Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2103
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Київ готує провокацію з підривом «брудної бомби»

Сьогодні, 23 жовтня, російські медіа вкотре взялися розганяти меседж, нібито українська влада готує на території України підрив «брудної бомби» або малопотужного ядерного боєприпасу.

Буцімто «брудну бомбу» виготовляють під керівництвом західних кураторів, до цього залучені Східний гірничо-збагачувальний комбінат, розташований у місті Жовті Води Дніпропетровської області та Київський Інститут ядерних досліджень.

Мовляв, у разі успішної реалізації провокації Україна планує звинуватити Росію у застосуванні зброї масового знищення, щоб запустити у світі потужну антиросійську кампанію, спрямовану на підрив довіри до Москви багатьох її ключових партнерів. А Захід знову спробує порушити питання про позбавлення Росії статусу постійного члена Ради безпеки ООН.

Меседжі про виготовлення в Україні «брудної» бомби Росія поширювала ще напередодні повномасштабної війни. Та щоразу ця теза обростала новими «цілями». Спершу українська «брудна» бомба стала однією з причин, чому російська армія розпочала повномасштабне вторгнення. Згодом пропагандисти запевняли, що у такий спосіб Захід вдається до «ядерного шантажу» і Росія змушена захищатися, що «третя сторона» провокує Росію на ядерний конфлікт.

Цього разу російська пропаганда зменшила рівень залякування і назвала причиною наростання антиросійської риторики у світі. При тому, що цієї мети сама ж Росія успішно досягла ще 24 лютого, коли вперше масово атакувала ракетами всю Україну. Відтоді росіяни на території України щодня вчиняють звірства, з огляду на це від них відвертається все більше країн і посилюється антиросійська кампанія.

Меседж Усі жителі Херсона мають негайно евакуюватися на лівий берег через загрозу обстрілів з боку української армії

Другий тиждень херсонців інформаційно атакують низкою меседжів, спонукаючи їх «евакуюватися» через Дніпро на лівий берег.

У пропагандистських анонімних каналах поширюють інформацію про нібито обстріли мирних районів з боку українських військових, пропонують «безплатний відпочинок для дітей та дорослих в Росії», поширюють листівки «Сохрани семью – выезжай на левый берег» та інформацію з маршрутами, масово вдень і вночі розсилають смс із закликом негайно «евакуюватися», бо, мовляв, будуть обстріли житлових кварталів.

А 22 жовтня почали залякувати людей, розсилаючи аудіо українською мовою нібито від імені українських військових. Мовляв, від Херсона не залишиться жодного вцілілого будинку.

Як зазначили фактчекери проєкту «НотаЄнота», українська мова у чоловіка справді непогана, ймовірно, могли записати або українського полоненого, або начитав хтось із херсонських колаборантів.

 Нібито жителі Херсона і правобережної частини області, які евакуювалися, зможуть отримати у Криму виплату у розмірі 100 тис. рублів та сертифікат на купівлю житла.

Мета таких повідомлень – не просто залякати херсонців і змусити їх евакуюватися, а дискредитувати Збройні сили України. Українські військові ніколи не ціляться в мирних мешканців і не розсилають нічого, що могло б загрожувати українцям або дискредитувати армію.

Після того, як уже значна частина населення залишила Херсон, російські окупанти переодягаються у цивільний одяг та заселяються в помешкання евакуйованих. Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, так ворог готує Херсон до вуличних боїв. Херсонська обласна військова адміністрація закликає місцевих жителів ігнорувати «евакуацію».  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.