Spilnota Detector Media

Фейк Україна нібито готова експортувати електроенергію до Польщі

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах фото листа нібито від АТ «НАЕК «Енергоатом», адресованого міністерці клімату та навколишнього середовища Польщі Пауліні Хенніг-Клосці, про готовність експортувати електроенергію до Польщі. Утім це - фейк.

На нього звернув увагу Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці перевірили інформацію в АТ «НАЕК «Енергоатом» та зʼясували, що поширюваний лист є підробкою. На це вказує кілька деталей. По-перше, у тексті «листа» є очевидні лексичні та граматичні помилки, непритаманні українській мові, особливо в останньому його реченні. Крім того, керівник «Енергоатома» не направляє офіційну кореспонденцію органам державної влади іноземних країн, оскільки це порушує етику та правила міжнародного листування. Підпис у так званому документі також є підробленим. Також наприкінці 2023 року «Енергоатом» став акціонерним товариством, а не державним підприємством, як зазначено в «документі».

Поширюючи такі фейки, пропагандисти намагаються викликати суспільне невдоволення та знівелювати роль Росії у кризі енергетичної системи в Україні. Мовляв, українці сидять без світла не тому що, Росія здійснює цілеспрямовані атаки на українські енергообʼєкти, а тому що Україна нібито продає електроенергію за кордон.

Фейк Винищувачі F-16, помічені в небі над Одеською областю, злітали з румунських аеродромів

Минулого тижня пропагандисти поширювали в анонімних телеграм-каналах інформацію, нібито винищувачі F-16, помічені в небі над Одеською областю, злітали з румунських аеродромів. Втім це - фейк.

Його спростувало Міністерство оборони Румунії. Відповідну заяву Міністерства оприлюднило видання «Європейська правда» з посиланням на News.ro. Насправді, літаки F-16 ВПС Румунії виконують польоти виключно в межах національного повітряного простору і суворо дотримуються міжнародних правил.

Румунське міністерство заявило, що «уявні джерела російської пропаганди передають неправдиву інформацію». Поширення цієї дезінформації співпало з самітом НАТО у Вашингтоні, де були прийняті важливі рішення щодо підтримки оборонних зусиль України. 

Пропагандисти поширюють цю дезінформацію, оскільки вони намагаються створити образ агресивної діяльності з боку Заходу та його союзників, зокрема НАТО, членкинею якого є Румунія. Це частина більш широкої пропагандистської кампанії, яка спрямована на зміцнення підтримки для російської агресії в Україні.

Фейк Інформація про підготовку евакуації місцевої влади з деяких районів Запорізької області

Пропагандисти поширюють інформацію про нібито підготовку до евакуації влади з Оріхівського та Гуляйпільського районів Запорізької області. Мовляв про це заявив координатор так званого Миколаївського підпілля. Утім це - фейк.

На нього звернув увагу Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці перевірили інформацію у голови Пологівської РВА Артура Крупського, який підтвердив, що ця інформація не відповідає дійсності.

На недостовірність також вказує кілька неточностей. По-перше, Оріхівський і Гуляйпільський райони були ліквідовані у 2020 році відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року. На їх основі було створено укрупнений Пологівський район. По-друге, «новина» про екстрену евакуацію базується на хибній інтерпретації інформації про проведення на обласному рівні засідання Координаційного штабу з підготовки планів евакуаційних робіт на випадок надзвичайних ситуацій. Такі заходи регулярно проводяться як на районному, так і на обласному рівні, включаючи планові навчання з евакуації. Крім того, значна частина Пологівського району перебуває у зоні активних бойових дій, тому евакуація цивільних з населених пунктів поблизу лінії зіткнення відбувається щодня.

Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед місцевого населення та дискредитувати місцеву владу. У такий спосіб вони намагаються викликати у людей відчуття невизначеності та страху. Мовляв, ситуація є настільки критичною, що місцева влада планує евакуюватися, а отже не здатна впоратися із ситуацією і залишає своїх громадян напризволяще. Це може підривати довіру до української влади, викликаючи сумніви у її спроможності захистити населення та забезпечити порядок.

Фейк Більше десятка солдатів ЗСУ нібито померли від невідомої шлунково-кишкової інфекції

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, нібито «щонайменше 13 військових 123 бригади Збройних Сил України померли, і приблизно 80 перебувають у критичному стані після спалаху невстановленої шлунково-кишкової інфекції». Утім це - російський фейк, який неодноразово спростовував Центр протидії дезінформації при РНБО України. 

Санітарно-епідемічна ситуація в Херсонській області стабільна і контрольована. Спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь не зареєстровано. Додаткові перевірки інформації, проведені місцевими та національними органами охорони здоров'я, підтверджують, що жодних випадків масових захворювань серед військових або цивільних у Херсонській області зафіксовано не було. 

Поширення подібних фейків є частиною інформаційної війни, спрямованої на дестабілізацію ситуації в Україні, підрив довіри до ЗСУ та створення паніки серед населення. Такий крок є стандартною тактикою пропаганди, яку використовує російська сторона для дискредитації українських органів влади. Мовляв, Київ нехтує справжніми проблемами та не думає про своїх військових. 

Фейк Знімки ДСНС на місці розгромленої росіянами дитячої лікарні «Охматдит» нібито є фейковими

Проросійські джерела поширювали інформацію про нібито фейковість фотографій ДСНС із місця трагедії, що сталася внаслідок російського обстрілу дитячої лікарні «Охматдит» 8 липня 2024 року. Зокрема, на своїй сторінці в X американський блогер Джексон Хінкл опублікував одну зі світлин ДСНС, на якій зображені дитячі іграшки на руїнах лікарні, та написав: «Український уряд вставив фальшиві дитячі іграшки в зображення зруйнованої ним лікарні в Києві».

Скриншот Центру протидії дезінформації

Насправді іграшки на світлини ніхто не вставляв, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. У цьому можна переконатися, перевіривши фото за допомогою інструмента InVID & WeVerify на предмет того, чи воно змінювалося. 

Скриншот «Детектора медіа» з InVID & WeVerify

Так, підходи глибокого навчання для виявлення маніпуляцій і підробок Mantra-Net та Fusion виявили сліди редагування в правому та лівому верхніх кутах – там накладені логотипи. Однак на зображенні в області іграшок жодних змін немає, що свідчить про справжність фото.  

Зрештою, саме ці дитячі іграшки можна побачити на інших фото- та відеоматеріалах із місця трагедії, що свідчить про їх оригінальність.

Це вже не перший фейк Хінкла про ракетний удар по «Охматдиту». Так, американський блогер, відомий своєю прихильністю до Росії, стверджував на своїй сторінці в соцмережі Х, що в «Охматдит» начебто влучила американська ракета ППО «Патріот», яку нібито випустила Україна. Однак слідчі СБУ встановили, що атака була здійснена російською крилатою ракетою Х-101.

Поширюючи подібну брехню, блогер намагається дискредитувати український уряд і відвернути увагу світової спільноти від чергового воєнного злочину Росії.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк ЗСУ нібито готують удар хімічною зброєю на Донецькому та Херсонському напрямках

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що Збройні сили України буцімто збираються використати проти російських військових хімічну зброю. Засобом атаки нібито буде трифторид хлору. Продуктом же реакції є важкий газ. А перші симптоми жертви – біль у грудях, головокруття, нудота та головний біль.

Однак інформація про підготовку удару хімічною зброєю не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Російська сторона не надає жодних доказів цій «новині». До того ж Україна як підписант Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї суворо дотримується своїх зобов'язань.

Водночас саме росіяни вже неодноразово порушували Конвенцію, підписантом якої також є Росія, використовуючи хімічну зброю проти українських військових. Відео з доказами публікували на своїх сторінках так звані «z-воєнкори».

Цим фейком пропагандисти мають на меті дискредитувати Україну в очах світової спільноти та послабити її підтримку з боку західних союзників. Російська пропаганда використовує тактику віддзеркалення, звинувачуючи Україну в злочинах власної армії.

Фейк Валідатори в автобусах Сум нібито вимагають оплати проїзду в рублях

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що в Сумах валідатори в автобусах нібито вимагають оплату за проїзд у рублях. Деякі джерела пишуть, що це стало можливим нібито завдяки хакерській атаці Росії, адже незабаром, за прогнозами пропагандистів, «місто може перейти під російський контроль». На фотографії, яку поширюють у мережі, зображено автобусний валідатор, на екрані якого видно напис: «Суми 33 руб. Піднесіть картку».

Скриншот StopFake

Однак насправді фотографія була відредагована у фоторедакторі, пишуть у проєкті StopFake. Щоб створити фейкове зображення, росіяни використали оригінальну фотографію валідатора з автобуса в Києві. Справжнє фото опублікував мер Києва Віталій Кличко на своїй сторінці в соцмережі Facebook ще в жовтні 2022 року. На оригінальній фотографії можна побачити напис на екрані валідатора «Київ» та поточний час – «15:33», а не «Суми. 33 руб», як стверджують пропагандисти.

Колаж StopFake

Про те, що саме це фото було використано для створення фейкового, свідчить їхня схожість: ідентична тінь на екрані валідатора, а також аналогічний інтер’єр салону транспортного засобу.

Журналісти StopFake додатково проаналізували фейкове зображення за допомогою інструмента InVID & WeVerify на предмет того, чи воно змінювалося. Аналіз блоків 8х8 пікселів за допомогою алгоритму BLOCK показав, що сітка була локально порушена. Це означає, що було додано чи переміщено об’єкти на зображенні. Це також підтверджують інші алгоритми. Зокрема, підходи глибокого навчання для виявлення маніпуляцій та підробок Mantra-Net та Fusion також виявили сліди редагування в області екрану валідатора. 

Цей фейк має на меті потривожити сумчан, мовляв, скоро й у їхнє місто прийде «русскій мір».

Фейк Російські солдати нібито проявляють гуманізм щодо українських військовополонених

Пропагандистські телеграм-канали поширюють повідомлення, мовляв, бійці армії РФ гарантують військовополоненим українцям життя та гуманне ставлення. 

Скриншот SPRAVDI

Однак вже було зафіксовано далеко не один випадок страти росіянами українських військовополонених. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Наприкінці березня 2024 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала черговий звіт (грудень 2023 – лютий 2024), в якому йдеться про різке зростання кількості випадків катувань і страт українських військовополонених з боку російських окупантів. У звіті підкреслюється, що катування та жорстоке поводження щодо українських полонених з боку росіян дуже поширені та є «звичайним явищем». За даними ООН, жертвами різних видів катувань стали 96% українських військовополонених (58 людей з 60 опитаних). 

Нещодавно, 10 липня 2024 року генпрокурор України Андрій Костін повідомив про розстріл двох українських військовополонених біля Роботиного. 

Поширюючи брехню про «гуманне» поводження з полоненими, РФ заманює українських бійців у смертельно небезпечну пастку. Натомість у згаданому звіті ООН також йдеться, що опитані окупанти, які потрапили в полон, визнали, що до них не застосовували тортури в офіційних місцях утримання.

Фейк Українці нібито підпалюють автомобілі військових, аби показати спротив диктатурі Зеленського

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що українське підпілля нібито підпалює автомобілі військовослужбовців ЗСУ та працівників ТЦК. У такий спосіб українці нібито намагаються «боротися з диктатурою Зеленського».

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Насправді те, що пропаганда намагається видати за діяльність «підпілля», є роботою російських спецслужб. Так, 10 липня 2024 року СБУ та Нацполіція затримали мешканку Кіровоградщини, яка підпалила автомобіль нацгвардійця й готувала диверсії проти ТЦК. Як виявилося згодом, її мотивацією були гроші, які жінці обіцяли спецслужби РФ. Також у червні цього року СБУ затримала в Одесі двох чоловіків, які підпалили авто військового. За це куратор із Росії їм пообіцяв дві тисячі доларів.

Росія намагається видати за акти «народного спротиву» злочини, вчинені підкупленими нею ж особами, аби створити враження, що українці повстають проти «диктатури Зеленського». Тобто такими діями Москва прагне дестабілізувати ситуацію всередині української держави.

Фейк Олімпіада в Парижі: ВАДА нібито планує запровадити антидопінгові послаблення для олімпійської збірної України для боротьби зі стресом

Проросійські телеграм канали поширюють інформацію, що олімпійська збірна України може стати першою в історії сучасних ігор, хто отримає послаблення за антидопінговими правилами ВАДА (Всесвітнього антидопінгового агентства). Така ініціатива буцімто має на меті допомогти українським спортсменам у боротьбі зі стресом, викликаним війною в Україні. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на відповідний матеріал нібито французької газети Le Monde й додають скриншот статті як «доказ».

Скриншот із пропагандистського ресурсу

Однак це – фейк. Насправді Le Monde ніколи не публікувала такого матеріалу. Увівши назву статті англійською, яку й поширюють пропагандисти, у пошуковику Google: «Paris Olympics: WADA prepares a draft of anti-doping relaxations for the Ukraine national team», ― можна переконатися, що ні газета Le Monde, ні будь-яке інше видання не публікувало відповідного матеріалу. Крім того, на сайті Le Monde є окремий розділ про Олімпійські ігри, і там також немає статті про антидопінгові послаблення для олімпійської збірної України. Не знайти інформації про «допомогу українським спортсменам у боротьбі зі стресом» і на офіційному сайті ВАДА (Всесвітнього антидопінгового агентства)

Цим фейком пропагандисти прагнуть дискредитувати олімпійську збірну України напередодні змагань. Нагадаємо, що не всі російські та білоруські олімпійські спортсмени допущені до ігор у Парижі, оскільки в той чи інший спосіб висловлювали підтримку розвʼязаної Росією війни в Україні. Попри це, деяких із них все ж допустили до Олімпіади – вони виступатимуть під «нейтральним» прапором. 

• Читайте також: «Приїдемо в Париж на танках»: як агітпроп реагує на відсторонення від Олімпійських ігор 2024 - MediaSapiens.

Фейк В ізраїльтян з подвійним громадянством нібито відбирають паспорти в Україні для мобілізації

Пропагандисти стверджують, що кілька сотень громадян з подвійним громадянством Ізраїлю та України не можуть перетнути кордон через те, що їхні паспорти вилучила прикордонна служба. Мовляв, щоб повернути документи, їм потрібно оновити дані у територіальному центрі комплектування, після чого їх можуть мобілізувати. Втім це - фейк.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони знайшли оригінал фото, яке було відредаговане пропагандистами. Знімок був опублікований ще у 2017 році Святошинським відділом Київської Державної міграційної служби України і насправді містить рукописну інформацію про стан готовності замовлених паспортів.

До того ж такі дії прикордонників не мали б сенсу, оскільки Україна не визнає подвійного громадянства. Відповідно, громадяни з подвійним громадянством Ізраїлю та України в правовому полі вважаються лише громадянами України і на них поширюються відповідні права та обов’язки. Тобто, військовозобов’язані чоловіки з подвійним громадянством не мають права залишати Україну. Це пояснив представник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб вкотре зірвати мобілізаційну кампанію у країні.

Фейк У зв'язку з наступаючим дефолтом, українці стоять у великих чергах та скуповують валюту

У мережі поширюється інформація про те, що українці нібито стоять у великих чергах до обмінних пунктів, намагаючись обміняти гривні. Користувачі, які розповсюджують фотографії черг, стверджують, що це пов’язано з новинами про можливий дефолт. У деяких київських обмінниках валюти вже нібито немає, що зазначають пропагандисти. Втім це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Інформація про те, що українці масово стоять у чергах перед обмінниками, не відповідає дійсності. Для створення паніки в Україні зловмисники публікують вигадані коментарі про черги разом з архівними або відредагованими фотографіями.

Фотографія обмінника з написом «Валюти немає» була насправді відредагована. Оригінал цієї фотографії був розміщений на гугл-картах київського обмінного пункту Obmen24 ще два роки тому. Зловмисники змінили оголошення про необхідність перевіряти купюри біля каси на напис «Валюти немає».

Інша фотографія, на якій видно чергу біля відділення А-Банку, взагалі не стосується поточних подій. Оригінал цієї фотографії належить Суспільному Чернівці. Вона була опублікована у липні 2022 року і на ній зображена черга для оформлення заявки на виплати від міжнародних організацій. У публікації Суспільного Чернівці йдеться, що в А-Банку допомагають оформляти заявку на виплати, однак це можна зробити і самостійно онлайн.

Повідомлення про майбутній дефолт України, на думку багатьох експертів, також не відповідають дійсності. У серпні 2022 року Україна отримала два роки відстрочки за кредитами – цей термін визначався виходячи з того, що ніхто не знав, скільки триватиме війна. Таким чином, Україна повинна домовитися з іноземними кредиторами до 1 серпня про реструктуризацію держборгу. Станом на зараз Міжнародний валютний фонд активно лобіює нову відстрочку для України.

«Україна не має намірів платити за тим графіком, який був погоджений два роки тому. МВФ дозволяє не дотримуватися цього графіка і благословив Україну на нові переговори з кредиторами про новий графік платежів», – пояснює в коментарі для BBC Україна керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев також наголошує, що дефолту в Україні не буде, адже для цього немає жодних підстав.

У такий спосіб пропагандисти сіють паніку серед українців на фоні напруженості, спричиненою російською агресією проти України.

Фейк У Мюнхені нібито з'явилось образливе графіті після вильоту збірної України з Євро-2024

Пропагандисти поширюють інформацію про нібито появу в Мюнхені образливого графіті після поразки збірної України на Чемпіонаті Європи з футболу. Стверджується, що на графіті нібито зображений гравець української національної команди, якого за руки ведуть «радісні співробітники ТЦК». Утім це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді немає жодної достовірної інформації про те, що подібне графіті з'явилося в Мюнхені після поразки збірної України. Перевірка цього зображення на сайтах для верифікації вказує на те, що воно було створено за допомогою комп'ютерних програм або змінено.

За допомогою сервісу Forensically вдалося виявити, що багато деталей на зображенні були змінені або додані до оригінальної фотографії, що свідчить про те, що картинка не є справжньою. Forensically працює як мікроскоп, допомагаючи побачити ті зміни на знімках, які не помітить людське око. Для виявлення змінених блоків на опублікованій фотографії вони скористалися розділом ELA (error level analysis — аналіз рівня помилок). У цьому випадку фотографія майже повністю складається з модифікованих частин: велосипед, фігури трьох чоловіків на графіті, рамка на стіні та бруківка чітко виділяються на знімку при аналізі даних.

Також варто зазначити, що матч Україна-Бельгія, після якого синьо-жовті покинули турнір, відбувся 26 червня 2024 року в німецькому Штутгарті, а не у Мюнхені. Це створює певну невідповідність і незрозуміло, чому подібне графіті мало з'явитися саме в столиці Баварії. Раніше збірна України зазнала поразки в матчі з Румунією, який відбувся 17 червня на «Альянц Арені» в Мюнхені, але після цього поєдинку Україна продовжила участь у Євро-2024, борючись за вихід з групи.

Усе це свідчить про те, що знімок є фейковим і був спеціально виготовлений російською пропагандою для дискредитації України та підриву мобілізаційної кампанії у країні.

Фейк У Херсоні нібито спалах холери через руйнувань на Каховській ГЕС

Російські медіа активно поширюють дезінформацію про "епідемію" холери в Херсоні, яку українська влада нібито намагається приховати. «Інфекція спалахнула у підконтрольному Києву Херсоні, бо українська влада після руйнування Каховської ГЕС не провела санітарну обробку», – стверджують прокремлівські медіа. Цей фейк почали розкручувати російські медіа та боти в соціальних мережах у першу річницю російського теракту, коли було підірвано Каховську ГЕС.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що станом на липень 2024 року, Міністерство охорони здоров’я України не зафіксувало жодного випадку холери. За даними ВООЗ, опублікованими 19 червня, за перше півріччя 2024 року в Європейському регіоні зареєстровано 105 випадків захворювання на холеру – всі вони були на острові Майотта (заморський регіон Франції). В Україні у 2024 році спалахи холери не реєструвалися.

Холера – це гостре діарейне захворювання, викликане інфекцією кишечника шкідливими бактеріями. Чиста питна вода та належні санітарні умови можуть запобігти спалаху холери, але через російську агресію та значне погіршення якості життя прифронтові населені пункти дійсно стикаються з підвищеним ризиком інфекційних хвороб. Саме тому російські медіа методично поширюють цей фейк з початку широкомасштабного вторгнення в Україну.

Цілеспрямоване руйнування російською армією української критичної інфраструктури, включаючи системи водопостачання та водовідведення, створює ідеальні умови для виникнення інфекційних епідемій на українських територіях. Проте Україна ефективно долає ці виклики, посилюючи моніторинг епідеміологічної ситуації в країні. З червня 2024 року в Україні діє сезонний посилений епіднагляд за холерою – пацієнтів з гострими кишковими інфекціями додатково обстежують на холеру. Також проводяться активні дослідження зразків зовнішнього середовища: моніторинг проб стічних вод, прісної та морської води.

Початок сезону посиленого епіднагляду за кишковими інфекціями в Україні і став підґрунтям для поширення російського фейку, хоча безперервне спостереження за холерою в країні ведеться впродовж усього року, а в період з 1 червня по 1 жовтня моніторинг посилюється. Це - рутинний процес, пов’язаний з тим, що підвищення температури навколишнього середовища створює сприятливі умови для розмноження холерного вібріону, тому ризики інфікування зростають.

Піки випадків захворювання на холеру в Україні були зареєстровані у 1998, 1999 та 2007 роках. Останній спалах холери в Україні стався у 2011 році в Маріуполі, тоді зафіксували 33 випадки захворювання на холеру і 24 випадки вібріоносійства (безсимптомні хворі) – інфекцію привезли до портового міста з іншої країни. Міністерство охорони здоров’я України наголошує, що холера не є ендемічним захворюванням для України. Інфекція поширена в країнах Азії, Близького Сходу, Африки, Південної та Центральної Америки.

Після російського теракту з підривом Каховської ГЕС 6 червня 2023 року саме Росія відмовилася пускати незалежних експертів, спостерігачів та гуманітарних працівників на територію зруйнованої станції та затоплених українських населених пунктів. Україна не лише ініціювала розслідування, але й повністю співпрацювала з незалежними експертами, надавши повний доступ до постраждалих районів, свідків, всієї інформації та доказів.

Фейк Відео із "мобілізацією жінки" до ТЦК

Пропагандисти поширюють у телеграм-каналах, де розповсюджують проросійську риторику, відео, на якому чоловіки у військовій формі кудись ведуть жінку, що активно чинить опір. Публікації підписуються словами «ТЦК взялося за жінок», натякаючи на нібито примусову мобілізацію жінок в Україні.

У цьому випадку пропагандисти просто використали відео з іншим контекстом для створення фейка. Насправді на поширеному відео знято конфлікт між жінкою та працівниками Державної прикордонної служби України, який стався на Закарпатті, як з'ясували фахівці проєкту StopFake.

Прессекретарка Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова в коментарі Суспільному уточнила, що інцидент стався 30 червня 2024 року на околиці села Нижня Апша Тячівського району. Водій мікроавтобуса Mercedes-Benz Vito, перебуваючи в черзі автомобілів на контрольному посту, виїхала на зустрічну смугу і спробувала уникнути перевірки.

«Законні вимоги прикордонників жінка проігнорувала, аргументуючи свою відмову небажанням стояти в черзі, оскільки поспішала на відпочинок. Під час спілкування з 19-річною прикордонницею жінка поводилася грубо і зневажливо, використовуючи нецензурну лексику та образливі вислови. Потім, здійснивши маневр, небезпечний для життя і здоров'я військовослужбовця, на високій швидкості зникла з місця події», – розповіла прессекретарка Мукачівського прикордонного загону. Прикордонники переслідували автомобіль, що порушив правила, і, незважаючи на опір жінки, затримали її та доставили до прикордонного підрозділу, де склали протокол про адміністративне правопорушення за ст. 185-10 КУпАП.

Мобілізація в Україні є однією з головних тем, яку активно використовує російська пропаганда для поширення дезінформації та дестабілізації ситуації в країні. Зокрема, агітпроп не лише поширює інформацію про зловживання під час мобілізації, представляючи їх як «звичайне явище», але й створює відверті фейки та постановочні відео для деморалізації українців. Наратив про те, що в Україні вже не вистачає чоловіків і тому мобілізують жінок, також є одним із поширених.

Фейк Українські біженці нібито спаплюжили мечеть у Берліні

Пропагандисти поширюють у медіа та соцмережах інформацію про те, що українські біженці нібито спаплюжили мечеть у Берліні. Агітпроп стверджує, що українці підкинули свинячу голову, загорнуту у прапор Палестини з написом «Україна підтримує Ізраїль». У подібних «новинах» посилаються на німецькомовний «новинний ресурс» Berliner-wochenzeitung, який опублікував фейкові фотографії «інциденту».

Після поширення такої інформації StopFake перевірив, чи справді в Німеччині стався подібний інцидент за участю українських біженців. Втім виявилось, що пропагандисти просто вигадали цю новину.

«Новинний ресурс» Berliner-wochenzeitung, який виступив першоджерелом фейкової новини, не має жодного стосунку до медіа. На ньому всього близько 50 матеріалів (станом на 5 липня), перший із них з'явився всього за кілька тижнів до публікації про «інцидент» у мечеті – 18 червня. На сторінці цього «медіа» також неможливо знайти жодної інформації про його редакцію, місцезнаходження та контактні дані, як це зазвичай вказують справжні медіа.

StopFake зв'язався з берлінською мечеттю (Die Berliner Moschee), яку нібито осквернили, щоб з'ясувати деталі події. Імам мечеті Амір Азіз (Amir Aziz) повідомив, що подібного інциденту не було.

Центр протидії дезінформації, який також перевіряв новину агітпропу, верифікував інформацію в Посольстві України в Німеччині та МЗС України. Вони повідомили, що до поліції Берліна не надходили скарги щодо подібного «інциденту».

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українських біженців та знизити рівень довіри до них серед європейців. Мовляв, їх не треба підтримувати, якщо вони погано себе поводять.

Фейк Українські військові через необережність підірвалися на авіабомбі — відео

У анонімних телеграм-каналах поширюють відео, де нібито українські військові стоять біля авіабомби. Один з них її торкається, чим провокує вибух. Це — неправда. 

Аналітики VoxCheck пояснили, що після вибуху такого снаряда малоймовірно, що пристрій, на який записували відео, міг зберегтись. Ба більше, ролик відредагували, використавши ефект «explosion» з пропонованих ефектів Інстаграму. 

За зворотним пошуком по кадру вибуху можна знайти інші відео, які мають такий самий ефект вибуху. Цей ефект доступний для всіх інстаграм-користувачів з телефону.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Студентів київських університетів нібито відправляють копати окопи замість практики

У мережі поширюють інформацію, нібито в одному з київських університетів студентів замість виробничої практики відправляють «рити окопи у Ірпені». Про це буцімто свідчить оголошення на стіні університету. 

Аналітики проєкту VoxCheck пояснили, що оголошення підроблене, адже на сайті навчального закладу та у соцмережах немає оголошення про проведення відповідної практики. 

Відповідно до інформації з «оголошення» ідеться про Київський національний університет будівництва і архітектури (КНУБА). Адже на листівці зобразили фасад навчального закладу й також герб університету. 

Проте вказаних в оголошенні студентських груп не існує. При чому на сайті КНУБА у розділі «Договори з базами практик» відсутні військові підрозділи. Окрім цього, у договорах вказано, що сторона, яка приймає студентів, зобов’язується не використовувати працю здобувачів освіти на роботах та посадах, «що не відповідають програмі практики та майбутній спеціальності». 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Голова Харківської ОВА нібито написав донос на мера Харкова

Російські пропагандисти поширили новину, нібито голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов написав листа до Президента України Володимира Зеленського із проханням розслідувати корупційну діяльність голови Харківської міської ради Ігоря Терехова.

Аналітики VoxCheck пояснили, що такий документ — підроблений. Власне, низка помилок вказують на підробку документа. Пресслужба голови Харківської ОВА підтвердила, що документ несправжній.

До прикладу, які помилки зафіксовані в «документі»:

Правильно буде «Верховний Головнокомандувач», а не «Верховний Головнокомандуючий»; «голови», а не «глави»; «кримінальних проваджень», а не «кримінальних впровадження», «під час», а не «підчас» тощо. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Макрон нібито може подати у відставку за тиждень до Олімпіади — відеосюжет BBC

У мережі поширюють відео видання BBC — у ньому з посиланням на Bellingcat стверджують, нібито Еммануель Макрон може подати у відставку за тиждень до Олімпіади. Причинами такого рішення називають перемогу праворадикальної партії на виборах до Європарламенту та оголошення позачергових парламентських виборів у Франції, а також високий ризик терористичних загроз та неготовність до Олімпійських ігор.

Аналітики VoxCheck пояснили, що  BBC та Bellingcat не поширювали подібну інформацію. Адже фейковий «репортаж» створили з окремих кадрів, які не пов’язані між собою.

Зворотний пошук фото у гуглі показав, що для фейку пропагандисти використали окремі фото та відео з відкритих джерел. Зокрема, фото з Еммануелем Макроном взяли з інстаграму офіційного фотографа президента Франції.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Поліція Берліна попереджає про небезпеку відкритих мереж Wi-Fi через українських шахраїв — DW

У мережі поширюють відео, нібито створене виданням Deutsche Welle. У ньому йдеться, що поліція Берліну попереджає громадян про небезпеку використання відкритих мереж Wi-Fi у публічних місцях, адже таким чином українська група хакерів «31337 nice» краде дані користувачів. 

Аналітики VoxCheck встановили, що цей сюжет — фейковий. На сайті та у соціальних мережах DW немає вказаного ролика. Про цю новину не писали у жодному міжнародному медіа. Берлінська поліція теж не вказувала про затримання українських хакерів. 

Щобільше, у відкритих джерелах взагалі відсутня інформація про існування хакерської групи «31337 nice». 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Зеленський нібито передав 17 млн гектарів українського чорнозему американським корпораціям

Російські пропагандисти поширюють інформацію, нібито Президент України Володимир Зеленський передав 17 млн гектарів українського чорнозему у приватне володіння декільком американським корпораціям.

Аналітики VoxCheck визначили, що така інформація неправдива. Адже іноземні компанії не можуть купувати землі сільськогосподарського призначення в Україні. Всього з  моменту скасування мораторію в Україні відчужено понад 700 тисяч гектарів землі.

1 липня 2021 року Верховна Рада України скасувала мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Відкрився ринок землі, з того моменту можна було вільно купувати, продавати або заповідати земельні ділянки аграрного призначення. 

Але іноземці своєю чергою можуть купувати землю лише несільськогосподарського призначення, якщо на цих ділянках розташована нерухомість, що належать їм на праві приватної власності.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Французькі косметичні компанії нібито тестують продукцію на українських біженцях — телесюжет

У анонімних телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито французькі косметичні компанії — Chanel, Lancôme, L’Oréal, Vichy, Cacharel, Garnier — тестують продукцію на українських біженцях. У наведеному пропагандистами відео стверджують, що завдяки цьому компанії за пів року заощадили понад 30 млн євро, адже українкам платять в рази менше, ніж француженкам. 

Аналітики VoxCheck пояснили, що французьке медіа не публікувало такого сюжету, адже це просто вигадка пропагандистів. Наприклад, на сайті та в соцмережах BFM TV немає цієї новини. 

При чому вказані бренди — Lancôme, Vichy, Cacharel, Garnier — належать компанії L’Oréal. На сайті компанії зазначено, що для оцінки впливу продуктів на шкіру корпорація створила прототип шкіри людини — реконструйовану шкіру, що дозволяє не залучати до тестувань ні тварин, ні людей.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк «ПриватБанк» нібито відмовляє чоловікам у видачі кредитів через воєнний стан

У мережі поширюють скриншот повідомлення нібито з чату «Допомога Онлайн» «ПриватБанку». У ньому банк, посилаючись на воєнний стан, відмовляється надавати кредит користувачу Дмитру Олеговичу. Натомість користувачу пропонують оформити кредит на родича жіночої статі. 

Банк не хоче втрачати гроші, схвалюючи кредит людині, яку завтра можуть мобілізувати та вбити», — коментують пропагандисти.

Аналітики VoxCheck проаналізували цей вкид і визначили, що в Умовах та Правилах банку не прописана така зміна політики кредитування, а інтерфейс зі скриншоту пропагандистів відрізняється від справжнього інтерфейсу чату «Допомога Онлайн». Також в українських медіа немає жодних згадок про таке «нововведення».

Справа — оригінальний чат «Допомога Онлайн», зліва — фейковий
Автор: Орест Сливенко,

Фейк У підручниках з історії України нібито є розділ про визволення Львівщини Гітлером

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що в українських підручниках з історії написано, що Гітлер визволив Львівщину в 1941 році та зіграв одну з вирішальних ролей у звільненні українських земель від радянських окупантів. 

Скриншот SPRAVDI

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. По-перше, російські пропагандисти не наводять автора підручника та рік видання. По-друге, у фейковій новині наведена сторінка з «підручника», матеріал якої не відповідає структурі навчальної програми з історії України чи навіть локальному курсу з історії Львова. Також історія Першої світової війни на території Львівщини подана скупо й неграмотно, відсутня більша частина пласту історії Перших визвольних змагань. А ще повністю відсутній міжвоєнний період.

Відповідно, «підручник» з такими фактологічними помилками й тим більше глорифікацією Гітлера, яка в Україні підпадає під кримінальну відповідальність за пропаганду нацизму, не могли допустити до навчальної програми, додають у Центрі. 

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію, мовляв, українські школярі вивчають фейкову історію.