«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

31 Березня станом на 400 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1277
Фейк
451
Маніпуляція
454
Меседж
279
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Українські військові винні у трагедії в Бучі

Російська пропаганда знову поширює меседж, що нібито цивільних у Бучі під час окупації розстріляла українська артилерія. Мовляв, таких висновків дійшли іноземні експерти, проте вони «замовчують» чия саме артилерія вбила місцевих мешканців.

На нову хвилю поширення меседжу звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Навесні 2022 року агітпроп розповідав, що нібито українські військові обстрілювали будинки людей у Бучі через те, що вони брали допомогу від росіян. Для цього використали навмисно змонтоване відео свідчень очевидців. 

Журналісти New York Times провели розслідування та ідентифікували десятки військових 234 десантно-штурмової бригади російської армії, які у березні 2022 року під час тимчасової окупації Бучі на Київщині навмисно вбивали мирних жителів.

Поширюючи такі меседжі, російська пропаганда намагається перекласти відповідальність за смерть цивільних на українську армію. Пропагандисти заперечують численні воєнні злочини російської армії в Україні попри наявні докази.

Меседж Повідомлення про викрадення українських дітей Росією — абсурдна містифікація

Проросійські медіа поширюють такі меседжі на іноземну авдиторію. Мовляв, повідомлення про злочини росіян, зокрема злочини проти українських дітей, навмисно вигадані Держдепом США. Нібито Держдеп фінансував дослідження Єльського університету щодо вивезення українських дітей до Росії з єдиною метою — притягнути Росію до відповідальності за «вигадані злочини». Мовляв, у дослідженнях навмисно акцентують на тому, що дітей у Росії розміщують у таборах, апелюючи до асоціацій із концтаборами. «Насправді» ж дітей розміщують у комфортних умовах дитячих таборів.

На поширення меседжу звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Російська пропаганда поширює ці меседжі на тлі публікації звіту американських дослідників щодо того, як Росія депортує і «перевиховує» українських дітей. У ньому йдеться, що Росія чинить «серйозні порушення четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення», тобто вчиняє воєнні злочини проти українських дітей. У звіті йдеться щонайменше про шість тисяч дітей. 

Проте, не лише дослідники з Єльського університету роблять висновки щодо злочинів проти українських дітей. Це підтвердив і Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. Він вважає, що Росія порушує фундаментальні принципи охорони дітей під час війни, видаючи дітям на тимчасово окупованих територіях російські паспорти та дозволи на усиновлення російськими сім’ями.

Агітпроп у такий спосіб намагається приховати свої злочини та перекласти відповідальність за них на інших. Мовляв, США навмисно «вигадують» докази злочинів Росії.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Народні республіки»

Війна проти України почалася у 2014 році, коли Росія стала безпосередньо причетною до створення сепаратистських формувань у Донецькій та Луганській областях. Тоді російська пропаганда за вказівкою Кремля намагалася подати це як виключно народне волевиявлення. Це мало б підсилювати інформаційний шум навколо «референдумів щодо самовизначення», які визнані незаконними, тобто їхні результати не визнають інші держави світу. Тому нові квазіформування назвали «Донецька Народна Республіка» та «Луганська Народна Республіка». Подібну термінологію використовують комуністичні держави, щоб показати у назві нібито важливість народу для влади, хоч у реальності ці країни далекі від «народних» — наприклад, Китайська Народна Республіка або Корейська народно-демократична республіка. 

У такий спосіб Росія хоче перекласти відповідальність за свої дії на Україну та виправдати їх. Мовляв, люди Донбасу страждали у складі України й хотіли зближення з Росією, тож Росія їх почула і визволила. Пропагандисти хочуть створити хибне враження розколу всередині держави та штучно поглибити його. 

Меседж Грузини протестують проти обмежень свободи слова, але підтримують Україну, де її немає

Проросійські телеграм-канали пишуть, що грузини приносять на протести українські прапори, але це недоречно. Мовляв, вони протестують проти закону, що дасть змогу владі закривати медіа та «придушувати» опозицію. А в Україні нібито якраз закрили всі «опозиційні» медіа та  «законодавчо заборонили» опозицію як таку. Мовляв, в Україні немає свободи слова, за яку борються грузини.

Поширюючи такі меседжі агітпроп використовує підміну понять та називає опозиційними лише проросійські політичні партії, які справді заборонили в Україні після початку повномасштабної війни. Те ж стосується й медіа — під заборону потрапили ті, які поширювали меседжі, співзвучні з російською пропагандою. Тобто в Україні борються не з опозицією, а з проросійськими силами. Власне, у Грузії також протестують проти змін до законодавства, які наслідують російське законодавство про «іноагентів».

Детальніше про реакцію російської пропаганди на протести у Грузії читайте у підбірці «Детектора медіа».

Маніпуляція Україна готувала блокаду мешканців Криму

Російські медіа поширюють повідомлення про «плани» української армії «знищити кримчан». Мовляв, Україна нібито «проговорилася про нову блокаду» тимчасово окупованого Криму, а українські військові «нікого не щадитимуть». Це  — маніпуляція.

Українська влада не робила жодних заяв про підготовку «блокади» тимчасово окупованого Росією Криму, а Збройні сили України не «готуються до знищення цивільних» півострова. Як повідомляють фактчекери StopFake, для повідомлень про «підготовку блокади» Криму агітпроп використав слова українського військового аналітика Петра Черника. Проте, його думка  не є офіційною позицією політичного чи військового керівництва України. 

В ефірі українського ток-шоу Петро Черник висловив власну думку, що звільнення тимчасово окупованого Криму воєнним шляхом — це реалістичний план для Збройних сил України. Він додав, що ефективним важелем для початку визволення Криму справді може стати воєнна блокада півострова. Отже, йшлося про виснаження збройного угруповання Росії у тимчасово окупованому Криму. Російська пропаганда не лише видала власну думку експерта за офіційну позицію, а й спотворила зміст сказаного.

Раніше пропагандисти писали, що відімкнення Україною Криму від електро- та водопостачання — воєнний злочин, а українці радіють, що в Крим прийшла війна. У такий спосіб окупанти намагаються налаштувати мешканців тимчасово окупованого півострова проти України та українців.

Фейк В Україні збили гелікоптер НАТО

У соціальних мережах поширюють відео нібито збиття гелікоптера, який НАТО надало Україні. Мовляв, щойно ці гелікоптери перетинають кордон України, вони мають справу з російськими ракетами. Нібито росіяни збили не один такий гвинтокрил. Мовляв, лише Китай показує ці відео, а решта країн приховують інформацію. Це — фейк.

Відео збиття гелікоптера — кадри з відеогри Arma 3. Фактчекери Reuters знайшли оригінал цього відео. Ймовірно, що ці кадри взяли з відео на YouTube, завантаженого у квітні 2022 року. Його позначили як зображення проходження відеогри, згодом ролики з ним були завантажені в нижчій роздільній здатності без такої інформації. За відеозаписом гіршої якості складно побачити анімацію, тож відео може сприйматись як справжнє.

Російська пропаганда й раніше поширювала карди з відеогри для ілюстрації воєнних подій. Зокрема, у такий спосіб переконували, що Росія «знищила» українську танкову дивізію. Також кадри з відеогри видавали за онлайнову трансляцію російського вторгнення в Україну.

Викриття На Харківщині росіяни можуть вести мовлення фейкового радіо «Слобожанське FM»

У Харківській обласній військовій адміністрації повідомили, що окупанти можуть вести радіомовлення під фейковою назвою «Слобожанське FM». Йдеться про ефіри на хвилі 100 МГц. Їх ведуть не українські журналісти. Ворог дезінформує населення Харківщини, використовуючи частоти FM-діапазону, на яких транслює фейкові новини.

Харківська ОВА зазначає, що вся офіційна інформація транслюється на таких хвилях: Балаклія – 104,9 МГц; Зміїв – 90,8 МГц; Близнюки, Лозова – 100,1 МГц; Барвінкове – 103,4 МГц.

Маніпуляція Український суд постановив знести православний храм

Російські пропагандисти поширюють повідомлення буцімто український суд виніс постанову про знесення Десятинної церкви (Церкви Успіння Пресвятої Богородиці) в Києві. Мовляв, українці хочуть зруйнувати відновлену у 2007 році історичну будівлю, якій понад 1000 років. Це — маніпуляція.

На поширення маніпуляції, зокрема на іноземну аудиторію, звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Десятинну церкву вважають першою кам’яною церквою Київської Русі. Церкву зруйнували під час монгольського штурму Києва у 1240 році. Відновлену Десятинну церкву повторно зруйнували у 1928 році. Відтоді  церкву так і не відновили. Залишки фундаменту Десятинної церкви є пам’яткою національного значення. Як фундамент, так і територія навколо нього охороняються ЮНЕСКО.

У повідомленнях пропаганди йдеться про знесення каплиці поблизу фундаменту Десятинної церкви, яку представники церкви Московського патріархату називають Десятинним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці. Церква Московського патріархату отримала дозвіл на розміщення на цьому місці намету для разового святкового богослужіння. Після цього вони не прибрали намет, ба більше — перетворили його на повноцінну каплицю, попри те, що будь-яке будівництво на цій історичній території заборонене. Тобто у рішенні суду йдеться про знесення незаконної споруди в історичній частині міста, а не стародавнього православного храму.

Російська пропаганда систематично маніпулює релігійною тематикою, зокрема стверджує, що Україна на межі масштабного міжконфесійного конфлікту, українці паплюжать православ’я, що Православна церква України закликає від свого імені вбивати росіян. У такий спосіб вони намагаються дестабілізувати ситуацію в Україні та розсварити українців із різними релігійними переконаннями.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Вікторія Наместнік та Артур Колдомасов. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.