Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 26 вересня

У випуску розповідаємо про нове розслідування BBC про «продаж» поставленої в Україну західної зброї, розбираємо фейк про втрати ЗСУ в «сотні тисяч» людей та чутки про «переворот» в Китаї.

Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. Проголосувати за подкаст можна за лінком, у категорії «журналістські розслідування». Кожен ваш голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Референдуми відбуваються згідно зі статутом ООН

Про це повідомляють російські медіа з посиланням на голову ради Федерації Федеральних Зборів РФ Валентину Матвієнко. Нібито на Заході поквапилися ще до початку референдумів заявити, що не визнають їхніх підсумків і що це означає, що думка мешканців цих регіонів їх зовсім не цікавить.

У Статуті Організації Об'єднаних Націй йдеться, що ООН має на меті «розвивати дружні відносини між націями на основі дотримання принципу рівноправності та самовизначення народів, а також вживати інших відповідних заходів для зміцнення загального миру».

Фактчекери The Insider припустили, що, ймовірно, Матвієнко вважає, що окупація частини країни та проведення в захоплених районах «референдумів» про анексію є зміцненням загального миру.

Фейкові референдуми в окупованих частинах Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей проводяться без незалежних спостерігачів, часто під дулами автоматів окупантів.

Фейк Українські діти співають гімн фашистів

У соціальних мережах поширюють відео, на якому діти на тлі синьо-жовтого прапора нібито співають «неофіційний гімн Люфтваффе» – Повітряних сил Третього Рейху.

Хлопчик перший куплет виконує українською мовою («Ідуть солдати, і з ними зброя, з ними віра, з ними – мова»), у другому куплеті виконує слова з оригінальної пісні: «Dann wollen wir schaffen komm fass an». Це інтерпретація популярної в Німеччині пісні Sieben Tage lang (Was wollen wir trinken), пісня не має жодного стосунку до військово-повітряних сил нацистської Німеччини.

Музикознавці вважають, що ця мелодія була запозичена з народної пісні Бретані (Son Ar Chistr), яку співали в процесі створення і споживання яблучного сидру. Вперше у 1929 році її записали брати Жан-Бернар та Жан-Марі Пріма під час збирання врожаю селянами. Пісня здобула популярність за межами Бретані після того, як у 1970 році її виконав на арфі музикант Алан Стівелл.

Росіяни регулярно поширюють тези про те, що українці – нацисти, аби виправдати війну, яку вони розв’язали в Україні. Під час окупації вони масово вбивають цивільне населення, зокрема дітей, виправдовуючи свої злочини, мовляв, так вони проводять «денацифікацію», знищують нацистів, які загрожують росіянам і Росії. Детальніше

Меседж Україна причетна до стрілянини в російському Іжевську і підпалів воєнкоматів

Про такі припущення пишуть російські телеграм-канали.

Буцімто українські спецслужби розгойдуватимуть ситуацію в Росії не лише через протести, а й через «роботу з психічно нестабільними елементами».

Пропагандисти відразу провели паралелі між стрілком з Іжевська та повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Чоловік, який спричинив стрілянину у школі Іжевська, був одягнений у футболку з нацистською символікою.

Також чоловіка, який підпалив військкомат в Урюпинську Волгоградської області, назвали затятим нацистом.

Мовляв, нацизм – це завжди зло, «нацизм вбиває», «нацизм скрізь однаковий», тому Росія змушена вести «військово-політичну операцію проти нацистів в Україні».

Маніпуляція Дані розвідки США здебільшого вигадані

Таку тезу ширять в анонімних телеграм-каналах, які контролюються Росією. Мовляв, про це розповів американський чиновник телеканалу NBC News. Буцімто заяви офіційних представників США, в яких йдеться про дані розвідки про Росію, найчастіше були вигадані для того, щоб «випередити росіян». Це не відповідає дійсності.

На сайті NBC News опублікували матеріал «In a break with the past, U.S. is using intel to fight an info war with Russia, even when the intel isn't rock solid» («Розриваючи з минулим, США використовують інформацію для ведення інформаційної війни з Росією, навіть якщо ця інформація не надійна»).

Запрошені до студії експерти дійшли висновку, що «це не обов’язково має бути надійна розвідка», адже «важливіше випередити їх [росіян], зокрема Путіна, перш ніж вони щось зроблять». Вони погоджуються, що офіційні особи США можуть оголошувати не зовсім надійні дані розвідки, але аж ніяк не вигадані.

Як відомо, американська розвідка ділиться оперативними даними з українським військовим командуванням і це неодноразово сприяло проведенню успішних операцій або відтермінувати атаки Росії. Якби представники США оголошували вигадані дані розвідки, то це б завдало надзвичайної шкоди довірі до США та зіграло на руку Москві. На сьогодні цього не сталося.

Маніпуляція В Україні немає мітингів, тому що всім учасникам роздали б повістки

Такі меседжі поширюють у проросійських телеграм-каналах. Зокрема, про це заявляє пропагандист Анатолій Шарій, партія якого заборонена в Україні. Це – маніпуляція.

Шарій зазначив, що на відео мітингів у Росії він не побачив жодної людини, яка підпадає під оголошену мобілізацію. На його думку, в Україні немає таких мітингів, інакше б усім присутнім дали б повістки, не розбираючись.

Насправді починаючи з 21 вересня  якраз у Росії на мітингах проти мобілізації поліція розганяє і б’є протестувальників, стріляє. Уже в перший день протестів у різних містах Росії затримали щонайменше 1 176 осіб. Затриманим вручають повістки у військкомат, повідомляє російська служба BBC.

Серед учасників мітингів багато жінок, вони виходять із плакатами «Ні війні!» та «Наші діти – не добриво!».

Окрім того, у кількох регіонах Росії підпалили військкомати. У військкоматі Іркутської області Російської Федерації розстріляли голову призовної комісії.

У той самий час в Україні у різних містах теж відбувалися мітинги, на яких учасники вимагали повернути додому з російських тюрем військовополонених, яких ще не звільнили. Жодного затримання на мітингах в Україні не зафіксовано, немає даних, щоб комусь із протестувальників вручили повістки.

Викриття Шахраї обіцяють всім українцям соціальну допомогу від Нацбанку України

Про шахрайську схему повідомили в офіційному телеграм-каналі Національного банку.

У соцмережах з’являються повідомлення, в яких шахраї стверджують, що Національний банк України нібито проводить благодійну акцію спільно з фондом «Твоя опора» – всім українцям виплачується «соціально-індивідуальна виплата».

Для заповнення заявки на виплату такої допомоги зловмисники пропонують перейти в шахрайський чат-бот.

НБУ попереджає, що зловмисники можуть пропонувати надати персональну інформацію та здійснити додатковий платіж для оформлення допомоги, в наслідку дані платіжної картки будуть скомпрометовані.

Під приводом оформлення виплати шахраї можуть просити повідомити:

• пін-код до картки

• тризначний номер на звороті картки

• термін дії картки тощо

Національний банк наголошує, що жодних соціальних виплат не здійснює.

Нині НБУ проводить благодійну акцію зі збирання коштів для допомоги ЗСУ. Але вона не передбачає здійснення виплат.

Шахраї безжально користуються скрутним становищем українців під час війни та продовжують пропонувати фейкові виплати. Усю офіційну інформацію українські банки публікують на своїх сайтах або у власних соцмережах.

Маніпуляція Втрати Збройних сил України становлять сотні тисяч людей

Таку інформацію поширили російські медіа. Нібито про це сказав перший заступник Командувача Сил спеціальних операцій Збройних сил України (2016—2019) Сергій Кривонос. Російські пропагандисти зманіпулювали словами Кривоноса – фраза вирвана з контексту.

Як зазначили фактчекери зі StopFake, Сергій Кривонос в інтерв’ю для YouTube-каналу Ukrainian Media Network сказав про сотню тисяч убитих Росією українців від початку повномасштабної війни Росії в Україні. «Тільки в одному Маріуполі загинуло 87 тисяч людей, і це, я гадаю, не остаточна цифра. Хто відповість їхнім рідним та близьким, якщо ті ще живі? – сказав він.

Сергій Кривонос не робив заяв про те, що це нібито втрати української армії.

Через те, що війна триває і частина території України тимчасово окупована росіянами, неможливо підрахувати точну кількість загиблого цивільного населення. Експерти американського Інституту з вивчення війни (ISW) вважають, що росіяни на всіх окупованих українських територіях усвідомлено масово вбивають українців та знущаються з них. Цьому підтвердження численні братські могили та місця масового заховання у звільнених українськими військовими містах Ізюм, Буча, Ірпінь.

Росіяни зумисне поширюють тези про великі втрати українських військових, щоб показати нібито низьку боєздатність ЗСУ, викликати сумніви у західних партнерів України щодо військової допомоги та відірвати увагу від власних поразок.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.