Меседж Медведчука обміняли заради «референдумів»

Автори багатьох «патріотичних» телеграм-каналів в Росії були обурені не лише обміном керівництва полку «Азов», яке російська влада обіцяла віддати під трибунал та взагалі виключала можливість їхнього обміну, а й тим, що серед тих, кого віддали Росії, є Віктор Медведчук.

Військове чи політичне керівництво РФ досі не прокоментувало обмін через обурення «патріотів», які вважають його поразкою, — реальною й інформаційною. Але російські пропагандисти та піарники докладають значних зусиль, аби дистанціювати керівництво РФ в інформаційному полі від будь-яких поразок та перекласти відповідальність на когось іншого. Тому коментувати обмін понад 200 українських військових та іноземців, які воювали на боці України, доручили ватажку «ДНР» Денису Пушиліну.

Він заявив, що «сам підписав наказ» про обмін, що дещо дивно, оскільки обмін був скоординований зусиллями групи перемовників, серед яких президент Туреччини, кронпринц Саудівській Аравії, представники офісу президента Зеленського – і ніхто з цих країн, звісно, не визнавав «ДНР» «стороною конфлікту», а Пушиліна – тим, що хоч щось може вирішувати. Ще й надто, Ердоган подякував зусиллям «Зеленського та Путіна» за створення можливості обміну.

Але російська пропаганда поширює коментар саме Пушиліна, де він пояснює, що Медведчука «звільнили з українського полону». Хоча Медведчук був під вартою, і є громадянином України, тому не може бути у полоні, — завдяки його попереднім «заслугам» саме в організації обмінів полонених. І начебто відсутність Медведчука в Росії «ускладнювала референдум і підтримку цього референдуму». Отже, затриманий Медведчук ускладнював процес «волевиявлення» на окупованих частинах України, тож як «вільний Медведчук» допоможе «референдумам», які почнуться вже завтра, Пушилін звісно не пояснив.

Всі ці незрозумілі заяви  - черговий доказ, що в будь-яких поразках російська пропаганда намагається перекласти відповідальність на «народ Донбасу». Наприклад, під час  контрнаступу ЗСУ в Харківський області, саме мобілізованих з окупованих територій Донецьких та Луганських областей російська  пропаганда звинуватила в поразці.

Меседж Обмін «азовців» — це частина угоди по «заморожуванню конфлікту», та може призвести до масового потрапляння в полон бійців ЗСУ

Телеграм-канали, контрольовані ГРУ РФ, як-от «Легітимний», «Резидент», та інші, почали маніпулювати темою обміну українських військовополонених, аби применшити чергову поразку Росії, зокрема на інформаційному фронті.

Заради цього вони поширюють одразу декілька тез. Перша — це те, що військовополонених,  зокрема командирів полку «Азов», обміняли в межах «великої домовленості», яка передбачає «замороження конфлікту» та поступки України Росії. Наприклад, припинення наступу, чи визнання Криму російським, чи визнання результатів так званих референдумів. Напевне, доволі вузьке коло людей, що були перемовниками в процесі обміну українських військових на Віктора Медведчука та російських військових, знають умови цього обміну. Але це точно не припинення військових дій чи згода на втрату територій. Адже відомо, що президент Зеленський заради обміну українських військових та повернення їх додому пропонував експорт російського аміаку через територію України. Тобто йшлося про економічні, а не військово-політичні питання.

Друга теза, яку поширюють телеграм-канали, взагалі не має раціонального пояснення: автори повідомлень наполягають, що тепер, коли обміняли «навіть азовців», тобто тих, кого російські пропагандисти пропонували публічно засудити та стратити, українські військові будуть масово здаватися в полон, бо «зрозуміють, що їм в полоні нічого не загрожує». І це, начебто, є «бічним, але негативним наслідком такого обміну для України». Чому бійці армії, що веде наступ, і знаючи, як розстрілюють, катують, спалюють живцем українських полонених, повинні «масово здаватися в полон», мережа каналів ГРУ не пояснює. 

Меседж Перевага «референдумів» у тому, що Росія «отримає» додаткові території, багаті на копалини

Російські пропагандистські телеграм-канали почали поширювати відеоролик, який повинен «пояснити» росіянам, що РФ «отримає» в результаті так званих «референдумів» на окупованій території України.

Як не дивно, в ролику немає згадки ані про «звільнення російськомовних братів від нацистів, чи їхній «захист» від примарних «утисків». Натомість в них акцентується увага лише на тому, що Росія захопила собі понад 100 тисяч квадратних кілометрів землі, територія України «зменшиться на 20%», а населення – «на 21%».

В ролику розповідають, скільки можна виростити зерна на захоплених територіях Херсонської та Запорізької областей і звітують про те саме зерно, що росіяни вкрали за цей рік в України. Оскільки так само похизуватися «користю» від захоплених територій Донеччини та Луганщини не вдається, адже промисловість окупованого Донбасу зруйнована протягом 8 років війни, в ролику нагадали, що в «СРСР на Донеччині видобували 30 мільйонів тонн вугілля щорічно», а «до Майдану ВВП Донецької області складало 16% від всього валового продукту України». Про Луганську область пропагандисти взагалі вирішили нічого не уточнювати, лише вказали, що «вона має величезні запаси корисних копалин».

У відео також демонструють карту України, на якій всі ці «розрахунки» показані для території всіх областей в їхніх адміністративних кордонах – але жодна з цих чотирьох областей не окупована цілком.

Меседж ЄС чинить геополітичне «самогубство», підтримуючи Україну у війні

Кремлівські медіа поширюють цей меседж, використовуючи фахівця з міжнародних справ Марка Газіка, політичну оглядачку Рейчел Марсден та професора Джона Лафленда. 

Як повідомляє Центр протидії дезінформації,  російські наративи повторює видання China Daily. Там пишуть, що ЄС опиниться у ситуації «найбільшого програшу, незалежно від того, як розгорнеться конфлікт між Росією та Україною». Водночас автори матеріалу зазначають, що залежність більшості країн від російського газу не дуже висока, але загалом майбутнє ЄС, як незалежного політичного полюса на глобальній геополітичній арені, «виглядає недосяжним» саме через підтримку України.

Російські пропагандисти систематично тиснуть на керівництво ЄС, окремих країн-членів та громадян через допомогу Україні. Росія вдається до відвертого газового шантажу, мовляв, без російського газу Європа скотиться в середньовіччя, нібито США штовхають Європу до прірви. Також раніше писали, що нібито в ЄС заговорили про поступове скасування санкцій проти Росії.

Меседж Ексгумація тіл у місцях масових захоронень в Ізюмі — осквернення останків загиблих

Такий меседж поширюють анонімні проросійські телеграм-канали. Мовляв, Україна ставиться до могил полеглих без належної поваги.

Після звільнення Харківської області в Ізюмі триває ексгумація тіл загиблих. За інформацією голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, більшість ексгумованих — цивільні особи, зокрема й діти. У частини загиблих – ознаки насильницької смерті, є тіла зі зв'язаними руками та слідами катувань. У померлих також виявлені мінно-вибухові травми, осколкові та колото-різані поранення. За даними правоохоронців, на звільнених від росіян територіях Харківської області виявлено вже 11 катівень, шість із них – у місті Ізюм. Тож ексгумація дозволить юридично зафіксувати вчинені російськими солдатами злочини та згодом притягнути винних до відповідальності.

У такий спосіб пропагандисти намагаються емоційно вплинути на викриття своїх воєнних злочинів. Раніше вони на випередження подій стверджували, що Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили та звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу. Також пропагандисти заздалегідь готували росіян до фейкової «Бучі-2» на харківському напрямку.

Меседж Відімкнення Україною Криму від електро- та водопостачання — воєнний злочин

Про таке пишуть пропагандистські медіа, порівнюючи припинення постачання води та світла до тимчасово окупованого Криму з російськими ракетними ударами по критичній інфраструктурі України, внаслідок яких українці залишились без світла та води. Нібито Захід сповідує політику «подвійних стандартів», мовляв, у 2014 ніхто не говорив про те, що Україна вчиняє злочини щодо Криму. А щойно Росія завдала удару у відповідь — її звинуватили у порушенні гуманітарного права й засудили такі дії.

Як пише StopFake, постачання електроенергії на тимчасово окупований півострів були припинені через небажання Росії дотримуватись умов контракту. Аналогічна ситуація й щодо водопостачання через Північнокримський канал — Росія відмовилася оплачувати надані послуги, тому Україна припинила подачу води. Після чого Росія почала просувати наратив про  «водний екоцид» в Криму. 

Відповідно до міжнародного права на Росію, як на країну-окупанта, покладаються зобов’язання щодо забезпечення кримчан усім необхідним. Це неодноразово підтверджувала Моніторингова місія ООН в Україні. Однак, Росія відомо порушує свої обов’язки, ба більше — перекладає свою відповідальність на Україну.

Російська пропаганда намагається переконати кримчан у тому, що нібито Україні вони не потрібні, що Україна «залишила» Крим тощо. Нещодавно також писали про те, що українці радіють, що в Крим прийшла війна.

Меседж Тимчасово окуповані частини Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей оголосили «про приєднання до Росії»

Російські медіа поширюють інформацію про те, що на всіх тимчасово окупованих територіях України одночасно ухвалили «добровільне» рішення про «негайне приєднання до Росії». Ба більше, окупанти уже поширюють інформацію про те, скільки мешканців готові взяти участь у «референдумі» і яким (позитивним) буде рішення: на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей «за» проголосують 80% мешканців, у Луганській — 90%, а в Донецькій — 91%. Окупанти намагаються імітувати «демократію» й за результатами «опитувань» припускають, що на Запоріжжі та Херсонщині частина мешканців «проголосує» за те, щоб «залишитись у складі України».

Нещодавно, через успішний контрнаступ української армії, а також через партизанський спротив на тимчасово окупованих територіях, колаборанти повідомляли про «відтермінування референдумів з міркувань безпеки». Однак, 20 вересня самопроголошена влада на всіх тимчасово окупованих територіях синхронно оголосила про «негайне проведення референдуму» протягом 23-27 вересня.

Жодної юридичної сили такі рішення не мають: результати так званих голосувань не визнає ні Україна, ні світ. Відповідно до Конституції України, «територія України в межах чинного кордону є цілісною і недоторканною», а питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом.

Російська пропаганда супроводжує інформацію про майбутні «референдуми» меседжами про те, що як тільки ці території «приєднаються до Росії», то будь-який удар української армії вважатиметься «ударом по Росії» й стане приводом для оголошення війни та загальної мобілізації в Росії. Ймовірно, у такий спосіб Росія намагається приховати величезні втрати своєї армії та створити штучний привід для оголошення загальної мобілізації.

Меседж МАГАТЕ приховує, що українці обстрілюють ЗАЕС, із політичних причин

Цю тезу поширюють російські пропагандисти. У своїх дописах вони посилаються на голову «Росатома» Лихачова, який заявив, що фахівці МАГАТЕ розуміють, хто насправді обстрілює ЗАЕС. Мовляв, експерти організації, які побували на Запорізькій АЕС, знають, хто саме обстрілює станцію, однак у заявах не згадують про удари по ЗАЕС нібито з боку українців через політичний компонент. 

Насправді ж експерти місії МАГАТЕ у звіті не згадують про обстріли з боку українських військ через те, що вони не вважають українців винними в ситуації, що там склалася. У Центрі протидії дезінформації при РНБО наголошують, що у резолюції МАГАТЕ за підсумками місії на ЗАЕС міститься заклик «негайно припинити всі дії проти та щодо Запорізької АЕС і будь-яких інших ядерних об'єктів в Україні». 

Натомість українська сторона неодноразово фіксувала обстріли саме з російського боку. Цьому є докази, а от жодного підтвердження, що обстріли сталися з боку України — не існує.

Поширюючи подібні повідомлення, пропагандисти перекладають на Україну провину в створенні небезпеки ядерної аварії та виправдовують свою військову присутність на станції. Раніше, нагадаємо, пропагандисти з цією ж метою поширювали меседж, що МАГАТЕ — антиросійська організація; стверджували, що росіянам не вигідно обстрілювати об’єкт, який вони ж і контролюють тощо.

Меседж Контроль за ЗАЕС потрібен Україні для створення ядерної бомби

Таке повідомлення поширюють російські пропагандисти. Мовляв, виведення з території станції російських військових дасть Україні змогу завести туди свої війська та під їхньою орудою втілити репресії щодо місцевого населення, а також вивезти відпрацьоване ядерне паливо, з якого створити ядерну бомбу.

Однак ЗАЕС в енергосистемі Україні посідає чільне місце, тож контроль за нею потрібен не для того, щоб створити бомбу, а щоб запобігти катастрофі. Адже російські військові неодноразово обстрілювали територію ЗАЕС, спричинивши аварійні стани й відімкнення її з електромережі. Також за повідомленням «Енергоатома», персонал станції працює в неналежних умовах, що так само підвищує імовірність аварії. Крім того, контроль за станцією дасть змогу забезпечувати електроенергією весь південь країни.

Україна на початку 90-х добровільно відмовилася від ядерного статусу.  Створення ядерної бомби — це тривалий і вартісний процес, а його початок зіпсує стосунки з партнерами України з-поміж ядерних держав. Україна не є державою-терористом, тому не працює над створенням ядерної бомби. Також це неодноразово коментували українські посадовці.

Росії вигідно стверджувати, що Україна створює свою ядерну бомбу, адже у такий спосіб вони прагнуть виправдати свої злочини та нібито запобігають поширенню ядерної зброї у світі.

Меседж Якщо США постачатимуть Україні ракети більшої дальності — вони стануть стороною конфлікту

Такий меседж поширюють російські чиновники, яких цитують проросійські телеграм-канали. За їхніми повідомленнями, постачання ракет більшої дальності дії, ніж є зараз — це критична межа. Мовляв, у такому випадку Росія залишає за собою право захищати «свою» територію.

Цей меседж є частиною великого наративу російської пропаганди щодо того, що Росія насправді воює не з Україною, а зі США, ЄС чи НАТО. Пропагандисти постійно намагаються втягнути у війну ще одну сторону й щоразу створюють нові так звані червоні лінії. Мовляв, якщо якась країна дає Україні зброю — її можна вважати стороною конфлікту й винною в тому, що війна все ще триває. Насправді ж винною у війні, яка триває в Україні, є виключно Росія, а зброю країни-партнери надсилають Україні для того, щоби ми мали змогу оборонятися від загарбників та відвойовувати окуповані території.  

Також це повідомлення має на меті змусити США відмовитися від підтримки України, і є черговим у низці подібних «попереджень».

Меседж Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили і звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу

Після звільнення Харківщини від російських загарбників, російські пропагандисти все частіше проводять паралелі між трагедією в Бучі і масовими похованнями в Ізюмі.

У телеграм-каналах вони поширюють тези про те, що все не так однозначно і не треба вірити українській владі, яка піариться на розритих могилах, адже росіяни не мають жодного стосунку до вбивств в Ізюмі.

Пояснюємо меседжі про поховання в Ізюмі, які вигадали пропагандисти:

1. Керівництво ЗСУ відмовлялося забирати тіла загиблих українських військових з моргу з Ізюма. Росіяни з місцевими поховали їх на місцевому кладовищі. 

Якщо керівництво ЗСУ і відтерміновувало операцію з передавання тіл загиблих військових з окупованого Ізюма, то на це могла бути лише одна причина – постійний обстріл міста з боку росіян.

На одному з хрестів у лісі написано: «ЗСУ, 17 осіб, м. Ізюм, з моргу». При цьому частина могил без хрестів.

Окрім того, поруч виявили поховання близько 20 українських військовослужбовців зі зв’язаними руками. Це може свідчити, що вони були полонені, повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram.

2. Мирні жителі Ізюма гинули від українських снарядів, що прилітали у приватний сектор. Росіяни вели бої лише на околицях міста.

З початку березня в Ізюмі чи не щодня гинули люди внаслідок авіаударів російських літаків і бомбардувань. Уже 6 березня російські військові перебували у селах під Ізюмом і намагалися захопити місто, а коли їм не вдалося, обстріляли житлові квартали. І так тривало до 1 квітня, доки росіяни не захопили Ізюм.

3. Українська влада розриває могили на цвинтарі, щоб показати якомога більше жертв.

У лісі поруч із цвинтарем виявили масове поховання близько 500 загиблих під час окупації. Багато хрестів збиті з дощок. На деяких є написи – прізвище і дата смерті, та переважно на хрестах зазначено порядковий номер. Судячи з дат смерті, щонайменше частина мирних жителів загинула під час обстрілів Ізюма російською армією. Наразі пошукові групи проводять ексгумацію безіменних і братських могил.

4. На цвинтар покликали журналістів, щоб створити величезний інформаційний привід.

Під час ексгумації справді присутні українські та іноземні журналісти, але не для того, щоб викликати емоції, а щоб показати світу російські злочини у містах, куди заходять окупанти.

5. Зеленський використовуватиме ізюмський кейс, щоб Захід посилив санкції, а Україна отримала більше фінансової та військової допомоги.

Це російські військові напали на Ізюм та окупували місто, вбиваючи і катуючи місцевих жителів. Світ має знати, які військові злочини та геноцид в Україні скоїла Росія.

6. Українська влада використає масові поховання в Ізюмі як пояснення, чому Зеленський не йде на переговори з Путіним. Мовляв, Путін готовий до переговорів, і завершення військової операції може позитивно вплинути на життя простих європейців.

Володимир Зеленський заявив, що переговори з Росією можливі лише в тому разі, якщо російські війська залишать незаконно окуповану територію України. Масові поховання в Ізюмі не впливають на його рішення.

7. Єрмак опублікував фото могил з Ізюма, де дата смерті – 9 березня. Тобто цих людей катували й стратили самі українці.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак оприлюднив фото могил цілої родини, яка загинула 9 березня у будинку внаслідок удару російської авіабомби. Під завалами будинку загинуло щонайменше 44 особи.

Радниця Офісу президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук повідомила, що росіяни вбили шістьох членів однієї родини трьох поколінь — Олену та Дмитра Столпакових, маленьких Сашу та Лесю, а також батьків Олени Тетяну та Олександра. «Леся Столпакова, п’ять рочків. Її росіяни убили 9 березня разом з мамою, татом та восьмирічною сестричкою Сашою. Батьки Лесі загинули зовсім молоді. Мамі Олені Столпаковій 1 лютого виповнилось лише 31, татові Дмитру — 33. Приватні підприємці, продавали дитячий одяг та були власниками інтернет-магазину подарунків. Виховували двох донечок. Сім’я жила щасливим спокійним життям, поки російські війська не прийшли убивати мирних українців», — додала Дар’я Герасимчук.

8. Картинку кісток з жовто-блакитними стрічками намалювали ще до «розкопок», так збіглося і художник «вгадав».

У братській могилі виявили тіло з жовто-блакитним браслетом на руці.

Фото зробив і оприлюднив журналіст Юрій Ларін. Браслет на руці вбитої росіянами людини в Ізюмі шокував суспільство і став символом звірств загарбників. У соціальних мережах шириться флешмоб під хештегом #IzyumMassacre (Ізюмська різанина),  де користувачі публікують фото руки з синьо-жовтим браслетом і пишуть: «Це міг бути кожен із нас. Просто тому, що ми українці». Українці поширюють світлини своїх браслетів, додають моторошне фото з Ізюма і пишуть: "Це міг бути кожен із нас. Просто тому, що ми українці". 16 вересня художник Олександр Грехов у фейсбуку опублікував малюнок кісток з жовто-блакитними стрічками й підписав: «#russiaterroriststate».

Меседж МАГАТЕ — антиросійська організація

Ця теза шириться пропагандистськими медіа, зокрема її озвучили в Постійному представництві Росії при міжнародних організаціях у Відні. У повідомленні йдеться, що МАГАТЕ — антиросійська організація, яка потурає Україні та у резолюції проявила свою проукраїнськість. Проте це — неправда. 

Як повідомляє Reuters,  у тексті резолюції йдеться про те, що правління МАГАТЕ закликає Росію «негайно припинити всі дії проти та щодо Запорізької АЕС і будь-яких інших ядерних об'єктів в Україні». За затвердження резолюції проголосували 26 країн, проти — дві (Росія і Китай). Резолюція набрала чинності 15 вересня 2022 року.

Поширюючи цю тезу, пропагандисти намагаються приховати факт того, що дії Росії, яка розв’язала війну в Україні, є небезпечними для всього світу. Мовляв, МАГАТЕ підтримує НАТО і США, а сама місія МАГАТЕ складалася з нібито громадян Польщі та країн Балтії — потенційних ворогів. Саме тому вимога виходу російських військ із Запорізької АЕС, на думку пропагандистів, не вимушений крок, а змова проти Росії. Насправді Росія неодноразово обстрілювала ЗАЕС, про що неодноразово згадували міжнародні організації.

Меседж Успішний контрнаступ ЗСУ — заслуга безпосередньої участі Пентагону в розробленні плану

Ця теза шириться проросійськими ЗМІ, зокрема її згадував посол Росії у США Анатолій Антонов. Він стверджує, що значних успіхів на українських фронтах було досягнуто завдяки участі Пентагону в розробленні плану для контрнаступу ЗСУ. У результаті, мовляв, США є ще однією стороною у цій війні. 

Як повідомляє видання The New York Times, Українська сторона справді розробляла план контрнаступу і з Вашингтоном, і з Лондоном. Проте ЗСУ тримає в таємниці свою воєнну стратегію і дані про стан армії, тож усі сторони лише радилися. 

Також, за словами видання, Розвідка США не має тієї інформації про українські операції, яку б вона справді хотіла. Вашингтон навіть має ліпше уявлення про армію Росії, її заплановані операції, успіхи й провали.

Цей меседж пропагандисти ширять задля виправдання поразки російської армії під час українського контрнаступу. Пропагандисти стверджують, що вони воюють не лише проти України, а й проти США. Саме тому російським військам, які розв’язали війну в Україні, слід було відступити. Цей меседж є частиною наративу про те, що Росія воює з кількома країнами одразу на українській території та що Україна не досягла б таких успіхів без допомоги Пентагону або НАТО.

Меседж Україна відрядить на звільнені території на Харківщині карателів, які знущатимуться з мирних людей

Такий меседж поширюють російські пропагандисти на тлі звільнення Збройними Силами України від російських загарбників територій на Харківщині. У повідомленнях йдеться, що для людей, які живуть на звільнених територіях на Харківщині, великою проблемою стане те, що одразу за солдатами ЗСУ, а може, і спільно з ними, прийдуть справжні карателі. Мовляв, вони чудово показали себе в боротьбі з мирними людьми ще до війни: безстрашно вбивали полонених, боролися з потоками гуманітарки тощо. Автори таких повідомлень додають, що людям на звільнених територіях треба бути обачними.

Крім цього, за даними Центру протидії дезінформації при РНБО, агітпроп звинувачує українську владу в планах переслідування зрадників і колаборантів серед жителів деокупованих від російських окупантів територій України. Й Росія закликає міжнародні організації «примусити Київ відмовитися від каральних заходів щодо мирних громадян»; звертається до всіх держав ООН «вплинути на Київ з метою недопущення важких гуманітарних наслідків для цивільних осіб»; звинувачує ЗСУ в «мародерстві, тортурах, побиттях, для того, щоб згодом перекласти відповідальність за свої злочини на Росію».

Насправді Збройні Сили України не переслідують цивільних на звільнених українських територіях. З моменту звільнення міст та сіл від російських загарбників у мережі з'явилися десятки відео, на яких видно, як мирні мешканці зустрічають обіймами українських військових та дякують їм за боротьбу. Однак Росія укотре прагне створити образ лихих українців-карателів, які знущаються зі своїх громадян; катують їх тощо.

У такий спосіб пропаганда хоче виправдати війну, яку Росія розпочала в Україні. Мовляв, російська армія прийшла саме визволяти українців із полону страшних нацистів-карателів. Крім цього, Кремль прагне створити собі алібі щодо можливого виявлення військових злочинів російської армії на звільнених територіях, щоб уникнути негативних репутаційних наслідків за аналогією з трагедією в Бучі.

Меседж Київ тисне на керівництво Молдови

Таку тезу поширюють російські пропагандисти. Мовляв, дії Молдови не є незалежними, адже їх повністю контролюють так звані зовнішні сили. Зокрема, Україна та країни Заходу. Наприклад, пропагандисти стверджують, що Київ заохочує владу Молдови до активних дій з дестабілізації ситуації у Придністров’ї. 

Проте жодних доказів тому, що дії Молдови контролюються Києвом, пропагандисти не надають. Навіть у разі, коли стверджують, що Молдова скасувала всі рейси до Москви через тиск української влади. Як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, Молдова  зупинила всі рейси до Росії у лютому 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Однак 9 вересня 2022 року приватна компанія AIR Moldova оголосила, що відновить польоти до Москви 1 жовтня 2022 року. Через кілька днів Національне управління цивільної авіації оголосило про заборону будь-яких польотів до Росії, посилаючись на «аеронавігаційну безпеку».

«З метою забезпечення авіаційної безпеки та безпеки, а також з урахуванням SSC/AIR-01/05-2022/RUS (значне занепокоєння щодо безпеки), виданого Міжнародною організацією цивільної авіації, а також рішення Європейської авіаційної безпеки Управління цивільної авіації повідомляє, що 10 вересня 2022 року воно прийняло Оперативну директиву №. 06 – 09.10.2022, яка забороняє польоти у повітряному просторі Російської Федерації національними авіаоператорами», — йдеться в пресрелізі Управління цивільної авіації Республіки Молдова.

Поширюючи тези про те, що Київ тисне на Молдову, агітпроп прагне спотворити дійсність і показати, що ця країна втрачає власну суб'єктність, адже її керівництво діє виключно за вказівками когось з боку. Нагадаємо, схожі тези пропагандисти роками поширювали й щодо України, створюючи видимість так званого західного управління.

Меседж Колишній генеральний секретар НАТО Веслі Кларк визнав, що російська армія — дуже компетентна та сильна

Таку тезу поширює російська пропаганда. За даними Центру протидії дезінформації при РНБО, пропагандисти подають як доконаний факт власну дезінформаційну інтерпретацію слів Кларка. Зокрема, стверджують, що він начебто «остудив запал українців» на тлі успішної деокупації території на Харківщині. Мовляв, колишній генсек НАТО визнає високу компетентність російської армії, чим применшує радість українців.

Однак Кларк не применшував досягнень України та не стверджував, що російська армія сильніша. Як пише Центр, насправді риторика Веслі Кларка залишається незмінною з 24 лютого 2022 року. За його словами, єдиний варіант завершити війну в Україні — перемогти Росію. Кларк просто переконаний, що «не треба недооцінювати ворога», оскільки Україна продовжує воювати.

Однак російська пропаганда використовує інформаційні маніпуляції для формування нових меседжів про непереможність російської армії на тлі відступу військ Росії під тиском збройних сил України. Пропагандисти прагнуть применшити успіхи українських Збройних Сил, демонструючи, що попри деокупацію, західні експерти, зокрема, й військові НАТО, вважають російську армію потужнішою. 

Меседж Без російського газу Європа скотиться в середньовіччя

Російська пропаганда посилює енергетичний шантаж Європи, намагається змусити Європу відмовитися від санкцій проти Росії та припинити підтримку України. Кремль прагне чинити тиск і шантажувати європейські уряди та створювати суспільну паніку через енергетичну незахищеність чи підвищення вартості електроенергії.

Як пишуть фактчекери EUvsDISINFO, країни-члени ЄС готуються до зими та опалювального сезону як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Зокрема, ухвалено постанову про заповнення сховищ газу та їх розподіл у дусі солідарності, використання різних джерел енергоресурсів та зобов’язалися скоротити використання газу на 15% цієї зими. Попри припинення постачання російського газу через «Північний потік», Європа готова до зими. Підземні газосховища в ЄС були заповнені на 82,5% від їхньої потужності набагато раніше кінцевого терміну 1 листопада, встановленого в постанові про зберігання газу.

Меседж Якби не війська НАТО, росіяни б точно перемогли на Харківщині

У проросійських пабліках поширюють дописи зі свідченнями нібито очевидців, які бачили темношкірих, озброєних до зубів іноземних найманців в Ізюмі. А в Козачій Лопані нібито розмовляють винятково англійською.

Як пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, пропагандистський наратив  «західна зброя лише затягує конфлікт в Україні» плавно переріс у «НАТО прийшло, а так би ми українцям наваляли».

Жодних доказів перебування військ НАТО в Україні немає. В українських пабліках та соціальних мережах поширюють відеозаписи зі звільнених від російських окупантів міст та сіл, де видно, що саме українська армія дає відсіч російським загарбникам. 

Раніше пропаганда приписувала військам НАТО звільнення Вовчанська. Поширюючи фейки про війська НАТО чи війська США в Україні, росіяни намагаються виправдати свою поразку та приховати ганьбу, адже на початку повномасштабного вторгнення пропагандисти знецінювали й висміювали українських військових і планували  «взяти Київ за три дні».

Меседж Польща почала «економічне захоплення» України

Таку тезу поширюють у соціальних мережах як продовження кремлівського наративу про те, що Польща має намір анексувати Україну. Для просування меседжу використали новину про те, що Україна та Польща мають намір побудувати трубопровід для транспортування української соняшникової олії до польського порту Гданськ.

Будівництво такого трубопроводу насамперед вигідне Україні, оскільки сприятиме частковому розблокуванню українського експорту в умовах російської агресії. Попередньо повідомляли про будівництво олієпроводу завдовжки 600 км і потужністю до 2 млн тонн олії на рік. Трубопровід прокладуть з району Ягодина (Волинська область) до Гданська. 

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України пояснюють, що початок повномасштабної військової агресії з боку Росії та блокування морських портів України змусили уряд шукати нові маршрути перевезення української агропродовольчої продукції. Україна є великим світовим виробником та експортером зернових і рослинних олій, і до початку війни понад 90% цієї продукції вивозилося через порти, розташовані на Чорному морі.  

У Польщі вважають, що окрім часткового розблокування українського експорту, реалізація меморандуму сприятиме й підвищенню продовольчої безпеки країн, яким загрожує голод. Як наслідок, це має зменшити міграційний тиск на Європу.

Про жодне захоплення Польщею України не йдеться. Саме Україна ініціювала проєкт з будівництва трубопроводу до польського порту Гданськ, оскільки Росія продовжує загрожувати експорту з морських портів України.

Росія не вперше поширює фейки про те, що Польща має намір захопити частину України. У липні пропагандисти писали, що дві польські бригади в серпні візьмуть під контроль Захід України. Також писали, що Україна — «донор, який помирає», кожна країна хоче «шматочок» собі, а Польща бере найбільше. У такий спосіб пропагандисти намагаються зруйнувати партнерські відносини між Україною та Польщею. Детальніше.

Меседж Українська енергосистема зазнає «самообстрілів»

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, провокацію наказав здійснити головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Буцімто, командуванню ЗСУ необхідно виставити Росію нелюдським агресором, який через невдачі на фронті б’є по мирних об’єктах. Для цього нібито ЗСУ б’ють по енергооб’єктах «Точками У».

Росія не надала жодних доказів на підтвердження своїх слів. Насправді 11 вересня росіяни завдали ракетного удару по ТЕЦ-5 у Харкові, без світла залишились Харківська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська та частково Донецька області. Загалом по об’єктах української енергосистеми було випущено 11 ракет.

Після початку звільнення Харківської області російські пропагандисти підтверджували, що саме їх війська завдали удару по критичній інфраструктурі: «Рад ударам по энергетической инфраструктуре киевского режима, потому что это важно для победы». Ба більше, вони закликали російських військових завдавати нових ударів, зокрема і по Рівенській та Хмельницькій атомних станціях. На їхню думку, «электричество — не право, а привилегия», якої українці «не гідні».

Згодом риторика прокремлівських медіа та пропагандистів змінилась, вони почали звинувачувати Україну в «самообстрілі» та «провокаціях». Мовляв, Україна виставлятиме Росію «терористом» та знову висуватиме хибні звинувачення. Серед іншого нібито Україна запустить меседжі про те, що росіяни катували цивільних на окупованій Харківщині. У такий спосіб пропаганда намагається виправдати скоєні злочини на тимчасово окупованих територіях.

Меседж Наступ ЗСУ був потрібен, щоб переконати західних союзників дати більше зброї

Таке повідомлення випливає з публікацій проросійських блогерів. Мовляв, потреба в наступі ЗСУ випливала з обговорень постачання озброєнь до України, щоб продемонструвати союзникам, що вони мають давати ще більше зброї, навіть попри вичерпання власних запасів.

На думку блогерів, може йтися про винищувачі, танки та далекобійні ракети ATACMS, здатні вражати цілі на території Росії. Для цього ж, за словами авторів повідомлень, незадовго до контрнаступу була опублікована стаття головнокомандувача Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Михайла Забродського, де йдеться про можливе поширення бойових дій на інші території. 

Однак постачання зброї Україні почалося задовго до контрнаступу на Харківщині, а результати її застосування, зокрема, можна було побачити в акваторії Чорного моря та затоплення крейсера «Москва». Також наступ ЗСУ, безперечно, не демонстрація спроможностей України, а насамперед операція зі звільнення зайнятих ворогом територій, і саме з такої точки зору планувалася. За її результатами, нагадаємо, звільнили понад 2 тисячі квадратних кілометрів українських територій.

А поява таких повідомлень — це спосіб проросійських блогерів бодай якось пояснити поразки Росії на полі бою та втрату ініціативи на цьому напрямку, а також спроба вбити клин між Україною та  союзниками.

Меседж Українські аграрії приречені на банкрутство

Такі тези поширюють пропагандистські канали, зокрема “РИА Новости”. У їхніх повідомленнях ідеться, що польські компанії організували закупівлю продукції аграріїв за зниженою ціною. У такий спосіб нібито Польща прирікає українські підприємства на банкрутство. Оскільки після того поляки прагнуть дешево купити активи компаній та українські землі. Однак це все брехня.

Як пояснюють фахівці проєкту Брехунець, цьогорічна жнивна кампанія справді складна. Через втрачений доступ до портів після повномасштабного вторгнення Росії, постраждали насамперед ті, хто вирощував зерно. Окрім того, втрачено частину посівів і на тимчасово окупованих територіях: спалено поля, знищено техніку.

Міністр аграрної політики і продовольсьтва України зазначив, що кейсів щодо банкрутства одиниці. 

Зараз, наприклад, запрацювали порти, і, якщо динаміка буде такою, як нині, то обсяги експорту будуть на рівні 4-4,5 млн т, цілком можливо, що у вересні розпочнуться перемовини між банками та виробниками про нові графіки погашення і кредитування.

Меседж Ліз Трасс — некомпетентна, а її політика — це русофобія

Нова британська прем'єрка Ліз Трасс стала об'єктом неприхованої дискредитації від російських представників ЗМІ та влади. Вони заявляють про її тотальну некомпетентність, посередність, русофобію та висловлюють скепсис щодо здатності подолати енергетичну кризу та продуктову інфляцію внаслідок запроваджених Великою Британією антиросійських санкцій.

Також ЗМІ цитують російського диктатора Путіна, який нібито заявив, що процедура виборів глави держави у Великій Британії недемократична, оскільки відбувається у межах панівної партії, а не за участі народу.

Такі повідомлення видають спроби виставити в негативному світлі недружнього політика, а отже свідчать про очікування жорстких дій проти Росії та на підтримку України у протистоянні з Москвою.

Після відставки Джонсона пропаганда стверджувала, що ставлення Великої Британії до України цілком може змінитися, адже він нібито не мав підтримки саме через дії щодо України.

Однак Ліз Трасс уже пообіцяла «стати найбільшим другом України» та заявила, що «Путін зазнає невдачі й стратегічної поразки в Україні, а Росія буде обмежена в майбутньому». 

Ліз Трасс вступила на посаду 5 вересня, після того, як перемогла у виборах керівника Консервативної партії свого опонента Ріші Сунака, набравши 81 326 голосів проти 60 399.

Меседж Макрон даремно допомагає Україні, оскільки та найкорумпованіша країна у світі

Політика Франції щодо України, постачання їй зброї та фінансова допомога нібито є самогубством для цієї країни, оскільки в Україні найбільша корупція у світі. До того ж санкції проти Росії не працюють, адже та є основним постачальником сировини у світі. Це — меседж, який поширюють пропагандисти, про що пише euvsdisinfo.eu. Насправді Україна в рейтингу корумпованих країн, що його складає Transparency International, у 2021 році була 122-ю зі 180 країн, а Росія, до прикладу, 136-ю. Крім того, для боротьби з корупцією Україна здійснила і здійснює низку важливих кроків, зокрема, втілює судову реформу, змінює склад Вищої ради правосуддя, укріплює антикорупційні органи — САП і НАБУ. Останнє днями оголосило підозру депутату Трухіну за пропонування хабаря поліціянту.

Щодо санкцій, то Росія потерпає від них, оскільки їй бракує технологій для, зокрема, військово-промислового комплексу.

Цей меседж поширюють, щоб відвернути Захід від допомоги України та скасувати санкції проти Росії. Натомість їхня сталість у часі дає змогу Україні тримати оборону в неспровокованій війні та сподіватися на переможне її завершення.

Меседж Сучасна «бандерівська» мова – це антиросійська політична мова, тому Росія має «очистити» її, прибрати «тоталітарний і терористичний вплив»

Про таке пишуть російські медіа та проросійські ресурси. Нібито є класична українська мова, яка дуже близька до російської мови і яку розуміє кожен росіянин. Мовляв, це просто варіант російської мови. Натомість сучасна українська мова нібито є витвором політтехнологів. Буцімто російські слова замінюються великою кількістю польських та англійських слів. І цієї «штучної, тоталітарної та терористичної»  сучасної української мови навчають школярів. Саме тому, на думку росіян, вкрай необхідно повністю ліквідувати цю «штучно створену мову», оскільки вона бере початок від «терористичних методів» українських націоналістів.

Українська – це справжня мова, яка багато століть відрізняється від російської. Вона більше схожа на інші слов'янські мови, ніж на російську. 

Українську мову неодноразово намагалися знищити, а українців примусово русифікувати. Цілеспрямовані заборони та утиски української мови з метою її знищення й асиміляції в Україні називають лінгвоцидом

На тимчасово окупованих територіях України росіяни також проводять примусову русифікацію, змінюючи мову навчання на російську, а «класичну» українську залишають як факультатив. Також Росія використовує початок навчального року як поштовх до дій з ліквідації української ідентичності. Детальніше.