Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Травня станом на 802 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2125
Фейк
691
Маніпуляція
646
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 25 жовтня

У випуску розбираємо фейки про те, що Мешканці Фінляндії та Люксембургу "приходять погрітися у "Російські доми", три чверті французів виступають за "припинення поставок зброї" Україні, а також активність пропагандистів на фоні арешта Богуслаєва — він начебто "ворог" Росії, його арешт – "зачищення конкурентів" Зеленського.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Голодомор — не геноцид українського народу

Такий меседж вкотре поширюють російські кремлівські медіа, заперечуючи трагедію, яку пережили українці у 1932-33 роках. Цього разу меседж почали просувати на тлі новин про те, що російські окупанти демонтували монумент жертвам Голодомору в окупованому Маріуполі.

Мовляв, його демонтували, тому що згідно з «історичними джерелами», голод у регіонах Півдня Росії, а потім Радянського Союзу був повторюваним явищем, і внаслідок голоду у 1932-33 роках найбільше втрат було не в Україні, а в інших регіонах УРСР.

Як пишуть аналітики проєкту Myth Detector, пропагандисти також стверджували, що «влада» міста не бореться з історичною пам’яткою, а прибирає «символ дезінформації, створений на державному рівні».

Насправді дезінформація про Голодомор циркулює десятиліттями. Голод 1932-1933 років в Україні не був спричинений стихійними явищами, адже трагедія стала наслідком цілеспрямованої політики Сталіна. Фальшування  кількості жертв події та пов’язування голоду з природними явищами спершу були частиною пропаганди Радянського Союзу. Цей метод зараз перебрала й російська пропаганда, яка прагне приховати злочини сталінського режиму та заперечити геноцид.

Фейк У США дуже різко зреагували на черговий запит щодо постачання в Україну систем ПВО

Таку інформацію поширили російські кремлівські ЗМІ та анонімні проросійські телеграм-канали. Нібито Пентагон заявив Києву, що HIMARS для України більше немає».

Таких висновків пропагандисти доходять на основі статті The New Yorker. Проте це — неправда. Як пише StopFake, насправді у Міноборони США офіційно заявили, що у межах чергового пакета постачать Україні 18 РСЗВ HIMARS. Джерело The New Yorker у Пентагоні запевнило, що Україна отримуватиме «більше зброї більшої складності та у більшому масштабі».

Насправді у коментарі The New Yorker представник Пентагону говорив про те, що Україні не зможуть постачити багато систем HIMARS через те, що «їх немає в необмеженій кількості на планеті Земля». Однак пропагандистам вигідно трактувати цей коментар як різку відповідь нахабним українцям, щоб створити видимість того, що невдовзі Україна залишиться без необхідної їй зброї та підтримки Заходу.

Фейк Посол Франції в Україні вирішив звільнитися й стверджує, що Зеленський виїхав з країни

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах. У повідомленнях ідеться про те, що посол Франції в Україні нібито пішов у відставку та залишив Київ через небезпеку. У повідомленнях додають, що Етьєн де Понсен також нібито заявив, що Зеленський залишив Україну, і тому будь-який подальший спротив є «марним та тягне за собою колосальні людські жертви».

Проте це — неправда.

На фейк звернули увагу фактчекери зі StopFake. Насправді посол Франції в Україні залишається на своїй посаді у Києві. «Скриншот публікації про його відставку та заяву про те, що Президент Зеленський нібито залишив Україну з’явився на фейковій Facebook-сторінці RT Afrique. У коментарі StopFake дипломат повідомив, що не робив подібних заяв», — пишуть фактчекери. 

Фейк У Франції пройшла акція протесту проти НАТО і війни в Україні

У соціальних мережах поширюється відео, на якому французька поліція жорстоко придушує демонстрації, що відбулися в Парижі. Дописи під відео стверджують, що нібито це акції проти Організації Північноатлантичного договору (НАТО) та російсько-української війни. Це — неправда.

Протест, що відбувся у Парижі 16 жовтня, не мав жодного стосунку ні до НАТО, ні до війни в Україні. Причиною акції стало зростання вартості життя та глобальне потепління. 

Французькі фактчекери проєкту Logically знайшли відео з мітингу за допомогою зворотного пошуку. Під оригіналом відео зазначено, що французька поліція використовує сльозогінний газ, щоб розігнати марш проти високих цін і кліматичної бездіяльності у Парижі. Associated Press також завантажило на YouTube відео тієї ж сутички, зняте з іншої позиції 22 жовтня 2022 року. На початку відео на одному з банерів протесту було написано французькою мовою «Марш проти дорогого життя».

Меседж Жертви ракетних ударів по Києву 10 жовтня «насправді» найняті актори

Такий меседж поширюють зокрема у бельгійському сегменті соціальних мереж. Проросійські користувачі поширюють фото та відео легко травмованої жінки, яка робила селфі поки працівники швидкої надавали їй допомогу. Мовляв, якщо ти став жертвою ракетного удару, то тобі не до селфі чи відео. Тож на думку пропагандистів, така поведінка людей свідчить, що вони актори, а не справді постраждалі. 

На поширення меседжу звернули увагу бельгійські фактчекери. Вони пишуть, що фото та фрагменти відео, які поширюють у соцмережах насправді вирвані з контексту так, щоб залишати місце для неоднозначних висновків. Для просування меседжу пропагандисти використали поведінку однієї з найменш травмованих жертв, залишаючи поза увагою не лише серйозніші травми, а й загибель людей. На задньому плані фотографій видно й інших жертв російської атаки, зокрема людей, яких травмували осколки скла з офісного центру, поряд з яким впала ракета. Численні фото та відео, зняті як українськими, так і закордонними журналістами в Києві 10 жовтня, підтверджують те, що на світлинах справді серйозно травмовані люди, а не актори. Світлини також опублікували на перших шпальтах зарубіжних видань, які російська пропаганда звинуватила у публікації  несправжніх фото. 

Російська пропаганда систематично поширює фейки для того, щоб приховати злочини російської армії та поставити під сумнів будь-які факти, які про них свідчать.

Маніпуляція Три чверті французів виступають за припинення постачання зброї Україні

У грузинському та російському сегментах соціальних мереж поширюють картинки нібито з результатами опитування французів щодо «ескалації відносин з Росією». Нібито думки французів щодо того чи варто надалі постачати Україні зброю розділились: 23,3% — підтримали Україну, натомість 76,7% дали негативну відповідь на це запитання. Це не так.

Насправді в мережі поширюють результати голосування у соціальній мережі Twitter під час обговорення цього питання на телешоу. Як пишуть фактчекери MythDetector, у голосуванні міг взяти участь будь-хто з користувачів соцмережі. Тобто результати опитування представляють думку користувачів соцмережі, а не французів.

Насправді згідно з різними дослідженнями, ставлення населення Франції до постачання зброї в Україну різне. Згідно з дослідженням «Інституту громадської думки Франції» (Ifop), 60% французів підтримують постачання зброї в Україну, а дві третини – за економічні санкції проти Росії. Опитування також показало, що 6 із 10 французів підтримують вступ України до Європейського Союзу.

Російська пропаганда систематично маніпулює «громадською думкою» для створення враження, що громадяни інших країн не підтримують Україну. Раніше писали про те, що нібито австрійці вимагають припинити підтримку України, а німці дедалі менше підтримують антиросійські санкції. Також нібито понад 3 мільярди людей утрималися від голосування щодо окупації Росією українських територій.

Фейк Росія «знищила» українську танкову дивізію

На грузинському проросійському телеканалі обговорювали події російсько-української війни. Один із запрошених спікерів розповідав, що нібито українська контратака на харківському напрямку була «невдалою», а з боку Херсона Росія «поступилася» певними територіями, однак «перегрупувала свої сили та створила оборонні загородження». Цей же спікер також зазначив, що українські частини нібито зазнали великих втрат та потрапили в оточення російської армії. На підтвердження цього продемонстрували відео запис нібито бою між українською та російською армією «у відкритому полі», в результаті якого росіяни знищують українську танкову дивізію. Цей відео запис — фейк.

Фактчекери грузинського проєкту MithDetector встановили, що насправді  цей відеозапис — це кадри з відеогри-симулятора Arma 3, розробленої чеською компанією Bohemia Interactive. Кадри, використані в програмі, вирізані з одного з відео, опублікованого на YouTube-каналі MILMAN. На змодельованому відео показано знищення українською стороною російських танків протитанковим комплексом NLAW. Тематичні відео щодо подій російсько-української війни на цьому каналі публікують з липня 2022 року.

Фейк Україна «приховує» список загиблих у Бучі

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на міністра закордонних справ Росії Лаврова. Він вкотре говорить про те, що події у Бучі — «постановка української влади». Нібито українська влада умисно приховує список постраждалих, бо «насправді» їх нема. Це — фейк.

Насправді списки загиблих були у відкритому доступі ще навесні, їх публікував та періодично оновлював Інформаційний центр Ритуальної служби Бучанської міської ради. Однак, ця інформація була попередньою, адже в  списках було багато неідентифікованих жертв. За повідомленнями місцевої влади, 76 мешканців Бучі та Бучанського району зрештою поховали неідентифікованими. Надалі планують ідентифікувати загиблих через зразки ДНК. Загалом за час окупації загинуло понад 400 мешканців. Могили жертв російської армії все ще знаходять під час ліквідації наслідків окупації. Тому надати остаточні списки загиблих, як того вимагає Лавров, неможливо. На поширення фейку звернули увагу фактчекери проєкту The Insider.

Меседж Українці — «нелюди, яких треба топити і палити»

У проросійських телеграм-каналах підхопили меседж, озвучений російським пропагандистом, директором російськомовного мовлення телеканалу Russia Today Антоном Красовським під час інтерв’ю з російським письменником-фантастом Сергієм Лук’яненком. Красовський закликав убивати українських дітей. У телеграм-каналах пішли далі та закликають знищувати всіх українців. Для акцентування «нелюдськості» українців у повідомленнях використовують фейк про те, що нібито ЗСУ «возять за собою котиків і собак, яких не годують кілька днів, щоб потім їм згодовувати мертвих россолдатів». 

На поширення меседжу звернули увагу фактчекери проєкту НотаЄнота. Насправді  російська пропаганда давно розповідає про «меншовартісність та недолугість» українців, звинувачує у нацизмі та культивує нетерпимість і агресію до українців. Антиукраїнські заклики пропагандист Красовський поширював і раніше. Він стверджував, що так звана «спецоперація» не закінчиться, поки Україна не підпише капітуляцію, а дбати про українських дітей потрібно лише тоді, коли вони  «стануть російськими». Детальніше про висловлювання Красовського та реакцію на них. Проросійські телеграм-канали також не вперше виявляють агресію щодо українців.  Після масованих ракетних обстрілів 10 жовтня там раділи смерті мирних мешканців та тому, що внаслідок удару українці залишилися без світла, води та тепла.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.