових, що може посіяти зневіру та деморалізацію серед населення. Також цей фейк спрямований на дискредитацію української армії перед міжнародною спільнотою, демонструючи її нібито як неспроможну або байдужу до власних військових та їхніх родин.

Фейк Брехня про те, що вдома в українського біженця в Німеччині виявили «понад 400 золотих коронок»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відеосюжет, створений нібито німецьким WELT, в якому йдеться, що в місті Дрезден (Німеччина) поліція начебто виявила вдома в санітара моргу ― українського біженця Микити Терещука ― понад 400 золотих коронок. Він нібито виймав їх у трупів із рота в дрезденському морзі. Своєю чергою, посол України в Німеччині Олексій Макєєв буцімто публічно перепросив за свого співвітчизника та обіцяв відправити того на фронт. 

Скриншот із фейкового відеосюжету

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. WELT не створював і не поширював такого відеосюжету ― його не знайти ні на їхньому офіційному сайті, ні на їхніх сторінках у соцмережах. До того ж стиль відеосюжетів WELT відрізняється від стилю того сюжету, який поширюють пропагандисти. У цьому можна переконатися, переглянувши будь-яке відео такого формату на інстаграм-сторінці WELT. А ще ― всі подібні відео WELT створює німецькою мовою, а не англійською як у фейковому варіанті. 

«Новину» про нібито виявлення в українського біженця в Німеччині «понад 400 золотих коронок» не поширювали й жодні інші надійні західні чи українські медіа.

Зрештою, інформації про вибачення посла України в Німеччині Олексія Макєєва та його обіцянок «відправити на фронт» українського біженця немає в мережі, адже цей нібито «кричущий випадок» ― примітивний фейк. 

Цим дезінформаційним вкидом пропагандисти прагнуть дискредитувати українських біженців в очах громадян тих держав, що прийняли українців. Так, цим конкретним випадком агітпроп хоче показати начебто «справжню натуру» українців, вдаючись до типової тактики російської пропаганди «розлюднення ворога»

Раніше ми аналізували російський фейк про те, що біженка з України «вистрілила» в церковну ікону в Цюриху.

Фейк Обман про те, що 77% українців готові відмовитися від окупованих територій

В «українському» проросійському телеграм-каналі поширюють інформацію, що 77% громадян України нібито готові відмовитися від окупованих Росією українських територій. Пропагандисти стверджують, що наводять дані реального, а не «купленого й намальованого» соціологічного опитування. 

Водночас вони не вказують, яка саме соціологічна компанія чи організація проводила це опитування та в який період. Імовірно, ці дані просто вигадали, пишуть у проєкті VoxCheck. До того ж «інсайдерські» дані проросійського телеграм-каналу не можна вважати надійним джерелом інформації. СБУ ще до повномасштабного вторгнення довела, що телеграм-канал «Легитимный», який є першоджерелом поширення цих даних, займається дестабілізацією суспільно-політичної ситуації та сіянням панічних настроїв в Україні. 

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) ще з травня 2022 року регулярно проводить опитування щодо готовності українців піти на територіальні поступки для якнайшвидшого досягнення миру. Згідно з результатами нещодавнього соцопитування, яке проводили в період із 20 вересня по 3 жовтня 2024 року, більшість українців виступають проти територіальних поступок Росії. 58% респондентів відповіли, що Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше й будуть загрози збереженню незалежності. Соціологи інститут зауважують, що частка готових до територіальних поступок не змінюється від травня 2024 року — це 32%. Своєю чергою, частка тих, хто проти поступок, зросла з 55% до 58% з травня до жовтня цього року. 

Згідно з іншим опитуванням КМІС, проведеним у той самий період, 63% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. 

Дещо раніше ми аналізували подібний пропагандистський меседж, мовляв, абсолютна більшість українців нібито готова до капітуляції.

Фейк Фейкова обкладинка журналу Titanic про припинення допомоги США для України

Російські пропагандистські телеграм-канали стверджують, що на обкладинці німецького сатиричного журналу Titanic за листопад 2024 року нібито зображений літак Повітряних сил США, за який чіпляються українці. А підпис на обкладинці нібито такий: «Вихід США з України буде щось нагадувати». Як «доказ» російські пропагандисти додають відповідне фото.

Фейкова обкладинка, яку поширюють пропагандисти

Однак насправді це ― фейкова обкладинка випуску Titanic за листопад, про що повідомляють у проєкті VoxCheck. На офіційному сайті журналу розміщена оригінальна обкладинка за цей місяць ― вона має інший вигляд та не стосується України.

Оригінальна обкладинка. Джерело: Titanic

Ще вгорі справа на фейковій обкладинці є напис «Internet-Aufgabe». Імовірно, автори фейку хотіли використати слово «ausgabe» (випуск) замість «aufgabe» (завдання). 

Titanic — німецький сатиричний журнал, який виходить раз на місяць та публікує на обкладинках зображення на здебільшого політичну тематику.

За час повномасштабної війни ми зафіксували щонайменше пʼять фейкових обкладинок журналу Titanic, які створили пропагандисти. Детальний розбір кожної сфабрикованої обкладинки можна знайти тут.

Фейк Пропагандисти хибно назвали родичку українського журналіста бабусею Ксенії Собчак

Пропагандисти поширюють у соцмережах фотографію жінки в українському національному одязі, стверджуючи, що це нібито бабуся російської телеведучої Ксенії Собчак. У публікаціях зазначається, що жінка народилася в селі Дроздні між Луцьком і Ковелем, додаючи історію її життя. Утім це - неправда.

Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що насправді на фотографії зображена бабуся українського журналіста видання «Ґрати» Антона Наумлюка, який детально розповідав про її біографію. Світлину вперше поширили у 2017 році для сімейного архіву. 

Інформація про сім’ю Собчак є у відкритих джерелах. Її бабуся по батьківській лінії, Надія Андріївна, була полькою і жила в Ташкенті. По материнській лінії — Валентина Володимирівна Нарусова, родом із Ленінграда, мешкала у Брянську. Хоча інколи згадуються українські корені її родини, жодного підтвердження зв’язку з жінкою на фото не знайдено. 

Фейк Українське військове керівництво нібито обмежує президента України у доступі до достовірної інформації, аби усунути його з посади

Російські медіа поширюють дезінформацію про те, що українське військове керівництво нібито обмежує президента України у доступі до достовірної інформації, аби усунути його з посади. Це твердження базується на словах так званого «британського експерта» Александра Меркуриса. Втім воно є несправжнім. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Меркурис — головний редактор проросійського англомовного сайту The Duran, який регулярно поширює кремлівські наративи. Його на російських каналах представляють як «грецького політолога» або «британського експерта», хоча він відомий скандальною репутацією. У минулому Меркурис працював у Королівському суді Великої Британії, але був позбавлений права займатися адвокатською діяльністю через створення фальшивих листів і вигадування неправдивих історій.

Такі заяви спрямовані на дискредитацію українського керівництва, створення напруги та підрив довіри до президента України. Вони є частиною ширшої інформаційної війни, яку веде Росія.

Фейк Брехня про те, що в Суми поставили десятки мобільних моргів

Російські джерела поширюють інформацію, що в рамках колаборації Coca-Cola з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста в місто Суми поставили десятки мобільних моргів у стандартних для Coca-Cola червоно-білих кольорах й розмальовці «улюбленої української вишиванки, щоб лежати там було приємно». Як «доказ» цьому пропагандисти додають фото, на якому зображено мобільні контейнери з начебто англійським написом «Mobile Morgue» («Мобільний морг»).

Однак це ― черговий фейк російської пропаганди, повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Мобільні контейнери, про які пишуть пропагандисти, — це насправді мобільні котельні, які Український Червоний Хрест у співпраці з компанією Coca-Cola доставляє до місцевих громад для підтримки населення України. Так, до 45 мобільних котелень, які надали місцевим громадам минулого року, поставлять ще 60 під час опалювального сезону 2024 року.

Колаж ЦПД

Окрім цього, напису «Mobile Morgue» («Мобільний морг») на котельнях немає ― його наклали на фото пропагандисти, замінивши оригінальний напис «Мобільна котельня». 

Ілюстрація оригінального напису на мобільних котельнях. Джерело: Український Червоний Хрест

Раніше ми фіксували фейк росіян про те, що в українських бригадах ТрО створюють мобільні крематорії.

Фейк Росіяни брешуть, що причина трагедії в Сумах ― це робота української ППО

Ввечері 17 листопада 2024 року росіяни завдали ракетного удару по дев’ятиповерховому будинку в Сумах. У ДСНС України о 08:47 ранку 18 листопада повідомили, що cтаном на той момент відомо про поранення 89 людей (із них 11 дітей) і загибель 11 людей (із них 2 дитини) внаслідок цієї атаки. Своєю чергою, російські пропагандисти пишуть, що причиною трагедії стала не російська ракета, а нібито невдала робота української ППО.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації, посилаючись на прокуратуру Сумщини. За їхніми даними, 17 листопада, вдавшись до заборонених міжнародним правом методів ведення війни, росіяни завдали ракетного удару по густонаселеному житловому мікрорайону в Сумах. Саме це, а не «робота української ППО», стало причиною трагедії. 

Цим фейком російські пропагандисти намагаються виправдати черговий воєнний злочин російської армії ― вбивство цивільного населення. 

18-19 листопада в Сумах оголошені дні жалоби за загиблими внаслідок удару Росії по місту. Про це повідомив в.о. міського голови Сум Артем Кобзар.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Дипфейк, у якому нібито комісар Ради Європи з прав людини критикує «мовні патрулі» в Україні

Російські джерела поширюють інформацію, що комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті нібито розкритикував «мовні патрулі» в Україні. Як «доказ» цьому, пропагандисти публікують відео, у якому нібито О’Флаерті каже, що такі патрулі порушують права національних меншин в Україні.

Проте відео, яке поширюють пропагандисти, є сфабрикованим ― його створили за допомогою технології дипфейк, заснованої на штучному інтелекті. Про це повідомляють у проєкті Stopfake. На 46-й секунді поширюваного відео помітно, як на секунду в чоловіка з’являється й відразу зникає «друге підборіддя». Також людина на відео майже не моргає, а її мова не збігається з мімікою. На додаток до цього в справжнього Майкла О’Флаерті міміка активніша, коли він говорить. Переконатись у цьому можна, переглянувши будь-який виступ комісара.

Журналісти StopFake також проаналізували відео пропагандистів за допомогою Attestiv ― інструмента з визначення фейкових відео, створених штучним інтелектом. Аналіз показав, що відео «з великою ймовірністю» є несправжнім. 

Російська пропаганда не вперше поширює дезінформацію про «мовні патрулі» в Україні, реагуючи на ініціативу мера Івано-Франківська створити такі патрулі в місті для популяризації української мови. Водночас якихось особливих повноважень у «мовних інспекторів» немає, це ― волонтерська ініціатива.

Раніше ми фіксували дезінформацію, що в ЛНУ ім. Івана Франка відкрили набір до команди «мовних інспекторів».

Фейк Дезінформація про те, що українські військові стали частіше здаватися в полон після перемоги Трампа на виборах у США

Проросійські телеграм-канали поширюють відеосюжет, нібито створений Інститутом вивчення війни (ISW). У сюжеті йдеться, що після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, українські військові нібито стали здаватися в полон у вісім разів частіше, ніж до того. Своєю чергою, головний редактор Euronews Клаус Штрунц нібито назвав це «абсолютно закономірним» розвитком подій. Мовляв, тепер усім стало остаточно зрозуміло, що Україна ― приречена, тому військові й думають про те, як врятувати власне життя.

Однак цей відеосюжет є сфабрикованим, пишуть у проєкті StopFake. ISW не публікував такого відео чи подібної статистики ні на своєму сайті, ні на своїх сторінках у соцмережах. Подібних повідомлень немає й у жодному надійному західному медіа, зокрема Euronews. Головний редактор цього мовника Штрунц справді висловлював підтримку Трампу на своїх сторінках у соцмережах, проте ніяк не коментував ні потенційні наслідки для України після вступу новобраного президента США на посаду, ні повідомлення про масову здачу українських військових у полон. Адже ця «новина» — несправжня. 

Тож незалежних і перевірених даних про те, скільки українських військових насправді здаються в полон, не існує, позаяк така статистика наявна лише в російської сторони, яка не викликає довіри. 

Цим фейком пропагандисти намагаються ствердити, що з приходом Трампа до влади в США, Україна не отримуватиме жодної критично важливої фінансової та військової підтримки від цієї держави та й узагалі на українців нібито чекає «повна катастрофа». 

Раніше росіяни вже поширювали сфабриковані відео від імені ISW. Так, раніше ми фіксували фейковий відеосюжет про те, що при зустрічах із представниками ТЦК гинуть кожні двоє з десяти українців.

Фейк На чорному ринку нібито продають серце вбитого німецького «найманця», який служив у складі ЗСУ

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що в даркнеті нібито продають серце 31-річного німецького найманця, який служив у ЗСУ та якого вбили росіяни. Ціна такого органу нібито становить 70 тисяч доларів. Пропагандисти додають, що орган у «хорошому стані» та продається винятково німцям. Як «доказ» додається скриншот оголошення з даркнету.

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності ― фото з оголошенням підробили. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck. На фото ― не серце, а сильнодійний наркотик опіум. Так, раніше деякі сайти публікували оригінальне оголошення про його продаж у статті про незаконні речі, які викладають у даркнеті.

Росіяни в цьому фейку поєднали відразу два наративи — про «чорних трансплантологів» і так званих «найманців». Так, вони хотіли ствердити, що до іноземних військових в Україні ставляться як до «гарматного м’яса», а після цього ще й «розпродають» на органи. Мета ― підірвати довіру іноземців до України та зменшити їхню підтримку. 

Читайте також: Як і навіщо Росія використовує тему «чорної трансплантології» в Україні

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Брехня про те, що Трампа внесли до бази «Миротворець»

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що новообраного президента США Дональда Трампа нібито додали до бази «Миротворець». Як «доказ» пропагандисти додають відповідний скриншот. 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Утім, це — фотофейк, пишуть у проєкті VoxCheck. Пошук на сайті «Миротворця» показав, що Трампа немає в однойменній базі. Також на фейковому скриншоті дизайн сайту відрізняється від оригінального. Наприклад, справжня емблема офіційного сайту зображена у вигляді континентів світу, а не лише карти України. Ще «шапка» оригінального сайту має темніший відтінок синього, а також має бічні колонки з лічильником днів російсько-української війни та інформацією про інші проєкти спільноти. 

На офіційному сайті «Миротворець» повідомили, що росіяни не вперше створюють фейкові скриншоти сайту, зокрема про Трампа, та видають їх за справжні. Так, раніше ми, наприклад, фіксували дезінформацію, що президента Польщі Анджея Дуду внесли до бази «Миротворець».

Центр «Миротворець» є незалежною недержавною організацією, створеною групою вчених, журналістів та спеціалістів з питань дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Фейк Дезінформація про прорив кордону російськими ДРГ на Чернігівщині

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що російські військові перейшли кордон із Чернігівською областю та встановили російський прапор на мосту через річку Судість біля населеного пункту Грем'яч.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це Центру протидії дезінформації повідомив речник ДПСУ Андрій Демченко: 

«Жодного прориву кордону не було. Російський триколор був встановлений на зруйнованому мосту біля кордону, але диверсанти не заходили на територію населених пунктів. Місцевість під контролем українських сил, і додаткові підрозділи забезпечують протидиверсійну оборону». 

Також керівник ЦПД, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко у своєму телеграм-каналі написав, що жодної загрози вторгнення росіян на Чернігівщину немає, водночас присутня винятково обмежена загроза ДРГ. Ще він додав, що «історія про Гремʼяч брехлива та є виключно інформаційною операцією ворога».

Раніше ми спростовували інформацію, що польські політики «хизувалися» російським прапором у Ватикані.

Фейк Дезінформація: генсек НАТО Рютте пригрозив Трампу «вигнати США з Альянсу»

Російські джерела поширюють інформацію, що генеральний секретар НАТО Марк Рютте нібито пригрозив новобраному президенту США Дональду Трампу вигнати американців з Північноатлантичного альянсу. Як стверджують пропагандисти, Рютте заявив, що вдасться до такого кроку, якщо Трамп «здасть» Україну Росії.

Однак це ― фейк, пишуть у проєкті StopFake. У контексті перемоги Трампа Рютте висловлювався лише кілька разів. Спочатку 6 листопада він привітав Трампа з перемогою та написав, що «його лідерство знову буде ключовим для збереження Альянсу сильним». Наступного дня генсек НАТО прокоментував перемогу Трампа та її наслідки для України перед початком саміту Європейської політичної спільноти в Будапешті. За його словами, Трамп зробив і багато зробить для Альянсу.

Наведені вище висловлювання Рютте контрастують з інформацією, яку подають пропагандисти. Варто також зауважити, що фальшива цитата Рютте публікувалася лише в проросійському сегменті мережі. Жодне авторитетне видання не написало про «погрози» генсека НАТО на адресу Трампа.

Раніше ми спростовували інформацію, що вулицю в Києві назвали на честь нового генерального секретаря НАТО Марка Рютте.

Фейк Фейк про те, що віцепрезидент США Венс двічі відмовив Єрмаку в телефонній розмові

Росіяни поширюють відеосюжет від імені американського видання The Wall Street Journal (WSJ), у якому йдеться, що новообраний віцепрезидент США Джей Ді Венс нібито двічі ― 6 та 7 листопада ― відмовив голові Офісу Президента України Андрію Єрмаку в телефонній розмові.

Однак це відео є сфабрикованим. Про це повідомляють у проєкті StopFake. Насамперед видання WSJ не публікувало подібного відеосюжету ні в себе на сайті, ні в соціальних мережах (X, Facebook, YouTube). Окрім цього, у відео є очевидні помилки, які вказують на його фальшивість. Наприклад, Джей Ді Венс названий Vice President (віцепрезидентом), хоча на сьогодні політик ще не вступив на посаду й має статус Vice President-elect of the United States. Чинною віцепрезиденткою США є Камала Гарріс.

Ще у відео наводяться слова «політологині» Діни Тайтус про те, що «у віцепрезидента зараз є важливіші завдання, ніж черговий раз вислуховувати План перемоги Зеленського». Попри те, що Тайтус дійсно могла коментувати поточні політичні події, вона є не «політологинею», а членом Палати представників США від штату Невада. Зрештою, журналістам StopFake не вдалося знайти підтверджень, що Тайтус справді робила таку заяву.

Нагадаємо, що 8 листопада 2024 року стало відомо про телефонну розмову між Президентом України Володимиром Зеленським і новообраним Президентом США Дональдом Трампом.

Раніше ми аналізували фейк росіян про те, що Єрмак назвав Макрона «лицемірним політиком» за бажання скоротити допомогу Україні.

Фейк Несправжня інформація про удар по Банкнотно-монетному двору НБУ

Російські пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах, що внаслідок удару російських дронів 12 листопада 2024 року нібито пошкоджено Банкнотно-монетний двір Національного банку України в Києві. Вони надали точні координати, відповідні даним Google Maps, що мало додати правдоподібності цим заявам. Однак ця інформація не відповідає дійсності.

Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що використані зображення насправді взяті зі старих новин: більшість цих фото пов’язані з пожежею 3 червня на складі в Деснянському районі Києва на вулиці Закревського, а не з атакою на об'єкт НБУ. Офіційні джерела також не підтверджують цю інформацію: станом на 12 листопада жодне з повідомлень від Київської міської військової адміністрації (КМВА), мера Києва Віталія Кличка чи Державної служби з надзвичайних ситуацій України не містило інформації про пошкодження Банкнотно-монетного двору. До того ж цей об'єкт знаходиться на іншій вулиці, що ще раз спростовує заяви про його ураження. Інше зображення, яке намагаються прив'язати до атаки, насправді зроблене 28 квітня 2022 року під час обстрілів Шевченківського району Києва.

Ця дезінформація є черговою спробою прокремлівських медіа посіяти паніку та створити враження, що українська фінансова інфраструктура постійно під загрозою.

Фейк Українських дітей нібито б’ють у польських школах за розмови українською

Російські пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію про те, що українських дітей нібито б’ють у польських школах за розмови українською мовою. Як доказ вони демонструють скриншоти фальсифікованих відгуків у Google. Втім насправді ці «відгуки» є сфальсифікованими, і в оригінальних текстах скаржилися на зовсім інші речі, зокрема ремонт чи якість викладання.

Про це пише VoxCheck. Його фахівці з’ясували, що хоча певні випадки агресії до українських учнів у Польщі були зафіксовані, польські правозахисники вказують, що це радше поодинокі інциденти, аніж систематична дискримінація. Раніше російська пропаганда намагалася поширювати ворожнечу між українцями й поляками, стверджуючи, ніби поляки дають хабарі школам, щоб їхні діти не навчалися з українцями, або що під час повені українських біженців розміщують у готелях, а поляків — у таборах.

Метою поширення цієї дезінформації є розпалювання ворожнечі між українцями та поляками, а також підрив довіри між союзниками в Європі. Російська пропаганда намагається посіяти недовіру до Польщі як до країни, яка надає прихисток українським біженцям, створюючи образ Польщі як «ворожого» середовища для українців. Така тактика спрямована на те, щоб знизити підтримку України в польському суспільстві та знецінити партнерські відносини між Україною та країнами Заходу.

Фейк Несправжні листи від імені Freedom House із закликами до українських військових

Від імені американської організації Freedom House пропагандисти розсилають листи із закликами до українських військових залишити службу. Втім це - несправжні листи. Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО

Його фахівці з’ясували, що пропагандисти створили підроблену електронну адресу та використали логотип Freedom House, аби надати повідомленням вигляду офіційності та достовірності. Такі прийоми часто використовуються для поширення дезінформації, щоб знизити моральний дух військових і підірвати довіру до західних партнерів України. 

Freedom House не причетна до цих листів, і жоден зі співробітників організації не надсилав таких повідомлень. Текст листа містить лексичні помилки, специфічні русизми й інші мовні особливості, які вказують на підробку. Це черговий випадок використання фейкових листів як інструменту інформаційної війни, спрямованої на посилення недовіри серед українських військових та дискредитацію підтримки з боку західних країн.

Фейк Росіяни брешуть, що при зустрічах із представниками ТЦК гинуть кожні двоє з десяти українців

Російські пропагандистські джерела поширюють відеоролик нібито від американського Інституту вивчення війни (ISW), у якому йдеться, що кожні двоє з десяти українців гинуть через неправомірні дії працівників ТЦК.

Однак це черговий фейк росіян, пишуть журналісти з проєкту VoxCheck. Відео, яке поширюють пропагандисти, є сфабрикованим ― його немає на офіційному сайті ISW. Окрім цього, статистику про «смерті українців через дії працівників ТЦК» не поширювали ні надійні українські, ні іноземні медіа. 

Також росіяни припустилися помилки та переклали у відео «територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» як TRSSCs. Тоді як англійською правильно — TCR and SS (Territorial Centres of Recruitment and Social Support). А ще в кінці кожного свого відео ISW закликає донатити їхній організації (заклик «Donate today»), тоді як у фейковому відео замість цього лише перелік соцмереж. 

Зазначимо, що випадки, коли українські чоловіки помирали після відвідування ТЦК, справді були. Однак це не масові, а поодинокі випадки. Також не у всіх справах доведена провина саме працівників ТЦК. 

Раніше ми писали, що пропагандисти створили фейковий анімаційний відеоролик про працівників ТЦК.

Фейк Брехня про те, що в польських школах бʼють дітей з України за спілкування українською

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в школах Польщі українських дітей нібито б’ють за спілкування рідною мовою. Як «доказ» цього пропагандисти додають скриншоти відповідних відгуків українських батьків, чиї діти навчаються в польських школах.

Скриншот VoxCheck

Насправді ж це фейк. Скриншоти є підробленими, повідомляють у проєкті VoxCheck. Так, оригінальні відгуки замінили, адже в них ішлося про речі, не дотичні до мовного питання. Наприклад, були відгуки про шкільний ремонт, якість викладання та інші. Одну скаргу на жорстоке ставлення до біженців з України журналістам VoxCheck все-таки вдалося знайти, але вона була опублікована ще рік тому. 

Варто зауважити, що випадки агресії до учнів з України в Польщі дійсно трапляються. Водночас, за словами польських правозахисників, це радше поодинокі випадки, аніж систематична дискримінація. 

Російська пропаганда продовжує працювати над тим, щоб посварити між собою українців і поляків. Так, раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що в польському селі нібито знесли пам’ятник воїнам УПА.

Фейк Фейк про те, що із ЗСУ дезертирували два «колумбійські найманці»

Проросійські джерела поширюють фото оголошення українською мовою, на якому йдеться, що головне управління Національної поліції в Харківській області розшукує Карлоса Марію Малларіно (Carlos Maria Mallarino) та Ектора Сантьяго Трухільйо (Héctor Santiago Trujillo). Російські ж пропагандисти коментують фото оголошення, стверджуючи, що з української армії дезертували два «колумбійські найманці»

Фото фейкового оголошення. Джерело: молдовський проросійський телеграм-канал

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Головне управління Національної поліції в Харківській області не оголошувало в розшук цих двох осіб ― відповідної інформації немає ні на їхньому офіційному сайті, ні на їхніх сторінках у соцмережах. Також оголошення містить пунктуаційні помилки. А ще фото оголошення поширюють переважно в проросійському сегменті мережі. З огляду на перелічені факти, можна стверджувати, що, імовірно, оголошення підробили саме пропагандисти.

Цей фейк підживлює російський наратив про присутність «іноземних найманців» у складі ЗСУ. Окрім того, поширюючи подібну дезінформацію, росіяни спекулюють на темі дезертирства в українській армії.

Раніше ми аналізували російський вкид про те, що в Брянській області нібито була «ліквідована група іноземних найманців ЗСУ».

Фейк Фейк про те, що українці скуповують житло на Харківщині, щоб потім «законно опинитися в Росії»

Російські пропагандистські джерела поширюють відео, на якому жінка розповідає, що останнім часом «певний відсоток громадян України» купує нерухомість у Харкові та Харківській області, щоб у найближчі роки «законно опинитися на території Росії». 

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть журналісти Укрінформу. На відео жінка висловлює лише власну думку, натякаючи на те, що українці нібито сподіваються на окупацію цього регіону Росією. Вона не наводить жодних доказів своїм словам, не посилається на перевірені та об’єктивні джерела, які могли б підтвердити цю інформацію. 

Жінка на відео ― Марина Оніщенко, українка з Харкова, яка після повномасштабного вторгнення переїхала до Росії. Вона є колаборанткою та російською пропагандисткою, веде блог на російському відеопорталі Rutube. У своїх відео Оніщенко показує життя в Росії та розповідає про те, як «українцям добре жити в Росії, на відміну від життя в Європі». Зокрема, у «творчому доробку» пропагандистки є відео про, те як «українці втекли з Британії до Росії». Також жінка бере інтерв’ю в іноземців, що переїхали до Росії, та поширює різноманітні фейки про Україну у своїх соцмережах.

Це ― її черговий дезінформаційний вкид, спрямований на сіяння розбрату в українському суспільстві. Раніше ми аналізували фейк про те, що мешканці Харківщини нібито підтримали «референдум про приєднання до Росії» за «схвалення місцевої влади».

Фейк Посол України в Польщі нібито заявив, що поляки «недостойні своїх предків через слабку підтримку Києва»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють скриншот нібито допису на сторінці новопризначеного посла України в Польщі Василя Боднара в соцмережі X. У публікації йдеться, що поляки недостойні пам’яті своїх предків, які чотири століття тому тримали в облозі Москву. «Польща не надає Києву МіГ-29, відмовляється збивати російські ракети над Україною, вважає Бандеру нацистом і злочинцем», — нібито пише Боднар. Своєю чергою, пропагандисти коментують цей допис так: «новий посол розпочав роботу з дипломатичного скандалу». 

Насправді це ― фейк, новопризначений посол України в Польщі не публікував цього допису. Про це інформують у проєкті VoxCheck. Скриншот, який поширюють пропагандисти, однаковий у всіх дописах, де з’являвся: збігаються час публікації («4 години тому»), кількість переглядів, вподобайок і поширень. Малоймовірно, що ці показники були б ідентичними на скриншотах різних користувачів. Тобто різні пропагандистські джерела поширюють один і той самий підроблений скриншот.

Скриншот допису, який поширюють пропагандисти

Також Боднар ще не починав виконання обов’язків посла в Польщі. Президент Зеленський підписав указ про його призначення 25 жовтня 2024 року, однак до фактичного вступу на посаду пройде ще деякий час. Посол починає роботу з моменту вручення вірчих грамот главі іноземної держави, також копії вірчих грамот вручаються представникам МЗС. У випадку Польщі має відбутися офіційна церемонія за участі президента Анджея Дуди, і лише після неї Василь Боднар вступить на посаду. Наприклад, між призначенням експосла України в Польщі Василя Зварича та церемонією вступу на посаду минуло майже пів року. 

Поки що Боднар ще працює на своїй попередній посаді посла України в Туреччині. Про це свідчать соцмережі дипломата та посольства України в Туреччині. Зокрема, після підписання указу про нове призначення він відвідав презентацію книги в ранзі посла України в Туреччині.