Фейк Українські військовополонені попросилися до батальйону окупантів Донецької області

Про це повідомили російські медіа, зокрема ТАСС, та проросійське інтернет-видання в Україні «Страна. Ua».

Нібито 11 чоловіків та 23 жінки, які захоплені в полон і утримуються в колонії в Оленівці, звернулися до голова «народної ради» терористичного угруповання окупованої території Донецької області Володимира Бідьовки з проханням про приєднання до «козачого батальйону» імені Богдана Хмельницького.

Нібито свою пропозицію вони передали в усному вигляді через Бідьовку. Перед тим російські медіа поширили інформацію, мовляв «десятки солдат ЗСУ попросили громадянство ДНР», і уточнили про тих же 11 чоловіків і 23 жінки.

Як повідомило раніше головне управління розвідки Міністерства оборони України, під час допитів полонених в Оленівці активно використовуються фізичні тортури та побої, щоб зламати морально-психологічні якості українських воїнів, принизити та психологічно деморалізувати. За даними розвідки, у разі реалізації плану представники ФСБ планують залучати українських полонених для російської пропаганди.

Наразі російські медіа не навели жодних доказів інформації про те, що нібито солдати ЗСУ просяться воювати на стороні окупантів, пропагандисти написали лише про передачу прохання «в усному вигляді».

Зважаючи на дані розвідки, можна не дивуватися навіть появі відео, де українські військовополонені говоритимуть про такі речі. Очевидно, їх примусово хочуть кинути у «козачий батальйон» і показати, що українські військові у полоні «прозрівають» і переходять на сторону Росії, бо нібито під її окупацією жити краще, ніж у незалежній Україні.  Окрім того, російські окупанти змусили понад 50 українських військовополонених в Оленівці голосувати під дулами автоматів на фейковому «референдумі» щодо приєднання до Росії. 

Фейк Над Китаєм закрили повітряний простір, військова техніка їде на Пекін, готується переворот

Така інформація шириться у соціальних мережах. Нібито президент Китаю Сі Цзіньпін ніде не з’являється після саміту Шанхайської організації співробітництва, який пройшов у місті Самарканд в Узбекистані і де він вперше особисто зустрівся з Путіним з початку повномасштабної війни в Україні.

Мовляв, ходять чутки про дострокову відставку Сі Цзіньпіна і що Китай на межі військового перевороту. Це не відповідає дійсності.

На сайті Flightradar24 бачимо, що над Китаєм літають літаки, повітряний простір не закритий. Також не має офіційних підтверджень, що Китай зупинив залізничний рух і що до Пекіна масово перекидають війська.

Фейк про переворот у Китаї залетів у соціальні мережі українців з російського інформпростору. Сі Цзіньпін хоч і зустрічався особисто з Путіним 15 вересня, проте нейтральна позиція Китаю наразі не змінилася. Днями президент США Джо Байден розповів, що поки не було жодних свідчень практичної підтримки Росії з боку Китаю.

Також президент Володимир Зеленський в інтерв'ю 24 вересня назвав позицію Китаю «неоднозначною» і сказав, що хотів би побачити допомогу від Піднебесної для боротьби проти Росії.

У той же час міністр закордонних справ Китаю Ван І в рамках виступу на Генеральній Асамблеї ООН, яка триває з 20 по 26 вересня, закликав Росію та Україну не допустити поширення війни на інші держави. В Китаї вважають, що бойові дії повинні закінчитися завдяки «справедливим і прагматичним» переговорам. 

Фейк Українці торгують західною та американською зброєю через інтернет

Про це стверджують російське державне телебачення та прокремлівські телеграм-канали.

Нібито командування Збройних сил України продає "Джавеліни», NLAW, автомати, кулемети і навіть танки з БТРами від НАТО і Європи у так званому темному інтернеті – глибинній частині всесвітньої мережі, де користувачі можуть зберігати повну анонімність. Це – неправда.

Команда журналістів BBC провела розслідування і виявила, що оголошення, які пропонують купити американську зброю, фейкові. Зокрема, фотографії зброї з оголошень не відповідають опису. Вони були зроблені за багато років до початку повномасштабної війни Росії в Україні або відфотошоплені.

Журналісти помітили, переписуючись із нібито українськими продавцями зброї українською мовою, що вони не володіють українською, а в переписці використовують багато русизмів. Очевидно, свої повідомлення вони перекладали з російської на українську за допомогою онлайн-перекладача.

При тому в компанії KELA, яка спеціалізується на аналізі загроз кіберзлочинності, вважають, що оголошення про продаж поширюються проросійськими пропагандистськими джерелами, а можливо і були створені ними.

Отож, фейки про продаж західної зброї українцями спрямовані на західну аудиторію, щоб посіяти сумніви і паніку в закордонних партнерів, підірвати репутацію української влади та по можливості зірвати постачання зброї. Мовляв, цю зброю можуть купити терористи і використати проти європейських країн. Детальніше.  

Фейк США визнали, що проводили досліди над злиденними та психічно хворими українцями

Цю тезу поширює російська пропаганда у своїх ЗМІ, зокрема її згадували в межах скликаної Росією офіційної консультативної зустрічі під час проведення Конвенції про біологічну зброю. У їхніх повідомленнях ідеться, що США не тільки будують нові біолабораторії, а й проводять досліди над вразливою групою людей — злиденними та психічно хворими. Мовляв, Вашингтону байдуже на людей, лишень би виготовити нову зброю.  Проте це неправда. 

Аналітики Центру протидії дезінформації повідомляють, що за тиждень до появи цієї неправди Держдеп США вже писав, що під час консультацій у присутності 89 країн Сполучені Штати та Україна навели докази, які рішуче спростовували абсурдні та неправдиві заяви Росії про розроблення біологічної зброї та біолабораторій США в Україні.

Пропагандисти поширюють цей фейк на тлі викритих вчинених Росією воєнних злочинів в Ізюмі, які роспропаганда очікувано назвала фейком. Тривалий час російська пропаганда дотримувалася інформаційної тиші щодо підсумків зустрічі під час Конвенції. Водночас сама зустріч відбулася ще 9 вересня. 

Фейк Донбас, Запоріжжя і Херсонщина мають право на самовизначення згідно зі Статутом ООН

Цю тезу поширюють російські пропагандисти соціальними мережами, зокрема її згадав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. У таких повідомленнях ідеться, що жителі тимчасово окупованих територій України можуть самостійно вирішувати, що робити з їхнім суверенітетом разом з окупаційною владою. Однак це неправда. 

Насправді як повідомляють фактчекери StopFake, повномасштабне вторгнення Росії на території України є грубим порушенням Статуту ООН. Згідно з документом, Росія не має права проводити жодних так званих «референдумів» в Україні, оскільки «кожна держава має утримуватися від будь-яких дій, спрямованих на часткове чи повне порушення національної єдності та територіальної цілісності будь-якої іншої держави чи країни».

Навіть якщо українці захочуть провести референдум, це повинно відбуватися під егідою української влади, а не окупаційної. Відповідно до Розділу III Конституції України Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України.

Фейк поширили у спробі виправдати проведення на тимчасово окупованих українських територіях так званих «референдумів» та підтвердити «законність» такого «голосування» під дулами російських автоматів. Проте такі референдуми не визнає жодна демократична держава світу. Представники Європейського Союзу, а також Сполучені Штати заявили, що голосування чи спроби проголошення нових «народних республік» або «приєднання» до Росії вважатимуть нелегітимними.

Фейк США спланували війну в Україні задля руйнування економіки ЄС

Російські ЗМІ публікують новини, в яких стверджують: шведська газета оприлюднила «секретну доповідь» про план США зі зруйнування європейської економіки за допомогою війни в Україні. Начебто економіка ЄС, насамперед Німеччини, є конкурентоспроможною та її розвиток становить загрозу для США. Аби знищити європейську економіку, Америка планувала втягнути ЄС у війну в Україні, в наслідок чого Росія «передбачувано» обмежить постачання енергоносіїв, а ЄС введе власні санкції. Таким чином в Європі виникне криза, яка уповільніть загальний розвиток, зруйнує промисловість, призведе до рецесії та інфляції. А також – до зростання безробіття, тому європейські фахівці мігрують до США.

Цей таємний «меморандум»  справді оприлюднила шведська газета Nya Dagbladet. Доповідь, як пише це видання, була начебто створена RAND Corporation – американським аналітичним центром. Але вже після публікації RAND заявив, що ніколи не публікував і не готував цього меморандуму.

Міжнародна група фактчекерів Logically  пов’язує шведське видання з маргінальними політиками, зокрема ультраправими. Газета раніше неодноразово поширювала теорії змови.

Фактчекери знайшли в тексті меморандуму чимало фактичних та граматичних помилок, і одне передбачення. Документ був створений 25 січня, але в ньому йдеться про «зупинення Північного потіку-2» як про факт, хоча на той момент газопровід все ще планували запустити й він був у процесі ліцензування. Від запуску «Північного потоку-2» в ЄС відмовилися вже після початку війни 24 лютого. Окрім того, в документі йдеться про затвердження плану «Конгресом та Сенатом» США – хоча законодавчий орган США має назву Конгрес, і складається з Палати представників та Сенату. Є й інші грубі фактичні помилки, яких навряд чи могли б припуститися автори аналітичного центру, що працює на уряди та приватні корпорації всього світу з 1948 року.

Ця фейкова доповідь – чергова спроба російської пропаганди покласти відповідальність за війну, що почала Росія, на Захід, зокрема на США.

Фейк Українські війська обстріляли Південноукраїнську АЕС

Російські пропагандистські ЗМІ та телеграм-канали поширюють фейк, що начебто українські військові обстріляли територію Південноукраїнської АЕС, - попри те, що самі відзвітували про завдані по ПАЕС ракетні удари. Наприклад, сайт пропагандиста Юрія Подоляки та телеграм-канал «Рибарь»  ще 19 вересня, в день, коли  в 300 метрах від реакторів АЕС вибухнули ракети,  поширили новини із заголовком «Ночью войска  ВС РФ нанесли ракетный удар по Южнорусской АЭС». І виправдовували обстріл тим, що «реактори не постраждали», а ракети поцілили у «військову базу», яка начебто розташована поруч та  постачає паливо ЗСУ.  На доказ того, що на території станції існували начебто українські військові об’єкти, російські ресурси поширюють документи 2017 року із розпорядженням про проведення антитерористичних навчань для відпрацювання захисту атомних електростанцій в Україні. Ці навчання насправді були проведені, не були секретні, і не мають стосунку до будь-яких «баз», начебто розташованих на території станції — інформацію про заходи безпеки 2017 року можна знайти в українських ЗМІ, зазначає StopFake.

Нагадаємо, що «Енергоатом»  та президент Зеленський поширили відео обстрілу атомної електростанції та звинуватили в обстрілах російських окупантів. Командування «Південь» також зазначило, що росіяни використовували «Іскандери». Станція міститься в Миколаївській області, яку регулярно обстрілюють росіяни. До того ж раніше росіяни вже обстрілювали іншу атомну електростанцію – Запорізьку. І попри висновки МАГАТЕ, яка вимагає вивести російські війська з ЗАЕС та визнає загрозу ядерним об’єктам України, росіяни постійно намагаються перекласти провину за обстріли АЕС на Україну.

Фейк В Україні з’явилися іграшки у вигляді кісток російських окупантів

Російська пропаганда вигадала новий фейк, аби довести «нелюдськість» українців. Задля цього вони використали відео жінки, яка ходить по супермаркету, підходить до великого контейнера та каже: «Ой як цікаво! “Орки” в прозорому пакеті. Новинка».

Де саме було зроблено відео, і коли – невідомо. Але судячи з оформлення контейнера, на яке звернув увагу StopFake, це іграшки, які вже почали продавати до Гелловіну, який відзначають в ніч проти 1 листопада. Російська ж пропаганда використала назву іграшок, аби довести що українським дітям пропонують грати «кістками російських солдат, яких в Україні називають орками».

У повідомленнях до відео пропагандисти додавали, що «українство – невиліковна хвороба», адже саме українці, мовляв, розпалюють ворожнечу. 

Фейк «Гауляйтер» Миколаєва Віталій Кім утік з міста

Про таке пишуть російські медіа та анонімні телеграм-канали. Мовляв, «яскравий символ, що заряджав містян оптимізмом», раптово зник. Ба більше — буцімто в місті розвісили листівки з повідомленням про розшук. Приводом для зникнення, на думку пропагандистів, стала напружена ситуація у місті. Також кажуть, що нібито його бачили в Одесі, мовляв, вона ліпше захищена. Це — фейк.

Віталій Кім — чинний голова Миколаївської обласної військово-цивільної адміністрації, призначений Указом президента України відповідно до законодавчих норм. Кім спростував інформацію про свою «втечу», записавши відео зі свого робочого кабінету. 

«Там говорять про те, що я начебто втік в Одесу чи що... Куди тікати? Обстрілів стало менше, ми просуваємося вперед, багато роботи, бо треба будувати нові укріплення вже на території Херсонщини», - сказав Кім.

У такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати українських політиків та посадовців, знецінити їх роботу під час війни.

Фейк Україна планує наступ на Росію у 2023 році

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, Україна готується до цього заздалегідь, а тому просить у Заходу ще більше необхідної зброї. У повідомленнях пропагандисти посилаються нібито на статтю у виданні The Wall Street Journal. Це не так.

Насправді у статті «Ukraine Signals Major Weapons Request for Long-Term Offensive Against Russia» («Україна сигналізує про необхідність важкого озброєння для довгострокового наступу проти Росії») немає жодного натяку на наступ на Росію. Автори публікації аналізують список 29 видів озброєння та боєприпасів, яке Україна просить надати. На думку авторів статті, цей список цілком відповідає розвитку ситуації в Україні.

Агітпроп поширює меседжі про наступ України на російські території як частину попереднього меседжу про те, що Росія була змушена завдати попереджувального удару, бо інакше Україна б напала першою. Також російська пропаганда постійно намагається перешкоджати постачанню зброї в Україну. Для цього вони часто маніпулюють вирваними з контексту цитатами західних видань, щоб видати бажане за дійсне. Раніше пропагандисти писали про те, що Україна використає наступ задля отримання більшої кількості зброї. Детальніше.

Фейк У Німеччині затримали українських торговців зброєю

Кремлівські медіа поширили в соцмережах відео, на якому нібито зображено зенітну ракету, конфісковану німецькою поліцією. Нібито поліція Бремена затримала українців, які хотіли продати таку зброю на чорному ринку. Мовляв, ця зброя фактично була поставлена ​​в Україну із Заходу як військова допомога. Цей фейк поширив і заступник російського посла в ООН Дмитро Полянський з коментарем, що «колишніх західних  партнерів попереджали про таку загрозу для власного народу». Ці повідомлення — неправда.

Німецьке видання Spiegel спростувало кремлівський фейк. Видання цитує повідомлення поліції Бремена у Twitter, в якому йдеться про те, що вони не мають жодного стосунку до цього відео і не заарештовували жодного українця, який торгував зброєю. На фейковість відео вказує й звукова доріжка — вона ідентична відеозапису за січень 2022 року, на якому поліціянти намагаються припинити фільмування арешту на демонстрації в Грайці (Тюрінгія).

У такий спосіб російська пропаганда намагається підкріпити наратив про те, що Заходу не варто постачати Україні зброю, адже її продадуть на чорному ринку. Раніше поширювали фейки про те, що Європол зафіксував випадки контрабанди зброї з України до європейських країн.

Фейк На обкладинці Charlie Hebdo Володимир Зеленський у вигляді собаки дратує короля Великобританії Чарльза ІІІ

Картинку поширюють в анонімних проросійських телеграм-каналах з підписом, що нібито Володимир Зеленський в образі собачки вельми прижився на Заході. Ця обкладинка  — фейк.

Пропагандисти знову використали журнал карикатур Charlie Hebdo для фейків. Не погребували темою смерті британської Королеви Єлизавети II. Володимира Зеленського знову зобразили в образі собачки, який розмалював напис на постаменті для труни, змінивши слово королева (англ. Qeen) на «квір».

Фейковий номер датований 19 вересня, однак на сайті у архіві випусків Charlie Hebdo такого журналу немає. У розділі з малюнками також немає такої ілюстрації. Невідомо, хто автор цієї карикатури, однак до журналу Сharlie Hebdo вона жодного стосунку не має.

Пропагандисти не вперше використовують фейкову обкладинку. Раніше поширювали фейкові обкладинки з Володимиром Зеленським у вигляді собаки, а також Борисом Джонсоном та Еммануелем Макроном.

У такий спосіб російська пропаганда намагається висміювати та принижувати Президента України та закордонних політиків, а також партнерські відносини між Україною та іншими державами.

Фейк ЗСУ затримали у Куп’янську громадян Шрі-Ланки та вивезли їх у невідомому напрямку

Про таке пишуть російські пропагандистські медіа та пабліки в соціальних мережах з посиланням на колабораціоніста Віталія Ганчева. Нібито семеро затриманих іноземців навчаються у місцевому медичному коледжі. За словами Ганчева, ЗСУ мають намір використати для «фабрикації чергових фейків на зразок Бучі». Це — неправда.

Кремлівську пропаганду спростували українські правоохоронці. Як пише Харківський антикорупційний центр, семеро громадян Шрі-Ланки віком від 20 до 40 років приїхали до України приблизно за три тижні до повномасштабного вторгнення. Частина з них приїхала на навчання в Куп’янському медичному коледжі, частина – працювати. Вони орендували будинок у Куп’янську. Рятуючись від окупації, вони пішки йшли до Харкова, проте дорогою їх затримали російські військові. Окупанти відвезли іноземців до агрегатного заводу у Вовчанську, де утримували протягом 4 місяців та знущалися: виривали нігті, піддавали фізичному та психологічному насиллю. Росіяни не спілкувались англійською, тому іноземці так і не зрозуміли, що від них хотіли та за що катували. Росіяни під час тортур казали «money» (гроші). Слідче управління наразі допитує потерпілих та встановлює усі деталі.

Російська пропаганда постійно звинувачує Україну у власних злочинах. Також звільнення Харківщини супроводжували численні російські фейки, які поширювали на випередження подій задля уникнення відповідальності. Пропагандисти писали, що Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили та звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу. Нібито Україна відрядить на звільнені території на Харківщині карателів, які знущатимуться з мирних людей. Також розповідали, що українська енергосистема зазнає «самообстрілів».

Фейк У НАТО визнали, що давно планували розширення біля кордонів Росії

Російські медіа повідомляють, що голова Військового комітету НАТО Роб Бауер нібито визнав, що ще декілька років тому Альянс готувався до свого розширення біля кордонів з Росією. Мовляв, зараз НАТО реалізує ці плани. Це — неправда.

Адмірал Роб Бауер не згадував про плани розширення НАТО. Як пише StopFake, сенс та навіть переклад його слів були перекручені російськими медіа. Насправді голова Військового комітету НАТО говорив про ревізію та капітальний ремонт військових структур, який було заплановано ще декілька років тому. 

Військовий комітет НАТО збирався 16-18 вересня 2022 року в Таллінні, Естонія. На спільній прес-конференції його Голова Роб Бауер повідомив, що НАТО проводитиме «найбільший капітальний огляд військових структур з 1949 року», планування якого почалося кілька років тому, але реалізується зараз. В оригіналі промови було використане дієслово «overhaul», що означає «ретельно оглядати» чи «капітально ремонтувати». Проте російські пропагандисти побачили у цих словах пряме підтвердження того, що Альянс планував «розширення на Схід» за декілька років до повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тож, нібито російські претензії до НАТО про небезпеку розширення біля кордонів з Росії нібито є цілком обгрунтованими. До того ж прокремлівські телеграм-канали писали й про те, що заява Роба Бауера, мовляв, доводить, що вступ до НАТО Фінляндії та Швеції, було заплановано заздалегідь, а війна в Україні стала лише формальною нагодою для цього. 

Російські пропагандисти систематично поширюють фейки щодо ролі та участі НАТО в російсько-українській війні: нібито США та НАТО винні у так званій "кризі" України; НАТО та Україна готувалися до вторгнення на російські історичні землі, тому Росія дала попереджувальну відсіч агресії; США та Велика Британія анонсували «військову інтервенцію» в Україну. У такий спосіб росіяни намагаються виправдати провали своєї армії, мовляв, вони воюють не з «недолугою» українською армією, а з професійними військовослужбовцями НАТО.

Фейк СБУ забирає документи у жителів сходу України

СБУ забирає у жителів сходу України документи, щоб ті не могли залишити місця проживання та були живим щитом для українських військових. Цю тезу російські пропагандисти ширять у фейсбуці та ілюструють світлиною зі стосами українських паспортів, що лежать на підлозі. Однак ця фотографія опублікована ще в липні та ілюструє протилежне.

Як пишуть аналітики проєкту Myth Detector, вперше цю фотографію опублікувало Агентство стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформаційної безпеки України у твіттері. Згідно з їхньою інформацією, на фото зображені українські паспорти в місті Лисичанську, які вилучили якраз росіяни у місцевих на тимчасово окупованих територіях.

Однак поширюючи такі фейки, російські пропагандисти прагнуть дискредитувати Україну та українську владу. Так вони хочуть показати, що українська армія жорстока та нехтує безпекою і життям власного народу. Тоді як саме росіяни відзначилися тим, що масовано міняли українські документи на російські або документи тимчасово окупованих територій, щоб перетворити місцеве населення або на росіян, або на громадян самозваних утворень на загарбаних землях сходу й півдня України.

Фейк Різко зріс потік українців, які тікають на зайняту Росією територію

Про це вийшли сюжети на російському телебаченні, зокрема пропагандисти поїхали до села Василівка Запорізької області – єдиного офіційного контрольно-пропускного пункту на лінії фронту, де люди виїжджають з тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Запорізької й Херсонської областей, а в деяких випадках і навпаки.

Пропагандисти звісно звернули увагу лише на тих людей, які їдуть на окуповану територію і запевняють, що останнім часом потік біженців з українського боку збільшився майже вдвічі. Мовляв, хтось їде відвідати родичів, чи у справах, багато хто має багаж, що означає, їде надовго. Це – неправда.

Як повідомили фактчекери з сайту The Insider, у таких «новинах» не вказують, в порівнянні з яким моментом збільшився потік охочих відвідати окуповану територію. Також зовсім незрозуміло, чому це називають потоком біженців, якщо сам автор сюжету визнає, що хтось відвідує рідню, а хтось їде у справах. Окрім того, замовчують, що напередодні російська сторона на кілька днів закрила пункт пропуску з питань безпеки.

В той самий час херсонський журналіст Костянтин Риженко їхав через Василівку з окупованої території. Свій досвід він описав на сайті «Радіо Свобода». За його словами, людей настільки багато, що доводиться стояти у живій черзі по кілька днів, тож він радить брати з собою каремат і ковдру чи спальник, а ліпше навіть намет. «У ній спати зручніше та комфортніше, ніж у машині чи автобусі», – ділиться Риженко.

Пропагандисти поширюють інформацію про нібито збільшення потоку українських біженців у бік Росії, щоб показати, що там «безпечніше та де готові допомогти». У такий спосіб вони виправдовують повномасштабне вторгнення в Україну і злочинну мету «денацифікації» України.  

Фейк У Словаччині бульдозером знищили цвинтар російських солдатів царської армії

Про це з посиланням на заяву російського консула у Словацькій Республіці Ігоря Братчикова написали словацькі сайти, які регулярно поширюють російську пропаганду.

Нібито у словацькому селі Ладомиров два місяці тому за вказівкою старости села «за допомогою бульдозера було зрівняно з землею» поховання солдат царської армії.

Поліція Словацької Республіки назвала це відвертою брехнею. Голова села Ладомирова Владислав Цупер також категорично заперечив факт знищення цвинтаря.

За його словами, військове кладовище загиблих воїнів російської царської армії часів Першої світової війни було облаштовано муніципалітетом у 2014 році. На кладовищі зведено капличку, встановлено дерев'яні хрести. Навколо хрестів зацементували в землю бетонні бордюри.

«Нещодавно ми вибрали лише ці бордюри — для кращого догляду за територією», – каже голова села про ситуацію на військовому цвинтарі. Бордюри заважали прибирати та косити траву. Жодної могили пошкоджено не було – це можна побачити на фотографіях.

Але російським пропагандистам потрібно постійно вигадувати фейки, тож вони не гребують нічим у своїй справі, пише Mukachevo.net.

Поліція Словаччини у соціальних мережах повідомила, що «тепер можна буквально у прямому ефірі спостерігати за інформаційною операцією російської федерації, спрямованою проти громадян Словацької Республіки».  

Фейк Олена Зеленська назвала британців виродками під час інтерв’ю з журналісткою BBC

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами, зокрема, в російському сегменті фейсбуку. У них ідеться, що перша леді України зробила гучну заяву, нібито назвавши британців виродками, які переживають за кожну пенні, у той час, коли вона сама рятувала дітей з-під завалів бомбардувань. Автор допису написав, що ця образа спричинила нищівний шквал критики щодо Олени Зеленської. Проте такої цитати взагалі не було в інтерв’ю.

Насправді як повідомляють фактчекери Myth Detector, використана цитата є вигаданою. Власне, перша леді України жодного разу навіть не вжила словосполучення «британські виродки», а також не сказала, що діставала постраждалих дітей з-під завалів. В інтерв’ю BBC Зеленська, відповідаючи на запитання журналістки, сказала, що економічна криза торкається й України, водночас зі зростанням цін українці рахують загиблих.

У дописі також йшлося, що Олена Зеленська добре проводила час у Лондоні під час бомбардувань Києва і повернулася в Україну лише після того, як ситуація заспокоїлася. Наступного дня після початку війни Росії проти України президент заявив, що сам він залишається в Києві, а його родина — в Україні, та вони не збираються залишати країну. Доказів того, що Олена Зеленська залишила країну, немає.

Пропагандисти поширюють ці повідомлення, аби дискредитувати керівництво України, мовляв, українці зневажають людей, як це зробила перша леді. 

Фейк Учнів українських шкіл закликають доносити вчителям на своїх батьків

Цей фейк ширять російські ЗМІ, зокрема у своїх телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що нібито в українських школах змушують учнів скаржитися на батьків, якщо раптом вони у побуті розмовляють російською або ж їхні родичі живуть у Росії. Мовляв, учителі розвішують такі оголошення у своїх класах. Проте це — відверта брехня.

На пропагандистові й шапка горить: через неякісний переклад замість фрази “Розповіси вчительці” росіяни помилилися й написали “Роспові вчительке”, тож цілком зрозуміло, що це черговий російський фейк.

Розкажи вчительці:

— Якщо ти маєш родичів у Росії;

— Якщо твої батьки вдома говорять російською;

— Якщо твої батьки дивляться телевізор російською;

— Якщо твої батьки погано говорять про Володимира Зеленського.

До того ж в Україні немає жодних норм, які регламентують мову спілкування у побуті. Згідно з законом “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, його дія не поширюється на сферу приватного спілкування. Навіть у багатьох містах, у школах чи садках діти поки спілкуються російською.

Подібні фейки пропагандисти ширять для того, щоби дискредитувати українців та виправдати Росію у війні, яку ж вона і розв’язала. Буцімто, в Україні змушують не любити все російське, починаючи зі школи. 

Фейк Колишній керівник київської поліції — неонацист та має татуювання у вигляді свастики

У соціальних мережах поширюють фото чоловіка з купою нацистських татуювань. Зокрема, зі свастикою. У тексті, який ширять спільно з фотографією, йдеться, що на світлині — українець Вадим Троян, колишній керівник київської поліції. Проте це — неправда.

Як з'ясували аналітики Correctiv, лисий чоловік зі світлини — це не Вадим Троян, а росіянин, неонацист із Санкт-Петербургу Олексій Максимов. Натомість українець Вадим Троян згадувався у ЗМІ, коли його призначали начальником поліції Києва у 2014 році.

Його неодноразово називали правим екстремістом, але на фото, яке ширять у мережі, його немає. За даними аналітиків, фейкове фото поширюють у мережі з моменту призначення Трояна начальником відомства у 2014 році.

Такі фото агітпропу вигідно поширювати, як підтвердження того, що українці — нацисти. Раніше у соцмережах поширювали світлини двох чоловіків з нацистськими татуюваннями, які нібито зображали українських біженців у Рієці (Хорватія). У деяких дописах фото слугувало виправданням російського вторгнення в Україну.

Детальніше

Фейк Українці — шахраї: їдуть до Німеччини, оформлюють соцвиплату та одразу повертаються додому

Таку інформацію днями масово поширювали у соціальних мережах. Зокрема, у Whatsapp. У голосовому повідомленні, яке циркулювало у месенджері йшлося про те, що українці — соціальні шахраї, адже приїжджають до Німеччини на Flixbus, отримують виплату Hartz IV – іноді не маючи зареєстрованої адреси – і негайно повертаються до України. У повідомленні також додавали, що влада країни терпить всі фальсифікації, які здійснюють українці, бо має таку вказівку.

Однак як пишуть аналітики проєкту Corrective, немає жодного підтвердження, що такі випадки шахрайства справді фіксувалися. Аналітики запитали компанію Flixbus, Міністерство праці та соціальних питань (BMAS) і Агентство з працевлаштування, чи знають вони про нібито масові випадки так званого соціального шахрайства українців. Проте жоден з опитаних органів не зміг підтвердити історію або не мав жодних доказів таких інцидентів.

Насправді щоб отримати соціальну виплату Hartz IV, потрібно мати юридичну адресу в Німеччині. Це саме та виплата, яку в Німеччині отримують безробітні;люди, які не мають доходу; ті, що не можуть прожити на свій дохід. У Міністерстві праці та соціальних питань кажуть, що отримати Hartz IV можуть лише ті особи, які постійно перебувають в Німеччині.

Поширюючи інформацію про те, що біженці з України — шахраї, пропагандисти прагнуть дискредитувати українців в очах мешканців інших країн. У цій ситуації — мешканців Німеччини. Мовляв, всі в Україні — шахраї, які лише прагнуть нажитися коштом європейців. Проте українці насамперед їдуть до країн ЄС не заради зиску, а задля того, щоб врятуватися від російської агресії.

Фейк Соціальні служби Німеччини оплачують замість українських біженців послуги перукаря

У різноманітних месенджерах та соціальних мережах на іноземну авдиторію поширюють історію про українську біженку, яка нібито відмовилась оплачувати послуги перукаря та манікюру у розмірі близько 200 євро. Буцімто замість неї рахунок мала сплатити служба соціального захисту. Нібито поліція, яку викликали стосовно цього, після короткого телефонного дзвінка підтвердила, що українські біженці мають такі привілеї. Ця історія — фейк.

Як з’ясували німецькі фактчекери проєкту CORRECTIVE, аналогічні історії поширювали щодо  двох різних міст. Місцева поліція спростувала інформацію про виклики.  У міністерстві соціальних справ федеральної землі Саксонії повідомили, що такі відшкодування не передбачені та юридично неможливі. З 1 червня українці отримали можливість отримувати базове соціальне забезпечення в Німеччині, однак воно не покриває візитів до перукарні. Соціальна допомога є однаковою для всіх, і українці не мають жодних переваг у порівнянні з громадянами інших країн.

Фейк Пентагон підтвердив величезні втрати української армії

Про таке пишуть російські меді з посиланням на голову Об’єднаного комітету начальників штабів генерала Марка Міллі. Нібито він оцінив втрати Збройних сил України десятками тисяч загиблих. Це — неправда.

Як пише StopFake, американський генерал не робив жодних заяв щодо втрат української армії. Натомість Міллі повідомив, що через російські атаки по цивільній інфраструктурі в Україні загинули десятки тисяч мирних мешканців. Також він звернув увагу, що майже 15 мільйонів українців стали біженцями внаслідок війни. Попри це Росія продовжує атаки на мирних мешканців та критичну інфраструктуру.

Міністр оборони Ллойд Остін зауважив, що українські захисники надзвичайно ефективно використовують західну зброю, у відповідь на це Росія посилює агресію проти мирного населення.  Тероризм проти цивільних є частиною воєнної стратегії Росії. 

Фейк У Куп’янську заарештували російських вчителів, які приїхали навчати українських дітей за російською програмою

Про таке пишуть анонімні телеграм-канали та російські медіа. Нібито слідчий комітет Росії розпочне кримінальне провадження за фактом арешту вчителів у Харківській області. Фейк потрапив і в український інфопростір через проросійські медіа та блогерів. Вони посилались нібито на коментар віце-прем'єр-міністерки Ірини Верещук, що затриманих судитимуть за статтею 483 ККУ (порушення звичаїв та законів війни). Мовляв, покарання для них передбачає до 12 років позбавлення волі й вони не підлягають обміну, адже не є військовополоненими. Деякі телеграм-канали натякали й на те, що не всі «вчителі» доживуть до суду. Це — неправда.

Як повідомила журналістка Ірина Ромалійська з посиланням на Офіс генерального прокурора України, українські правоохоронці не затримували російських вчителів на деокупованих територіях Харківської області. Інформацію про затримання не підтвердили в Офісі президента України. Згодом російська влада також спростувала інформацію про затримання російських вчителів в Україні.

Найімовірніше, цю новину поширили проросійські ресурси умисне, щоб продемонструвати «безжальність» української влади, а згодом і її «недолугість». Цей фейк перегукується і з наративом російської пропаганди про «українських нацистів». Раніше поширювали фейки, про те, що школярі на тимчасово окупованій частині Харківщини обирають російську мову навчання. 

Фейк Українські «нацисти» «зігують» на весіллі

Весільну світлину на тлі пам’ятника із синьо-жовтим прапором, на якій наречені та гості підняли руки у жесті, що схожий на вітання нацистів, поширюють на іноземну авдиторію соціальних мереж. Мовляв, нічого особливого — просто ще один звичайний день із життя українців. Також у коментарях до фото пишуть, що іноземцям не варто підтримувати українців у війні, адже Росія «мала рацію», говорячи про нацизм в Україні. Це фото — фейк.

Як встановили фактчекери Reuters, світлина пройшла цифрове оброблення. Фото поширюють у соціальних мережах не вперше. Раніше його поширювали ще у 2016 році. Також колір прапора змінений, на перших світлинах прапор чорно-жовтий. У 2018 році фейковість фото доводило видання OBOZREVATEL. Ймовірно, фото було зроблене в Росії у місті Новокузнецьк. Це вдалося ідентифікувати за пам’ятником Леніна.

Росія не вперше вдається до поширення фейкових фото для того, щоб підтвердити наратив про те, що українці — нацисти. Раніше для цього використали фото  напівроздягнених нібито українських «біженців-нацистів» у Хорватії.