Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Травня станом на 811 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2144
Фейк
692
Маніпуляція
648
Меседж
436
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 27 лютого

У випуску розповідаємо про нещодавнє викриття співпраці російських ЗМІ з ФСБ, а також спростовуємо вигадки пропагандистів про «дітей-солдатів» у лавах української армії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Петр Павел заявив, що Україні «доведеться поступитися територіями для Росії»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах та в пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що новообраний президент Чехії Петр Павел заявив, що Україні «доведеться поступитися територіями для Росії». Мовляв, це він сказав у інтерв’ю «Суспільному». Це — маніпуляція.

Насправді автори повідомлень спотворили контекст відповіді Петра Павела на запитання щодо перемоги України. В оригінальній версії інтерв’ю президент Чехії каже, що Захід не повинен штовхати Україну на поступки, поки все ще є реальні шанси на перемогу. Тому Петр Павел закликає підтримувати Україну всіма засобами. Водночас право на початок переговорів між Україною і Росією, Петр Павел каже, варто залишити на розсуд українцям та українським високопосадовцям. Тобто чи вести переговори — справа України, її ніхто не спонукатиме до цього.

Також він каже, що Захід зробить усе, аби Україна здобула перемогу вже у 2023 році. Утім, застерігає щодо результату перемоги, який може обернутися «тривалою війною». Деякі сценарії розв’язання війни, за словами чеського президента, можуть полягати в тому, що Україна — не лише люди, але й політичне керівництво, усвідомлять, що за повернення  територій доведеться платити високу ціну. Проте президент Чехії не казав, що Україні доведеться поступитися, а лише прогнозував різні сценарії війни.

Раніше в межах Мюнхенської безпекової конференції Петр Павел заявив про різні сценарії розвитку війни в Україні. Наприклад, якщо Росія розвалиться на різні «держави», кожна з них матиме власні амбіції, на думку Петра Павела, це може додати складнощів у майбутньому. Саме тому президент Чехії закликає до обговорення різних результатів війни в Україні й прорахування кожного аспекту. 

Викриття Як російський агітпроп дискредитує Олену Зеленську

Фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО опублікували звіт щодо дезінформаційної кампанії Росії, спрямованої на першу леді України — Олену Зеленську. Вони проаналізували іноземний та російський сегменти соцмереж й дійшли висновку, що дезінформацію поширювали з Росії. Деякі фейки виникали в російському сегменті соцмереж, а згодом їх підхоплювала міжнародна авдиторія. 

Загалом фахівці виокремили у звіті три фейки, спрямовані проти Олени Зеленської, та їхнє подальше поширення в соцмережах:

  • Нібито перша леді витратила 40 тисяч євро на шопінг у Парижі. Автори повідомлень посилалися у своїх публікаціях на матеріал французького видання «La Dépêche», хоча в матеріалі про це не йшлося;
  • Про буцімто нецільове використання коштів на Фонд Олени Зеленської. Автори стверджували, що Польща надає фінансову допомогу Україні, а перша леді розкрадає державні кошти. Аналітики спростували цю інформацію, адже фіксованих коштів, як вони пояснюють, Польща не надає;
  • Про гуманітарну допомогу, яку видавали українцям нібито в пакунках від Louis Vuitton Paris. Автори стверджували, що Олена Зеленська після вдалого шопінгу передає нужденним «найдешевші макарони в пакунках від світового бренду». Аналітики спростували цю інформацію, адже спершу відео опублікували в російському сегменті соцмереж.

Фахівці Центру протидії дезінформації переконані, що така дезінформаційна кампанія покликана дискредитувати Олену Зеленську, водночас позбавити Україну міжнародної допомоги. Крім того, вони також опублікували звіт і про Володимира Зеленського. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» також спростовував фейк, у якому стверджувалося, що перша леді України витрачає на аксесуари десятки тисяч євро.

Викриття Невідомі зламали твіттер консульства США у Мілані й поширили світлину прапора України разом із нацистським

У телеграм-каналах російського сегмента поширили інформацію, що консульство США у Мілані опублікувало у твіттері світлину з українським та нацистським прапорами, підписавши публікацію «ми всі знаємо правду». Автори повідомлень додають, що публікацію не видаляють, а отже такою є офіційна позиція США щодо України. 

Насправді акаунт консульства США у Мілані зламали й несанкціоновано опублікували пост буцімто від імені консульства. Через деякий час у  консульстві прокоментували ситуацію й зазначили, що акаунт у твіттері справді постраждав від хакерської атаки невідомих осіб, а опублікований пост аж ніяк не свідчить про офіційну позицію США. У консульстві також зазначили, що вони працюють над встановленням причини та притягненням до відповідальності винних за скоєну атаку.

Хакерська публікація, фото поширили телеграм-канали російського сегмента

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику залякування

Залякування (апелювання до страху) — тактика пропаганди, в межах якої пропагандисти для отримання бажаного результату використовують страх чи стійкі упередження. Мовляв, якщо не виконати/не підтримати пропонованого, то буде лише гірше.

Після звільнення українських територій від окупантів весь світ дізнався про численні воєнні злочини російської армії, зокрема й злочини проти дітей. Після звільнення Київщини навесні 2022 року стало відомо про звірства росіян у Бучі. Тоді пропагандисти писали, що фото та відео з Бучі — це провокація України задля отримання допомоги Заходу та дискредитування армії Росії. Водночас агітпроп почав поширювати фейки про «покарання» українців, які перебували в окупації, за отримання російської гуманітарної допомоги. Під час контрнаступу української армії на Харківщині пропагандисти почали працювати на випередження, запевняючи, що нібито Україна запустить меседжі, що росіяни катували цивільних на окупованій Харківщині. Також росіяни стверджували, що СБУ готує каральну операцію проти лояльних до Росії громадян у Харкові; писали, що нібито Україна відрядить «карателів», які знущатимуться з мирних людей і вбиватимуть усіх, хто не підтримує український націоналізм. Тобто українців намагались залякати, що після звільнення їм буде гірше, ніж під час перебування під окупацією. Цю ж тактику росіяни використовували й під час звільнення Херсонщини: спершу поширювали меседжі, що Україна готує у Херсоні «нову Бучу», а згодом почали писати, що у Херсоні починається «пекло для цивільних». Мовляв, після звільнення українські військові розпочали репресії проти мирних людей. Також писали, що жителі Херсона скаржаться на погіршення життя після приходу українських військ, мовляв, не захотіли жити «в Росії», тепер страждають в Україні. Тобто росіяни не лише тримають у постійному страху українців на тимчасово окупованих територіях, але й переконують, що після звільнення їм житиметься ще гірше. Мовляв, Україна всіх вважатиме зрадниками та колаборантами, тому потрібно «змиритись» та підтримувати Росію.

Також російська пропаганда використовує тактику залякування під час масованих ракетних обстрілів України. Неодноразово під час повітряної тривоги поширювали меседжі, що нібито українська ППО не може впоратися з масованими обстрілами, буцімто українська система ППО збиває лише десять відсотків російських ракет. Мовляв, українська влада бреше про кількість ракет і забороняє показувати результати їх влучання, щоб приховати реальний стан справ. Нібито Офіс президента перебільшує ефективність ППО та «вигадує» ракетні атаки. Після повідомлень генштабу про реальну ефективність (понад 64%) системи ППО, пропагандисти маніпулюють, що якщо українська ППО працює максимально ефективно, то Заходу більше не потрібно постачати Україні зброю. Мета цих меседжів — психологічний тиск на українців у період емоційної вразливості, посилення паніки й страху, спричинених обстрілами, дискредитація української армії та влади. 

Ще один приклад залякування, до якого Росія вдається не лише в Україні, а й за кордоном, — використання ядерної зброї. Ці меседжі пропагандисти транслюють як для російської авдиторії, так і на іноземну авдиторію від початку повномасштабного вторгнення. Також російська армія постійно проводить «навчання» сил стратегічного стримування із запусками балістичних і крилатих ракет під кодовою назвою «Грім». Потребу в таких «навчаннях» обґрунтовують тим, що нібито Україна, США чи НАТО хочуть/можуть завдати ядерного удару по Росії, тож потрібно бути готовим до «удару у відповідь». Водночас агітпроп періодично поширює фейки, що нібито Україна хоче використати «брудну бомбу» та звинуватити у цьому Росію. Ще й надто, в Росії почали розширювати «перелік ситуацій», за яких нібито можливий «превентивний» ядерний удар.  У такий спосіб Росія вдається до ядерного шантажу та намагається схилити Україну та інші демократичні держави до перемовин на своїх умовах.  

У такий спосіб Росія вдається до ядерного шантажу та намагається схилити Україну та інші демократичні держави до перемовин на своїх умовах.

Фейк Джо Байден під час приїзду до Києва зустрівся з «двійником» Зеленського

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленні йдеться, що під час приїзду президента Сполучених Штатів Америки Джо Байдена до Києва, він зустрівся з «двійником» Зеленського. Мовляв, справжній переховується від можливих ракетних атак Росії. Автори повідомлень додають до публікації фото із зустрічі Володимира Зеленського, Олени Зеленської та Джо Байдена біля Маріїнського палацу. За словами авторів, на одній зі світлин видно, як «справжній» Зеленський ховається в приміщенні Маріїнського палацу під час тривоги. Водночас «двійник» разом із першою леді вітає Джо Байдена. Це — неправда. 

Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили цей кейс і встановили, що це твердження безпідставне, адже на наведених фото зображений охоронець Зеленського, який стежить за перебігом подій під час зустрічі. Аналітики переконані, що це черговий вкид та конспірологічна теорія від російської пропаганди. 

Поширюючи такий фейк, пропагандисти хочуть дискредитувати Зеленського, який буцімто створює собі двійників. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Викриття Окупанти поширили документ, у якому йдеться, що Україна готується до нападу на Придністров’я

Такий «документ» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У документі йдеться, що українське керівництво відряджає бійців до прикордонних міст України, які межують з Молдовою. До самої публікації з так званим документом автори дописують, що ЗСУ «збираються здійснити збройну провокацію в Придністровʼї». 

Аналітики Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дослідили цей кейс та виявили, що документ — фейковий. Як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • Фейковий документ не відповідає стандартному оформленню, яке використовує військове командування України; 
  • Формулювання, використані у «документі», не притаманні офіційно-діловому мовленню;
  • Автори «документа» припустилися граматичних й орфографічних помилок.

Придністров’я — це самопроголошена невизнана держава, яка розташовується між Україною і Молдовою. Згідно з законодавством Молдови, Придністров'я має статус Автономного територіального утворення з особливим правовим статусом. Парламентська асамблея Ради Європи визнає територією Придністров'я окупованою Росією. Президентка Молдови Майя Санду розповіла, що Росія планує здійснити державний переворот у країні. Водночас агітпроп на тлі цього поширював меседжі, буцімто це Україна хоче чинити провокації на території Молдови. 

Фейк Росіяни знищили перший танк «Leopard» на полі бою

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема й у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленні йдеться, що російські військові на полі бою вже знищили перший танк «Leopard» за допомогою російської техніки. До публікації автори додають свідчення так званих «іноземних найманців», яким дозволили керувати танком. Це — неправда. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснюють, що це твердження не відповідає дійсності, оскільки ще жоден «Leopard» навіть не потрапив на поле бою. Відповідно свідчення «іноземних найманців» також неправдиві. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти хочуть спотворити реальність та показати нібито те, що Україна постійно програє, й навіть потужна техніка не допомагає, адже росіяни успішно її знищують. Крім того, російська пропаганда неодноразово ширила маніпуляції про так званих іноземних найманців в Україні. У такий спосіб агітпроп хоче створити видимість, що насправді воює не з Україною, а з так званим колективним Заходом.

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про знищення американського танку М1 «Abrams» під Соледаром та пояснював меседж, у якому стверджували, що буцімто лише іноземний легіон ЗСУ використовує закордонну техніку на болі бою. 

Викриття Шахраї пропонують українцям отримати «державну паливну субсидію»

У соцмережах поширюють інформацію, що нібито через складну енергетичну ситуацію в країні для українців передбачена так звана «державна паливна субсидія» за сприянням національної мережі автозаправних комплексів «WOG». Для отримання субсидії, мовляв, потрібно перейти за посиланням та пройти коротеньке опитування з подальшою можливістю обрати приз, а згодом поділитися результатами з друзями. 

Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили інформацію та виявили, що це — шахрайство. Перейшовши за посиланням, фактчекерів перекинуло на фейковий сайт, який жодного стосунку не має до офіційного сайту «WOG». Згодом запропонували пройти опитування та обрати виграшний пакунок, у якому міститься «державна паливна субсидія» у вигляді семи тисяч гривень. Потім потрібно поділитися з 20 друзями задля «отримання» винагороди. 

На офіційному сайті «WOG» також спростували таку інформацію та опублікували застереження про шахраїв, які поширюють фейковий розіграш в месенджерах. Водночас працівники компанії наголошують, що метою таких дій переважно є викрадення персональних даних користувача соцмереж.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.