Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2604
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 29 березня

У випуску спростовуємо фейк про те, що снаряди зі збідненим ураном це «брудна ядерна бомба», а також розбираємо завдання інформаційно-психологічних операцій росіян щодо оборони Бахмута.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція ЄС нехтує своїми принципами, бо підтримує надання Україні зброї зі збідненим ураном, але хоче накласти санкції на Білорусь за ядерну зброю

Пропагандисти пишуть, що Європейський Союз не дотримується власних принципів. Мовляв, він заохочує Велику Британію у постачанні зброї зі збідненим ураном для України, але засуджує Білорусь за розміщення російської тактичної зброї на своїй території. Буцімто це те саме, а ЄС лише грає у підміну понять. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту EUvsDisInfo. Вони стверджують, що матеріали, оприлюднені пропагандистами, створюють хибне враження того, що зброя зі збідненим ураном та ядерна зброя мають однаковий ефект. Врешті розміщення тактичної зброї у Білорусі є зовсім іншим випадком. 21 березня речник Міноборони Великої Британії заявив, що хоч Росія і намагається прирівняти статус зброї зі збідненим ураном до статусу ядерної, це неправильно через те, що зброя зі збідненим ураном не є забороненою.

Пропагандисти хочуть у такий спосіб відвернути світову спільноту від дій Росії. Зокрема, саме її війська використовують в Україні зброю з характеристиками, забороненими міжнародним правом. 

Викриття Росія використовує хакерів, щоб отримати інформацію для переваги у війні

Державна служба спеціального звʼязку та захисту інформації України повідомила, що у січні-лютому цього року Урядова команда реагування на компʼютерні надзвичайні події CERT-UA опрацювала понад триста кіберінцидентів та кібератак, що майже вдвоє менше, ніж у відповідний період торік. Тодішню високу активність російських хакерів відомство пояснює підготовкою Росії до повномасштабного вторгнення. 

Від початку 2023 року CERT-UA фіксує зростання кількості кібератак з метою шпигунства з акцентом на утриманні постійного доступу до організації. Крім того, більшу частину шкідливого програмного забезпечення, яке поширюють російські хакери, становлять програми для збирання даних та віддаленого доступу до пристроїв. 

На думку фахівців Держспецзвʼязку, Росія у такий спосіб готується до тривалої війни та намагається отримати будь-яку інформацію, що може дати перевагу у війні проти України, включно з даними щодо мобілізації та даних щодо логістики західної зброї.

Меседж Снаряди зі збідненим ураном — це брудна ядерна бомба

Така теза з’явилася в російських пропагандистських медіа. Мовляв, снаряд із збідненого урану не випромінює радіацію, але є дуже токсичним, адже його пил може потрапити в дихальні шляхи людини. Саме це на думку агітпропу є «брудною» ядерною бомбою, про використання якої російські пропагандисти писали ще навесні 2022 року.

На кейс звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. За словами аналітиків, цей меседж є частиною кремлівської дезінформаційної кампанії, яка нагнітає страх щодо використання ядерної зброї. У такий спосіб Росія прагне виставити Україну загрозою. Нібито саме через Україну й використання снарядів зі збідненим ураном станеться невиправне. Так агітпроп перекладає відповідальність за те, що вчиняє в Україні. Мовляв, агресором є сама Україна.

Однак снаряди зі збідненого урану не вважаються ядерною зброєю, й навіть так званою брудною.

«Вони не призначені для отруєння людей. Їх використовують через їхню здатність пробивати броню», — каже докторка Марина Мірон з Королівського коледжу Лондона. 

Збіднений уран має більшу щільність, ніж звичайна сталь: приблизно у 2,5 раза і приблизно в 1,5 раза щільніше свинцю. Саме це дає змогу танковому снаряду набирати більше обертів і ефективніше пробивати броню.

Меседж Україна чинить злочини проти людства

Така інформація з’явилася в російських пропагандистських медіа. Мовляв, використання снарядів, які Україні надає Велика Британія, є злочином проти людства й планети. У повідомленнях додають, що використання таких снарядів є неприпустимим і аморальним.

На кейс звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. За їхніми даними, такий меседж є частиною дезінформаційної кампанії Кремля проти постачання в Україну збідненого урану. 

Однак снаряди зі збідненим ураном, які Велика Британія надсилає в Україну, не заборонені жодною міжнародною угодою. Також злочини проти людства традиційно визначаються та переслідуються Міжнародним кримінальним судом (вбивство, винищення, поневолення, депортація, масове систематичне зґвалтування та сексуальне поневолення під час війни тощо). Застосування снарядів зі збідненого урану не можна вважати одним зі злочинів проти людства. У 2007 році Генеральна Асамблея ООН розпочала дослідження, щоб з’ясувати вплив зброї зі збідненим ураном на здоров’я людини. Науковий комітет ООН з вивчення впливу атомної радіації (UNSCEAR) виявив, що  вплив збідненого урану не спричинив значних отруєнь.

За допомогою таких меседжів російська пропаганда прагне виставити агресором саме Україну. Мовляв, саме Україна порушує правила ведення війни, використовує заборонену зброю, яка може спричинити катастрофу, а країни Заходу, зокрема, Велика Британія, лише допомагають їй.

Викриття Росія залучає дітей до поширення дезінформації в Україні

За даними Служби безпеки України, з’явилися нові факти, які підтверджують, що навіть в умовах війни Росія залучає неповнолітніх задля поширення дезінформації щодо України.

Зокрема, СБУ викрила групу тінейджерів, причетних до поширення серії анонімних повідомлень про псевдомінування у столиці та інших регіонах України.

Як йдеться в повідомленні СБУ, найбільше підлітки «мінували» будівлі органів державної влади, а також об’єкти соціальної інфраструктури. Слідство встановило: учасників групи дистанційно координували представники російської спецслужби. Для координації створили спеціалізовану інтернет-спільноту, до якої регулярно залучали підлітків з України.

За даними слідства, листи про мінування надсилали від імені сторонніх й за допомогою спеціальних програм приховували локалізацію.

Меседж Ордер на арешт Путіна видали через те, що санкції проти Росії не працюють

Такі повідомлення з’явилися в російських пропагандистських медіа. Їхні автори стверджують, що санкції проти Росії нібито не працюють і все свідчить про те, що санкції досягли свого піку чи дна. Мовляв, на Заході в розпачі через неефективність санкцій, тому Міжнародний кримінальний суд і видав ордер на арешт Володимира Путіна.  

На кейс в мережі звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. Аналітики переконані: меседжі, що санкції не працюють, є елементом стратегії Росії, яка хоче уникнути відповідальності за власні воєнні злочини. Меседжі про те, що санкції Заходу не працюють, з’явилися в інформаційному просторі ще навесні минулого року. Тоді пропагандисти запевняли аудиторію, що санкції шкодять країнам, які їх накладають більше, ніж самій Росії. Мовляв, через ці санкції як Україна, так і країни ЄС взимку замерзнуть. Натомість у росіян все буде добре.

Західні експерти й справді досліджують ефективність санкцій. Однак ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна не є ескалацією тиску Заходу на Росію через те, що санкції нібито не працюють. Ордер на арешт видали у справі щодо депортації українських дітей до Росії. Тобто Європейський Союз висловив підтримку розслідуванням прокурора МКС.

Фейк В ООН визнали, що Україна дискримінує православну церкву

Така теза з’явилася в російських пропагандистських медіа й у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що в одному зі звітів ООН зазначили, що Україна дискримінує Українську православну церкву московського патріархату. Мовляв, звіт видало Управління Верховного комісара ООН з прав людини й він стосувався свободи віросповідання в Україні. Однак це — неправда. ООН не публікувала жодного звіту на цю тему.

На кейс звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. У повідомленнях пропагандисти посилалися на довгий документ під назвою «Звіт про ситуацію з правами людини в Україні — 1 серпня 2022 року — 31 січня 2023 року», опублікований Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини 24 березня 2023 року. Він містить єдиний абзац про обшуки СБУ (Служба безпеки України) в приміщеннях УПЦ та повідомлення про підозру священнослужителям УПЦ, а також речення: «УВКПЛ стурбоване тим, що діяльність держави проти УПЦ може бути дискримінаційна». Але загалом звіт стосується воєнних злочинів росіян в Україні. Однак у своїх повідомленнях пропагандисти це замовчують.

Подібні фейки потрібні агітпропу, щоб дискредитувати Україну й українську владу. У такий спосіб російські пропагандисти показують, що навіть в міжнародних організаціях ставлення до України нібито змінюється, й світ починає розуміти, які українці насправді.

Фейк Українська армія втратить 60% бойового складу

Таку інформацію поширюють у грузинському сегменті фейсбука російською мовою. У повідомленнях ідеться, що 60% українських військових не можуть повернутися живими з передової, а втрати становлять майже 200 тисяч із 800 тисяч бійців. Автори дописів посилалися на інформацію видання The New York Times нібито від 11 березня. Проте це — фейк.

За інформацією аналітиків проєкту Myth Detector, статистичні дані, представлені у вірусному пості, не можна знайти в жодному офіційному джерелі. Крім того, New York Times не публікувало статтю про ліквідацію 60% українських військових.

Однак за даними аналітиків, New York Times прямо не згадується як джерело в опублікованій інформації, хоча текст, поширений у фейсбуку, супроводжується скриншотом публікації, що створює враження, що інформацію оприлюднило саме це медіа.

Насправді у номері New York Times за 11 березня, який є на фото в дописі, було дві статті про Україну. Перша стосувалася зустрічі президента США Джо Байдена та президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, де головною темою обговорення став ефективний опір Росії на тлі війни, що триває.

Друга стаття присвячена скорботі за загиблим під Бахмутом бійцем, командиром загону «Вовки Да Вінчі» Дмитром Коцюбайлом. Проте в жодній із цих статей немає інформації про втрати українських збройних сил та статистичних відомостей про російсько-українську війну.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.