Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Квітня станом на 786 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 березня

У випуску спростовуємо інформацію про те, що Іспанія побоюється «поширення зброї масового ураження з України» і навіть прийняла стратегію боротьби з нею, у польській вугільній шахті знайшли «могильник з тілами військових», які воювали в Україні. А також розповідаємо як шахраї від імені представників полку спецпризначення «Сафарі» збирають гроші на військове обладнання.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Україна робить «брудну бомбу» з радіоактивними матеріалами

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито Україна створює ядерну зброю, а саме «брудну бомбу». Мовляв, її використають у провокації проти Придністровʼя, а для її виготовлення до України з Заходу вже привезли радіоактивні матеріали, а саме Каліфорній-252. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики StopFake. Вони зʼясували, що Каліфорній-252 надзвичайно рідкісний і дорогий радіоактивний метал. Він не зустрічається в природі, а його виготовлення відбувається виключно в лабораторних умовах і триває у середньому два роки. Лише дві країни світу виробляють Каліфорній-252: Сполучені Штати та Росія. Через специфіку виробництва ціна за грам цього металу може сягати 27 мільйонів доларів, тому його не зберігають у великих кількостях на складах, як про це заявляють росіяни. Крім того, його використання ретельно відстежується низкою американських та міжнародних агенцій. Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколаєнко вже назвав вигадки пропагандистів «фейком».

У такий спосіб пропагандисти намагаються повторно знайти виправдання діям агресора та перекласти відповідальність за них на жертву агресії. Мовляв, Росія бореться проти безправної України, яка хоче знищити Європу. «Детектор медіа» вже писав про дезінформацію щодо нібито створення Україною ядерної зброї, що свого часу заперечила МАГАТЕ. 

Маніпуляція Британський полковник стверджує, що Україна не зможе повернути Крим

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито екскомандувач британського контингенту в Афганістані, полковник Річард Кемп у своїй авторській колонці для The Daily Telegraph заявив, що Україна не зможе захопити Крим. Мовляв, Кемп «розвіяв мрії України». Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики StopFake. Вони зʼясували, що матеріал Кемпа під назвою «Повний крах Росії є дивовижно близьким» немає згадок про те, що Україна не зможе повернути анексований раніше Крим. Навпаки — полковник підсумовує, що Україна зможе повернути півострів та «досягти повного краху путінських сил, але лише за умов нашої підтримки». У колонці Кемп наголошує. що всупереч очікуванням багатьох, українці й надалі успішно чинять спротив проти російських солдатів. Він здивований тим, що багато західних спостерігачів все ще недооцінюють Україну та зазначає, що «уряд Зеленського не злякався, а підбадьорився. Київ відкрито готує власний великий удар проти російських сухопутних військ цієї весни». Також полковник каже, що «дуже шкода, що можливість повного краху Росії залишається в межах досяжності». 

У такий спосіб пропагандисти намагаються деморалізувати українське суспільство та переконати у тому, що Європа втомилася від допомоги Україні. Мовляв, Захід не бачить прогресу, а українські збройні сили  некомпетентні. «Детектор медіа» вже писав про те, як росіяни неодноразово намагалися використовувати проти України висловлювання та матеріали іноземців, вириваючи слова з контексту.

Фейк Зеленський заявив, що годуватиме рибу в Криму вже цього літа

Пропагандисти поширюють фото, яке нібито є скриншотом російської версії сайту новинної служби BBC. Згідно з ним, Президент України заявив — мовляв, він особисто вже цього літа годуватиме рибу біля причалу в Криму. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики грузинського проєкту MythDetector. Вони не змогли знайти повної версії матеріалу, згаданого у «скриншоті», у відкритому доступі. Крім того, вони запитали в представників новинної служби чи публікували вони таку статтю. Кореспонденти російської новинної служби BBC підтвердили. що зображення є фейковим. Насправді Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого сказав, що Україна морально готова та готується у військовому сенсі до деокупації Криму. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються особисто дискредитувати Президента України. Мовляв, він не розуміє, про що каже та втратив відчуття реальності. «Детектор медіа» вже  писав про те, як росіяни намагаються знищити імідж Зеленського за допомогою маніпуляцій та фейків. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «конфлікт»

Разом із «спеціальною воєнною операцією» чи навіть «українською кризою» російський агітпроп свідомо приховує свої дії та уникає відповідальності. Аби не вдаватися постійно до офіційних формулювань, які увійшли до державної риторики, пропагандисти використовують неформальне визначення війни — «конфлікт».

Цей термін з’явився ще у 2014 році, коли Росія почала називати війну в Україні, анексію Криму й захоплення Донеччини й Луганщини, — «конфліктом». Попри численні докази причетності Росії до війни, офіційно Росія не визнавала факту свого вторгнення в Україну. Тому й називала це буцімто «конфліктом» чи проведенням «бойових дій» або «громадянською війною».

Зараз і тоді ці терміни мають на меті одне — приховати криваву війну, яку веде Путін та  російська армія, отримавши підтримку російського народу відповідними висловлюваннями чи мовчанням. Термін  «конфлікт» викликає асоціації з якимись дипломатичними процесами, з ситуацією, яку можна врегулювати переговорами, домовленостями тощо. Анексія територій та згодом широкомасштабний наступ на територію України, вбивство мирних українців, знищення українських селищ, міст та містечок, захоплення територій — це не прояв дипломатії, а приклад ведення варварської війни, знищення українського народу. Такі дії аж ніяк не підлягають перемовинам і домовленостям та надалі досягненням «миру». У «спеціальній воєнній операції», «українській кризі» та у «конфлікті» є чітке визначення, якого російський агітпроп усіма способами намагається уникнути, — війна. 

Це дванадцятий текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запустив у межах проєкту «Хроніки дезінформації», де розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Маніпуляція Російські студенти влаштували «провокаційну русофобію» з українським стендом

Пропагандисти обурюються ситуацією, що нещодавно сталася у Російському університеті дружби народів. У межах їх традиційної виставки культури рідних країн студентів встановили український стенд. Мовляв, оскільки на стенді був прапор України, це означає підтримку режиму націоналістів. Ба більше, на думку низки російських чиновників та медійників, університет є місцем, у якому демонстрація українського прапора є недоречною та шкідливою. Пропагандисти також звернули увагу на сторінку української спільноти РУДН на сайті навчального закладу. На ній зазначено, що «Україна — це Карпати, вишиванка, трембіта і літак «Мрія»», що нібито є провокативним.

Ситуацію проаналізували у The Insider. Згідно з їх висновками, цей випадок є спробою «скасувати» все українське у Росії. Символи, які назвали провокаційними, наврядчи несуть русофобний характер — зокрема, «Мрію» спроєктував радянський авіаконструктор Віктор Толмачов, що народився у Курську, а потім навчався у Харкові та працював у Києві. Трембіта —  це духовий інструмент, що є основою гуцульської культури не лише в Україні, а й у Польщі, Словаччині, Румунії та Угорщині. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються виправдати свою агресію проти України. Мовляв, українська культура та її найпростіші символи не мають права на існування. Це може свідчити про те, що справжньою метою війни проти України є знищення етнічної групи, що відповідає визначенню геноциду. «Детектор медіа» вже досліджував як російський агітпроп навішує ярлики «русофобії».

Меседж Заяви Олени Зеленської щодо жертв сексуального насильства з боку росіян — нісенітниця

Пропагандисти насміхаються над заявами дружини Президента України Олени Зеленської щодо потерпілих від сексуального насильства з боку російської армії під час війни проти України. Мовляв, дані, які вона озвучила 4 березня на міжнародному форумі United for Justice, у якому взяли участь юристи з усього світу, не є правдивими, а сама тема сексуального насильства над жінками, дітьми та чоловіками в умовах війни не має великого значення. 

Насправді ж проблема сексуального насильства в умовах війни набуває «азартного» характеру. Російські військові сприймають зґвалтування як помсту, а жертв сексуального насильства та їх страждання — як нагороду та трофей. Хоч ідеться здебільшого про жінок, серед жертв зґвалтувань з боку російських військових також є і чоловіки. Олена Зеленська сказала, що загалом українська прокуратура розслідує 171 випадок сексуального насильства з боку російських військових. Серед постраждалих — 39 чоловіків та 13 неповнолітніх. У такому разі йдеться лише про тих осіб, які наважилися сказати про зґвалтування правоохоронцям. Натомість кількість жертв може бути ще більшою через те, що тема сексуального насильства в Україні все ще має свої «табу» в суспільстві.

Насміхаючись над словами Зеленської, пропагандисти намагаються знецінити гідність українців. Мовляв, Україна і так відома лише своїми повіями. Російський агітпроп накладає штампи на українців, використовуючи для цього сексуальне насильство. Це повторне свідчення відсутності розуміння правил ведення війни. «Детектор медіа» вже досліджував, у який спосіб пропагандисти знущаються з українських жінок, спекулюючи стереотипами у межах гендерної дезінформації.

Фейк Україна готує напад на Придністровʼя

Пропагандисти поширюють фото, на якому нібито зображено наказ про підготовку України до нападу на Придністровʼя. Згідно з ним, до 27 лютого особовий склад інженерно-саперного батальйону 28 бригади ЗСУ, що входить до ОК «Південь» мав би висунутися до села Кучурган, що межує з Придністровʼям. Це — фейк. 

На фейк звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що документ є підробкою. Про це свідчать кілька фактичних помилок, зокрема:

  • на фото немає назви документа (незрозуміло чи це наказ, указ або доповідь), у той час, як у дописах, де цей фейк зʼявився вперше, його називають наказом;
  • номер наказу зазначають з правого боку документа;
  • у верхньому лівому кутку повинна міститися інформація про що цей наказ;
  • абревіатура ОІСБ (окремий інженерно-саперний батальйон) має бути написаною великими літерами;
  • населені пункти зазвичай позначають без скорочення «н.п.»;
  • в основному тексті документа згадують про 534-ий ОІСБ, однак у відкритих джерелах згадок про нього немає. 

Ба більше, у документі на фото не йдеться про наступ України на Придністровʼя. У ньому лише зазначають про постачання боєприпасів, що, на думку аналітиків VoxCheck, не обовʼязково означає підготовку до наступальних дій. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються дестабілізувати ситуацію у Європі та перекласти відповідальність за свої можливі провокації у Придністровʼї на Захід та Україну. Мовляв, Україна хотіла напасти на Росію, а тепер хоче почати війну проти Молдови. Останнім часом у російському агітпропі побільшало фейків про ситуацію в Молдові. «Детектор медіа» вже писав про  приклади та справжню мету.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.