Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 24 жовтня

У випуску розбираємо фейки про те, як в ООН "доповіли про воєнні злочини України", всі західні сусіди України "зазіхають" на її територію, а також про те, як Київ готує "провокацію" з підривом "брудної бомби".

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Мешканці Фінляндії та Люксембургу приходять погрітися у «Російські доми»

Таку інформацію поширили російські медіа. Нібито іноземці рятуються від холоду у місцевих представництвах Російського співробітництва під назвою «Російські доми».

Напередодні міністерство закордонних справ Росії запустило пропагандистську акцію, покликану показати, що Європа нібито замерзає без російського газу. Про перші результати цієї акції відзвітували вже наступного дня.

Нібито у Фінляндії та Люксембурзі вже грілися у «Російських домах».

Аналітики The Insider з’ясували, що у Люксембурзі минулого тижня було досить тепло — від 17 до 21 градуса вдень, 10–14 градусів уночі. Водночас доказом «обігріву» фінів і люксембуржців пропагандисти використали відео з показу мультфільму «Альоша Попович і Тугарін Змій» у «Російському домі» в Копенгагені, столиці Данії.

Ця дезінформація спрямована на те, щоб показати, що Європа замерзне без російського газу, але цього можна уникнути, якщо європейці забудуть про війну Росії в Україні, виступлять проти антиросійських санкцій і почнуть масово споживати російську культуру.  

Меседж Російські військові більше дбають про цивільних українців, ніж українська армія

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах, зокрема у фейсбуку її рекламують фейкові акаунти.

Мовляв, російські військові евакуюють цивільних з Херсона, щоб оберегти людей від обстрілів і можливого підриву дамби Каховської гідроелектростанції. А це свідчить, що вони ставляться до цивільних дбайливіше, ніж українські військові. Нібито українська армія вважає за краще прикриватися цивільними під час воєнних дій.

Російські пропагандисти від початку повномасштабної війни в Україні просувають меседж, що українські військові використовують цивільних як «живий щит». А під дбайливим ставленням росіян до українців розуміють примусову евакуацію в Росію без права вибору, захоплення житла людей, які евакуювалися, викрадення дітей та залякування, що під час деокупації всіх місцевих розстріляють. Тих цивільних, які не погоджуються з російською пропагандою, викрадають з їхніх помешкань, катують і хоронять у братських могилах.

«Живий щит» – це штатний елемент тактики російської армії: так було в Чечні, в Грузії, в Сирії. Так відбувається зараз і в Україні. Росіяни практикують створення «живого щита», організовуючи офлайн навчання в школах, створюючи величезні черги з автомобілів на блокпостах, розміщуючи військову техніку й особовий склад біля житлових будинків. Тому російські солдати гірше терористів, які захоплюють заручників.

Меседж Постачання ракетних систем HIMARS і «Байрактарів» в Україну значно скоротять

Такі меседжі поширюють анонімні телеграм-канали, а у фейсбуку пости про брак озброєння рекламують профілі безіменних людей.

Нібито керівництво компанії безпілотників Bayraktar сповістило Офіс президента України, що змушені скоротити постачання, оскільки Росія внесла одним із пунктів газової угоди з Туреччиною таку умову.

Російські пропагандисти запевняють, що США відмовилися постачати Україні системи протиповітряної оборони (ППО) та реактивну артилерійську систему High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS).

Нібито Захід теж не в змозі передавати Україні велику кількість систем ППО. Щонайбільше ППО зможе закрити Захід і невелику частину Центру України. Мовляв, решта областей будуть змушені самотужки розв'язувати проблеми з обороною.

Як відомо, на початку жовтня в Україну прибули чотири додаткові системи залпового вогню HIMARS.

19 жовтня виробник Lockheed Martin заявив, що у США збільшують випуск HIMARS на тлі успішного використання цих систем українськими військовими протягом останніх кількох місяців. Компанія Baykar Makina так само продовжує підтримувати Україну безпілотниками.

Нещодавня домовленість президента Туреччини Ердогана з Путіним про створення в Туреччині газового хабу не вплинула на їхню діяльність. Хоча Путін від початку літа 2022 року пропонує Ердогану співпрацю щодо вироблення безпілотників.

Такі меседжі поширюють, щоб показати, нібито українська армія не матиме чим воювати й тоді перемога Росії буде за лічені дні. Цієї осені українські військові впевнено просуваються вперед, звільняючи територію на Харківському, Херсонському і Донецькому напрямках. Щоб показати, що це випадково поталанило і російська армія більше не допустить відступу, пропагандисти вигадали «новини» про скорочення озброєння Україні.  

Фейк Ірпінь та вся Чернігівська область знову під контролем Росії

Російський колаборант і представник окупаційної адміністрації Херсонщини Кирило Стремоусов опублікував відеозвернення у своєму телеграм-каналі, де він на тлі карти України з окупованими містами виклав свою версію подій станом на вечір 23 жовтня 2022 року.

Проросійські блогери поширили карту Стремоусова як реальну карту воєнних дій в Україні та виклали висновки: «Наші серйозно просунулися за добу». Нібито російські війська знову під Києвом, як на початку березня 2022 року, і захопили всю територію прикордонних областей з Росією і частково з Білоруссю. Стремоусов пообіцяв, що «найближчим часом Миколаївська, Одеська, Дніпропетровська області будуть звільнені від укронацистів».

Варто зазначити,  що сам колаборант утік із Херсона до тимчасово окупованого Криму. У той час, коли українська армія успішно просувається на Херсонському напрямку і з ще окупованого Херсона масово тікають російські окупанти та колаборанти, вивозячи награбоване, Стремоусов видає бажане за дійсне і поширює фейки про «стабільний фронт на Херсонщині» та нездійсненний план.

Такі «новини» спрямовані на перемикання уваги з поразок російської армії та провалу міфічного «священного обов'язку росіян звільнити Україну від неофашизму».

Вигадана карта
Реальна карта

Меседж Богуслаєв – не друг Росії, його арешт – зачищення конкурентів Зеленського

Такі меседжі масово поширюють прокремлівські анонімні телеграм-канали.

22 жовтня ввечері у Запоріжжі Служба безпеки України затримала почесного президента акціонерного товариства «Мотор Січ» В'ячеслава Богуслаєва за підозру у роботі на Росію.

Слідчі встановили, що компанія «Мотор Січ» після 2014 року продовжувала постачати авіадвигуни до російських літаків, які бомбили Україну.

Наступні кілька днів арешт Богуслаєва активно обговорювався російськими пропагандистами у соціальних мережах, щоб довести, що він нібито немає жодного стосунку до Росії. Спершу пропагандисти вкинули інформацію, що арешт Богуслаєва – це зачищення конкурентів Зеленського в новому політичному сезоні.

Нібито українська влада з 2021 року заарештовує всіх, чия думка розходиться з політикою Зеленського. Пропагандисти стверджують, що на всіх, хто співпрацював колись із Росією, є зібраний компромат. У тому числі на Зеленського, який колись мав бізнес у Росії. Нібито про це знає Захід і саме він вирішує, коли та кого затримати.

Мовляв, Богуслаєв став жертвою з’ясування стосунків «західних кураторів України». Нібито він заробляв гроші на турецьких байрактарах і взагалі не має стосунку до Росії. Російські пропагандисти наголошують, що Богуслаєв – друг Туреччини та США, але для Росії – ворог. Українські політики, які втекли до Росії, просувають думку, що історія Богуслаєва – не про політику, йдеться лише про гроші. Російські пропагандисти не випадково відбілювали репутацію Богуслаєва.

Їхні меседжі – це своєрідний інформаційний контрнаступ фактам Служби безпеки України, яка опублікувала аудіозаписи телефонних розмов президента «Мотор Січ». Вони підтверджують його співробітництво з Росією та те, що Богуслаєв не приховував проросійські погляди та неодноразово обирався народним депутатом від проросійської «Партії регіонів».  

Маніпуляція В Ізраїлі «заздалегідь звинуватили Україну в крадіжці та перепродажу зброї»

Про це пишуть російські медіа. Нібито саме через це Ізраїль відмовляється передавати Україні будь-які озброєння.

Такі слова приписують колишньому прем'єр-міністрові Ізраїлю, лідеру опозиції Біньямінові Нетаньяху.

Лідер опозиції Біньямін Нетаньяху дав інтерв'ю американському телеканалу MSNBC, в якому обговорювалася війна Росії проти України, а також ситуація з Іраном, який допомагає Росії з озброєнням.

На запитання «Чи має Ізраїль більше робити для підтримки України?» Нетаньяху відповів, що в його країні ведуть розумну політику в цьому сенсі.

Він нічого не каже про те, що Україна краде чи перепродає комусь зброю, і через це їй нібито і відмовляють у постачанні озброєння.

«Щодо зброї, завжди існує ймовірність – і це стається знову і знову – що зброя, яку ми постачаємо на одному полі бою, опиниться в руках іранців і буде використана проти нас», — сказав Нетаньяху.

Російські пропагандисти спотворили слова ізраїльського лідера.

Росія неодноразово намагалася звинуватити Україну у продажу одержаної від західних партнерів зброї на чорному ринку, але ці «факти» врешті виявилися фейками. Такі тези пропагандисти вкидають в інформаційний простір задля спричинення недовіри до української армії на міжнародному рівні та зменшення, а то й припинення підтримки західних партнерів. Детальніше. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.