Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Травня станом на 800 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2122
Фейк
691
Маніпуляція
645
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 2 лютого

У випуску спростовуємо фейкові результати розслідування катастрофи вертольота в Броварах, а також зв’язок між українськими біженцями та зростанням кількості злочинів у Литві.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк У Берліні через рекламу закликають не надавати танки Україні

У соціальних мережах поширюють відео, нібито записане у Берліні. На рекламному екрані на стіні будівлі в центрі міста транслюють відео з закликом не надавати Україні танки. Буцімто у рекламі використали зображення танків 1943 та 2022 років і гасло «Може, ніколи знову?». Користувачі соцмереж додають, що нібито так німці намагаються нагадати своєму уряду про події Другої світової. Це — фейк.

Відео створене за допомогою програмного забезпечення. Автор і дата фільмування невідомі. Фактчекери проєкту Correctiv встановили, що екран справді міститься в Берліні. Його власники спростували трансляцію такого відео не лише на конкретному екрані, а й на будь-яких інших з їхньої власності.

У такий спосіб російська пропаганда продовжує протидіяти постачанню німецьких танків в Україну. Раніше поширювали фейки про схожу рекламу в аеропорту Штутгарта. Також агітпроп поширював меседжі, що західні танки не допоможуть Україні, буцімто росіяни їх спалять.

Викриття У телеграмі створили фейкові канали Повітряних Сил ЗСУ

У мережі поширюють дописи, що нібито Командування Повітряних Сил ЗСУ вирішило створити телеграм-канали з «офіційною інформацією» про активність ворожої авіації та рух безпілотників. 

У Командуванні Повітряних Сил ЗСУ спростували цю інформацію: «Повітряні Сили Збройних Сил України не ведуть жодних телеграм-каналів, де відображається повітряна обстановка, рух ворожих повітряних цілей, робота ППО тощо». Також у відомстві закликали адміністраторів, які ведуть фейкові сторінки у соціальних мережах, не використовувати офіційну символіку Повітряних Сил чи фото офіційних осіб, для просування своїх інформаційних платформ.

Офіційні інформаційні платформи Командування Повітряних Сил ЗС України:

Facebook: https://www.facebook.com/kpszsu

Telegram: https://t.me/kpszsu

Instagram: instagram.com/air.force.ua.official

Twitter: https://twitter.com/KpsZSU

YouTube-канал: https://www.youtube.com/channel/UCfg-2zTad5ZVU1fQEtT6DSA

Фейк Українським військовим платять зарплату облігаціями

Першоджерелом повідомлень стали російські й білоруські телеграм-канали, однак потрапив він і в український сегмент телеграму. У дописах прикріплене нібито фото сертифіката на грошову компенсацію. Мовляв, грошей на виплати військовим бракує, тому видають сертифікати, за якими нібито робитимуть виплати до 2026 року. Це — неправда.

Військові облігації — це цінні папери, тож ними не можна вести розрахунки на кшталт заробітної плати. Як пояснюють фактчекери проєкту Без брехні, номінальна вартість однієї облігації — 1000 грн/ 1000 доларів / 1000 євро. Облігацій (сертифікатів) номіналом два мільйони гривень — не існує.

На фейковій облігації зазначено, що начебто це сертифікат на компенсацію в установах Ощадбанку та Укрдержстраху. У справжньому сертифікаті інше формулювання. Ба більше  — «Укрдержстрах» ліквідували ще в 1993 році. Фейковий сертифікат підписаний нібито міністром фінансів Сергієм Марченком.  Однак, власне підпис належить одному з його попередників — Олександру Шлапаку (лютий-грудень 2014 року). Саме за часів роботи Шлапака почали випускати військові облігації.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати українську армію й керівництво держави. Раніше пропагандисти стверджували, що в Україні скасували виплату у розмірі 15 млн гривень сім'ям загиблих військовослужбовців.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «хлопок»

Усі вибухи на своїй території Росія називає «хлопками». Це почалося до розгортання повномасштабної агресії проти України, а зараз міцно вкоренилося у лексиконі російської пропаганди. Російські медіа використовують це слово для означення абсолютно усіх вибухів попри їхні природу й джерело.

Згідно з дослідженням, проведеним російським виданням «Медуза» наприкінці 2017 року, у ЗМІ новини зі словом «хлопок» можна було рахувати десятками, а вже у 2019 — тисячами.

Росія почала змінювати слова, щоб уникнути паніки серед людей. Мовляв, новини про «хлопки» не налякають суспільство так, як інформація про «вибухи». І натепер мета Росії не змінилася. Це поняття все ще має заспокоювати суспільство та навіювати думку, що нічого серйозного не відбувається. «Хлопок», на думку пропагандистів, на підсвідомому рівні спричиняє менше тривоги й негативних асоціацій.

За допомогою новомови людям всіляко ускладнюють процес розуміння перебігу подій та їхнього значення. До того ж відсутність війни також передбачає і відсутність вибухів, тому після початку «спецоперації» на території Росії час від часу відбуваються саме «хлопки», які вже давно знайомі жителям Росії, а в Україні більше відомі як «бавовна», тобто переклад російського слова «хлОпок». 

Це третій текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запускає у межах проєкту «Хроніки дезінформації», у якій розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Нагадаємо, новомова — штучна мова з роману-антиутопії Джорджа Орвелла «1984». У романі новомовою називають слова, які втрачають своє первісне значення і мають цілком протилежну конотацію. Наприклад: війна — мир. За сюжетом роману, такий прийом використовувала тоталітарна партія. Саме він набув популярності й серед представників реальних тоталітарних режимів. Зокрема, нацистського й російського.

Фейк Феміністки купили рожевий танк для ЗСУ

У грузинському сегменті соцмереж поширюють фотографію рожевого танка. Підпис до цього фото зроблений російською. Мовляв, європейські феміністки зібрали гроші та купили для України танк. Його пофарбували в рожевий колір, оскільки зелений був надто образливим. Також нібито ствол танку відтяли, оскільки він виглядав сексистським. Це — неправда.

Фотографія рожевого танку зроблена на Манчестерському прайді у 2007 році та не має жодного стосунку до України. Фактчекерам Myth Detector  не вдалося знайти у відкритих джерелах інформацію про закупівлю європейськими феміністками рожевого танка для України.

Поширюючи такі фейки російська пропаганда переслідує кілька цілей — висміює й знецінює волонтерську допомогу та західні поставки зброї Україні, а також намагається дискредитувати ЛГБТК спільноту. 

«Детектор медіа» розповідав про російську дезінформацію щодо ЛГБТ-людей.

Меседж До 23 лютого 2022 року російських військових в Україні не було

 Російська пропаганда на закордонну авдиторію поширює меседж, що до початку повномасштабного вторгнення на території України не перебували російські кадрові військові. Мовляв, до початку спецоперації Росія не пропонувала військову допомогу Донбасу. Але Москва помітила мілітаризацію України та настрої на силове розв'язання конфлікту. На поширення меседжу звернули увагу аналітики EU vs Disinfo.

Цей наратив не новий. Його періодично поширюють із 2014 року, коли Росія захопила Крим та частину Луганської й Донецької областей. Новий виток його поширення має на меті вкотре представити Росію як жертву «колективного Заходу» та підкреслити для російської авдиторії, що «батьківщина в небезпеці — її потрібно захищати».

Росія систематично використовує тактику підміни понять для спотворення реальності та просування своїх інтересів.

Маніпуляція Україна готує теракти в Криму

Такі повідомлення поширюють в анонімних телеграм-каналах та в російських медіа. У них йдеться, що Київ почав відкрито погрожувати Москві. Мовляв, на тлі «перемог» російської армії Захід почав шукати шляхи, щоб переломити ситуацію. Нібито Вашингтон планує захопити тимчасово окупований Крим. Це — маніпуляція.

За основу пропагандисти використали слова радника Офісу президента Михайла Подоляка. Він розповів, що Україна почала перемовини з партнерами про постачання далекобійних ракет та авіації. Подоляк зазначив, що авіація потрібна для прикриття військових, а ракети — для знищення російських складів зі зброєю, зокрема й в Криму. Саме цю тезу пропагандисти використали для маніпуляції. Використовуючи тактику підміни понять, удари по складах зі зброєю росіяни почали називати терактами. 

Росія систематично поширює меседжі, що дискредитують Україну в очах мешканців тимчасово окупованого Криму. Раніше вони писали, що українська армія планує «відбити» у Росії Крим, після звільнення депортує 800 тисяч кримчан. Або ж пропагандисти стверджували, що Україна «передумала» повертати Крим, а українці радіють, що на півострів прийшла війна. Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.