Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
755
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк США постачають наркотики українським військовим

У російському та литовському сегменті фейсбуку та в анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюється інформація про те, що українські військові отримали від США наркотики, які роблять їх безстрашними на фронті. На відео чоловік у камуфляжній формі показує пакет із логотипом USAID, на якому написані назви хімічних речовин — метилфенідат та ефедрин.  На відео праворуч розміщено прапор США та напис «дуже дякуємо». Також у деяких дописах ідеться про те, що 79-та окрема повітряно-десантна бригада Збройних сил України отримала ефедрин, який використовується у виробництві метамфетаміну, разом із пакетом допомоги США. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту 15min. Ці речовини використовуються для виготовлення ліків та призначаються лікарями. Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) схвалило багато лікарських засобів із діючою речовиною метилфенідат. А ефедрин може міститися в наркотиках, проте лікарі призначають його для лікування закладеності носа.

Також у брендбуку, розміщеному на сторінці USAID, зазначено, що кольори логотипу цієї організації мають бути синій і червоний, а не чорний і червоний, як на відео. Також на сторінці USAID немає інформації про гуманітарну підтримку українських військових.

Ба більше, речник 79-ї окремої повітряно-десантної бригади ЗСУ лейтенант Ярослав Чепурнас підтвердив, що відео є фейковим. Представники бригади спростували 15min отримання допомоги з такими ліками.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати США та послабити допомогу західних партнерів Україні. А також підтримати вигадки, що українські військові вживають наркотики і почасти їх змушують це робити. Раніше ми спростовували фейк про те, що для українських військових постачають психотропні препарати.

Маніпуляція В ООН заявили, що атаки безпілотників на Москву мають припинитися

У російському сегменті фейсбуку поширюють інформацію про те, що в Організації Об’єднаних Націй (ООН) нібито заявили, що «атаки безпілотників на Москву мають припинитися». Автори дописів посилаються на слова заступника офіційного представника генсека ООН Фархана Хака. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Інформація про те, що атаки безпілотників на Москву мають припинитися, вирвана з контексту. У розшифровці пресбрифінгу 31 липня зафіксована відповідь Фархана Хака на запитання: «Якою є реакція Генерального секретаря на цей інцидент?». Він відповів, що в них немає даних, хто причетний до нападу, і «ми проти будь-яких нападів на цивільні об'єкти і хочемо, щоб вони припинилися».

У такий спосіб пропагандисти намагаються посіяти зневіру серед українців, мовляв, ООН їх не підтримує, та звинуватити Україну у злочинах проти Росії. Раніше ми розповідали про меседж, що Україну нібито перестає підтримувати Захід.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорія «України-маріонетки»

Пропагандисти постійно повторюють те, що Україна не має власної державності і що нею керують або Сполучені Штати Америки, або інші сили. І якщо хтось використовує це лише як політичну метафору, то є люди, які справді вірять у те, що український уряд і держава є лише видимістю.  

У цій теорії намішані інші теорії змови: про «світовий уряд», «єврейську змову» і «злий Захід». Конспірологи можуть розповідати про «Україну-маріонетку», опираючись як на одну із цих теорій, так і на всі одночасно. Наприклад, твердження про те, що Україну контролює ООН, є не надто поширеним. Тоді як набагато більше тих, хто підтримує тезу, начебто Україною керує Ізраїль або «уряд єврейської змови», оскільки її президент і низка представників політичної та фінансової еліти так чи інакше повʼязані з Ізраїлем. Прихильники цього відтінку теорії змови про «Україну-маріонетку» поширюють антисемітизм, оскільки навʼязують своїм аудиторіям нічим не підтверджені обвинувачення проти євреїв. Загалом, конспірологи вірять, що Україною керує хто завгодно, навіть рептилоїди, але не українці. Таким чином вони підривають суб’єктність української держави для того, щоб на цій конспірологічній теорії надбудовувати пропагандистські меседжі. 

Коріння теорії про «Україну-маріонетку» тягнеться з радянських часів і пов'язане з браком інформації про роботу державних органів. Радянським громадянам не пояснювали, як працює політична система. Відповідно, «на кухнях» почали вигадувати різні теорії та пояснення того, що в державі відбувається. Згодом, із розпадом СРСР, ті ж росіяни стали шукати виправдання бідності та провалу низки реформ у своїй державі, тому й почали вірити в те, що насправді Росія, Україна, Польща та інші пострадянські й постсоціалістичні держави є  «проєктами» Заходу, який начебто викачує з нових держав усі ресурси. Із технологічним розвитком, а особливо появою таких месенджерів як «Телеграм», «кухонні розмови» перейшли в інформаційний простір, а російські анонімні телеграм-канали своїми «інсайдами» підміняли знання про те, як працює держава. Ба більше, існує конспірологічна теорія, що Росія за президента Бориса Єльцина була проєктом Заходу. Зокрема, російські медіа поширюють статті про те, що реформи першого десятиліття після 1991 року були спрямовані на руйнування російської економіки та державності. Начебто розпад СРСР теж був спланований Заходом, а політика Єльцина — наступним кроком плану розвалу Росії. 

Поширюючи подібні теорії змови, Росія хоче змусити українців повірити у свою меншовартість. У такий спосіб вона також виправдовує свою агресію: перекладає відповідальність за неї на інші сили або стверджує, що агресія виправдана, адже української держави начебто не існує. Насправді ж, попри твердження конспірологів, Росія залишається самостійним суб’єктом міжнародних відносин, який ставить власні інтереси вище за інтереси інших. Росія безпідставно напала на Україну задля задоволення своїх імперських амбіцій. «Детектор медіа» неодноразово писав про використання цієї теорії як основи для нових фейків.  

Фейк Американський актор Дін Норріс закликає Володимира Зеленського боротися з наркозалежністю

У російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та в російському сегменті фейсбуку поширюють відео з американським актором Діном Норрісом, де він нібито закликає Володимира Зеленського звернутися в реабілітаційний центр для алкоголіків та наркоманів Hazelden Betty Ford. Це відео буцімто опублікував актор в історіях інстаграму та позначив офіційні акаунти Володимира Зеленського та реабілітаційного центру. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. Актор Дін Норріс не публікував цього відео в соціальних мережах, також його не поширювали в надійних ЗМІ. Ймовірно, відео купили на платформі Сameo, де можна придбати персоналізовані звернення від знаменитостей. Також на відео немає деталей, які б указували на те, що актор звертається саме до Володимира Зеленського, як і немає згадок про Україну. У відео Дін Норріс звертається до якогось «Владіміра». А фон і одяг актора схожі з тими, що на інших відео з Сameo.

Ба більше, після початку повномасштабного вторгнення актор Дін Норріс підтримав Україну та написав про це у твітері.

У такий спосіб пропагандисти намагаються просувати тезу про те, що Президент України Володимир Зеленський має проблеми з наркотиками та алкоголем, отже, він неадекватний, а весь світ намагається його закликати до лікування. Раніше ми спростовували фейки, що американський боксер Майк Тайсон та американський актор Елайджа Вуд закликали Зеленського лікуватися від алко- та наркозалежності.

Фейк Руйнування Спасо-Преображенського собору в Одесі є постановкою

В американському сегменті фейсбуку, інстаграму та соцмережі «Х», раніше відомої як «Твіттер», поширюють уривки низької якості з трансляції Sky News, де показані кадри операції з розчищення завалів Спасо-Преображенського собору в Одесі з підписом: «Це все кіно». Користувачі соцмереж наголошують, що руйнування собору є постановкою, і як доказ указують на двох жінок, які несуть «важке каміння» надто легко. У відеоролику нібито видно, як «використовується фальшивий реквізит, щоб показати зруйновану війною Україну». Це — фейк. 

Кейс дослідили фактчекери медіа Reuters. Це відео — не постановка. В оригінальній трансляції кращої якості Sky News та на кадрах Rudaw Media Network — Спасо-Преображенський собор, який постраждав під час російської ракетної атаки 23 липня 2023 року. У результаті удару підлога була вкрита щебенем, від декорованих стін повідпадали шматки. А дві жінки, кадри з якими показують пропагандисти, допомагають ліквідувати наслідки ракетного удару і несуть не каміння чи бетон: в електронному листі Reuters Одеська єпархія УПЦ повідомила, що під час реставраційних робіт у соборі в 2002-2010 роках використовувалися легкі сучасні матеріали.

«Зокрема, полегшені декоративні елементи з пінопласту, пінополістиролу тощо, які мають невелику вагу та необхідну структурну міцність», – повідомили в єпархії. «Жінки на відео несуть один із цих елементів».

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати Україну, яка нібито робить інсценування, аби звинуватити в злочинах Росію. Так пропагандисти хочуть приховати терористичні дії агресора та зняти з нього відповідальність. Раніше «Детектор медіа» розповідав, як Росія використовує новомову, зокрема слово «постановка», аби розмити реальність.

Фейк Польща допомагає Україні, тож українці мають передати їй Львів

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, нібито керівна партія Польщі зробила оголошення для українців. У ньому буцімто йдеться про те, що за допомогу Україна має передати Львів Польщі. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони встановили, що такого оголошення не існує, це вигадка агітпропу. Ба більше, влада Польщі та польський народ підтримують і систематично допомагають Україні.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Польщу та посіяти розбрат між союзниками. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що Офіс Президента України нібито погрожує Польщі розривом відносин після війни.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.