«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
13 Вересня станом на 932 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2384
Фейк
730
Маніпуляція
710
Меседж
503
Викриття
Маніпуляція
Кирило Буданов «визнав», що навіть наявність іноземної зброї «не змінює ситуації на фронті»
Таку тезу поширили прокремлівські медіа. У повідомленнях ідеться, що очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов нібито визнав, що танки Abrams на передовій «довго не протягнуть». Також він буцімто заявив, що далекобійні ракети ATACMS, які США можуть надати Україні, «не змінять ситуації на фронті». У публікаціях посилаються на інтерв’ю посадовця порталу The War Zone. Це — маніпуляція.
Фактчекери VoxCheck проаналізували кейс та визначили, що насправді в інтерв’ю Буданов заявив, що, на його думку, ракети ATACMS кардинально не змінять ситуації на фронті, їх потрібно щонайменше сотні. Тобто ідеться про те, що посадовець окреслив певну кількість ракет та пояснив, що для кращого результату потрібно ще більше такого типу зброї. Однак пропагандисти спотворили контекст і подали це так, нібито Україна все одно «програє» і їй не потрібна зброя, яка буцімто не принесе жодного результату.
Зрештою, тому потім Буданов і пояснив, що ЗСУ потребують більше далекобійних артилерійських установок, щоб вражати російські командні пункти, логістичні склади.
Спотворенням цитат Росія займається системно. Це допомагає їй просувати власні тези, а якщо ж вони «співзвучні» з твердженням авторитета, то інформація набуває легітимності в очах користувачів анонімних телеграм-каналів. Читайте останні кейси про це: як у Повітряних силах ЗСУ «визнали», що українська ППО влучає у житлові будинки; як Зеленський «назвав» контрнаступ ЗСУ провальним; як український парламент вирішив легалізувати медичний канабіс, аби люди «терпіли біль, стрес і травми».
Тактики
Як російська пропаганда використовує антиколоніалізм для досягнення власних цілей
Антиколоніалізм — термін, що використовується для опису різних рухів опору, спрямованих проти колоніалізму та імперіалізму. Це протидія політиці підкорення однієї країни іншою, її території та народів, політичного, економічного та культурного поневолення. Аби стати лідеркою Глобального Півдня та антиколоніалізму, Росія дискредитує Україну, хоча сама по суті є першою серед ізольованих диктатур.
Росія інструменталізує позитивні спогади про Радянський Союз та його підтримку африканських війн за незалежність проти західних колонізаторів. Вона використовує позитивні спогади про минуле, аби посилити свій вплив зараз. 2 грудня 2022 року, у Міжнародний день боротьби за скасування рабства, на офіційному твітер-акаунті посольства Росії в ПАР виклали текст: «Росія була однією з небагатьох світових держав, які не мали колоній в Африці чи інших місцях і не брала участі в работоргівлі за всю свою історію. Росія всіляко допомагала народам Африканського континенту здобути свободу і суверенітет». Проте інформацію про підкорення народів Азії та Східної Європи вони замовчують, адже це суперечить порядку денному Росії, яка позиціонує себе як борчиню проти колоніалізму. Вже не кажучи про загарбницьку війну в Україні. Ба більше, агітпроп не згадує і про значну присутність на африканському континенті бойовиків ПВК «Вагнер», які представляють інтереси Росії та відстоюють задуми Кремля.
Після того, як Німеччина оголосила про готовність передати танки Leopard Україні, Путін заявив, що Росія змушена «давати відсіч агресії колективного Заходу». У риториці Путіна цей термін з’явився у 2021 році, проте у публічному просторі — ще на початку 2000-х.Протиставляючи себе заходу, агітпроп давить на болюче минуле африканських країн, яких у свій час поневолювали європейські імперії. Російська пропаганда змогла представити війну Росії в Україні не як загарбницьку, а як оборонну, у відповідь на агресію Заходу. Нібито російський народ має особливе завдання врятувати українців, адже протистоїть йому та веде антиімперську боротьбу проти «західного гніту» — таку саму, як ведуть країни Африки.
Наприкінці січня 2023 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров прибув до Анголи з робочим візитом. Тоді він зробив заяву для медіа, в якій війну в Україні порівняв із війною в Анголі. Під час зустрічі з міністром закордонних справ Анголи Тете Антоніо Лавров наголосив, що «російськомовним українцям» потрібен захист Москви, адже до них упереджено ставиться Київ.
3 серпня 2023 року спікер Держдуми Росії В'ячеслав Володін написав у своєму телеграм-каналі, що «США, Велика Британія та Франція мають компенсувати африканським державам завдані збитки» і це питання має розглянути ООН. А ще він звинувачує США та низку західних країн у тому, що «колоніальні інтереси нікуди не зникли. Міняються тільки методи». Російська пропаганда використовує тактику віддзеркалення, аби висунути такі ж звинувачення Заходу, які висувають самій Росії, та відвернути увагу від предмета обговорення, тобто війни в Україні та окупації Росією українських територій і поневолення українського народу.
Варто згадати й про зерно. Росія не тільки нібито «захищає» Україну, але й знецінює її як партнерку. Для африканських республік агітпроп поширює наративи про те, що українське зерно, яке має врятувати від голоду, не доїжджає до держав, які її потребують, а осідає в Європі як корм для тварин. Такі заяви просувалися зокрема під час Другого саміту Росія — Африка, що відбувся 27-28 липня в Санкт-Петербурзі. У такий спосіб агітпроп дискредитує Україну та Чорноморську зернову угоду й прагне погіршити її відносини з Африкою.
Росія грає роль бідної спадкоємиці колишньої імперії СРСР. Вона ніколи не визнавала, що території, захоплені нею, є колоніями, а свої дії завжди виправдовує «добровільним приєднанням», як-от у випадку з тимчасово окупованими Росією Донецькою, Запорізькою, Луганською та Херсонською областями, або поширенням так званої «прогресивної російської культури», боротьбою з нацизмом тощо. Проте хоч би які слова агітпроп добирав, насправді політика Москви полягає в геноциді українців, знищенні української культури та загарбанні територій.
Фейк
Росіяни знищили штаб ВМС України в готелі «Кемпінські-Одеса»
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час обстрілу України 25 вересня 2023 року росіяни нібито влучили в штаб дислокації ВМС України на Одещині. За словами пропагандистів, штаб створили в одному з одеських готелів. Це — брехня.
Фактчекери VoxCheck опрацювали цей кейс і пояснили, що саме Росія атакувала Одесу 25 вересня 2023 року дев'ятнадцятьома дронами типу «Shahed». За даними слідства, пошкоджень зазнали об’єкти припортової інфраструктури, зерносховища, складські приміщення приватного підприємства. Значних руйнувань було завдано одеському морвокзалу та готелю поряд. Водночас пропагандисти не навели якихось доказів на захист своєї тези про перебування силовиків у цивільних об’єктах інфраструктури. Тут вони типово використовують риторику про «штаби НАТО/українського військового керівництва», аби просто вибілити себе.
Тобто намагаються заперечити власні обстріли та влучання по об’єктах цивільної інфраструктури. Вони спотворюють реальність та переконують у своїй «правді». І стверджують: хоч би куди вони влучили, там точно були військові. Однак жодних фактів автори не надають. Лишень відкидають будь-які звинувачення на свою адресу. Але задокументовані випадки російського терору свідчать про інше.
До речі, хронологію російських обстрілів житлових та цивільних об’єктів можете прочитати тут.
А ще ознайомтеся з фейками за схожою тематикою, у яких російський агітпроп заперечував обстріли цивільної інфраструктури, виправдовуючись «штабами НАТО». Наприклад, коли росіяни нібито обстріляли зібрання литовських та польських офіцерів НАТО у Чернігові, а насправді влучили у місцевий драмтеатр. Чи кейс, де пропагандисти схиляли до думки, що терористичний обстріл Одеси в липні був спрямований по місцях виробництва зброї, а не по культурних об’єктах України, що входять до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як це є насправді. Або ж як окупанти «знищили» склад з боєприпасами в Умані, — ми з’ясували, що влучили росіяни в промисловий об’єкт та автомийку. А також як пропагандистський обстріл по місцях проживання «натовських інструкторів» у Краматорську виявився терористичною атакою на місцеве кафе — читайте ось тут.
Меседж
Українські біженці в Європі демонструють свої «нацистські схильності»
Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що українські біженці в Європі почали демонструвати свої «нацистські схильності». Переконують, що це є пряма загроза для територіальної цілісності ЄС. На підтвердження такої тези наводять докази, нібито український бариста пропонує європейцям каву, на якій малює пінкою свастику. Усе це, мовляв, відбувається в німецькому містечку. До публікацій додають відеодоказ. Це — брехня.
Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували кейс і визначили, що відео є рекламою онлайн-курсів лате-арту в Болівії, і в ньому немає жодних згадок про українців. На відео відмічена інстаграм-сторінка, тож фактчекери вирішили її перевірити. Сторінка справді активна й там публікують дописи. Фактчекери на ній натрапили на оригінальне відео, яке використали пропагандисти. Жодних згадок про Україну там також нема. Та й неможливо точно стверджувати, що на каві зобразили саме свастику. Тобто жодного контексту автори онлайн-курсів в інстаграм-дописі не додавали, тож можуть бути різнотлумачення. Хоча відео набрало понад 384 тис. лайків при 4800 підписниках. А в коментарях користувачі кепкують та натякають на тематику нацизму. Фактчекери стверджують, що відео могли таки використати для привернення уваги.
При цьому жодного стосунку до українців ні інстаграм-сторінка, ні відео не мають. Пропагандисти розтлумачили відеодоробок у вигідному для себе контексті. Нібито український біженець у Німеччині продає каву з малюнком свастики. Так автори прагнуть демонізувати українських біженців та показати, нібито Європа не підтримує Україну й українців загалом. У такий спосіб агітпроп намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні.
Маніпуляція
Китайські вчені виявили психотропні речовини в українських продуктах широкого вжитку
Таку інформацію поширили прокремлівські медіа. У повідомленнях переказують, що, згідно з дослідженням «китайських вчених», ті виявили в українських продуктах мікродози психоактивних речовин. Пояснюють, що нібито дослідження проводили в лабораторії Цінхуа в Пекіні. Посилаються у таких публікаціях на матеріал китайського видання Global Times, додаючи скриншот. Це — маніпуляція.
Фактчекери проєкту VoxCheck узялися за кейс і визначили, що такого матеріалу медійники Global Times не робили. Натомість є матеріал, у якому повністю збігаються дата, час публікації та авторка, що й на пропагандистському скриншоті. В оригінальному тексті авторка Ху Юйвей пише про шпигунську діяльність у Китаї, а не про українські харчові продукти. Тобто автори несправжньої публікації спотворили контекст матеріалу та й більш того — вдалися до його компіляції за допомогою фоторедакторів.
Щодо проведень імовірних досліджень, то на офіційному сайті афілійованої з лабораторією інституції немає згадки про дослідження українських харчових продуктів. Там проводять дослідження та розробки у сферах енергетики, навколишнього середовища, природних ресурсів, ядерних технологій.
Фейк
Німецький сатиричний журнал Eulenspiegel присвятив обкладинку Зеленському, «обуреному» на польського президента
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно німецький сатиричний журнал Eulenspiegel опублікував обкладинку із зображенням Зеленського, який обурений на президента Польщі. Водночас Анджей Дуда на обкладинці промовляє: «Очевидно, що український контрнаступ — провальний». Це — неправда.
Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і визначили, що Eulenspiegel не виходив з такою обкладинкою. На фейковій обкладинці вказано, що це восьмий випуск, проте восьме число журналу має зовсім інший вигляд — і це можна перевірити на офіційному сайті видання.
Ми неодноразово спростовували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок на іноземних журналах/газетах або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, про нібито провальний контрнаступ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.