Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Липня станом на 874 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2268
Фейк
711
Маніпуляція
671
Меседж
469
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Усі західні сусіди України зазіхають на її територію

Таку інформацію просувають в анонімних телеграм-каналах. Мовляв, поляки, румуни, словаки та угорці хочуть відірвати від України шматочок для себе.

Нібито цьому свіжим доказом є те, що Польща підтягує військову техніку до кордону з Білоруссю. За версією пропагандистів, якщо Білорусь офіційно візьме участь у війні проти України, тоді США та Велика Британія дозволять розділити території України між сусідніми Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією.

Нібито місія Росії – оберегти Україну від поділу. Заради цього Росія готова застосувати проти охочих захопити Україну «не лише тактичну ядерну зброю, а щось сильніше».

Раніше пропагандисти неодноразово поширювали фейки про намір Польщі приєднати Львівщину. Зокрема писали про те, що Польща почала «економічне захоплення» України та західних областей України, а також що на Львівщині проведуть референдум щодо приєднання області до Польщі.

Дезінформація щодо наміру західних країн захопити Україну спрямована на руйнування єдності України з Європейським Союзом та скасування підтримки України. У такий спосіб пропагандисти відвертають увагу від незаконних псевдореферендумів на тимчасово окупованих Росією територіях і переконують, що вони не захоплюють Україну, а оберігають її від західних загарбників. 

Маніпуляція В ООН доповіли про воєнні злочини України

Таку інформацію поширили російські медіа. Нібито про численні порушення норм міжнародного права з боку України йдеться у доповіді комісії Ради з прав людини ООН, присвяченій вторгненню Росії в Україну.

Як зазначили фактчекери Stop Fake, звіт має 17 сторінок, на яких описуються російські злочини проти українців. Серед десятків фактів тортур, страт і насильства російських окупантів над цивільними людьми в Україні у документі зафіксовано два випадки неналежного поводження України з російськими солдатами.

Прокремлівські медіа знехтували головним висновком міжнародних експертів, які поклали відповідальність за численні тортури, насильства та вбивства в Україні на російські збройні сили.

Пропагандисти регулярно вдаються до маніпуляцій такого роду, коли виокремлюють найменші порушення під час війни з боку української армії, у такий спосіб замовчуючи сотні жахливих злочинів і звірств проти мирного населення російської армії. Вони намагаються добитися забуття воєнних злочинів російських солдат або в крайньому разі присвоїти їх Збройним силам України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.