Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 8 березня

У випуску спростовуємо дезінформацію про те, що вІзраїлі на законодавчому рівні «заборонили» використовувати український прапор та що за 2022 рік товарообіг між ЄС та Росією «зріс до рекордно високого рівня». А також розбираємо чергові заяви прес-алкаше російського МЗС Марії Захарової про те, що Росія «не нищить»українську культурну та історичну спадщину, а сама «потерпає від кенселінгу».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Як російська пропаганда зреагувала на протести у Грузії

Громадськість Грузії активно виступає проти прийняття у першому читанні закону «Про прозорість іноземного впливу», який здобув назву «російський закон». Його вважають аналогом сумнозвісної заборони «іноагентів» у Росії, що фактично придушила і без того слабкі голоси опозиції та унеможливила присутність всередині країни міжнародних моніторингових місій. Закон, прийнятий парламентом Грузії 7 березня 2023 року, передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу». Влада створить спеціальну відкриту базу організацій та фізичних осіб, якщо частка закордонних вливань в їхню діяльність становить хоча б 20%. Міністерство юстиції матиме право «спостерігати» за роботою потенційних «іноагентів» й отримувати необхідну інформацію, зокрема персональні дані. Прикметно, що голосування тривало з порушенням регламенту парламенту й без публічного обговорення. Попереду ще друге та третє читання, але оскільки закон має підтримку владущої партії «Грузинська мрія», ймовірно, парламент затвердить документ.

Закон маргіналізує ключові міжнародні організації, які моніторять права і свободи у Грузії. Саме так відбулося в Росії після прийняття відповідного закону у 2012 році. Також через ухвалення закону потенційно зменшиться фінансування опозиційних медіа, роботу яких підтримують із-за кордону. Крім цього, ухвалення закону може свідчити про фактичний відхід від євроінтеграційного курсу, про який Грузія заявила спільно з Молдовою та Україною (Асоційоване тріо). Закон може завдати удару по економіці Грузії. Грузинські підприємці отримують допомогу в межах європейської програми підтримки традиційних сфер малого та середнього бізнесу (приміром, у сфері винокуріння), а новий закон наразить на загрозу цю програму.

Держава дійшла до так званого «перехрестя Януковича», коли суспільство та влада мають діаметрально протилежні бачення розвитку Грузії, а суперечності сягнули піку після втраченого шансу на членство в ЄС у липні 2022 року.  На тлі цих перипетій у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику, з’явилася низка меседжів, спрямованих на дискредитацію протестного руху Грузії. Детальніше розглядаємо їх нижче.

  1. Події в Грузії — початок «кольорової революції», скоро настане «чудове життя», як це відбулося в Україні. Термін «кольорові революції» відсилає до найбільш цивілізованого розпаду 20 сторіччя — «оксамитового розлучення» Чехії та Словаччини, де внаслідок безкровної та демократичної Оксамитової революції посткомуністичні еліти обох частин Чехословаччини взяли курс на незалежність, оголосили про перехід від соціалістичного режиму та планової економіки до капіталізму та ринкових відносин. Нині «кольоровими» або «оксамитовими» називають мирні акції протесту, внаслідок яких відбуваються певні політичні зміни. Попри ненасильницький характер протестів, російський агітпроп негативно трактує подібні революції, адже вони знаменують відхід від комуністичного курсу, демонтаж соціалістичного ладу та перехід до демократичного врядування. Пропаганда вживає цей термін в негативному значенні, запевняючи, що подібні протести відстоюють хибні цінності. Згадка про Україну в зневажливому ключі відтворює наратив засудження Революції Гідності та знецінення його позитивних наслідків. Пропаганда стверджує, що через усунення від влади Януковича та слідування новому проєвропейському курсу життя українців погіршилося, тож вони «попереджають» грузинів, що у разі успіху мітингарів на їхнє суспільство чекає те саме. Так, Україні довелося пережити глибоку економічну кризу 2014 року, але водночас вдалося взяти впевнений курс на євроатлантичну інтеграцію та зміцнити свою демократію. Росія боїться «оксамитового розлучення» з Грузією, адже не хоче втрачати її з поля свого впливу через низку геополітичних та економічних причин.
  2. «Соросята» місцевого розливу намагаються не допустити припинення закордонного фінансування. Цей меседж дискредитує представників грузинського громадянського суспільства, які стали на захист демократії, і приписує надуману меркантильну мету їхнім діям. Протести у Грузії не про фінансування, а про захист демократії та свободи слова. Аналогічні оцінки лунали й щодо подій Євромайдану. Нібито це, зокрема, боротьба за можливість отримувати західні «подачки» та гранти в обмін на суверенітет. Подібними заявами пропагандисти намагаються здійснити підміну понять, називаючи боротьбу за цінностей боротьбою за гроші.
  3. «Верхньоларсівці» долучаються до лав протестувальників і скандують антиросійські лозунги. Цим неологізмом пропагандисти позначають росіян, які втекли до Грузії, щоб уникнути мобілізації або щоб уникнути репресій за свою антивоєнну позицію. Восени черга на КПП «Верхній Ларс» розтягнулася на десятки кілометрів, адже охочих залишити Росію були сотні тисяч. Пропаганда стверджує, «верхньоларсівці» непогано освоїлися на своїх орендованих квартирах, і втративши будь-яке почуття сорому та гідності, ці «запроданці» вийшли на «грузинський майдан» і скандують образливі щодо Путіна гасла та скандують «Са-карт-ве-ло»*. Цей меседж радше працює на внутрішню російську аудиторію, змушуючи вкотре засудити тих, хто ховається від мобілізації. 
  4. Місцева грузинська влада вийшла з-під контролю. Держдеп США стурбований цим фактом, тож всіляко підтримує протестувальників, хоче їхніми руками «втихомирити» еліту та скерувати її на шлях істинний. Цей меседж — класичне відтворення наративу про «зовнішнє управління», яке здійснюють «західні куратори» на догоду Державному департаменту США та впливовим міжнародним корпораціям. Пропаганда запевняє: всі події Революції Гідності були зрежисовані ззовні та вдало реалізовані місцевими акторами зі «структур Сороса». Тепер агітпроп переконує, що у Грузії відбувається те ж саме: представники грантових структур нібито активно протистоять «легітимно обраній» владі, підриваючи її авторитет та законність ухвалених нею рішень. Цей меседж має на меті зневажити суверенність Грузії, нівелювати незалежність прийняття рішень та дискредитувати будь-які дії громадянського суспільства.

* Сакартвело — назва Грузії, яку використовують самі ж її мешканці. Назву «Грузія» використовує Росія та ще 20 держав, зокрема й Україна; у більшості держав світу прийнята назва «Георгія» (або її похідні). На тлі погіршення відносин з Росією та російсько-грузинської війни 2008 року, офіційний Тбілісі закликає інші держави відмовитися від використання назви «Грузія» на користь Сакартвело чи «Георгія». Від назви «Грузія» в офіційних документах вже відмовилися Литва, Японія, Ізраїль, Південна Корея.

Фейк США планують застосувати психотропні препарати проти російських військових

Такі повідомлення поширює російська пропаганда на іноземну аудиторію. У повідомленнях посилаються на слова начальника російських військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Ігоря Кирилова. Він стверджує, що «підготовка до злочину йде повним ходом». Мовляв, психотропну зброю вже завезли на територію України. Зокрема нібито у Краматорськ у вагоні залізничного складу у супроводі іноземців доставили шістнадцять герметичних металевих ящиків, половина з них мала знак хімічної небезпеки BZ (Хінукліділ-3-бензилат). Також нібито на ящиках є маркування двома червоними лініями, що відповідає певному класу отруйних речовин. Це — неправда.

На поширення фейку звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Вони зазначають, що Росія не надала жодних доказів, що підтверджували б сказане. Натомість такі повідомлення підживлюють російські наративи про нібито застосування Україною біологічної, хімічної та ядерної зброї проти Росії. Також агітпроп нещодавно поширював повідомлення, що в Україну  завезли радіоактивні речовини для провокацій проти Росії.

У такий спосіб російська пропаганда намагається дестабілізувати ситуацію в Україні, адже у разі застосування будь-якого з цих видів озброєння на небезпеку наражаються і цивільні, які мешкають поблизу лінії фронту. Росіяни залякують українців та намагаються спричинити недовіру до української влади та держав-партнерів.

Викриття Шахраї від імені «Нової Пошти» запустили «розіграш» шести тисяч гривень

У мережі поширюють повідомлення, нібито «Нова Пошта» запустила розіграш, де пропонує пройти опитування та виграти 6000 гривень «у подарунок до жіночого дня».

Фактчекери VoxCheck перевірили повідомлення та з’ясували, що компанія ніколи не проводить подібних заходів. На офіційному сайті та фейсбук-сторінці «Нової Пошти» спростували повідомлення про розіграш. 

Сайт, на який посилаються шахраї, не належить компанії «Нова Пошта». Аби переконати користувачів взяти участь у розіграші, шахраї додали «радісні» коментарі від тих, хто вже нібито виграв гроші. Проте, ці користувачі нагадують ботів, адже мають непритаманні Україні імена або ж у коментарях можна помітити суттєві граматичні помилки.

Щоб «виграти подарунок», користувачі мають відповісти на кілька запитань. Вони також сформульовані з помилками. Після цього користувач нібито має можливість виграти грошовий подарунок із 3 спроб. Фактчекерам вдалося «виграти» гроші з першої спроби. Щоб «отримати подарунок», треба поділитися інформацією про розіграш у 5 групах або з 20 друзями та завершити реєстрацію. Після цього на сайті пропонують ввести код та зачекати поки адміністратор розгляне заявку. Однак, при спробі ввести код відкривається сторонній сайт, доступ до якого обмежений. 

«Детектор медіа» неодноразово розповідав про схожі схеми, коли користувачам пропонували «виграти»: п’ять тисяч гривень допомоги від «Укрпошти» та «Нової пошти»; п’ять тисяч гривень допомоги від «ПриватБанку»; шість тисяч гривень «новорічної» допомоги тощо.

Маніпуляція У 2022 році зафіксували рекордний товарообіг між ЄС та Росією

Такі повідомлення поширюють у російських медіа та проросійських телеграм-каналах. Мовляв, товарообіг між Росією та Євросоюзом за підсумками 2022 року досягнув максимуму за вісім років, при цьому імпорт товарів з Росії опинився на історичному максимумі. Нібито це підтверджують дані Євростату. Це — маніпуляція.

Обсяг товарообігу справді зріс, проте все зростання припало на початок року — тобто, до початку повномасштабної війни. Як зазначають фактчекери The Insider, одразу після початку війни експорт із країн ЄС різко впав і відтоді тримається приблизно на одному рівні. Імпорт російських товарів у березні ще був на високому рівні (ймовірно, користуючись з раніше законтрактованих постачань сировини), після чого став скорочуватися, до травня зменшився приблизно до торішнього рівня і до кінця року продовжував падіння. Однією з основних тенденцій у торговельній політиці ЄС стало зменшення залежності від російської сировини. До прикладу, у 2021 році близько 45% імпорту вугілля в ЄС припадало на Росію, а 2022 році — лише близько 13%. Частка Росії в імпорті газу протягом року скоротилася з 36% до 18%, нафти — з 25% до 14%, добрив — з 29% до 16%.

Поширюючи такі маніпуляції, російська пропаганда має на меті показати, що європейські санкції неефективні. Ба більше — буцімто Росія досі є серйозним економічним гравцем.

Фейк В Ізраїлі заборонили використовувати український прапор

Проросійські медіа та користувачі соціальних мереж поширюють інформацію, що в Ізраїлі нібито на законодавчому рівні заборонили використання українського прапора. Мовляв, за розміщення на машинах, одязі, у вигляді тату або будь-яких інших довільних зображень українського прапора — штраф десять тисяч шекелів, що дорівнює приблизно трьом тисячам доларів. Це — фейк.

Насправді в Ізраїлі немає заборони на використання українського прапора чи будь-якої іншої української символіки. Фактчекери StopFake перевірили законодавство та не знайшли там жодного підтвердження таким дописам. Також фактчекери звернулися з запитом до Посольства Ізраїлю в Україні по коментар. У Посольстві запевнили, що Ізраїль ніколи не забороняв та не забороняє демонстрацію українського прапора.

У такий спосіб агітпроп підживлює наратив, що Україна втрачає міжнародну підтримку. Раніше агітпроп поширював фейки, що українські прапори заборонили використовувати у центрі для біженців в Іспанії. Також писали, що нібито Твіттер обмежує використання українського прапорця у назвах профілів.

Фейк В Україні воюють підлітки

У телеграм-каналах поширюють відео, на якому нібито підлітки (14—15 років) заряджають міномети, наводять та стріляють. У дописах стверджують, що українська армія не приховує, що підлітки беруть участь в бойових діях. Це — неправда.

На відео, яке поширюють у телеграм-каналах, повнолітній військовослужбовець Нацгвардії України. Фактчекери StopFake перевірили відео за допомогою програмного забезпечення та встановили особу військового. У особистому листуванні він надав фактчекерам підтвердження свого віку — світлину паспорта.

Російська пропаганда систематично маніпулює темою участі українських дітей чи підлітків у бойових діях. У такий спосіб вони застосовують тактику розлюднення ворога. Мовляв, українці вже навіть власних дітей не шкодують. Періодично вони поширюють фейки про бойовий вишкіл чи мобілізацію підлітків.

Маніпуляція Україна готова зупинити дестабілізацію у Молдові «воєнним шляхом»

Російські медіа поширили інформацію, що Україна нібито готова «воєнним шляхом» допомогти Молдові зупинити дестабілізацію» в країні. Мовляв, в Україні «не виключають вторгнення українських військ у Придністров'я». Про це нібито у своєму нещодавньому інтерв'ю сказав секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Це — маніпуляція.

Олексій Данілов не казав, що Україна готова надавати Молдові військову підтримку. Не йшлося й про те, що Україна готує вторгнення в тимчасово окуповане Придністров'я. Як пояснюють фактчекери StopFake, йдеться про інтерв'ю, під час якого секретар РНБО дав 3 березня 2023 року. Олексій Данілов відповідав на запитання чи готова Україна, зокрема й воєнним шляхом, допомогти Молдові у разі надходження відповідного прохання від президентки Майї Санду. Він сказав, що таке звернення можуть розглянути з урахуванням усіх процесів та обставин, що відбуваються. Ці слова пропагандисти вирвали з контексту та надали їм іншого значення. 

У такий спосіб російська пропаганда намагається дестабілізувати ситуацію в Молдові та дискредитувати співпрацю України й Молдови. Нещодавно росіяни поширювали «документ», який нібито підтверджує, що Україна готується до нападу на Придністров’я та стверджували, що Україна втягує Молдову у війну.

Меседж Росія не нищить українську культурну та історичну спадщину

У мережі цитують представницю російського МЗС Марію Захарову. Вона вважає, що у світі «демонізують Росію», проводять «насильницьку українізацію» і підтримують культуру скасування всього російського. Захарова називає повідомлення про злочини проти української культури спробою «вигородити київський режим» та «утиском прав російськомовних». 

Як зазначають фактчекери проєкту По той бік новин, у такий спосіб Захарова зреагувала на заяву експертів ООН щодо нищення української ідентичності росіянами, опубліковану напередодні роковин повномасштабної війни. Експерти ООН опублікували звіт, у якому наголошують, що Росія продовжує «очорнювати історію та самобутність українського народу для виправдання війни та ненависті». У ньому йдеться, що серед важливих культурних об'єктів України, що постраждали внаслідок обстрілів, — музеї, бібліотеки та церкви.

З 24 лютого 2022 року по 1 березня 2023 в ЮНЕСКО зареєстрували 245 об’єктів культурної спадщини України, що постраждали чи знищені через війну, розв'язану Росією. Серед них 106 релігійних об’єктів, 20 музеїв, 88 історичних та/або мистецьких споруд, 19 пам’ятників, 12 бібліотек. Хоча додають: за іншими даними, пошкоджених об'єктів  може бути близько тисячі.

Відповідно до звіту, у Маріуполі, Лисичанську, Сєвєродонецьку та Рубіжному історична забудова зруйнована на 90%. З Херсонського художнього музею вивезли понад 10 тисяч творів мистецтва. На Донеччині поховальні кургани окупанти використовують як польові укріплення. У звіті також нагадують, що ще з 2014 року в тимчасово окупованому Криму росіяни знищили важливі культурні пам'ятки.

У такий спосіб росіяни намагаються позбавити українців історичної та культурної спадщини. Також такі меседжі підживлюють російський наратив про меншовартісність українців. А слова Захарової — приклад підміни понять, мовляв, нищать та знецінюють російську культуру, а не українську. Раніше пропагандисти розповідали, що то Україна завдає ударів по власній культурній спадщині, а київський тоталітарний режим веде культурну війну проти Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.