Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 31 січня

У випуску спростовуємо такі фейки: на окупованих Росією територіях сфера охорони здоров’я «на найвищому рівні», Міністерство оборони Естонії збирається «мобілізувати школярів», а також що Польщі «вигідно», аби війна в Україні тривала якомога довше.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Через українських біженців у Литві зростає кількість злочинів

Російська пропаганда в Литві поширює фейк про те, що через кількість біженців в країні зростає рівень кримінальних злочинів. І взагалі — більшість біженців в Литві з України і є  злочинцями, представниками організованої злочинністю. Але це — фейк.

Дані щодо кількості злочинів в Литві наводить видання Delfi: у 2021 році поліція зафіксувала 42 525 випадків, а у 2022 році кількість кримінальних злочинів зросла до 45 710. При цьому такі коливання не мають стосунку до війни чи біженців — оскільки у 2020 році, коли війни в Україні не було і в Литві не було біженців, литовська поліція зафіксувала навіть більше злочинів, ніж у 2022 році — 46 306 випадків.

Стаття, в якій українських біженців звинуватили в зростанні кількості злочинів, вийшла у російськомовному виданні Baltnews, яке належить   російській державній агенції «МИА Сегодня», яка серед іншого містить пропагандистські ресурси Спутник, RT та Украина.ру.

Російська пропаганда  з перших днів війни намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України та українців. Читайте про це детальніше в дослідженні «Детектора медіа».

Фейк В Україні західні інструктори готують підлітків-диверсантів

Російські пропагандистські ЗМІ поширили фейк, який вигадали спільно з представниками терористичного угруповання «ЛНР» про те, що начебто іноземні інструктори готують в тренувальних таборах в Україні коректувальників та диверсантів віком від 12 до 16 років. Підставою для цього став сюжет російського видання «РІА Новости» з захопленого бойовиками дитячого табору «Лісова казка», де знайшли декілька використаних футлярів від протитанкової ракети NLAW, а також програму військово-патріотичної гри «Джура». Саме вона, як пишуть пропагандисти, і була покликана навчити дітей «азам диверсійної діяльності».

Як пише StopFake, гра насправді існує – але не має стосунку ані до закордонних інструкторів, ані до підготовки підлітків до диверсійної діяльності, ані до табору «Лісова казка». Гра «Сокіл», яка також має назву «Джура» - це військово-патріотична гра, яка проводиться Міністерством освіти та науки України за сприяння інших міністерств, відомств і громадських організацій з 2009 року. А у 2015 році її було включено до Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки, затвердженої Указом Президента.

У грі можуть брати участь діти від 6 до 17 років, а за правилами вони поділяються на вікові групи 6-10 років, 11-15 років та 15-17 років. Перші дві групи займаються всім тим, чим займаються скаути  по всьому світу: ходять в походи, отримують навички виживання в лісі, а також знайомляться з історією та культурою України. Найстарша вікова група має додаткове навчання – стройова підготовка, орієнтування на місцевості, стрільба, метання гранати, саперна підготовка, тактична підготовка, надання першої домедичної допомоги  тощо. Документи, що стосувалися саме цієї підготовки старшої групи, які начебто доводять підготовку диверсантів-підлітків, продемонстрували глядачам російські пропагандисти.

Цього року на відміну від попередніх гра не проводилася в зоні бойових дій – і зокрема в Пурдівці, де розташована «Лісова казка». Але коли вона проводиться, жодних іноземних інструкторів в ній немає – її проводять та фінансують спільно Міністерство освіти України, Міністерство у справах молоді та спорту, Міноборони, Міністерство внутрішніх справ, Мінсоцполітики, Український інститут національної пам’яті, Держприкордонслужба, ДСНС та Національна поліція України. Участь у грі – добровільна і лише за дозволом батьків або опікунів дитини.

Це не вперше, коли російська пропаганда заявляє, що Україна використовує дітей на фронті. Раніше вони вже  поширювали неправдиву інформацію, що в Україні воюють підлітки 14-16 років та що Україна готується мобілізовувати жінок та підлітків.

Маніпуляція В Україні електроенергію зі шкіл і дитсадків переспрямували гірськолижним курортам

Російські медіа поширюють інформацію про те, що нібито в Україні електроенергію зі шкіл і дитсадків переспрямували на забезпечення роботи гірськолижних курортів.  Мовляв, українські військові масово скаржаться місцевій владі, що їх рідні сидять без світла та тепла, тоді як гірськолижним курортам електроенергію не вимикають. Це — маніпуляція.

Ситуація з електропостачанням у Закарпатській області справді складна. У деяких населених пунктах Хустського району Закарпатської області справді два дні поспіль було безперебійне електропостачання, тоді як в решті міст і сіл світло подавали за графіком. Це викликало невдоволення місцевих мешканців. Про ситуацію розповіли у статті на сайті ЗакарпатПост 29 січня. Як пишуть фактчекери StopFake, місцева влада пообіцяла розібратись чому виникла така ситуація та відновити електропостачання у всіх населених пунктах за графіком. Про те, що влада навмисно «переспрямувала» електрику зі  шкіл та дитячих садків і «віддала» її базам відпочинку, не йшлося. Це безпідставна вигадка пропагандистів, оскільки вимкнення відбуваються не точково по об’єктах, а певними лініями.

Поширюючи такі меседжі, російські пропагандисти намагаються знецінити роботу українських енергетиків та працівників, що забезпечують роботу критичної інфраструктури. Показати неспроможність влади розв'язувати енергетичні питання. Раніше агітпроп поширював меседжі: що Україна відновлює експорт електроенергії, і саме через це людям вимикають світло, що Київ — єдине місто «колишньої України», де за допомогою Заходу швидко відновлюють енергопостачання. Також українців намагались розділити, поширюючи меседж, що одесити без світла, бо «їхню електроенергію віддали на Захід України».

Раніше «Детектор медіа» пояснював як російська армія і пропаганда намагаються знищити енергетичну систему України.

Меседж Повітряну тривогу в Україні вмикатимуть, щоб простіше було роздавати повістки чоловікам в укриттях

Мережа телеграм-каналів, що контролюється російською розвідкою, поширює меседж про те, що зараз в Україні влада вмикатиме сигнали повітряної тривоги частіше, ніж зазвичай, користуючись тим що в Білорусі — чергові спільні з Росією військові навчання. Начебто українській владі не важливо, чи є загроза обстрілів з території Білорусі, чи немає. А сирени вмикають заради того, аби чоловіки пішли в укриття — і біля них, після завершення тривоги, роздаватимуть повістки представники «військкоматів». Це — фейк. Сигнали тривоги звучать по всій Україні під час запуску або загрози запуску російських ракет, зокрема з території Білорусі.

Мережа каналів, що вдає з себе українську, постійно використовує тему мобілізації в Україні задля нагнітання паніки та для посилення соціальної напруги. Одночасно з повідомленнями про те, що начебто повістки тепер роздаватимуть в укриттях, інший канал з цієї мережі повідомляв, що Україні масово порушують права мобілізованих та призовників і що потрібно звертатися до ЄСПЛ щодо цього — і гарантовано отримати «20-30 євро». Також в цих телеграм-каналах постійно заявляють про тиск, який начебто здійснює Офіс президента на ЗМІ, аби примусити їх мовчати про мобілізацію.

В Україні триває мобілізація з початку війни, і як при будь-якій загальній мобілізації та під час війни стається багато порушень, зокрема прав мобілізованих чи призовників. Але про це пишуть в українських ЗМІ, юристи розповідають про обов’язки та права як представників центрів комплектування, так і тих, кому намагаються вручити повістку. Це складна тема, якою маніпулює російська пропаганда. Зокрема вигадуючи десятки повідомлень про те, що людям  роздавали повістки в укриттях та церквах, не наводячи цьому жодних доказів.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Денацифікація»

Одним із завдань «спеціальної воєнної операції», тобто широкомасштабної війни Росії на території України, стала так звана «денацифікація українського народу». Саме це пролунало у промові російського президента Путіна, коли він звертався до народу за лічені години до повномасштабного вторгнення. Задля того, щоб виправдати вторгнення Росії в Україну, російська пропаганда послуговується терміном «денацифікація».

«Денацифікація» — термін, який використовує російська пропаганда на позначення мети широкомасштабного вторгнення. Іншими словами — викорінення нібито нацистів з території України для досягнення повсюдного миру. 

Агітпроп активно порівнює українців саме з нацистами, аби викликати відповідні асоціації у росіян з Другою світовою війною (так званою Великою вітчизняною), в якій народ СРСР визволяв світ від нацистів. Щоправда, пропагандисти привласнили всі здобутки російському народу, проте опустили факт того, що й інші — українці, зокрема, теж брали участь у Другій світовій війні. 

Відтак, будується ореол особливости, значущости росіян в історичному дискурсі. Нібито російський народ мав особливе завдання врятувати людство від нацистської навали. І зараз нібито має зробити те саме: врятувати світ вже від навали інших нацистів — українських. Говорячи про так звану денацифікацію, пропагандисти грають на емоціях росіян, яким вкотре випадає шанс врятувати людство. Натомість українці постають злими нацистами, яких потрібно знищити.

У такий спосіб Росія намагається виправдати своє вторгнення та, маскуючись під терміном «денацифікація», вчиняє геноцид українців, ґвалтує та вбиває цивільних. Справжня мета Росії — винищення українського народу.

Це третій текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запустив у межах проєкту «Хроніки дезінформації», у якій розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Нагадаємо, новомова — штучна мова з роману-антиутопії Джорджа Орвелла «1984». У романі новомовою називають слова, які втрачають своє первісне значення і мають цілком протилежну конотацію. Наприклад: війна — мир. За сюжетом роману, такий прийом використовувала тоталітарна партія. Саме він набув популярності й серед представників реальних тоталітарних режимів. Зокрема, нацистського і російського.

Фейк Німецькі танки відрядили в Україну раніше ніж Шольц про це заявив

У німецькомовному сегменті Facebook  та Twitter користувачі поширюють відео,  на якому видно потяг із німецькими танками Leopard. У підписах до відео стверджується, що воно було зроблено до 24 січня, коли канцлер Олаф Шольц офіційно заявив що Німеччина  надасть Україні танки. Але це неправда.

Як звертає увагу видання Correctiv, відео було зроблено у квітні 2022 року, і на ньому знятий процес повернення німецької техніки до місць постійної дислокації  після військових навчань. Користувачі, яких вводить в оману  підпис про те, що відео було зроблено до того, як федеральна влада ухвалила рішення щодо постачання танків Україну, пишуть в коментарях, що Шольц — брехун і що він нічого не вирішує, оскільки Німеччиною керує США. 

Метою поширення таких фейкових відео може бути вплив на німецьке суспільство, аби переконати його в тому, що Німеччина втрачає самостійність в ухваленні рішень та посіяти недовіру до влади. Аудиторією таких фейків можуть бути євроскептики та жителі Східної Німеччини, які традиційно виступають за зближення з Росією.

Російська пропаганда постійно намагається  використати соціальні конфлікти чи напругу в різних країнах аби посіяти хаос, розлад чи привести до влади правих популістів, яких підтримує Кремль. Німеччина — одна з найважливіших для Кремля країн,  на лояльність якої Росія покладалася десятиріччями. Після початку повномасштабного вторгнення  німецькі політики визнали, що їхня політика «примирення» з Росією, спроби зменшити санкції після анексії Криму та нарощування залежності від постачання російського газу  були помилкою. Також німецьке суспільство виступило на боці України. Але російська пропаганда продовжую інтенсивно працювати в Німеччині, завдяки соцмережам зокрема. І їхні зусилля дають результат: як свідчать дані дослідження німецького Центру моніторингу, аналізу та стратегії CeMAS, від початку війни в Німеччині суттєво збільшилася кількість людей, які вірять наративам російської пропаганди. 

Маніпуляція США підтримують Україну в війні через зацікавленість в українському титані

Російська пропаганда поширює  інформацію про те, що начебто США підтримує Україну у війні проти Росії через зацікавленість в доступі до родовищ титану. Це — маніпуляція.

Російські ЗМІ поширюють  новини з посиланням на статтю в американському виданні Newsweek під назвою «Битва за український титан», де справді обговорюється перспектива інвестування американськими компаніями в розроблення родовищ цього стратегічно важливого, зокрема для виробництва зброї, металу. Також у статті йдеться про те, що Росія, хоча і не називала серед приводів для війни захоплення родовищ українського титану, отримає стратегічну перевагу, якщо контролюватиме видобуток на окупованих територіях. Від російського титану і зараз залежить США, і через це не накладає санкції на олігархів, які володіють комбінатами з видобування та перероблювання титанової руди.  І захоплення українських родовищ може підсилити цю залежність.

Але в статті не йдеться про те, що США підтримали Україну у війні саме через поклади титану. Йдеться лише про те, що  після закінчення війни американські інвестори могли б вкластися в розроблення таких родовищ. Водночас Росія, яка веде  загарбницьку війну, могла на думку авторів статті,  прикриваючись  вигаданими причинами, мати на меті й захоплення українських ресурсів.

Меседж Польщі вигідно, аби війна в Україні тривала якомога довше

Мережа телеграм-каналів, яку курує російська розвідка, поширює меседж, що Польща отримує величезні гроші за ремонт української військової техніки, а тому зацікавлена в продовжені війни.

Це — черговий меседж російської пропаганди про Польщу, яка начебто є найзацікавленішою стороною у війні. Із самого початку війни пропаганда пише про Польщу, яка начебто планує розділити Україну та приєднати, або окупувати її західну частину. Також пропаганда постійно просуває меседжі, що Польща отримала величезну кількість дешевої робочої сили користуючись з українських біженців. Тепер пропаганда поширює тезу, що Польща начебто отримує щонайменше 10 мільярдів доларів за ремонт української військової техніки. Ці цифри нічим не підкріплені, але про ремонтування української військової техніки в Польщі 29 січня вийшов матеріал The Wall Street Journal, в якому розповідалося про таємний ремонтний завод, який відновлює артилерію та бронетехніку. Польща і в майбутньому ремонтуватиме пошкоджену техніку,  зокрема американські та європейські танки, пишуть журналісти видання.

Польща — один з найважливіших партнерів України, і російська пропаганда постійно намагається представити саме Польщу агресором чи бенефіціаром війни, вкотре намагаючись перекласти відповідальність за вторгнення, зокрема на США і країни НАТО.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.