«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Листопада станом на 276 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1000
Фейк
326
Маніпуляція
303
Меседж
202
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 вересня

У випуску говоримо про спроби росіян переконати світ, що «прозорість» псевдореферендумів начебто підтвердили іноземні «спостерігачі» - кажуть, що прибули «офіцйні делегації з усього світу» для спостереження за цим усім дійством. Мовляв, саме ці «міжнародні спостерігачі» доводять «легітимність» та «прозорість» проведення псевдореферендумів.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Окупанти намагаються створити медійну «картинку» прихильності росіян щодо «приєднання» тимчасово окупованих українських територій

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, проросійські телеграм-канали поширили інформацію щодо проведення масштабного «святкового концерту» з нагоди завершення «народного волевиявлення» на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей та їх «возз’єднання» з Росією. Концерт заплановано на 30 вересня. 

Однак, для створення картинки «захоплених» глядачів, які публічно «радітимуть» окупації, росіяни використовуватимуть «адмінресурс» — списки глядачів попередньо затверджені, а явка на «святкування» обов’язкова. Також за результатами «святкування» чоловікам надаватимуть відстрочку від мобілізації. 

Викриття Шахраї поширюють фейкові повідомлення, що українці можуть отримати сім тисяч гривень компенсації за програмою «єДопомога»

Нібито виплати робитимуть через Єдиний компенсаційний центр повернення невиплачених грошових коштів та платформу «єДопомога» у партнерстві з Міністерством соціальної політики.

Такої програми допомоги не існує. На сайті платформи «єДопомога» немає інформації про виплати через Єдиний Компенсаційний Центр Повернення Невиплачених Грошових Коштів. Ба більше, в Україні немає Єдиного компенсаційного центру повернення невиплачених грошових коштів.

Сторінка у фейсбуці, з якої поширюють фейковий допис, належить шахраям. На ній мало читачів, немає ніяких публікацій. На офіційній сторінці «єДопомоги» у фейсбуці — понад 12 тисяч читачів. На сайті Центру просять вказати електронну пошту, номер телефону та контактні дані. Пізніше називають суму можливої компенсації та пропонують оплатити невелику суму за юридичні послуги для реєстрації анкети. Шахраї надсилають посилання, де потрібно ввести усі дані своєї картки: номер, термін дії та CVV2-код. У такий спосіб вони отримують доступ до всіх коштів на картці.

Раніше шахраї пропонували українцям отримати сім тисяч гривень з конфіскованих активів Росії, також обіцяли виплати у розмірі 3500 гривень через російську агресію. Детальніше.

Фейк У метро Вільнюса розмістили плакати на підтримку України

У соціальних мережах поширюють нібито відео з метро Вільнюса, де встановили плакати на підтримку України, які зневажливо ілюструють російську армію. Також на відео нібито видно дискримінаційні написи щодо росіян. Це — неправда.

У Вільнюсі немає метрополітену. У 2018 році Сейм Литовської Республіки  ухвалив закон, який дозволяє будівництво метро. Утім, тодішня президентка Литви Даля Грибаускайте наклала вето на цей закон. Як встановили фактчекери VoxCheck, найімовірніше на відео метрополітен Гонконгу. Для створення фейку використали кліп мексиканського гурту Montez De Durango. Фото, які поширюють у соцмережах, відредаговані через спеціальні програми.

Російська пропаганда використовує фейкові відео та фото для просування наративу про русофобію в західних країнах. Раніше пропагандисти писали, що через русофобію у Латвії заборонили співати «Катюшу» на родинних застіллях.

Фейк Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що війська НАТО розташувалися на кордоні з Росією

Нібито цитату Макрона поширюють через проросійські ресурси. Буцімто він стверджує, що  «все НАТО уже підійшло до російських кордонів», однак все ще не зрозуміло чого хоче Путін від НАТО. Ця цитата фейкова.

Такої заяви Еммануель Макрон не робив. Фактчекери проєкту VoxCheck зазначають, що про це не писало жодне французьке ЗМІ. Навпаки, у своєму виступі на Мадридському саміті НАТО від 30 червня 2022 року Макрон відкинув усі заяви про те, що війна та її наслідки нібито залежать від гіпотетичного прагнення Заходу. «Лише Росія несе відповідальність за цю війну, а також за серйозні наслідки, які вона завдає всьому світу в енергетичній безпеці та продовольчій безпеці зокрема», — сказав Макрон. 

Російська пропаганда систематично маніпулює цитатами західних політиків та медіа для просування своїх наративів, одним із яких є твердження, що в Україні Росія воює з НАТО. Для його просування поширювали фейки про те, що якби не війська НАТО, росіяни б точно перемогли на Харківщині, що війська НАТО зайшли у Вовчанськ, а також, що Україна, США та НАТО зазнають поразки у війні.

Фейк На Львівщині проведуть референдум щодо приєднання області до Польщі

Таку інформацію поширюють через пропагандистські ресурси. Нібито наміри Польщі щодо українських територій досить агресивні. Буцімто вже навіть готові бюлетені для голосування за вихід Львівщини зі складу України та приєднання до Польщі. Це — фейк.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, спроби Кремля просунути тезу про «польську загрозу» лунають від початку повномасштабного вторгнення, їх неодноразово спростовували посадовці Польщі та України.

Ймовірно, що дезінформацію щодо намірів Польщі окупувати Львівщину поширюють задля відвернення уваги від незаконних псевдореферендумів на тимчасово окупованих Росією територіях. Також нова «хвиля» дезінформації щодо нібито агресивних планів Польщі спрямована на руйнування українсько-польської єдності та скасування підтримки України.

Раніше пропагандисти неодноразово поширювали фейки щодо Польщі. Зокрема писали про те, що Польща почала «економічне захоплення» України та західних областей України.

Меседж Закордонні «спостерігачі» підтвердили «прозорість» російських псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України

Російські медіа повідомляють, що нібито на тимчасово окуповані території України прибули «офіційні делегації з усього світу» для спостереження за проведенням так званих референдумів. Мовляв, саме ці «міжнародні спостерігачі» доводять «легітимність» та «прозорість» проведення незаконних псевдореферендумів. 

Як пише StopFake, замість «незалежних спостерігачів» на окуповані території завезли спеціально підготовлених акторів та прихильників Кремля, що видавали себе за офіційні делегації закордонних країн. Жодної реальної політичної та дипломатичної ваги вони не мають. 

За інформацією Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, серед іноземців, котрі з порушенням українського законодавства та міжнародного гуманітарного права взяли участь у проведенні псевдореферендумів на окупованих територіях, виявили багатьох закордонних кореспондентів російських державних медіа. 

«Італійський журналіст» Елізео Бертолазі, якого пропагандисти представили «офіційним міжнародним спостерігачем», є кореспондентом російського пропагандистського ресурсу. «Офіційна спостерігачка» з Латвії Аліна Герліней працює шеф-редактором російського державного видання в Латвії. «Спостерігачка від Великої Британії» Ванесса Вілі — редакторка проросійського та антизахідного видання, яке часто публікує теорії змови. Сирія, Венесуела та Афганістан, які також відрядили «спостерігачів» на псевдореферендум, знаходяться під санкціями за авторитаризм, зловживання владою, порушення прав власного народу. 

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.