Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 30 вересня

У випуску розбираємо повідомлення про те, що США начебто «стоять за вибухами» на газопроводах «Північний потік» та «Північний потік 2», що на Вінниччині проводять часткову «мобілізацію студентів», а також що країни Заходу «погрожують» Росії ядерним ударом.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Заява України на вступ у НАТО – провокація і контрмеседж Путіну

Російські медіа та анонімні телеграм-канали активно зреагували на заяву президента України Володимира Зеленського про подання заявки на пришвидшений вступ до Північноатлантичного альянсу (НАТО).

Раніше упродовж тижня російські пропагандисти стверджували, що у разі ядерного удару Україна не завдасть відповіді й НАТО їй в цьому нічим не допоможе. Вони просували меседж, що Україна може хотіти у НАТО, але туди її ніхто не візьме. 30 вересня, після виступу Путіна про приєднання чотирьох областей України до Росії та заяви Зеленського про вступ у НАТО, риторика роспропаганди кардинально змінилася. Вони подали вступ України у НАТО як доконаний факт.

Ми виокремили кілька основних тез пропагандистів.

1. Заява про вступ у НАТО – пафос Зеленського.

Таку думку ширять у телеграмі проросійські блогери. Мовляв, це все зробили для того, щоб НАТО дало більше зброї, оскільки Україна зафіксувала напрямок. І чи готові національні лідери держав – учасниць НАТО відряджати своїх громадян на смерть?

Україна закріпила в Конституції курс на Європейський союз та НАТО ще у лютому 2019 року, коли Верховна Рада проголосувала за відповідний законопроєкт.

Також під час війни зросла кількість українців, що підтримують вступ до ЄС та НАТО. На референдумі цю ініціативу підтримали б 76%, проти – 10%, не проголосували б 12%. У березні 2022 підтримували вступ до Альянсу 68%. Про це свідчать результати тринадцятого загальнонаціонального опитування в умовах війни, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" 18-19 червня 2022 року.

Окрім того, Сполучені Штати реалістично ставляться до перспективи вступу України до НАТО. Тож заява Зеленського цілком виправдана і націлена на результат, а не провокація чи пафос.

2. Це контрмеседж, що Росія офіційно забирає собі чотири області.

Мовляв, Банкова перебивала інфопривід Кремля про переможні реляції Москви. Зеленський у своїй заяві показав чіткий план України – всі свої території відвоюємо і до переговорів з Росією готові, але з іншим президентом Росії.

3. Заяву про вступ у НАТО зробили з прицілом, щоб хоч щось встигнути відхопити від розвалу України, якщо Київ посиплеться.

Під час оголошення заяви про вступ Зеленський закликав західних партнерів втілити підготовлені Україною пропозиції гарантій безпеки, викладені в Київському безпековому договорі. Безпека немає альтернатив, сказав президент. Україна може зупинити агресію Росії лише з допомогою Європи та США.

4. Заява Зеленського нагадує хід із «прийняттям» України до Євросоюзу, скільки радості було і все врешті затихло, зате заповнили анкету на кандидатство в ЄС.

Президент США Джо Байден сказав, що США допоможуть Україні повернути свої території. У відповідь на спроби анексії Сполучені Штати спільно з союзниками та партнерами сьогодні оголошують про нові санкції.

Вступ у НАТО, як і в ЄС – не швидкий процес, але на цьому шляху Україну підтримують і йдуть назустріч.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що Україна має право подати заявку на членство, але пріоритет зараз – допомога.

5. Вступ України у НАТО – затягування США у війну з Росією.

Путін неодноразово погрожував ядерною атакою України. США і Захід розуміють, що це можливо і що Путіна потрібно зупинити, тому підтримують Україну і беруть участь у цій війні своєю допомогою, хоч і офіційно без своїх військових на території України.

6. «Кривавим м'ясникам дорога у смітник НАТО».

Мовляв, сьогодні кожен обрав свій шлях. Звісно, Росія сьогодні вкотре підтвердила, що вона – країна-терорист і готова «проковтнути» Україну. А у терористів – одне майбутнє, і воно не світле.

Фейк ЗСУ обстріляли колону цивільних у Запоріжжі

Така новина шириться кремлівськими пропагандистськими медіа, а також проросійськими телеграм-каналами. У повідомленнях ідеться, що саме ЗСУ випустили ракети на авторинок на виїзді із Запоріжжя і влучили у колону, яка намагалася потрапити на тимчасово окуповану територію. Проте це — відверта брехня.

Сьогодні о 7:10 російські війська завдали ракетних ударів в районі авторинку, що поблизу траси Запоріжжя-Оріхів. У цей час в автомобілях перебували десятки цивільних людей, які намагалися потрапити на тимчасово окуповані території. Тоді на виїзд було зареєстровано 248 автівок.

Переважно — це місцеві, які перевозять своїм родичам на окуповану територію побутові речі, харчові продукти, ліки. Серед поранених є волонтер із Мелітополя – він у важкому стані в лікарні.

Заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що Росія випустила по Запоріжжю 16 ракет із комплексу С-300. Чотири ракетні удари завдали в районі авторинку, також ударили по пункту для виїзду з тимчасово окупованої території України, де стояла колона машин із цивільними, що прямували до своїх рідних. 

Станом на зараз є інформація про 23 загиблих та 62 поранених, яких розвезли по лікарнях Запоріжжя. 

За даними  британської розвідки, для удару по Запоріжжі російська армія ймовірно використала ракету протиповітряної оборони великої дальності, що не призначена для наземних цілей.

Пропагандисти намагаються всіляко приховати факт того, що це Росія обстріляла колону цивільних у Запоріжжі. Російська пропаганда традиційно перекладає на Україну відповідальність за свої ж злочини, внаслідок яких гинуть десятки цивільних невинних людей. Мовляв, саме ЗСУ, а не армія Росії, яка розв’язала війну в Україні, здійснюють воєнні злочини. Проте офіційні дані свідчать про протилежне. За схожою схемою пропагандисти перекладали відповідальність на українську армію й за ракетні удари у Вінниці, Кременчуці, де також загинули десятки цивільних українців.

Фейк На Вінниччині проводять часткову мобілізацію студентів

Таку заяву поширюють пропагандисти спільно зі сфабрикованим документом. У ньому йдеться, що очільник ОВА Вінницької області нібито оголошує проведення так званої часткової мобілізації для студентів. Мовляв, під мобілізацію підпадають студенти середніх та вищих професійних навчальних закладів. Проте це — неправда.

Як повідомляє видання “Букви”, їм надійшло повідомлення від росіянина, який і поширив так званий документ. Однак такого документа насправді не існує. 

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк раніше заявив, що Україна не планує оголошувати додаткову мобілізацію на тлі російських фейкових «референдумів» та так званої часткової мобілізації у Росії. «Ми вже створили резерви через систему територіальної оборони та будемо активно використовувати ці резерви. Ми не плануємо сьогодні оголошувати додаткову мобілізацію. У нас є все, і ми готові до більшої кількості російських військових», — уточнив Подоляк.

Інформація про те, що в Україні мобілізовують студентів, поширюється натяками в пропагандистських та анонімних телеграм-каналах понад тиждень. Буцімто на тлі мобілізації в Росії в Україні також доведеться мобілізовувати ресурси, а зокрема й студентів. У такий спосіб пропагандисти просувають наратив про те, що українська армія слабка й небоєздатна, й відповідно — програє російській за кількістю військових тощо.  

Фейк Генеральна секретарка Amnesty International закликає ЗСУ не стріляти по нещодавно мобілізованих росіянах

Ця новина шириться соціальними мережами, зокрема у російському та українському сегментах фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар нібито закликає українських військових не стріляти у нещодавно мобілізованих та ще не навчених російських солдатів. Адже стріляти в них, мовляв, дуже несправедливо. До публікації прикріплений фотоколаж, де нібито генеральна секретарка стоїть у центрі Москви. Проте посадовиця не робила таких закликів.

Як кажуть фактчекери StopFake, генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар не робила таких заяв. Вперше ця «заява» була опублікована пародійним твіттер-аккаунтом, після чого поширилась у мережі вже без вказівки джерела. Ця сторінка у твіттері регулярно публікує сатиричні вигадані новини та іронізує щодо російської пропаганди.

Водночас пропагандисти поширюють це, аби розхитати українське суспільство та змусити його панікувати. Мовляв, Захід закликає не стріляти по російських військових, усупереч тому, що вони є окупантами, які розв’язали війну в Україні. 

Фейк Українські військові неспроможні досягнути рівня військової підготовки за стандартами НАТО

Ця новина шириться соціальними мережами, зокрема у російському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що українські військовослужбовці нібито не змогли досягнути успіху у вправах ближнього бою та фізичної підготовки. Вони не засвоїли вогневу та тактичну підготовку, у них низький рівень морального стану та мотивації. Мовляв, усеохопні стандарти військового вишколу НАТО та США недосяжні для 95% українських військових. До допису прикріплюють так званий звіт Вашингтону. Однак документ узагалі сфальсифікований.

Як повідомляють фактчекери StopFake, документ підроблений через низку причин, а зокрема:

  • По-перше, бланк, на якому надруковано цей «документ», не використовується для таких звітів. Шаблон бланка розміщений на офіційному сайті армії США, тож завантажити його не проблематично;
  • По-друге, цей «звіт» має безліч лексичних та стилістичних помилок, що є неприпустимим для таких документів;
  • Насамкінець, у самій формі внизу першої сторінки позначено, що записи не зберігаються протягом тривалого часу. Тобто, якби такий документ справді існував, відразу після оброблення його було б знищено.

Пропагандисти поширюють цю новину і відтак намагаються підірвати авторитет української армії. Буцімто російським військовим навіть немає з ким воювати, оскільки військові ЗСУ — погані воїни. Проте численні поразки російської армії свідчать про протилежне. 

Фейк Дмитро Кулеба заявив, що НАТО хоче вступити у війну в Україні

Таку тезу поширюють російські пропагандисти соціальними мережами. У ній ідеться, що НАТО нібито хоче приєднатися до війни в Україні. Мовляв, заява прозвучала з вуст Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби на засіданні Ради Безпеки ООН. Проте це — фейк.

Насправді під час виступу на Раді Безпеки ООН Дмитро Кулеба не говорив, що НАТО хоче вступити у російсько-українську війну. За словами фактчекерів Вокс Україна, на підтвердження цієї тези пропагандисти використали цю цитату: 

«Я думаю, що НАТО зараз хоче приєднатися до України». Утім, вона не стосувалася намірів Альянсу вступити у війну. Після засідання Ради Безпеки під час розмови з пресою прозвучало питання від журналіста про те, чи хоче Україна вступити в НАТО. На що Кулеба відповів -  так. 

Тож пропагандисти намагаються просувати цю тезу, аби виправдати свої дії в Україні й затяжну війну, яку розв‘язала Росія. Мовляв, Росія воює не лише проти України, а й цілого Заходу. Також у такий спосіб Росія виправдовує свої поразки в Україні.

Фейк У Херсонській області діти не вивчали російської мови з 2013 року

Така новина шириться прокремлівськими пропагандистськими медіа, а також анонімними телеграм-каналами. У повідомленнях ідеться, що українські діти не вивчали російської мови попри, мовляв, їхнє величезне бажання. Буцімто українська влада дискримінує російську мову на державному рівні. Однак це не відповідає дійсності. 

Як повідомляють фактчекери StopFake, На Херсонщині та й узагалі на території України не забороняли вивчення російської мови. Згідно з українським законодавством, за бажанням представників нацменшин можна організувати окремий клас для навчання потрібною мовою, але у пріоритеті має бути державна мова — українська. На Херсонщині ж не лише можна було вивчати російську мову як предмет, а й були школи, де навчання взагалі проходило російською мовою.

Насправді відповідно до закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, мова освітнього процесу — українська, однак вивчати російську мову ніхто не забороняв. 

Відтак пропагандисти намагаються поширювати свій вплив на тимчасово окуповані території України, і насамперед у сфері освіти дітей для швидкого перевиховання нового покоління українців. Для цього обов'язковим стає вивчення російської мови та історії — такої, як її інтерпретує російська пропаганда, зокрема й викривлена інформація про війну, яку розв’язала Росія в Україні. Агітпроп аргументує такий поспіх тим, що в Україні нібито до цього дискримінувалася російська мова, як і інші права російськомовних, і тому необхідно «відновити справедливість».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.