Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 1 лютого

У випуску спростовуємо такі фейки: у дитячих військових таборах Україна та «західні інструктори» готують «підлітків-коригувальників», в Україні електрику для шкіл і дитсадків «віддали елітним курортам».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Українці бажають смерті російським дітям

Анонімні телеграм-канали та пропагандистські медіа поширюють фото буцімто виробленої в Україні плитки шоколаду. На обгортці зображений хлопчик у шоломофоні з траурною стрічкою. Нібито шоколад називається «Смерть Альошки». Мовляв, прототипом обкладинки став реальний хлопчик Олексій з Бєлгородської області Росії, який вітав російських військових. Тепер, буцімто, йому бажають смерті за це. Це — неправда.

Ця світлина — фейк. Вперше її опублікували у проросійському акаунті у твітері. В описі зазначили: «українці бажають смерті дитині за те, що вона пишається своєю країною». Як повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, цей акаунт є каналом поширення антиукраїнської та антиамериканської пропаганди англійською мовою. Значна частина публікацій ‒ меми, колажі та інший графічний контент. Далі фейк поширили інші проросійські акаунти. Історія про хлопчика справді була у російському медіапросторі навесні 2022 року. Сюжети про нього зняли російські телеканали, зокрема щодо зустрічі хлопчика з російськими військовими та фотосесії у військовій формі.

Російська пропаганда використала символізм образу дитини, що пишається захисниками, щоб дегуманізувати українців в очах росіян.Схожу тактику агітпроп вже використовував для просування меседжу, що українці хочуть знищити всіх росіян, у тому числі й дітей.

Фейк Для Києво-Печерської лаври створили ікону Бандери

У грузинському сегменті соцмереж поширює допис адвокат Іраклій Закареішвілі. У ньому йдеться, що нібито створили ікону Бандери, яку планують надіслати до Києво-Печерської лаври. Також він додав фото ікони, у центрі якої розміщено герб України, а у верхніх кутах — герби батальйону «Азов». Це — фейк.

Зображення ікони видозмінене у фоторедакторах. Фактчекери Mith Detector з’ясували, що насправді це ікона Божої Матері «Албазинська». У фоторедакторі замінили обличчя та додали герб на зображення Ісуса.

У червні пропагандисти поширювали фейк, що ПЦУ вирішила канонізувати Степана Бандеру. Ймовірно, що новий варіант поширення фейку потрібен для посилення меседжів про міжконфесійний конфлікт в Україні, примусову передання храмів до ПЦУ, паплюження святинь тощо.

Викриття У мережі поширюють фейковий документ щодо результатів розслідування катастрофи гвинтокрила в Броварах

У фейковому документі йдеться, що нібито за результатами розслідування «комплексна комісія» встановила причини аварії гвинтокрила у Броварах під Києвом. Буцімто військовослужбовці одного з підрозділів ЗСУ збили гвинтокрил із ПЗРК «Ігла». Датований «документ» днем аварії, тобто 18 січня.

Командування Повітряних сил ЗС України спростувало фейк. Оформлення фейкового листа не відповідає вимогам, у тексті допущені численні помилки. Наразі триває слідство, офіційної інформації щодо результатів поки немає.

Ймовірно, фейковий документ поширили для дискредитації української армії та її керівництва в очах українців. В анонімних телеграм-каналах одразу після катастрофи з’явилося чимало повідомлень із так званими  версіями того, що сталося. Пропагандисти й раніше використовували фейкові документи для дискредитації ЗСУ. Зокрема йшлося нібито про втрати в українській армії.

Фейк Українцям пропонують репродуктивні тканини захисників Азовсталі для відновлення нації

У соціальних мережах поширюють повідомлення, що львівська клініка репродуктивної медицини «Альтернатива» пропонує своїм клієнтам «репродуктивні тканини захисників Азовсталі». Мовляв, для реклами клініка використала лозунг «Відродимо націю!» та емблему Азову. Це — фейк.

Клініка «Альтернатива» не пропонує своїм клієнтам «репродуктивні тканини захисників Азовсталі». Як з’ясували фактчекери проєкту  По той бік новин, скрін рекламного посту клініки у фейсбуці сфальшований у фоторедакторі. Назву клініки зазначили некоректно, натомість контактні дані справжні: адреса, номер мобільного, номер ліцензії МОЗ України. Фейкову україномовну рекламу здебільшого поширювали на російських ресурсах, а англомовну — у твіттері. Фото хлопчика, використане в рекламі, найімовірніше згенероване на сайті ThisPersonDoesNotExist.com, який застосовує алгоритми штучного інтелекту для створення фотографій людей, максимально схожих на справжніх, але яких ніколи не існувало. Заперечила наявність таких послуг й адміністрація клініки.

Російська пропаганда систематично поширює фейки щодо азовців, нацизму та фашизму в Україні, за які Росія нібито має право карати.

Меседж Росія спалить усі західні танки, які нададуть Україні

Анонімні телеграм-канали поширюють слова прессекретаря російського президента Дмитра Пєскова. Мовляв, російський бізнес запропонував нагороду за кожен спалений західний танк. Нібито це добре стимулює  російських військовослужбовців знищувати західну техніку.

Меседж, що західні танки не допоможуть Україні поширювали й раніше. Залякати намагались не лише українців, а й Німеччину. Мовляв, Росія вважатиме Німеччину «стороною конфлікту», якщо буде дозвіл постачати в Україну танки. Також пропаганда систематично поширює фейки про «досягнення» у знищенні західної техніки. Нещодавно росіяни розповідали, що буцімто знищили чотири американські бронемашини Bradley і танк М1 Abrams, попри те, що цієї зброї в України ще немає.

Маніпуляція Байден підтвердив, що почалася Третя світова

У соціальних мережах поширюють відео, на якому нібито американський президент Джо Байден підтверджує, що Третя світова війна уже почалася. Мовляв, для наступу в Україні використовуватимуть техніку та літаки з американськими пілотами й екіпажами. Це — маніпуляція.

У соцмережах поширюють частину відео з вирваною з контексту цитатою. Цитату Байдена взяли з його виступу на конференції Палати представників Демократичної партії у Філадельфії ще в березні 2022 року. Як пояснюють фактчекери VoxCheck, Байден чітко говорить про те, що військова агресія Росії проти України не переросте у Третю світову війну. Далі він зазначає, що подібне можливо за умови, якщо спільно зі зброєю США відряджатимуть в Україну американських спеціалістів. Саме цю частину промови й використали для маніпуляції.

Російська пропаганда й раніше поширювала меседж, що в Україні триває Третя світова. Цей меседж використовують зокрема й для пояснення тривалості та невдач так званої «спеціальної воєнної операції» — мовляв, Росія воює не лише з Україною, а з «колективним Заходом».

Маніпуляція Через богохульство Києва над містом кружляють зграї темних птахів

У мережі поширюють відео, на яких видно великі зграї темних птахів, що літають біля будівель. Пишуть, що ці відео нібито зняті в Києві. У російських медіа пишуть, що це сталось через антирелігійну політику «київського режиму»: спонсороване державою святотатство, знищення церков і переслідування священиків. Це — маніпуляція.

Частину відео справді було знято в Києві, частину — в Х’юстоні (США) ще у 2017 році. Відео із Х’юстона у 2020 році використовували як «доказ» наслідків тайфуну «Молаве» у В’єтнамі. Міграція великої кількості птахів не має жодного стосунку до конспірології чи «сатанинських ритуалів».

Як пояснюють фактчекери Myth Detector, така поведінка птахів називається мурмурація. Науковці вважають мурмурації способом захисту від хижаків або обміну інформацією про сприятливі місця годування. 

Такі маніпуляції агітпропу підживлюють меседжі про «знищення» церкви Московського патріархату, потребу в «десатанізації» України, яка пропагує язичництво. Російська пропаганда навмисно розділяє українців за віросповіданням задля посилення внутрішніх суперечок та ще більшої дестабілізації ситуації в Україні.

Меседж Офіс президента хоче відрядити всіх на війну, тому депутаткам заборонили виїзд за кордон

В анонімних телеграм-каналах пишуть, що Офіс президента «заборонив» депутаткам та держслужбовицям виїжджати за кордон. Мовляв, це свідчить, що найближчим часом жінок відряджатимуть на службу в армії на рівні з чоловіками.

Насправді російська пропаганда маніпулює змінами до законодавства. Указ президента України та постанова Кабінету Міністрів України стосуються професій, а не статі. Тобто обмеження стосуються чиновників загалом — як чоловіків, так і жінок. Тепер вони зможуть перетинати кордон лише в разі службового відрядження чи за певних особистих обставин (відвідування неповнолітніх дітей, смерть родича тощо).

Пропагандисти маніпулюють і щодо мобілізації працівників держструктур. Відповідно до чинного законодавства, мобілізація жінок є добровільною. Чоловіків, які працюють в державному секторі, можуть звільнити від мобілізації за рішенням органу, в якому вони працюють (бронювання працівника за посадою). Отже, на разі зміни до законодавства унормовують лише присутність працівників держсектору в Україні на період дії воєнного стану. Особливості мобілізації працівників держсектору не змінилися.

Раніше пропагандисти розповідали про примусову мобілізацію жінок, дітей і навіть собак.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.