Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

12 Грудня станом на 1022 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2587
Фейк
770
Маніпуляція
750
Меседж
538
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українці у Львові вкрали 14 тонн американської гуманітарної допомоги

Користувачі російського сегменту соцмережі «Фейсбук» поширюють відео, на якому міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук розповідає, нібито у Львові окупанти вкрали 14 тонн гуманітарної допомоги, зокрема продовольства та медикаментів. Це, зокрема, 653 вантажівки. Проте місцеві мешканці буцімто дивуються, звідки у Львові окупанти, та вважають, що розкраданням займалася місцева влада. Користувачі фейсбуку також зазначають, що ця гуманітарка із США на суму 34 млн доларів прибула з Польщі до Львова. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Ірина Верещук справді говорила про розкрадання гуманітарної допомоги російськими окупантами, але в Запорізькій області, а не у Львові. 31 березня 2022 року вона повідомила: «12 автобусів для евакуації людей, завантажені гуманітарною допомогою, доїхали до Мелітополя. На жаль, гуманітарну допомогу забрали окупанти. Це 14 т продовольства та медикаментів».

Також агітпроп вирвав з повідомлення Держприкордонслужби інформацію про 653 вантажівки з гуманітарною допомогою. На сайті відомства зазначено: «Держмитслужба спільно з Міноборони виявили 653 випадки неотримання гуманітарної допомоги», не отримали зокрема «таких вантажів, як пластини до бронежилетів, прилади нічного бачення, тепловізори, дрони, автотранспорт та інше».

Усе це російські пропагандисти поєднали з інформацією про зловживання гуманітарною допомогою у Львові, про яке стало відомо з розслідування NGL.media.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати українську владу, яка, мовляв, постійно краде, та посіяти розбрат між українцями. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Україні розікрали європейську гуманітарну допомогу на 342 мільйони євро.

Фейк У Венеції з’явилося графіті, яке «показує суть контрнаступу», — зображення чоловіка та напис майже повністю покриті водою

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в італійській Венеції нібито з’явилося графіті, яке прямо «показує суть контрнаступу». Агітпроп посилається на статтю буцімто інформаційного агентства ANSA та поширює скриншот з їхнього сайту із цим графіті. На фото бачимо зображення чоловіка та напис «контрнаступ не закінчується», які майже повністю покриває вода. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони встановили, що на сайті ANSA немає такої статті й фото цього графіті.

Російська пропаганда продовжує поширювати дезінформацію про невдалий український контрнаступ від імені іноземних медіа, щоб підважити свої меседжі про провал України на фронті. У такий спосіб агітпроп намагається викликати паніку серед українців та деморалізувати військовослужбовців, а також показати, що Захід не підтримує Україну. Раніше ми спростовували фейк про те, що у Берліні створили графіті із «Зеленським-канібалом».

Фейк Німеччина та Франція пообіцяли швидкий вступ до ЄС, якщо Україна допоможе повалити польський уряд

Прокремлівські медіа поширюють інформацію про те, що Німеччина та Франція нібито пообіцяли українській владі швидкий вступ до Європейського Союзу, якщо вона допоможе повалити уряд Польщі. Буцімто без зміни договорів вступ неможливий, а саме Польща блокує ці зміни. Агітпроп посилається на кореспондентку польського телебачення Домініку Чосич, яка про це написала. Це — фейк.

Як зазначають фактчекери Центру стратегічних комунікацій, українська влада не отримувала подібних пропозицій від Франції та Німеччини. Ба більше, речник Міністерства закордонних справ Ігор Ніколенко прокоментував цю інформацію на своїй сторінці у фейсбуці. Він підтвердив, що такої пропозиції не було, а «намірів втручатися у внутрішні справи Польщі [Україна] не мала і не має».

Ніколенко подякував полякам, які проявляють солідарність із українцями, та зазначив, що «Україна високо цінує підтримку Польщі у відбитті російської агресії, підтримці нашого шляху до членства в ЄС і НАТО».

Польська журналістка Чосич, у словах якої містяться приховані кремлівські наративи, як встановили розслідувачі проєкту «БезБрехні», підігрує Росії.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються розсварити Польщу та Україну, зменшити допомогу поляків та дискредитувати західні країни, зокрема Францію та Німеччину. «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Польща «виганяє» українців для служби в Силах оборони України.

Фейк Ресторан у Києві пропонує відвідувачам «шашлик з карабаським димком» та шот «за Пашиняна»

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та користувачі російського сегменту фейсбуку поширюють інформацію про те, що в київському ресторані «Мама Гочі» нібито діє спеціальна акція — відвідувачам пропонують «шашлик з карабаським димком» і шот «за Пашиняна». Також агітпроп поширює відео з рестораном та вивіскою з акцією. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту MythDetector. Відео, поширене агітпропом 20 вересня, відредаговане. Агітпроп демонструє напис крейдою на чорній дошці, де центр помітно темніший за краї. Ресторан «Мама Гочі» опублікував того ж дня пост на своїй сторінці в інстаграмі, де видно реальне меню на дошці, та зазначив, що це відео є фейком. Насправді ні такого шашлику, ні такого шоту в меню не було. Представники ресторану повідомили фактчекерам, що звернулися до поліції, адже цей фейк завдає шкоди репутації «Мама Гочі».

Ба більше, фактчекери перевірили кадри з відео за допомогою додатку Forensic, який дає змогу витягати метадані з документів у соцмережах, та інструменту візуальних маніпуляцій InVid. Вони з’ясували, що Forensic показує один тип маніпуляції на місці логотипу телеграм-каналу та дошки з меню. Також було встановлено, що подібні пости публікувалися здебільшого 20 вересня, а перші відео з’явилися в телеграм-каналі «Осташко! Важливе» (його логотип міститься на відео), що належить російському пропагандисту.

Російські пропагандисти намагаються дегуманізувати українців та показати їх жорстокими. Мовляв, загострення збройного конфлікту між Азербайджаном і Вірменією в Нагірному Карабаху — привід для жартів. Звинувачуючи українців у байдужому та глузливому ставленні до інших країн, Росія відвертає увагу від власних злочинів та агресії, яку проявляє до України. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що в Україні продають свічку «Будинок профспілок» з ароматом «маршмелоу на багатті».

Фейк Зеленський поставив ультиматум Польщі: якщо не знімуть ембарго на зерно, біженці перетворять країну «на один великий Майдан»

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Володимир Зеленський нібито поставив ультиматум Польщі: якщо Варшава не зніме ембарго на зерно, то «сотні тисяч добре озброєних біженців з України влаштують Майдани у всіх польських містах». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Володимир Зеленський не погрожував Польщі — інформації про нібито висунутий ультиматум немає в жодному з офіційних каналів Президента України. І серед цитат в інтерв’ю також немає подібних заяв.

Ба більше, більшість українських біженців — жінки та діти. Вони не є «добре озброєними», як стверджує агітпроп.

У такий спосіб російський агітпроп прагне дискредитувати Володимира Зеленського та посварити Україну і Польщу. Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються зменшити підтримку та допомогу поляків. Раніше ми спростовували фейк про те, що НАТО готується до поразки України та окупації західної частини українських територій.

Фейк Охоронець, який супроводжував Зеленського на Генасамблеї ООН, влаштував бійку в барі Нью-Йорка

Російські ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, та кремлівські пропагандисти поширюють відео з нібито співробітником служби охорони Володимира Зеленського, який супроводжував його на Генасамблеї ООН, а потім буцімто вчинив бійку в нью-йоркському барі The Campbell Bar неподалік будівлі ООН. На відео низької якості спершу бачимо кадри візиту української делегації у США, а потім — штовханину групи чоловіків. Агітпроп посилається на американське видання USA Today, яке начебто опублікувало це відео. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Відео, опубліковане агітпропом, є підробкою. Ідентифікувати чоловіків на ньому неможливо, а текст, що супроводжує відеоряд, рясніє помилками. Фактчекери проаналізували бар на відео та порівняли його із The Campbell Bar — візуально вони відрізняються. Також адміністрація бару, уповноважений представник компанії Скотт Гербер, у коментарі StopFake повідомив: «Це відео — фейк. Такого випадку не було в барі Campbell».

Ба більше, американське видання USA Today не публікувало матеріалу про бійку, яку нібито почав охоронець Зеленського. На сайті видання та в соцмережах компанії немає будь-якої інформації щодо цього випадку.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Володимира Зеленського та українську делегацію в США і зменшити підтримку Заходу. Раніше ми спростовували фейк про те, що «Суспільне» скомпілювало відео виступу Зеленського в Генасамблеї ООН.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.