«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

31 Березня станом на 400 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1277
Фейк
451
Маніпуляція
454
Меседж
279
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Росіяни запустили антиукраїнську кампанію у фейсбуці

Центр стратегічних комунікацій дослідив у своєму матеріалі антиукраїнську кампанію у фейсбуку та виокремив основні меседжі, які поширюють за допомогою реклами в цій соцмережі. 

Зокрема, аналітики виявили такі меседжі: 

  • Теза, що «битва за Бахмут уже програна». Однак як кажуть спеціалісти, вона безпідставна. Російська армія не полишає спроб захопити місто Бахмут, але, за висновком Міноборони України, це значно послаблює російське військо на інших напрямках.
  • Меседжі, що «на Заході не вірять в Україну» та що «Командування Силами оборони втекло, а на Бахмутському напрямку “хлопці відбиваються самотужки”». Як стверджують аналітики, Сили оборони міцно стоять у Бахмуті, а командувач Сухопутних військ Сирський постійно приїжджає на позиції. Водночас Захід продовжує постачати Україні зброю та техніку, яку невдовзі застосують під час контрнаступу.

Аналітики пояснили, що дезінформаційні меседжі поширюють через новостворені сторінки у фейсбуці без конкретного опису та наповнення. Зазвичай такі сторінки мають нейтральні назви. У такий спосіб автори уникають додаткової модерації з боку компанії «Meta», якій належить фейсбук. На такі прояви реклами аналітики закликають скаржитися.

Фахівці Центру стратегічних комунікацій переконані: така дезінформаційна кампанія покликана деморалізувати українців та водночас підірвати їхню довіру до влади й до країн Заходу. 

Маніпуляція Секретар РНБО Олексій Данілов «стурбований тим, що все більше українців виступають за мирні переговори»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Олексій Данілов під час виступу для львівського телеканалу почав стверджувати, що «все більше українців виступають за мирні переговори». Мовляв, це «небезпечна тенденція для України». Це — маніпуляція.

Фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили виступ Олексія Данілова та визначили, що загальний контекст промови пропагандисти спотворили. Фактчекери пояснюють, що слова Олексія Данілова вирвали з контексту, адже він не казав винятково про цивільних українців. Він говорив про прибічників «русского мира» та колаборантів, які можуть дестабілізувати ситуацію в Україні. 

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти хочуть дестабілізувати настрої українців, адже буцімто Україна готується до мирних переговорів. Українське керівництво неодноразово заявляло, що домовлятися з агресором неможливо. Водночас раніше пропагандисти переконували, що війна нікому не потрібна, треба  «якось» домовлятися. Нібито Україна розв’язала війну з Росією та відмовляється від будь-яких перемовин, ба більше — країни Заходу буцімто заборонили Зеленському вести переговори.

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» аналізував меседж, у якому стверджували, що У США планують проводити мирні переговори з Росією, оскільки саме Америка веде війну пліч-о-пліч з Україною проти Росії.

Фейк Двоє українців «очолили протести в Грузії»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що протест у Грузії 8 березня очолили двоє українців, які були «навчені американцями» і брали участь у «кольорових революціях» в інших країнах. Автори повідомлень додають, що «українські мітингарі» використовували коктейлі Молотова. Як доказ автори повідомлень додають відеофрагмент протесту, який зафіксував один із грузинських каналів. Це — неправда. 

За кейс взялися фактчекери проєкту MythDetector, які визначили, що на кадрах зображені не українці. Як пояснюють фактчекери, на відео зображені грузинські волонтери «Центру екстремальної медицини», які надавали медичну допомогу постраждалим під час акції. Це відео також опублікували на сторінці «Центру екстремальної медицини» у фейсбуку. На відео зображені люди в такому ж одязі, й вони промивають очі постраждалому сольовим розчином, який автори повідомлень назвали коктейлем Молотова.

Аналітики звернулися також власне до волонтерів, які підтвердили, що на кадрах зображені грузинські волонтери, а не «українські мітингарі, навчені американцями».

Нагадаємо, громадськість Грузії виступає проти ухвалення в першому читанні закону «Про прозорість іноземного впливу», який здобув назву «російський закон». Його вважають аналогом сумнозвісної заборони «іноагентів» у Росії, що фактично придушила і без того слабкі голоси опозиції та унеможливила присутність всередині країни міжнародних моніторингових місій. Закон, прийнятий парламентом Грузії 7 березня 2023 року, передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу». Влада планує створити спеціальну відкриту базу організацій та фізичних осіб, якщо частка закордонних вливань в їхню діяльність становитиме хоча б 20%.  Прикметно, що голосування тривало з порушенням регламенту парламенту й без публічного обговорення. 

Нагадаємо, «Детектор медіа» аналізував меседжі, спрямовані на дискредитацію протестного руху Грузії. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику порівняння з еталоном негативного (руйнування авторитетності)

Порівняння з еталоном негативного (руйнування авторитетності) — тактика пропаганди, за якої пропагандисти порівнюють нову ідею, процес чи особистість з уже відомим аналогом, який спричиняє стійкі негативні емоції. У тактиці застосовують певну логічну хибу: якщо А включає Х, та В включає Х, отже А = В.

Використовуючи цю тактику, російська пропаганда намагається переконати як росіян, так і весь світ у тому, що українці — нацисти. Зокрема, «докази» нацизму росіяни систематично знаходять в українській армії. До прикладу, вони розповідали, що форму українських військових значно змінили після 2000-х років і тепер вона нібито відбиває «реінкарнацію нацизму»: ромби на погонах замість радянських зірочок, використання «нацистської» квітки едельвейса в символіці підрозділів, а також штучно зістарена емблема морської піхоти. Також пропаганда розгледіла нацистські символи на касці військового, українських бронемашинах і навіть на українських військових нагородах. Ба більше — нібито й у головнокомандувача української армії Валерія Залужного «браслет зі свастикою». У такий спосіб росіяни намагаються просувати висновок, що якщо українські військовослужбовці використовують нацистську символіку, то вони поділяють й ті ж погляди, що і нацисти під час Другої світової.

Таку ж тактику вони використовують і щодо Володимира Зеленського — мовляв, його не лише підтримують ті ж країни, що підтримували Гітлера, він навіть книгу «Моя боротьба» видав, схожу за назвою і стилістично на «Mein Kampf» Адольфа Гітлера. Також агітпроп розповідав, що нібито у Польщі випустили марку з Зеленським в образі Гітлера. Або ж розповідали, що Зеленський під час візиту до США передав Конгресу прапор України «з рунами СС». А під час зустрічі з лідерами Франції та Німеччини український лідер «не втримався» і «обережно зіганув» біля німецького прапора.

Ще один приклад — порівняння українських спецслужб, зокрема Служби безпеки України, з карателями. Цю тактику агітпроп використовує здебільшого на тимчасово окупованих територіях, переконуючи людей, що у разі звільнення їм житиметься ще гірше. Мовляв, СБУ готує каральні операції на звільнених територіях. Нібито людей судитимуть навіть за такі «невинні» вчинки, як то випікання хліба чи організацію футбольних матчів під час окупації. У такому контексті тактику порівняння з еталоном негативного поєднують із тактиками навішування ярликів (карателі) та підміною понять (покарання за скоєні злочини видають за репресії проти цивільних).

Фейк На одному з форумів українка звернулася до дописувачів із питанням про розлучення з чоловіком-військовим, якому перелили «кров москалів»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито жінка на одному з форумів запитує пораду щодо свого чоловіка, який повернувся з російського полону. У так званому запиті йдеться, що чоловікові робили переливання крові, а отже  тепер у нього «кров москалів», тож жінка думає щодо розлучення. Це — фейк. 

За кейс взялися фахівці проєкту VoxCheck, які дослідили його і визначили, що це вигадана історія, а скриншот відредагували за допомогою спеціальної програми. Як пояснюють аналітики, фейк спростував сам автор «обговорення», повідомивши на форумі, що хтось взяв його пост, змінив текст і заголовок та видав його за «заклик українки про допомогу».

Аналітики також дослідили фейковий скриншот, на якому видно, що «обговорення» на форумі розпочав користувач під нікнеймом SecretlyYours 21 лютого 2022 року о 19:16. Однак на сайті немає обговорення з такою темою, його також немає і серед решти публікацій користувача. Утім, в автора є пост за ту саму дату і час та з тією ж кількістю коментарів, що й допис на фейковому скриншоті. Проте запитання в оригінальному дописі зовсім інше. 

Поширюючи такий фейк, пропагандисти підживлюють наратив про українців-нацистів, які нібито визнають лише так званих «чистокровних українців» і зневажають усіх решту.

Нагадаємо, що «Детектор медіа» раніше спростовував фейк, у якому йшлося, що в Україні забороняють усім іноземним громадянам бути донорами крові.

Фейк Україна «відмовилася від створення захисної зони навколо Запорізької АЕС»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у проросійських телеграм-каналах. У повідомленнях ідеться, що нещодавно Україна «навідріз» відмовилася від створення захисної зони навколо захопленої російськими окупантами Запорізької атомної електростанції. Мовляв, Україна «не готова до реалізації ініціативи МАГАТЕ, яка запобігла б атаці з території електростанції». Це — неправда. 

Аналітики проєкту StopFake дослідили це й кейс та встановили, що українська сторона не робила таких заяв щодо Запорізької АЕС. Як пояснюють аналітики, Україна навпаки підтримує всі зусилля міжнародної спільноти щодо роззброєння захопленої Запорізької атомної станції, водночас Росія не припиняє терористичних дій на ЗАЕС, ігноруючи заяви країн Заходу. 

Саме Росія провокує можливість виникнення ядерної загрози через своє вторгнення в Україну, та зокрема через захоплення ядерних об’єктів. Обстріл ядерних наукових установок в українських дослідницьких інститутах, запуск ракет над ядерними об’єктами України —  ці дії російських окупантів порушують усі чинні конвенції про поводження з ядерними об’єктами. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти хочуть переконати, що Україна — агресор і вона здійснює так звані провокації на ЗАЕС. У такий спосіб автори повідомлень використовують тактику віддзеркалення, приписуючи свої дії опонентам. Оскільки залякування та «ядерний шантаж» — один зі способів російського агітпропу досягнути своїх цілей. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Україна буцімто зберігає зброю на території ЗАЕС та проаналізував маніпуляцію, у якій стверджували, що українське керівництво наклало санкції на Запорізьку АЕС.

Маніпуляція У ЗСУ немає техніки для «створення повноцінних підрозділів»

Таку тезу поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що Захід не надав ЗСУ необхідної кількості техніки для створення повноцінних підрозділів. Мовляв, в українських військових зовсім немає зброї. Автори повідомлень посилаються на матеріал видання «Forbes». Це — маніпуляція. 

На цей кейс звернули увагу аналітики проєкту StopFake, які дослідили, що пропагандисти спотворили контекст матеріалу. Як пояснюють фактчекери, у статті «Forbes» ідеться про те, що відсутність важкої техніки у деяких підрозділів — зовсім не проблема та «тимчасовий стан справ». Військовий журналіст у своєму матеріалі пояснював, що в ЗСУ є достатньо іншої зброї. Він наводить приклад, що поки важкі танки не прибули на поле бою, то в української армії вже є «купа іншої зброї, зокрема легкоброньованих танків». Тобто військовий журналіст не казав, що в ЗСУ «немає достатньо зброї», а навпаки розповідав про наявність «купи іншої зброї» водночас назвав відсутність важких танків — питанням часу. 

Пропагандисти систематично поширюють маніпуляції, які покликані дискредитувати Захід та показати нібито те, що країнам Заходу буцімто байдуже до України, якій не надсилатимуть обіцяної зброї тощо. У такий спосіб автори повідомлень дискредитують західних партнерів та підривають довіру в українців до Заходу. 

«Детектор медіа» неодноразово спростовував фейки про західну зброю, наприклад, про знищення американського танка М1 «Abrams» під Соледаром, якого тоді ще не передали Україні. Також спростовував фейк про створення танків Leopard 2 з так званими «ядерними боєголовками» та пояснювали меседж, у якому йшлося, що Захід розробив нову вбивчу зброю під назвою «тектонічна зброя», аби покарати Туреччину землетрусом. 

Фейк Німецький ресторан запустив рекламну кампанію за участі Зеленського в образі «свинки-скарбнички»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у німецькому ресторані запустили рекламну кампанію, у якій Володимир Зеленський зображений в образі «свинки-скарбнички». Як доказ пропагандисти додають відео нібито реклами на відеохостингу YouTube. На відео можна побачити також напис: «Ми втомилися годувати цю свиню — настав час готувати айсбан! [ред. м’ясна страва німецької кухні]». Це — неправда. 

За кейс взялися фактчекери проєкту StopFake, які звернулися по коментар до власника ресторану. Представник ресторану запевнив, що вони не запускали подібних рекламних кампаній у YouTube. Аналітики пояснюють, що відеоролик публікували в телеграм-каналах російського сегмента й немає жодних доказів, що «рекламу» тиражували на відеохостингу. Вони переконані, що відео змонтоване за допомогою спеціальної програми.

  Крім того, фактчекери додають, така «реклама», найімовірніше, не могла пройти модерацію в Google Ads, оскільки вона суперечить рекламній політиці компанії. На сайті Google Ads зазначено, що вони перевіряють всі елементи оголошення на предмет виявлення порушень. Якщо таки знайдуть, то статус оголошення зміниться на «Відхилено», і воно не відображатиметься. Наприклад, вони не дозволяють рекламувати контент, який розпалює ненависть, пропагує дискримінацію або принижує, містить образи, цькування чи утиски осіб або групи осіб. Як у разі з «рекламою» за участі Зеленського.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Вікторія Наместнік та Артур Колдомасов. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.