Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 березня

У випуску говоримо про чергову фейкову «перемогу» росіян — «перехоплену» крилату бомбу GLSDB, розбираємо фейк про «заблокований» акаунт Брітні Спірс в Інтсаграмі «за підтримку Росії». А також розповідаємо про підготовку чергової інформаційно-психологічної операції ворога, в якій він намагатиметься переконати українців «як добре живеться у Росії».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття СБУ оголосила про підозру мешканцеві Закарпаття, який виправдовував Росію та поширював російську пропаганду

Служба безпеки України повідомила, що чоловік виправдовував дії російських військових та заперечував збройну агресію проти України. Зокрема, він публікував коментарі конспірологічного характеру, посилаючись на теорії «світового уряду». Пости закарпатця мали відвертий антисемітський та проросійський характер, а також були співзвучні з російськими теоріями щодо вибухів на «Північному потоці-2» та Кримському мосту. 

Чоловік також публікував матеріали антиурядового характеру, де заперечував війну в Україні та називав Президента України Володимира Зеленського диктатором, говорячи що російські референдуми на тимчасово окупованих територіях легітимні.

Пропагандисти часто звертаються до теорій змови, щоб виправдати дії Росії та відвернути увагу від злочинів росіян. «Детектор медіа» вже писав про вигадки росіян щодо вибухів на «Північному потоці-2». 

Фейк На обкладинках своїх нещодавніх випусків американський Newsweek та французький FRANC-TIREUR висміяли Зеленського

Пропагандисти поширюють фото, нібито іноземні видання, а саме американський журнал Newsweek та французький журнал FRANC-TIREUR 21 березня вийшли з обкладинками, що висміюють Президента України Володимира Зеленського. Мовляв, зустріч президента Росії та лідера КНР залишила його за бортом геополітичних трендів. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики грузинського проєкту MythDetector. Вони зʼясували, що спеціальне видання Newsweek, як це зазначено на фейковій обкладинці, не виходило 21 березня. Ба більше, з цією датою немає і звичайних випусків журналу, як свідчить офіційний сайт американського Newsweek. На сайті FRANC-TIREUR також неможливо знайти обкладинку, яку поширюють пропагандисти.

У такий спосіб агітпроп чинить спроби дискредитувати Президента України та показати, що навіть на Заході нібито розуміють якою геополітичною поразкою став для них візит Сі Цзіньпіня до Москви. Подібна гра з обкладинками є частиною дезінформаційної кампанії, повʼязаної з цим візитом. «Детектор медіа» писав про її головні меседжі, зокрема про те, як Росія намагається подати його як ознаку продуктивного зближення. 

Фейк Українські військові стріляють у російськомовних цивільних

Пропагандисти поширюють відео, на якому нібито українські військові стріляють у цивільне авто жінки з малою дитиною. Мовляв, такою була реакція на російську мову, почуту від них.  Згідно з сюжетом відео, військовий та водійка нібито належать до кримськотатарського народу. Це — фейк. 

Фейк спростували у Головному управління розвідки Міністерства оборони України. Його спеціалісти зʼясували, що локація, зображена на відео, міститься на тимчасово окупованій території між Донецьком і Макіївкою. Крім того, одним із першоджерел фейку є користувач мережі під ніком «Юрий Алексеич Z V». Українські військові наносять на свої автівки суцільні хрести, натомість на відео видно хрести Вермахту. Ба більше, використання реєстраторів в Україні є забороненим навіть у тилу. Фахівці ГУР також зʼясували, що кузов авто, яким буцімто їдуть українські військові, був виготовлений у Росії та не постачався до України. У відео також можна помітити ознаки невдалого монтажу.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати ЗСУ, показати їх жорстокими та неадекватними, а також спричинити конфлікт із представниками мусульманської спільноти, зокрема з кримськими татарами.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «пропаганда»

Російський агітпроп заявляє, що інформаційне поле українців «просякнуте пропагандою», надто «пропагандою нацизму». Нібито українське керівництво формує «націю нацистів», адже пропагує такі цінності в суспільстві. 

Термін «пропаганда» тісно переплітається з російськими наративами, зокрема, про формування нацистів або окремих націоналістичних груп в Україні. За версією агітпропу, керівництво України потурає людям у бажанні «знищувати інші народи чи меншини», насамперед російськомовних людей. Наприклад, «захист російськомовного населення» став причиною початку «спеціальної воєнної  операції».

Формуванню впевненості в тому, що серед українців є нацисти, Росія з 2014 року присвятила чимало часу. Для цього перебільшували вагу в українському суспільстві носіїв націоналістичних поглядів, а також просували сприйняття українських націоналістів як тих, хто розділяє погляди з представниками нацистської Німеччини та знущається з прихильників Росії.

Проте це — вигадки Москви, аби виправдати війну в Україні, яку розв’язала саме Росія. Застосовуючи термін «пропаганда», автори намагаються натякнути, що це Україна застосовує ворожу пропаганду проти іншої держави, насаджуючи «нацистські погляди» тощо. Укотре російський агітпроп позиціює Україну як агресора, а свої дії приховує. Водночас пропагандисти у такий спосіб віддзеркалюють свої вчинки та кажуть, що це буцімто українці вбивають мирних людей, сповідують ненависть до багатьох народів, зневажають інші культури та релігії

Фейк Сторінку Брітні Спірс в інстаграмі заблокували через пост з підтримкою Росії

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито інстаграм-акаунт американської попзірки Брітні Спірс заблокували за публікацію, у якій вона висловлює підтримку Росії у війні проти України. Мовляв, у такий спосіб і працює американська свобода слова, притісняючи критиків. Це — фейк. 

Згідно зі «скриншотом» посту, за який нібито заблокували акаунт Спірс, співачка «вірить, що висвітлення кризи в Україні у західних медіа має єдину мету — підживлювати війну». Крім того, вона буцімто стверджувала, що вірить у «свободу від Західної гегемонії та капіталістичних олігархів які контролюють [американські] медіа». Наприкінці Спірс нібито сказала, що «Україна бомбила Донбас з квітня 2014 року і НІХТО ні слова не сказав».  

На фейк звернули увагу аналітики проєкту The Insider після його появи на російському телебаченні. Вони зʼясували, що пост не справжній, а свою сторінку в інстаграмі співачка видалила власноруч, що вона робить регулярно. Крім того, про фейковість свідчить те, що жодне популярне американське медіа про шоубізнес (наприклад, TMZ або Entertainment Tonight) не написали про пост. Фейк спростували навіть деякі пропагандистські медіа. 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть переконати у тому, що американські еліти поступово відвертаються від України, а американська свобода слова лицемірна. Мовляв, як американський уряд може допомагати Україні, якщо він сам принижує власних же громадян. Утім у цьому випадку пропагандисти створили фейк, у який навіть вони не повірили. «Детектор медіа» раніше писав і про інші подібні меседжі, наприклад, про те, що українці — нацисти, бо обирають великих собак.

Фейк Камала Гарріс вважає, що «неадекватна поведінка» Джо Байдена — це справа російських спецслужб

Пропагандисти поширюють «скриншот» сайту російськомовної служби «Голосу Америки». На ньому зображена «стаття» про те, що на думку віцепрезидентки США Камали Гарріс «неадекватна поведінка» президента країни Джо Байдена є справою російських спецслужб. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту MythDetector. Вони зʼясували, що фото несправжнє. Крім того, хоч на «скриншоті» посилаються на Agence France-Presse (AFP) як на першоджерело, подібних статтей у них немає. Аналітики також сконтактували з російськомовною редакцією «Голосу Америки», які заперечили існування такої публікації. 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть переконати всіх у тому, що Захід параноїдально звинувачує Росію у всіх своїх помилках, навіть якщо йдеться про «неадекватність» президента. Мовляв, Джо Байден ледь говорить, то як він може вважатися лідером вільного світу? Ця риторика збігається з меседжами, які поширюють прихильники експрезидента Сполучених Штатів Дональда Трампа, що є прихильниками конспірологічних теорій. Саме з ними й «грає» цей фейк. 

Фейк В австрійських торговельних центрах виступають проти залучення до війни в Україні

Пропагандисти поширюють відео, яке нібито зняли в одному із ТЦ Відня. На ньому показують екран телевізора, на якому зображений напис Nicht unser Krieg («Не наша війна») на фоні австрійського прапора. Мовляв, австрійці не хочуть підтримувати Україну. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що на фото із написом присутні сліди невмілого монтажу. Зокрема, пікселі на «екрані» розташовані нерівно та зʼїхали, що є неможливим у реальному екрані. Ба більше, на інших екранах, що зображені на відео, можна побачити рекламу проєкту скорочення відходів у житловому центрі Турмштрассе району Мітте у місті Берлін. Крім того, один із користувачів твіттера зʼясував, що ТЦ, де зробили фото, знаходиться не у Відні, а у Берліні. 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть переконати українців у втомі європейців від війни. Мовляв, австрійці не хочуть допомагати Україні. Втім українська діаспора у Відні активно реалізовує низку проєктів, що користуються високим інтересом серед пересічних австрійців. 

Фейк В Україні продають авто, які Латвія передала у якості гуманітарної допомоги

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито в Україні перепродають латвійські автівки, які передали у якості гуманітарної допомоги. Мовляв, автівки, конфісковані у латвійських пʼяних водіїв, вже можна знайти на авторинках Луцька та Рівного. Автори дописів на цю тему навіть додають «скриншот» з відео, що нібито є доказом правдивості цієї інформації. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони знайшли у тіктоці відео зі «скриншоту» та зʼясували, що на ньому немає напису «Конфіскат із Латвії». Крім того, автори відео не кажуть, що машини на відео привезли з Латвії та не вказують дату зйомки відео. Акаунт, на якому воно зʼявилось, присвячений автопідбору та оглядам автомобілів.

Аналітики VoxCheck нагадують, що 16 лютого 2023 року Сейм Латвії вирішив конфісковувати автомобілі у водіїв, які їздіть за кермом напідпитку. Вилучені автомобілі передають як гуманітарну допомогу українським військовим. У рамках цієї ініціативи вже передали вісім автівок, а 14 березня Кабмін Латвії ухвалив рішення про передачу ще вісімнадцяти державних автомобілів. 

У такий спосіб російські пропагандисти хочуть звинуватити українців у нехтуванні допомогою та співчуттям іноземців. Мовляв, невдячні українці витрушують усе з європейців для того, щоб потім це перепродати. Із такою ж метою пропагандисти писали і про те, як Україна нібито розікрала європейську гуманітарну допомогою на 342 мільйони євро. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.