Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Квітня станом на 795 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 лютого

У випуску розповідаємо про фейки довкола Запорізької АЕС, а також спростовуємо вигадки про виплату зарплат «облігаціями» українським військовим.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Румунські війська вже на кордоні з Молдовою

Пропагандисти поширюють інформацію, мовляв, Румунія накопичує війська та техніку на кордоні з Молдовою і готується напасти на неї у будь-яку хвилину. найактивніше такі дописи поширювали у твіттері. Це — фейк. 

Про це пише «Радіо Свобода». У виданні отримали коментар речника Міністерства оборони Румунії Констянтина Спану стосовно цього. Високопосадовець сказав, що «не було жодних змін у розгортанні румунських сил і протиповітряних систем». Це — важлива деталь, оскільки у низці дописів пропагандисти також згадували й про нібито розгортання румунських зенітних комплексів. Спану додав, що румунські військові стежать за хвилею фейків від початку повномасштабної війни проти України за допомогою власної платформи Inforadar

У такий спосіб пропагандисти намагаються дестабілізувати ситуацію у Європі. Мовляв, Молдова мусить бути обачнішою, водночас лояльнішою до Росії, інакше буде як в Україні. Зокрема, подібні повідомлення є частиною масштабної інформаційної кампанії російської пропаганди проти Молдови. «Детектор медіа» писав про тактику залякування, яку активно використовують у її межах. 

Маніпуляція Премʼєрка Італії назвала візит Зеленського до Брюсселя недоречним

Пропагандисти поширюють інформацію, мовляв, прем'єрка Італії Джорджа Мелоні назвала візит Президента України Володимира Зеленського до Брюсселя 9 лютого 2023 року недоречним. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що насправді Мелоні говорила про візит до Парижа. У своєму коментарі для медіа вона розкритикувала не Зеленського, а Францію та Німеччину, які організували зустріч з ним окремо від решти європейських країн. Мелоні сказала, що таке запрошення «було дещо недоречним» та що згуртованість і єдність у такому разі є вищими за внутрішньополітичні питання. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати українців у тому, що від України відвертаються навіть найближчі союзники в Європі. Мовляв, Україна поступово залишається наодинці з проблемами, які «почав Захід». Російські медіа активно використовують нещодавній візит Зеленського до Європи, поширюючи низку шкідливих для України меседжів.

Фейк «Азов» радіє зі смертей дітей та принижує жертв землетрусу в Туреччині

Пропагандисти поширюють інформацію, що телеграм-канали бригади «Азов» нібито публікують расистські дописи, й автори дописів тішаться через смерть дітей унаслідок землетрусу в Туреччині 6 лютого. Анонімні телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику, додають: мовляв, ось проти якого нацизму в Україні бореться Росія. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck.   Повідомлення, про які пишуть пропагандисти, опубліковані в телеграм-каналі AZOV Ukraine Supporters, що ведеться англійською мовою та не має стосунку до бригади «Азов». Зокрема, автори каналу регулярно публікують власні дописи та репостять їх з інших каналів. Вони здебільшого мають конспірологічний характер. Наприклад, у ньому можна знайти непідтверджені англомовні дописи про нібито «українських нацистів». Також творці каналу припускають, що землетрус у Туреччині штучно створений Сполученими Штатами. 

Натомість офіційний телеграм-канал бригади має назву «АЗОВ» та публікує україномовний контент. Крім того, на каналі немає публікацій щодо землетрусу в Туреччині. Ба більше, у складі бригади «Азов» станом на зараз служать вірмени, азербайджанці, грузини, росіяни, угорці. Відповідно, заяви про «расистські погляди» бригади не відповідають дійсності.

У такий спосіб пропагандисти знецінюють чуже горе задля дискредитації Збройних сил України та виправдання злочинів росіян. Мовляв, Росія почала війну, щоб боротись із саме такими проявами нацизму. Російські медіа активно використовують трагедію у Туреччині задля створення та поширення фейків та теорій змов, спрямованих проти України. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Колективний Захід»

Російський агітпроп вибудовує уявну завісу між усім світом та Росією, говорячи, що по інший бік — вороги. Саме для цього пропагандисти використовують термін «колективний Захід», аби натякнути нібито на ворожість інших країн, надто країн Заходу, до Росії.

Насамперед у публічній риториці Путіна «колективний Захід» вперше з’явився у посланні до Федеральних зборів 2021 року. Відтоді агітпроп використовує термін «колективний Захід» на позначення усіх нібито небезпек, які може нести Захід для Росії. Прикметно, що під «колективним Заходом» російська пропаганда має на увазі як і керівників європейських країн, так і європейців, які є носіями «ворожих західних цінностей».

Утім, використовуючи цей термін, пропагандисти найчастіше апелюють до європейських високопосадовців чи до великих організацій, як-от НАТО. У такий спосіб російська пропаганда хоче показати, як нібито всі країни об’єдналися проти Росії та жадають її знищення. Проте насправді це Росія виховує у росіян ненависть та ворожість до інших країн, нетерпимість до народів, легітимізує ксенофобію. Водночас називає себе «тихою гаванню» — країною, яка здатна захистити своїх людей від «усіх бід та негараздів».

Це десятий текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запустив у межах проєкту «Хроніки дезінформації», де розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Маніпуляція Байден планував підірвати «Північний потік» ще рік тому

Пропагандисти поширюють інформацію, що, мовляв, ще рік тому президент США Джо Байден на одній із пресконференцій обмовився про плани підірвати «Північний потік». Це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу аналітики проєкту The Insider. Вони проаналізували відповіді Байдена з пресконференції, на яку посилаються пропагандисти. Йдеться про пресконференцію Байдена та канцлера Німеччини Олафа Шольца 7 лютого 2022 року. На ній Андреа Шалаль, кореспондентка Reuters, запитала чи дала Німеччина Байдену гарантії щодо закриття «Північного потоку» у разі повномасштабного вторгнення Росії в Україну. На нього Байден відповів, що якщо російські «танки чи війська знову перетнуть кордон України», тоді «Північного потоку-2» «більше не буде». Репортерка спробувала уточнити в який спосіб США хочуть цього досягнути, на що президент Сполучених Штатів відповів: «Обіцяю вам, ми зможемо це зробити». 

Аналітики The Insider звертають увагу на те, що тоді «Північний потік-2» добудували, але ще не ввели в дію. З огляду на повний контекст пресконференції зрозуміло, що йдеться про санкції проти експлуатації «Північного потоку-2». Ці санкції було введено 23 лютого 2022 року у відповідь на визнання Росією так званих «ДНР» та «ЛНР». Тоді Німеччина припинила сертифікацію газопроводу, що спричинило зупинення його експлуатації. 

У такий спосіб пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за злочини Росії на країни Заходу. Мовляв, Захід провокує Росію та випробовує її терпіння. Російський агітпроп активно використовує висловлювання Джо Байдена, вириваючи їх із контексту. «Детектор медіа» публікував добірку меседжів, які пропагандисти поширювали щодо його нещодавнього візиту до Києва. 

Фейк Українські банки визнали втрату територій

Пропагандисти поширюють фото, на яких нібито зображена кредитна угода одного з українських банків. Згідно з нею «перехід території до юрисдикції іншої держави не звільняє позичальника від зобовʼязань». Автори дописів із фото у російських телеграм-каналах додають, що, мовляв, у такий спосіб навіть українські банки визнають, що Україна втратила чи втратить власні території безповоротно. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони знайшли оригінал договору, що належить «Банку Альянс». У ньому відсутні пункти про перехід територій до юрисдикції іншої держави. У справжній версії договору пункти з номерами на фото мають інший зміст. Також аналітики VoxCheck не знайшли подібних положень і в кредитних угодах решти банків України.

У такий спосіб пропагандисти хочуть деморалізувати українців. Мовляв, Україна програє на полі бою та втрачає території, тому війна не має сенсу і її треба завершувати на умовах Росії. Однак, подібні фейки створюють і з метою перекрити провал Росії на фронті. 

Фейк У Львові вже здають квартири, готуючись до окупації з боку Польщі

Пропагандисти поширюють скриншоти, на яких нібито зображене оголошення на OLX про здавання львівської квартири в оренду. Згідно з ним, «у разі переходу територій міста в юрисдикцію іншої держави орендар зобовʼязаний виконати свої зобовʼязання в повному обсязі згідно з чинним договором оренди. Унікальна можливість за один день переїхати в Європу, не виходячи з квартири!». Автори дописів із зображеннями у соцмережах додають — мовляв, це свідчить про вже швидку окупацію Польщею західних земель України. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики VoxCheck. Вони знайшли оголошення через архів інтернет-сторінок Internet Archive. Автор розмістив його на платформі оголошень 30 січня цього року. Станом на зараз його вже немає на OLX, а також на інших платформах для пошуку оренди нерухомості. У самому оголошенні є багато неточностей, що теж є ознакою його фейковості — зокрема, в його тексті зазначено восьмий поверх, а у категоріях від OLX — другий. Автор оголошення зареєструвався на сайті у січні та, ймовірно, зробив це, щоб розмістити саме його, оскільки у його профілі немає інших публікацій. Неможливо також знайти зображення з оголошення в інтернет-пошуку. 

У такий спосіб пропагандисти хочуть залякати українців на Заході та перекласти роль агресора на країни Заходу. Вони намагаються виправдати власну агресію «діями Заходу». Мовляв, сьогодні він вам допомагає, а завтра — забирає ваші землі. «Детектор медіа» пояснював, як росіяни використовують цей наратив у контексті Польщі. 

Фейк Вікторія Нуланд назвала Олену Зеленську «вдовою» і пообіцяла їй американське громадянство

Пропагандисти поширюють нібито допис російськомовної редакції «Радіо Свобода». Згідно з ним, заступниця Держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила: «Вдова Зеленського зможе у прискореному порядку отримати громадянство США». Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики грузинського проєкту MythDetector. Вони звʼязалися з «Радіо Свобода», де заперечили існування подібної публікації. Крім того, вони не змогли знайти такої цитати навіть у відкритих джерелах. На поширюваних зображеннях зазначено дату публікації 23 лютого. Того дня «Радіо Свобода» справді публікували допис про Вікторію Нуланд, але він стосувався постачання винищувачів Києву. Фото Нуланд, використане у фейку, можна знайти в одному з матеріалів видання за 17 лютого, де йдеться про підтримку ударів по військових обʼєктах Росії у Криму з боку США. Аналітики проєкту також зʼясували першоджерело фейку — фейсбук-акаунт «Нона Шарабідзе», який доволі часто поширює російську дезінформацію.

У такий спосіб пропагандисти хочуть деморалізувати українське суспільство та дискредитувати українську владу. Мовляв, «київський режим» на чолі з Зеленським — це зрадники, що готові «продати» країну за будь-якої нагоди та втекти до Штатів. «Детектор медіа» вже пояснював як пропагандисти намагаються знецінити уряд України за допомогою формулювання «київський режим»

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.