«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Листопада станом на 276 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1000
Фейк
326
Маніпуляція
303
Меседж
202
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 29 вересня

У випуску говоримо про те, як Польща "вчергове готується окупувати" захід України, шахрайські повідомлення про можливість отримати сім тисяч гривень компенсації за програмою "єДопомога", а також розбираємо нові "викриття" росіян про Кулебу і Макарона, які начебто "проговорилися" про готовність НАТО вступити у війну.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Зеленський вимагає трибуналу для Росії, однак судити треба не росіян, а українських нацистів

Таку тезу поширюють російські пропагандистські ЗМІ. Мовляв, Володимир Зеленський просить трибуналу для Росії, але справжній трибунал має бути для українських нацистів, які впродовж восьми років, нехтуючи всіма правовими нормами війни й миру, штурмували Луганську та Донецьку області та вбивали дорослих і дітей. 

Як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, це повторювана дезінформаційна теза прокремлівських ЗМІ про те, що нацистська хунта, яка править в Україні, переслідує етнічних росіян і російськомовних українців. Ця заява була зроблена задля виправдання загарбницької війни Росії проти України.

Натомість Володимир Зеленський виступив з ідеєю спеціального трибуналу ООН для покарання Росії за воєнні злочини в Україні. Про це він заявив у виступі на Генасамблеї ООН. «Покарання за тортури та приниження жінок і чоловіків. Покарання за ту катастрофічну турбулентність, яку Росія спровокувала своєю незаконною війною, і не лише для нас, українців, а й для всього світу», – сказав Зеленський.

«Почему вы молчали восемь лет, когда убивали детей на Донбассе?» — ця фраза та її варіації на сьогодні — один із найпопулярніших аргументів прихильників Росії. Більше про це — у тексті Ярослава Зубченка. 

Меседж Захід має нести відповідальність за те, що відбувається після незаконних референдумів на окупованій території

Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію про те, що відповідальність за все, що відбувається після референдумів на тимчасово окупованих територіях України, лежить на Заході. Мовляв, через те, що ЄС може тиснути на Київ, щоб він пішов на переговори з Росією, а якщо ні, то це має зробити Вашингтон.

Однак Захід, на думку пропагандистів, робить навпаки, намагаючись зірвати будь-яку спробу переговорів. І відповідно — він відповідальний за те, що коїться на окупованих територіях. Увагу на цей меседж звернули аналітики проєкту EU vs Disinfo.

Насправді поширення таких меседжів є частиною ширшої кампанії з дезінформації, яка покликана виправдати незаконну анексію Росією території України після фальшивих референдумів. Звинувачуючи Захід, пропагандисти намагаються відвести від Росії відповідальність за наслідки її незаконних дій. Це — своєрідна спроба тиску на країни Заходу, щоб змусити Україну прийняти очікувані результати так званих референдумів.

Насправді це Росія несе відповідальність за все те, що відбувається в Україні, адже саме ця країна розпочала криваву війну, окупувала українські території й проводить там незаконні референдуми, змушуючи людей голосувати за приєднання до Росії під дулом автоматів.

Фейк Валерій Залужний зізнався в любові російській армії

Таку інформацію поширили російські пропагандистські медіа. Мовляв, Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний визнав, що «російський генеральний штаб у багато разів перевершує Збройні сили України у стратегії». У своїх матеріалах пропагандисти посилаються на інтерв'ю Валерія Залужного для американського видання Time.

Як пише StopFake, у Time справді вийшло інтерв'ю Валерія Залужного, проте він не стверджував, як заявляють пропагандисти, що вся військова наука міститься в країні Путіна.

Насправді головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не робив жодних «зізнань у любові до російської армії». Залужний лише розповів, що серед іншого виховувався на працях начальника Генштабу ЗС Росії Валерія Герасимова і заявив, що його здивували великі промахи Росії, яка загнала своїх солдатів в Україні «просто на бійню».

Такі повідомлення потрібні Росії для того, щоб вкотре самоствердитися й переконати інших в тому, що російська армія — одна із найсильніших та найпотужніших у світі.   

Меседж На Росію готується напад

Такий меседж з'являється впродовж останнього тижня в анонімних телеграм-каналах, які систематично поширюють російські пропагандистські наративи. У повідомленнях йдеться, що НАТО найімовірніше готується до вторгнення в Росію. Такі висновки дописувачі роблять через те, що посольство США у Москві закликало своїх громадян негайно залишити Росію.

"Я так понимаю, готовится решение по центру принятия решений", — йдеться у повідомленнях. Також пропагандисти стверджують, що уряди європейських країн, зокрема. Польща та Естонія, закликають своїх громадян залишити Росію не тому, що там розпочали мобілізацію, а через ймовірне вторгнення на територію Росії.

У такий спосіб пропаганда прагне укотре перекласти відповідальність за свої злочини на території України на країни Заходу й показати, що вони нібито становлять загрозу для самої Росії. Однак реальних підстав припускати, що вторгнення НАТО відбудеться — немає. Навпаки, представники Альянсу неодноразово заявляли про те, що НАТО не є стороною російсько-української війни й не вступатиме в конфлікт. Однак росіяни повсякчас стверджували, що на території України з російськими військовими борються не Збройні Сили України, а військові НАТО.

Меседж Володимир Зеленський — маріонетка Заходу, а "київський режим" схожий на апартеїд

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські ЗМІ, також теза шириться в анонімних телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що маріонетка Заходу Володимир Зеленський використовує українців у своїй фейковій політичній кампанії, а між режимом апартеїду в ПАР і режимом Зеленського нібито є схожість.

Мовляв, у них однакові спонсори та однакова тактика: вони схильні розділяти людей за етнічною приналежністю. У таких повідомленнях додають, що "народи" Донбасу, Запорізької та Херсонської областей мають право на самовизначення, адже "права людини не тільки для американців".

На меседж у мережі звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. За їхніми даними, така теза підживлює постійний прокремлівський дезінформаційний наратив про те, що Україна дискримінує росіян, які проживають на її території, і що законний уряд Києва є маріонеткою в руках Заходу.

Проте Україна — суверенна держава. Лише Росія заперечує її суверенітет та існування, заявляючи, що українці та росіяни є одним народом. Також в Україні не дискримінують росіян за принципом апартеїду. У Києві ухвалили Закон про забезпечення функціонування української мови як державної без дискримінації будь-яких мов. Російська та інші мови національних меншин можуть вільно використовуватися в приватному спілкуванні, релігійних обрядах, книговиданні, засобах масової інформації та освіті. Україна не є русофобською, антиросійською країною. Відносини між країнами загострилися після окупації Росією Криму у 2014 році. Крім цього, фальшиві референдуми, які Росія провела у вересні 2022 року, не мають жодного стосунку до права на самовизначення, прав людини та верховенства права.   

Меседж «Референдуми» на окупованих територіях України законні: їх проводять за тими ж нормами, що й у Франції

Таке твердження поширюють російські пропагандисти у медіа та телеграм-каналах. У таких повідомленнях йшлося про те, що референдуми були організовані для того, щоби реалізувати право народу на самовизначення. Пропагандисти запевняли, що під час незаконних референдумів їх організатори дотримуються тих самих правил, що й у Франції. Мовляв, на людей ніхто не тисне, вони голосують абсолютно добровільно.

Нагадаємо, протягом 23-26 вересня Росія справді провела незаконні референдуми в чотирьох окупованих областях України (Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській). Незаконні референдуми засуджують західні країни й не визнаватимуть їхніх результатів.

«Європейський Союз рішуче засуджує ці заплановані незаконні "референдуми", які суперечать рішенням законної й демократично обраної української влади, порушують незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та є грубим порушенням міжнародного права. Результати таких дій будуть недійсними та не будуть визнані ЄС та його державами-членами», — заявив Боррель.

Насправді незаконні референдуми проводилися під тиском: для того, щоб люди голосували, російські військові зі зброєю приходили до них додому та змушували зробити свій вибір. Загалом від початку вторгнення Росія залякувала, незаконно затримувала, катувала та викрадала українських громадян, і значна частина корінного населення з окупованих територій була змушена тікати. Тому ці незаконні «голосування» за жодних обставин не можна вважати вільним волевиявленням людей, які проживають у цих регіонах під постійною російською військовою загрозою та залякуванням».

Як пишуть аналітики EU vs Disinfo, Росія поширює повідомлення про законність таких референдумів з метою виправдання анексії українських територій .  

Меседж Європа перетворюється на пустку

Таку тезу поширюють російські пропагандисти. Мовляв, через енергетичну кризу в Європі та економічні труднощі на тлі війни в Україні, Захід розвалюється. У своїх повідомленнях пропагандисти стверджують, що ЄС стане деіндустріалізованим через високі ціни на енергоносії, спричинені рішенням Росії скоротити постачання газу до Європи.

Проте це — неправда. Адже попри рішення Кремля щодо обмеження постачання газу до Європи та інші наслідки російської агресії проти України, економіка ЄС оговтується від кризи, спричиненої COVID-19. Наприклад, за даними нещодавнього прогнозу Європейської комісії, очікується зростання на 2,6% у 2022 році. Також очікується, що інфляція в середньому становитиме 7,6%.

Як пишуть аналітики EU vs Disinfo, статистичне бюро ЄС Євростат вказує, що у другому кварталі 2022 року ВВП єврозони зріс на 0,8%, зайнятість зросла на 0,4%. Порівняно з тим же кварталом попереднього року сезонно скоригований ВВП зріс на 4,1% в єврозоні та на 4,2% в ЄС у другому кварталі 2022 року. За оцінками Європейського інвестиційного банку, реальне економічне зростання у 2022 році буде нижче 3%, що лише на 1% нижче прогнозу на початку року. У ньому також наголошується, що державам-членам ЄС доведеться мати справу зі зростанням цін для домогосподарств і промисловості, перебоями в торгівлі тощо. Однак, становище ЄС досить добре, й рецесії та економічного спаду, ймовірно, він уникне.

Російська пропаганда вже не вперше поширює меседжі про те, що країни Заходу "загнивають" і невдовзі розпадуться на частини. У такий спосіб Кремль тисне на західні уряди й прагне шантажувати їх, створюючи паніку в суспільстві через енергетичну незахищеність/вартість електроенергії тощо.

Маніпуляція У ЗСУ нарешті визнали, що використання HIMARS не має сенсу

Така інформація поширюється у російських пропагандистських медіа. У своїх матеріалах пропагандисти посилаються на публікацію видання New York Times. Згідно з повідомленнями агітпропу, Збройні Сили України нібито визнали марність використання американської реактивної системи залпового вогню HIMARS.

Як пише StopFale, у деяких повідомленнях безпосередньо йдеться про бої за місто Бахмут, де HIMARS істотно не вплинули на успіхи української сторони. Однак російські ЗМІ суттєво спотворили реальну публікацію в New York Times. Насправді журналісти NYT з посиланням на українських військових пишуть, що на бахмутському напрямку ЗСУ «не змогли серйозно вплинути на російський ланцюжок постачання» навіть за наявності ракетних систем HIMARS.

Про «марність використання» чи про «неефективність» американських РСЗВ не йдеться. Фактчекери StopFake додають, що згідно з даними Генерального штабу ЗСУ, українські сили продовжують завдавати прицільного вогню з РСЗВ HIMARS зі скупчення живої сили та військової техніки ворога на всіх напрямках, включаючи бахмутський. 

Маніпуляція Україні більше не постачатимуть важке озброєння з Заходу

Інформацію про те, що Захід більше не готовий постачати Україні важке озброєння поширюють прокремлівські пропагандистські медіа. Також вона шириться в анонімних телеграм-каналах. У таких повідомленнях, нібито із посиланням на видання Bloomberg, стверджується, що ні США, ні країни ЄС більше не готові нарощувати постачання важкого озброєння Україні під час війни з Росією.

Однак як пише StopFake, в оригіналі статті Bloomberg не йдеться про те, що Захід більше не готовий постачати важке озброєння, а обговорюються складнощі, які виникають в кожній із країн із постачанням того чи іншого виду озброєння. Після оголошення в Росії мобілізації, а також проведення псевдореферендумів, в країнах ЄС та США заявили про потребу у продовженні підтримки України та збільшенні постачання зброї.

Такі повідомлення потрібні Кремлю для того, щоб застовпити думку про те, що невдовзі Україна залишиться без зброї й не зможе давати відсіч російським окупантам. Також такі повідомлення створюють видимість того, що всім закордонним партнерам України стає байдуже на неї.

Фейк Країни Заходу погрожують Росії ядерним ударом

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські медіа. Також вона з'являється в анонімних проросійських телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що Захід нібито застосовує «ядерний шантаж» проти Росії та «деякі представники провідних держав НАТО висловлюються щодо застосування проти Росії зброї масового ураження».

У таких повідомленнях пропагандисти посилаються на слова російського президента Володимира Путіна. Путін, звісно, справді таке сказав, однак його заяви не мають нічого спільного з реальністю. На поширення фейку в мережі звернули увагу фактчекери StopFake.

За їхніми даними, насправді ні США, ні ЄС, ні НАТО ніколи не загрожували Росії запуском ядерних боєголовок. Натомість погрози якраз були з боку чиновників Кремля. Та й зараз, в умовах війни, яку розв'язала Росія, Кремль не лише прямо заявляє про можливість застосування ядерних боєголовок, а й використовує як додатковий «ядерний важіль» захоплену Запорізьку атомну електростанцію. Упродовж кількох останніх тижнів від Росії було чимало натяків щодо можливого застосування ядерної зброї.

Поширюючи інформацію про так звані погрози Заходу, Кремль прагне перекласти з себе відповідальність. Мовляв, все відбувається лише тому, що була пряма загроза для Росії. Перекладання відповідальності — не нова тактика для російських пропагандистів. Зокрема, Росія неодноразово заявляла, що напала на Україну з міркувань власної безпеки, бо інакше б Україна зробила це першою.  

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.