Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Квітня станом на 789 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2096
Фейк
687
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 27 вересня

У випуску розбираємо фейки про те, як Міжнародний кримінальний суд «ігнорує злочини проти Донбасу», українська влада «відмовляється відновити водопостачання» на окупованій Донеччині, а також нову шахрайську схему соціальної допомоги «від імені Нацбанку». А ще Аліна Паш розповідає, як читати новини, щоб не потрапити на гачок пропагандистів.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Україна підтвердила намір НАТО вступити у війну проти Росії

Такі «сенсаційні новини» розповідають російські медіа з посиланням на Міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу після засідання Ради Безпеки ООН щодо підтримки миру та безпеки в Україні, яке відбулось 22 вересня. Мовляв, НАТО вступить в конфлікт проти Росії на боці України. Це не так.

На засіданні Ради безпеки ООН, присвяченому Україні, не йшлося про «намір НАТО вступити у війну проти Росії». Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба лише прокоментував готовність України поповнити лави Альянсу. Також дипломат наголосив, що саме Росія, розв’язавши війну проти України, порушила основні засади міжнародного права, і тепер загроза війни нависла над усіма країнами. 

Відповідаючи на запитання щодо перспектив вступу України до Північноатлантичного альянсу, очільник Українського МЗС відповів: «Я думаю, що тепер НАТО хоче приєднатися до України». Саме цю цитату Кулеби російські медіа використали для створення фейкових новин про «вступ НАТО у війну», але про це навіть не йшлося – це російська дезінформація. Кулеба говорив про гарантії безпеки та право на самооборону України відповідно до 51 статті статуту ООН.

Наратив про те, що в Україні «Росія воює з НАТО», є одним із найпоширеніших наративів російської пропаганди. Раніше для його просування писали, що НАТО та Україна готувалися до вторгнення на російські історичні землі, тож Росія дала попереджувальну відсіч агресії. Також нібито у НАТО визнали, що давно планували розширення біля кордонів Росії. Детальніше.

Фейк Явка на псевдореферендум у тимчасово окупованій частині Запорізької області «перевищила 50%»

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на так звану «голову виборчої комісії Запорізької області» Галину Катющенко. Вона повідомила, що нібито на окупованій частині Запоріжжя «проголосували» 85 тисяч мешканців (з них 32 тисячі нібито за межами області), а це — 51,55% загальної кількості «виборців». Це — неправда.

Результати так званих «референдумів» на окупованих Росією територіях України не визнає ні Україна, ні світ, оскільки вони відбуваються з порушенням усіх можливих норм міжнародного права та не мають жодної юридичної сили. 

Фактчекери проєкту StopFake зазначають, що напередодні пропагандисти повідомляли про те, що внесли до «виборчих списків» у Запорізькій області 500 тисяч осіб. У такому разі 85 тисяч тих, хто «проголосував» — це лише 17%. Зараз неможливо перевірити скільки людей насправді залишилось на окупованих територіях. Разом з тим, окупанти стверджують, що за «результатами референдуму» до складу Росії «увійде» вся Запорізька область у встановлених Україною адміністративних межах.

Відповідно до Конституції України питання про зміну території розв'язуються виключно всеукраїнським референдумом. Тож озвучені окупантами цифри та плани не мають жодного стосунку до реальності.

Російська пропаганда ще напередодні псевдореферендумів розповідала про заплановані результати «голосування».

Меседж Мешканців Запоріжжя «оголосили» українцями без їх відома, «насправді» вони «завжди були росіянами»

Мовляв, їм просто «вручили українські паспорти», тож зараз вони лише хочуть повернутись «до свого коріння». Такий меседж поширюють російські медіа в контексті проведення незаконних референдумів на окупованих територіях та наративу про «исконно русские територи».

За даними фактчекерів проєкту The Insider, у 2001 році у Запорізькій області проживало майже 1 мільйон 927 тисяч мешканців, з них 70,1% — українці й 24,7% росіян. Українську назвали рідною мовою 73,6% опитаних, натомість російську — лише 24,6%.

Російська пропаганда не вперше маніпулює етнонаціональними питаннями. Раніше вони розповідали, що Україна не має «історичних прав» на «Північне Причорномор'я» або про те, що Донбас, Запоріжжя і Херсонщина мають право на самовизначення згідно зі Статутом ООН. У такий спосіб вони намагаються виправдати вторгнення в Україну.

Зеленський вимагає від кожного громадянина Німеччини щомісячних виплат по 400 євро за участь України в «російському конфлікті»

Нібито скріншот статті німецького видання Berliner Zeitung із таким заголовком поширюють у соціальних мережах. Мовляв, отримані кошти  мають піти на підняття бойового духу та «вигнання росіян з Донбасу». Це — неправда.

Як встановили фактчекери німецького проєкту Correctiv, статті з таким заголовком ні у виданні  Berliner Zeitung, ні в будь-якому іншому ніколи не було. Зображення, яке поширюють у соціальних мережах, насправді є зміненим скріншотом статті «Зеленський закликає заборонити міжнародні виїзди для росіян», опублікованої в німецькому виданні 8 серпня. Скріншот оригінальної статті й фейкове зображення відрізняються заголовком та коротким описом, решта даних — дата і час публікації, джерело, ілюстрації та ключова цитата однакові. 

Російська пропаганда систематично поширює фейки з метою дискредитації українського президента як в Україні, так і на міжнародній арені. Нещодавно для цього поширювали фейкові обкладинки французького журналу Charlie Hebdo. Також агітпроп намагається переконати, що Зеленський — нелегітимний президент.

Маніпуляція Українська влада відмовляється відновити водопостачання на окупованій Донеччині

Таку інформацію систематично поширюють російські медіа. Повідомляли про проблеми водопостачання в тимчасово окупованій Макіївці на Донеччині: там місцеві жителі стоять у великих чергах біля пунктів роздачі води, на одну людину видають лише 6 літрів. За словами росіян, водопостачання не вдасться відновити, оскільки канал Сіверський Донець – Донбас, єдина водна артерія, залишається під контролем України. Це — маніпуляція. 

Частина каналу Сіверський Донець – Донбас справді залишається під контролем України, однак жителі окупованих міст не мають нормального доступу до питної води не тому. Як пише VoxCheck, водна інфраструктура Донеччини була застарілою й до 2014 року, а після зазнала додаткових пошкоджень через дії російської армії. 19 лютого 2022 року росіяни обстріляли помпову станцію Південно-Донбаського водоводу, у квітні неодноразово обстрілювали канал Сіверський Донець – Донбас. Саме тому міста тимчасово окупованої Донеччини та Луганщини залишилися без водопостачання. Активні бойові дії та окупація частини Донбасу не дають змоги відремонтувати канал та інші об’єкти.

Брак води є не лише на окупованих, але й підконтрольних Україні територіях. З 2014 року роботу каналу Сіверський Донець – Донбас кілька разів зупиняли на окремих ділянках після російських обстрілів. Сьогодні воду періодично відмикають у Слов’янську, Краматорську та інших містах через потребу в ремонті.

У такий спосіб росіяни намагаються перекласти відповідальність за неналежні умови проживання на окупованих територіях на Україну. Раніше вони намагалися так само перекласти відповідальність за ситуацію в тимчасово окупованому Криму та стверджували, що Україна вчинила воєнний злочин вимкнувши електро- та водопостачання на півострові.

Фейк Український біженець намалював свастику в торговому центрі Великої Британії

У соціальних мережах поширюють відео з чоловіком, який намалював свастику на підлозі торгового центру у Великій Британії. Охорона торгового центру змусила порушника прибрати за собою. Зокрема відео поширив заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський у Twitter. Підписи до відео стверджують, що цей чоловік — український біженець. Це не так.

Як встановив StopFake, насправді відео поширюють у мережі принаймні з грудня 2018 року – тобто ще до початку міграційної кризи, спричиненої відкритою воєнною агресією Росії проти України. 

Автор відео, а також присутні у кадрі люди не стверджують, що чоловік, який намалював свастику, є біженцем з України. У публікаціях цього відеоролика 2018 року також не йдеться про те, що чоловік на відео – українець. Найімовірніше, нацистський символ намалював місцевий житель Лондона. Деякі користувачі звертають увагу на те, що на голові у чоловіка пов’язаний шарф, на якому нібито вгадуються кольори українського прапора. Однак це твердження безпідставне. Найімовірніше, це фанатський шарф якоїсь спортивної команди, про що свідчить напис «sport fight», що видніється на ньому.

Російська пропаганда систематично поширює фейкові фото та відео, щоб просувати наратив про те, що українці — нацисти. Раніше для цього використали фото, на якому нібито українські «нацисти» «зигують» на весіллі та фото нібито українських «біженців-нацистів», що напівроздягнені позували для фото в Хорватії. Також поширювали фейк про те, що у заступника керівника київської поліції є нацистське татуювання. Агітпроп часто використовує для таких маніпуляцій дітей — нібито на день народження Гітлера львівські школярі вишикувалися у свастику або ж нібито українські діти співають гімн фашистів.

Фейк Міжнародний кримінальний суд «ігнорує злочини проти Донбасу»

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Мовляв, Міжнародний кримінальний суд «знехтував» розслідуванням злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних на території тимчасово окупованих частин Донецької та Луганської областей. Нібито туди направили понад 3000 повідомлень про злочини проти жителів Донбасу, і ніякої реакції не було. Це — неправда.

З 2014 року Міжнародний кримінальний суд  розслідує ймовірні злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні в Україні у зв’язку з російською агресією. Зокрема йдеться про справу «Ймовірні злочини, здійснені у контексті ситуації в Україні з 21 листопада 2013 року». МКС бере до уваги українські та російські дані, докази від третіх країн та інформацію від громадянської спільноти. 

Як пише StopFake, перше звернення України до МКС стосувалося злочинів, скоєних на території України у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. У вересні 2015 року Україна подала друге звернення, в якому просила розслідувати злочини на території України, скоєні з 20 лютого 2014 року та без зазначеної дати закінчення.

У грудні 2020 року в  МКС повідомили про свою готовність розпочати кримінальне розслідування за фактом скоєння воєнних злочинів у тимчасово окупованому Криму та на Сході України. Офіс прокурора МКС дійшов висновку, що в контексті російської агресії в Україні відбувалися злочини проти людяності та воєнні злочини. У Міжнародному кримінальному суді наголосили: попри те, що ініціатором розслідування стала Україна, МКС під час попереднього розслідування брав до уваги також дані Росії.

Зараз в Україні працює найбільша в історії група експертів Міжнародного кримінального суду — загалом 42 слідчі, судових експертів та допоміжний персонал для розслідування злочинів, які підпадають під юрисдикцію органу. Офіс прокурора МКС навесні 2022 року приєднався до Спільної слідчої групи із розслідування воєнних злочинів Росії в Україні (JIT). JIT створили Україна, Литва, Польща, Естонія, Латвія та Словаччина. Також до групи входить Агентство ЄС із кримінального правосуддя (Євроюст), де представлено 27 держав-членів ЄС та 10 інших держав.

У такий спосіб Росія намагається маніпулювати інформацією задля приховування своїх злочинів або  на випередження поширює меседжі, щоб відкинути висунуті звинувачення за результатами міжнародного розслідування.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.