«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 26 жовтня
У випуску розбираємо такі фейки: Ізраїль не дає зброю, бо Україну підозрюють в «крадіжках та перепродажі зброї» та яйця подорожчали тому, що з України «вивезли все зерно» і нема кормів.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
Росія опублікувала «докази» підготовки Україною «брудної бомби»
Міністерство закордонних справ Росії у Twitter опублікувало світлини, які нібито слугують доказом підготовки Україною «брудної бомби». На одній з них зображені прозорі пакети з радіоактивним матеріалом із написом "радіоактивний". Це — фейк.
Уряд Словенії в Twitter спростував інформацію від російського МЗС. Фото з цими поліетиленовими пакетами належить Словенському агентству з радіоактивних відходів (ARAO). Застережний напис на пакеті також словенською. Фото було зроблене ще у 2010 році.
За даними словенського відомства, це зображення використовували як ілюстрацію для лекцій фахівців та інформаційних матеріалів, які були доступні широкому загалу. Словенія на офіційному рівні підкреслила, що радіоактивні відходи зберігаються безпечно, знаходяться під контролем і не використовуються для виготовлення «брудних бомб».
Росія провадила політику ядерного шантажу та просувала меседжі про «брудну бомбу» ще до початку повномаштабного вторгнення. Нещодавно ця тема знову набула актуальності. Росія почала звинувачувати Київ у підготовці провокації з підривом «брудної бомби». Також Росія підсилює інформаційні меседжі про «брудну бомбу» новинами про навчання військ з метою відпрацювання масованого ядерного удару «у відповідь».
ООН «довела свою заангажованість» про розслідуванні злочинів в Україні
Про таке пишуть російські медіа з посиланням на речницю МЗС Марію Захарову. Мовляв, доповідь комісії Ради з прав людини ООН, присвячена вторгненню Росії в Україну, нібито «підтверджує оцінки Росії щодо політичної ангажованості та відсутності самостійності цього механізму ООН. Захарова також зазначила, що «експерти навіть не прагнули надати документу об'єктивності та збалансованості». Це не так.
Росія спеціально маніпулює даними жовтневого звіту Комісії ООН, в якому наведено результати розслідувань подій у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях у лютому-березні 2022 року. Спочатку російські медіа писали, що ООН нібито «нарешті визнала військові злочини України». Через кілька днів після виходу звіту Росія змінила риторику і звинуватила Організацію у «упередженості», «ангажованості» та «відсутності незалежності».
Як пише StopFake, складанням звіту займалася група незалежних розслідувачів із різних країн. Комісія повідомила, що керувалася у своїй роботі саме принципами незалежності, неупередженості, об'єктивності та сумлінності. Більше того, окремо наголошується, що Комісія розглядала твердження про порушення незалежно від особи чи громадянства передбачуваної відповідальної особи чи суб'єкта. Тобто жодної «упередженості» розслідувачі не демонстрували.
У методології розслідування наголошується, що Комісія після проведення інтерв'ю з постраждалими перевіряла інформацію з наявних первинних та вторинних джерел. Такими джерелами стали матеріали різних державних органів із багатьох країн, фондів та програми ООН, організацій громадянського суспільства, а також медіа. Комісія також наголосила, що вона всіляко взаємодіє з Канцелярією Прокурора Міжнародного кримінального суду та з іншими міжнародними та національними суб'єктами. Це розслідування – колективне і не може вважатися «однобоким», як стверджує Кремль.
Україна надала всі необхідні дані на запити Комісії, натомість Росія проігнорувала заклики ООН до співпраці. Саме тому твердження Кремля про «політичну заангажованість» звіту є дезінформацією – адже саме Росія, а не Комісія ООН відмовилася брати будь-яку участь у розслідуванні.
Маніпулюючи фактами Росія намагається змістити увагу зі своїх злочинів, приховати їх масовість та жорстокість. Схожі маніпуляції пропагандисти використовували після опублікування дискусійної заяви Amnesty International — розповідали, що Захід почав «об’єктивно» писати про війну в Україні та «визнав військові злочини України».
У проросійських телеграм-каналах пишуть, що нібито про таке сказала віце-прем’єрка Ірина Верещук.
Насправді пропагандисти перекрутили слова Ірини Верещук, звернені до біженців. Вона просила українців за можливості залишитися за кордоном до весни. Верещук озвучила таке прохання в контексті руйнування критичної інфраструктури внаслідок російських ракетних ударів та підвищення навантаження на енергосистему через опалювальний сезон.
Пропагандисти ж маніпулюють тим, що нібито слова Верещук суперечать повідомленням Володимира Зеленського про відновлення інфраструктури. Для посилення ефекту у повідомленнях ще додають тези про те, що європейські країни вже «досить виснажились» і через допомогу Україні, і через розміщення в себе біженців, і через фінансову кризу. Тож нібито Захід вже насамперед думає як би впоратися зі своїми проблемами, а не про Україну.
Всі ці меседжі в тій чи іншій комбінації постійно присутні в проросійських телеграм-каналах. У такий спосіб Росія намагається емоційно впливати на українців, деморалізувати та пригнічувати. Раніше пропагандисти писали, Росія прихистила найбільше українських біженців та поширювали фейки про те, що нібито Офіс Президента «кинув» вимушених переселенців.
Фейк
Курячі яйця подорожчали, бо все зерно вивезли за кордон
Російські медіа та користувачі мережі поширюють інформацію про те, що зростання цін на курячі яйця нібито спричинене відсутністю кормів на птахофабриках. Мовляв, після часткової деблокади трьох портів Україна «вивезла все зерно до Європи». Це не так.
За даними Антимонопольного комітету України, ціни на ринку кормів цього сезону залишаються досить низькими. Щобільше, головні складові кормів для курей значно подешевшали у порівнянні з минулим роком. Зараз в Україні спостерігається надлишок зерна через раніше заблоковані Росією морські порти України.
Справді, за даними Антимонопольного комітету від 20 жовтня 2022 року вартість яєць зросла на половину. Як пише StopFake, до основних чинників, що зумовлюють приріст цін на яйця, відносять сезонність, поголів’я птахів, збільшення витрат на корми, енергоносії, оплату праці, ветеринарні препарати та інші витрати. Також обсяги промислового виробництва яєць скоротилися на 25-30% через окупацію частини територій України. Антимонопольний комітет зараз досліджує причини такого суттєвого стрибання цін.
Російська пропаганда не вперше маніпулює питанням обсягів зерна в Україні. Раніше поширювали фейки про те, що Росія не блокує постачання зерна з України, натомість нібито Україна вивозить державний резерв зерна до Польщі. Також писали, що країни Заходу вивозять з України все зерно, поки українці витрачають усе більше грошей на їжу.
Викриття
Росія поширює у телеграм-каналах повідомлення про повітряну тривогу в Україні, щоб підкреслити власну «могутність»
На зміну поведінки телеграм-каналів основних російських медіа звернуло увагу видання Texty.org.ua. Як зазначає авторка дослідження, до 10 жовтня найбільша кількість повідомлень про повітряну тривогу в Україні в російських новинах була 24 лютого – в день початку повномасштабного вторгнення. Тоді провідні медіа писали, що в Києві оголосили повітряну тривогу та українців просять пройти в укриття. Повітряна тривога в Ізраїлі наприкінці липня привернула більше уваги російських медійників, аніж спричинені Росією щоденні звуки сирен в українських містах. Аж до 10 жовтня російські медіа не вважали її інфоприводом.
Від 10 жовтня у телеграм-каналах п’яти найбільших російських медіа пишуть майже про всі повітряні тривоги. Для підсилення ефекту про кожну область пишуть окремим повідомленням. Ймовірно у такий спосіб росіяни намагаються акцентувати свою «велич та могутність». Або ж у такий спосіб намагаються підтримати емоційні настрої росіян, яких дуже втішив ракетний обстріл.
Повідомлення про повітряні тривоги також поєднують із повідомленнями про перебої зі світлом, які стали результатом пошкодження Росією 30% українських електростанцій. Кожній області присвячують окремий допис, подекуди без уточнення, що йдеться про Україну. У такий спосіб Росія застосовує давню тактику створення ілюзії, що Україна все ще певною мірою залишається «частиною Росії».
Фейк
Німецький сатиричний журнал випустив обкладинку з карикатурою на Володимира Зеленського
У соціальних мережах поширюють нібито жовтневу обкладинку німецького сатиричного журналу «Титанік» з карикатурою на президента України Володимира Зеленського та написом «вічний апетит». Це — фейк.
Такої обкладинки журналу не існує. Головна редакторка журналу «Титанік» Юлія Матеус підтвердила фактчекерам Reuters, що зображена обкладинка не є офіційною обкладинкою «Титаніка». На сайті видання вона також відсутня.
На справжній обкладинці за жовтень 2022 року зображений король Великої Британії Чарльз III із текстом: «Колоніальні злочини: як Німеччина страждала під британською короною». Журнал опублікували 30 вересня.
Це не перший сатиричний журнал, обкладинку якого використали для створення фейків про Володимира Зеленського. Раніше так само поширювали кілька фейкових обкладинок французького журналу карикатур «Charlie Hebdo» та обкладинку іспанського сатиричного журналу «El Jueves».
Меседж
Зеленський послуговується тими ж методами, що й Усама бен Ладен
Протягом жовтня пропагандисти як в Україні, так і на закордонну авдиторію просували меседжі про те, що Київ нібито готується застосувати «брудну бомбу». Західні партнери розцінили ці повідомлення як «невдалий шантаж і провокацію».
Як пише Центр протидії дезінформації, не отримавши потрібного результату, росіяни почали порівнювати Зеленського з Усамою бен Ладеном. Мовляв, він планує сам проти себе і свого народу використати зброю масового ураження. Росія знову не надала жодних доказів підготовки так званої «брудної бомби» в Україні.
«Детектор медіа» раніше спростовував меседжі про те, що в Україні працюють над створенням «брудної» ядерної бомби та про те, що нібито Київ готує провокацію з підриванням «брудної бомби».
Меседж
Україну потрібно «десатанізувати» та «дешайтанізувати»
У Росії придумали нову мету так званої «спецоперації». Мовляв, «київський режим» перетворив Україну на «тоталітарну гіперсекту», яка сповідує «неоязичництво» як основу «радикального націоналізму». Помічник секретаря російського Радбезу Олексій Павлов також стверджує, що кількість «сатаністських сект» в Україні невідома, але відлік «точно йде на сотні». Рамзан Кадиров натомість повідомив про мету «дешайтанізувати» Україну.
Відповідно до Конституції України, кожен громадянин України має право на свободу світогляду і віросповідання. Українці можуть сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної, безперешкодно відправляти релігійні культи та ритуальні обряди, провадити релігійну діяльність. Це право обмежується законом лише якщо релігійні переконання впливають на охорону громадського порядку, здоров'я і моральність населення або захист прав і свобод інших людей. Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави. Тож українська влада у жоден спосіб не може впливати на релігійні погляди українців.
Відповідно до звіту про мережу релігійних організацій, на 01 січня 2021 року в Україні справді зареєстровано кілька язичницьких течій. Загалом це 161 організація, що становить лише 0,4% загальної кількості релігійних організацій. Окремі дослідники релігійних течій відносять сатаністів до релігійної групи рідновірів-неоязичників, однак це лише один із наукових підходів. Здебільшого язичництво та неоязичництво в Україні пов’язують із поверненням людей до давньослов’янських вірувань, які існували ще за часів Київської Русі та не мали жодного стосунку до культу Сатани. Ба більше, язичники вважали себе світлим культом і вдаватись до темних ритуалів їм забороняли.
Ймовірно згадки Павлова про релігійні переконання, тоталітаризм і радикальний націоналізм в одному реченні — це невдала спроба чергового ототожнення України й нацистської Німеччини. Там для створення містичної атмосфери навколо Третього Рейху використовували згадки про нацистський окультизм.
Росія використовує будь-які способи впливу на своїх громадян, щоб налаштувати їх проти українців та змусити підтримувати війну проти України за будь-яку ціну. Цього разу інструментом пропаганди стали релігія та віросповідання.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.