Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Грудня станом на 1031 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Західні ЗМІ отримують інструкції від спецслужб

Медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що західні ЗМІ нібито працюють під реальним військовим контролем і отримують інструкції від спецслужб. Вони посилаються на слова Дмитра Пєскова, який заявив, що західні медіа «живуть під справжньою військовою цензурою», підкресливши, що отримують вказівки від розвідки». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери EUvsDiSiNFO. Вони повідомляють, що у демократичних країнах ЗМІ не керуються та не цензуруються урядом чи будь-якими його інституціями, включно з військовими. Отже, це твердження неправильне. 

За даними «Репортерів без кордонів», країни з найбільшою свободою преси та свободою слова — це країни, які часто називають «західними», серед яких переважають європейські країни, а також Канада та Сполучені Штати.

Російські пропагандисти застосовують тактику віддзеркалення, аби відвернути увагу від власної цензури, яка діє в Росії. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Україна утискає іноземних журналістів за «правду» про війну проти України.

Фейк Мобілізованим в Україні забороняють видавати боєприпаси

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють нібито наказ командира військової частини А-7053 (124 ОБрТрО). У ньому він буцімто забороняє видавати боєприпаси мобілізованим через те, що начебто почастішали випадки суїцидів. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони визначили, що документ підроблений, тому що в тексті містяться помилки, а печатку додали за допомогою фоторедакторів.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати українську армію, посіяти зневіру серед українських військових. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про документ буцімто від імені ЗСУ, у якому рекомендують провести «профілактичні роботи» щодо гомосексуальності серед військовослужбовців.

Фейк З’явилося відео з українським безпілотником, що летить у Москві

У соціальній мережі «Х», раніше відомій як «Твіттер», з’явилося відео польоту нібито українського безпілотника буцімто у Москві. У підписі до нього також вказали дату 3 серпня 2023 року. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Check Your Fact. За допомогою пошуку за ключовими словами відео датоване червнем 2023 року, а не серпнем 2023 року. Його опублікували в TikTok. У тексті відео вказано, що дрон знято в Ростові-на-Дону, а не в Москві. Також GeoConfirmed — обліковий запис, який геолокує відео та зображення, зроблені під час російсько-української війни, — геолокував відео до Ростова-на-Дону.

Росія заявила, що за атаками безпілотників стоїть Україна, але Україна не коментувала цю подію в Росії.

Російський агітпроп спотворює факти та намагається звинуватити Україну у злочинах проти Росії. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, буцімто в ООН заявили, що атаки безпілотників на Москву мають припинитися.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Молдавія»

Росіяни проявляють зневагу до інших держав через перекручення їх назв. Зокрема це стосується і таких образливих назв як хохли, бульбаші, пшеки тощо.  Прикладом цього є ситуація з використанням назви «Молдавія». 

Російські пропагандисти та користувачі соцмереж часто використовують слово «Молдавія» як назву держави. Воно походить з радянських часів, оскільки саме так тоді називали молдовські землі у складі СРСР. Утім коли держава стала незалежною після розпаду Радянського Союзу, її офіційною назвою стала Молдова. Попри це російські медіа та пересічні росіяни й надалі називали Молдову «Молдавією». Пізніше це перетворилось зі звички на політичну акцію, що набула свого піку під час вторгнення Росії до Придністровʼя. 

Використовуючи цю назву, Росія хоче показати «меншовартість» Молдови та її несубʼєктність. У такий спосіб вона посилює свої імперські амбіції та «мітить» за допомогою мови потенційних жертв. Мовляв, Молдова без Росії ні на що не здатна і навіть не є державою, адже ми знаємо тільки про «Молдавію». Однак Республіка Молдова є офіційною назвою держави, визнаною на міжнародному рівні, й ігноруючи це, Росія показує, що її не хвилюють міжнародно визнані правила. 

Фейк У дитячому таборі «Азовець» діти читають «Mein Kampf» Адольфа Гітлера

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють фотографію з дитячого табору «Азовець», де вихованці з шевроном «Азову» тримають у руках нібито книжки Адольфа Гітлера «Mein Kampf» («Моя боротьба») для дітей. Буцімто діти в строю читають цю книгу. Мовляв, українців із самого дитинства роблять нацистами. Це — фейк.

Фотографію, яку використали російські пропагандисти, було відредаговано. У пошуці Google Images ми знайшли оригінальне фото. На ньому діти тримають в руках брошури з написом «Азов». 

«Азовець» — табір для дітей, у якому навчають навичок, які можна отримати на уроках допризовної підготовки та історії у школах. Там викладають медицину і робототехніку, використовують мілітарну термінологію. Полк «Азов» і табір «Азовець» для дітей — різні речі, які пов’язує лідер руху Андрій Білецький. 

У такий спосіб російські пропагандисти продовжують просувати меседж про те, що «Азов» і все, що пов’язано з ним, навіть дитячий табір, є нацистськими організаціями.  Це продовження наративу, який просувають росіяни, що в Україні нацизм, а Росія бореться з ним. Раніше ми спростовували фейк, що німці просять українських військових не використовувати нацистську символіку.

Фейк У порту Туреччини стався вибух через зброю, яка призначалася для українських військових

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що причиною вибуху зернових резервуарів у турецькому порту Деріндже, який пролунав 7 серпня, стала нібито зброя, призначена для українських військових. «А може, там було не лише зерно, а й смертоносні "іграшки" для ЗСУ?» — писали в одному з телеграм-каналів. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Жодне з турецьких та іноземних ЗМІ не заявляло про те, що на місці вибуху були зброя чи військова техніка. 9 серпня міністр сільського та лісового господарства Туреччини Ібрагім Юмакли заявив, що «вибух стався через технічні наслідки, викликані стиском пилу». Також він пообіцяв провести розслідування.

У такий спосіб агітпроп намагається представити українців як загрозу безпеці інших країн. Усе це для того, щоб зменшити підтримку України. Раніше ми спростовували фейк про те, що у Польщі збільшився рівень злочинності через українців.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.