Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Франції українських біженців виганяють на вулицю, аби дати притулок мігрантам з Африки

Таку інформацію поширюють в анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику. Автори дописів посилаються на сюжет французького телеканалу CNews та пишуть, буцімто у Франції українських біженців уже виганяють на вулиці, аби дати притулок для нелегалів з Африки. Втім це — фейк. 

Аналітики з «Центру протидії дезінформації» дослідили, що в сюжеті французького телеканалу йшлося про притулок у школі для мігрантів з Африки і не йшлося про виселення українців. Раніше в будівлі школи справді проживали українські біженці, проте на момент заселення мігрантів вони вже покинули притулок.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються створити ілюзію, що країни-союзники України втомилися від війни та вже не хочуть допомагати українцям. Раніше «Детектор медіа» спростував фейк про те, що українські біженки народжують дітей на продаж.

Фейк ЗСУ розміщують озброєння на Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях

Таку інформацію поширюють користувачі російського сегменту фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що Збройні сили України начебто складують БПЛА-камікадзе та снаряди зі збідненим ураном на Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях. Це — фейк. 

Фактчекери проєкту StopFake проаналізували цю інформацію. Їм вдалося зʼясувати, що 22 вересня МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії) поширило доповідь, де експерти стверджують, що жодних порушень з боку ЗСУ немає. А от на тимчасово окупованій росіянами Запорізькій атомній електростанції експерти все ж помітили озброєння.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців та відвести увагу від ЗАЕС. «Детектор Медіа» вже спростував російський фейк про те, що на Заході захоплюються ефективністю Росії на полі бою.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «територіальні претензії»

Росія намагається виправдати свої дії багатьма різними способами. Одним із них є те, що між Росією та Україною нібито були невирішені територіальні претензії, а кордон між двома державами взагалі не проголошено. Мовляв, у Росії не було жодного іншого виходу вирішити цю проблему, окрім як спеціальна воєнна операція. Тим паче, про це ж нібито просили місцеві. 

Насправді ж у 2003 році як Росія, так і Україна підписали (а у 2004 ратифікували) Договір про українсько-російський кордон. Він чітко визначає поділ між Україною та Росією в географічному та правовому контекстах. Підписання цієї угоди означало, що обидві країни мали б визнати кордони одна одної та закрити всі свої територіальні претензії на перемовинах, якщо вони були. 

Однак саме Росія всіляко намагалась перешкодити повноцінній дії цієї угоди. Зокрема, у період між підписанням та ратифікацією відбувся скандал навколо острова Тузла, біля якого Росія збудувала дамбу всупереч уже ухваленій лінії кордону. Крім того, Росія навмисно затягувала процес демаркації кордону і нічого зі свого боку для цього не робила. Україна почала демаркацію кордону з Росією своїми зусиллями у 2015 році, після того, як Росія порушила умови договору вторгненням у Луганську та Донецьку області. 

Ця ситуація є ще одним прикладом того, як Росія за допомогою новомови намагається замаскувати свої порушення міжнародного права. Вона використовує місцевих жителів як розмінну монету задля досягнення своїх імперських амбіцій та хибної валідації своїх дій. Крім того, пропагандисти намагаються перекласти відповідальність з агресора на жертву агресії, брешучи, що в України нібито були «територіальні претензії» до Росії. 

Фейк Росія знищила танк Leopard з німецькими військовими в Україні

У прокремлівських медіа англійською та іспанською мовами поширюють інформацію про те, що російська розвідувальна група нібито знищила танк Leopard, який Німеччина передала Україні, разом з екіпажем військовослужбовців німецького Бундесверу (Збройних сил Німеччини). Сталося це буцімто на Запорізькому напрямку. Агітпроп додає, що механік, який отримав важке поранення, неодноразово заявляв, що він є військовослужбовцем Бундесверу і разом з екіпажем вони входять до підрозділу німецької армії. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту EUvsDisinfo. В інформації, яку поширює агітпроп, немає деталей — імен та прізвищ, чіткого часу та місця, де росіяни знищили танк. Ба більше, військова підтримка України Німеччиною обмежується технікою та зброєю, а також допомогою в навчанні українських військ на німецькій землі.

Цей фейк є продовженням російського наративу про те, що Росія  воює проти НАТО та країн Заходу в Україні. Вигадуючи перемоги на полі бою, агітпроп намагається підняти бойових дух росіян та виправдати труднощі Росії на полі бою. Мовляв, росіяни воюють з німецькими військовими, які значно могутніші за українську армію. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, буцімто Єнс Столтенберг підтвердив, що Росія вторглася в Україну «через НАТО».

Фейк «Укрпошта» випустила марку з ветераном дивізії Ваффен СС «Галичина» Ярославом Гуньком

Російські пропагандисти й телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що «Укрпошта» нібито випустила марку із зображенням ветерана дивізії Ваффен СС «Галичина» Ярославом Гуньком. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Вони встановили, що остання марка, про випуск якої оголосила «Укрпошта», не з зображенням Ярослава Гунька, а з технікою Challenger 2, Leopard 2, Patriot, CAESAR та M2 Bradley. Ця марка має назву «Зброя Перемоги. Світ з Україною» і її вже можна передзамовити. Про це 25 вересня повідомив очільник «Укрпошти» Ігор Смілянський.

У такий спосіб російські пропагандисти продовжують просувати наратив про те, що в Україні — нацизм, з яким росіяни борються. Так агітпроп намагається дискредитувати українців, зменшити підтримку Заходу та відбілити Росію. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що в дитячому таборі «Азовець» діти читають «Mein Kampf» Адольфа Гітлера.

Фейк Басист гурту System of a Down закликав Володимира Зеленського лікуватися від наркозалежності

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють відео, де басист рок-гурту System of a Down Шаво Одадж’ян нібито через свій інстаграм закликає Володимира Зеленського припинити вживати алкоголь та наркотики. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. На відео, яке поширює агітпроп, видно назву акаунту в інстаграмі shavoodadjian. Ця сторінка справді належить Шаво Одадж’яну, проте подібного відео немає ні в інстаграмі, ні у фейсбуку, ні у твітері музиканта. У відео Одадж’ян звертається до якогось «Владіміра», проте прізвища не називає. Шаво Одадж’ян має акаунт на сайті Cameo, де можна замовити відео від зірок, — найімовірніше, агітпроп цим і скористався.

Також у якийсь момент відеозвернення переривається і з’являється напис: «подивившись це в реабілітації, ви зрозумієте, що ваші проблеми — ніщо у порівнянні з тим, які проблеми матимуть Томас Бах і його брудні корумповані чиновники», а нижче розміщено QR-код. Він веде на канал у телеграмі «Olympics has fallen», що займається промоцією серіалу, який нібито зняв Том Круз із Netflix про скандали навколо Міжнародного олімпійського комітету та його керівника Томаса Баха. Такого серіалу не існує.

Агітпроп систематично поширює фейки про Володимира Зеленського, аби його дискредитувати. Мовляв, Президент України — нарко- та алкозалежний, тож ухвалює рішення в стані зміненої свідомості. Раніше ми спростовували фейки, що американський боксер Майк Тайсон та американські актори Елайджа Вуд, Дін Норріс та Джон МакГінлі, акторка Прісцилла Преслі закликали Зеленського лікуватися від алкогольної та наркотичної залежностей.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.