Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
755
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 21 жовтня

У випуску розбираємо такі фейки: популярність ідей Путіна «зростає» на Заході, поранені після обстрілів Києва це «постановка», имо про мережу тіньових редакторів Вікіпедії, які просували російську пропаганду.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Зловмисники розсилають електронні листи нібито від пресслужби Генштабу ЗСУ

Про це повідомили на сторінці Генштабу ЗСУ у фейсбуку. На електронні скриньки та у месенджери адресатам почали надходити листи нібито від пресслужби Генштабу ЗСУ. Однак, це спам-розсилання листів відбувається з адрес, що не мають жодного стосунку до Збройних Сил України та містить шкідливі файли (віруси, "трояни" тощо).

Генштаб ЗСУ закликає бути пильними та, щоб не допустити зараження персональних гаджетів шкідливим програмним забезпеченням. Рекомендують уважно читати електронну адресу відправника листа та перевіряти її достовірність.

Раніше росіяни розсилали комп’ютерні віруси нібито від імені СБУ під виглядом інструкції, як діяти в умовах активної фази бойових дій.

Фейк У Херсоні на переправі під Антонівським мостом ЗСУ обстріляли цивільних

Про це повідомляють російські медіа. Це не відповідає дійсності.

Як пояснила керівниця об’єднаного пресцентру Сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк, вогонь по Антонівському мосту вівся під час комендантської години, тож цивільних там не було.

«Те, що на мосту в цей час не може бути цивільних, стверджують навіть самі окупанти, бо це комендантська година, і дуже суворі заходи вживаються до тих, хто її може порушити. Цивільних там не було», — наголосила Гуменюк.

Постраждалими внаслідок удару по мосту могли бути колаборанти та окупанти, які переодяглися у цивільний одяг.

«Вони намагаються приховати свою приналежність до військових і створити  картинку, що відбувається обстріл мирного населення. Але це не так», — додала керівниця пресцентру.

Як відомо, на Антонівській переправі загинув російський пропагандист, колишній працівник каналу RT Олег Клоков. Він тікав із Херсона на лівобережну частину Херсонщини та переправляв вкрадені на телеканалі «Суспільне Херсон» автомобіль «ГАЗель» та інше майно. Детальніше.  

Меседж В Україні почалася війна через заборону російської мови

Таку інформацію 21 жовтня активно почали поширювати російські пропагандисти у телеграмі.

Приводом стало інтерв’ю секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексія Данілова під час політичного токшоу «Говорить Великий Львів» на телеканалі «НТА».

Нібито він заявив, що російська мова має повністю зникнути в Україні. Пропагандисти просувають думку, що саме заборона російської мови в Україні стала причиною війни. Мовляв, тепер переписуватимуть і заборонятимуть усю історію, культуру та звичаї на Півдні та Сході України, натомість нав'язуватимуть їм ідеологію, прийнятну лише на Заході України.

Пропагандисти вирвали з контексту слова Данілова та неправильно їх інтерпретували. Данілов сказав: «Російська мова має зникнути з нашої території взагалі як елемент ворожої пропаганди й промивання мізків для нашого населення… Англійська є обов’язковою, наша рідна мова є обов’язковою. А насаджувати сюди ці російські наративи дуже небезпечно».

Російські пропагандисти не перший рік використовують «мовне питання» та «дискримінацію російськомовних» для штучного розпалювання ворожнечі між українцями, а також поділу українців за місцем проживання.

Від початку повномасштабної війни Росії в Україні пропагандисти регулярно просувають меседж, що російська армія захищає російськомовних українців, інакше українців карали б за спілкування російською мовою.

Раніше пропагандисти поширювали фейки про те, що Міністерство культури України планує вилучити російську літературу з бібліотек. А також, що у Дніпрі за російську мову жінку прив’язали до стовпа. 

Фейк Кореспондент Бі-Бі-Сі імітує лежання в окопі

Таку інформацію поширили у жовтні проросійські медіа та пропагандистські телеграм-канали.

Як доказ вони наводять фотографію кореспондента Бі-Бі-Сі й Джеремі Боуена у шоломі та бронежилеті з написом «Преса» та мікрофоном у руках, коли він лежить на землі, а за ним насип і гілки.

Пропагандисти запевняють, що це була постановче фільмування, оскільки замість бойових дій і снарядів у кадрі з'являється жінка з сумками.

Насправді це зображення – скриншот з телерепортажу Джеремі Боуена від 6 березня 2022 року. Він розповідає про те, як жителі Ірпеня евакуюються і зони боїв під масовим обстрілом російських військ.

На цьому відео видно, як жінка та інші люди в кадрі також були змушені сісти або лягти на землю, почувши поблизу потужний звук вибуху.

Після того, як пропагандисти поширили інформацію про нібито постановку відео Бі-Бі-Сі, журналіст Джеремі Боуен категорично спростував ці звинувачення. «Звинувачення є абсолютно хибними, #fakenews. Ображайте мене, якщо хочете. Але не ображайте тисячі мирних жителів, які біжать Ірпінським мостом до Києва від російських обстрілів та воєнних злочинів», – написав журналіст у своєму Twitter.

Мета таких фейків – викликати недовіру до іноземних журналістів, які показують на весь світ російські злочини, і в такий спосіб показати, що російські окупанти нібито не стріляють по цивільних і не несуть загрозу українським містам і селам.  

Фейк Українська пропаганда створює відео, де замість реальних військових використовує акторів

У російському та грузинському сегменті Фейсбук поширюють відео з тіктоку, на якому чоловік, одягнений в українську військову форму, йде по лісу, а також зображує страждання на камеру. У постах, що супроводжують це відео, пояснюють:  так працює українська пропаганда, яка намагається переконати Європу в успіхах ЗСУ та героїчній боротьбі українських військових, знімаючи постановні відео. Насправді як з’ясував фактчекерний проєкт Mythdetector, відео – фрагмент фільмування кліпу  української співачки Ганни Ханіної.  На відео – справді український актор, його звуть Петро Шерекин, він проживає в Німеччині. На відео видно, що це дійсно постановні кадри, але їх не намагаються видати за реальні фільмування українських військових, чи використати з  пропагандистською метою. Це просто фільмування процесу під час роботи над кліпом  на пісню, що має назву «Колискова».

Викриття Антиукраїнські мультфільми створює росіянка з Сочі, а не Ізраїль

На початку жовтня в мережі російських телеграм-каналів  почали поширювати антиукраїнський мультфільм, який начебто зняв ізраїльський телеканал. Підписи під відео  були типові – «не всі ізраїльтяни підтримують нацистський режим» на сході.  У мультфільмі Україна була зображена як свиня з татуюваннями зі свастиками та жовто-блакитним прапором. А Росія – як ведмідь, який викидає свиню в Європу. Там свиня влаштовує  погроми та інші злочини, які російська пропаганда приписує українським біженцям.

Наприкінці мультфільму з’являвся логотип начебто ізраїльського телеканалу INN. В Ізраїлю два канали, чия абревіатура INN – один це  Arutz Sheva   (Канал 7), який офіційно має назву  Israel International News, и Israel Now News. Але логотип, який з’являвся наприкінці мультфільму, не  є логотипом жодного з цих каналів. Звісно, що на цих каналах немає і мультфільму чи будь-якої згадки про це.  Ізраїльське видання «Деталі» перевірило, як цей мультфільм потрапив в інформаційний простір Ізраїлю, та знайшов телеграм-канал з назвою INN та логотипом, що ідентичний тому, який містить мультфільм. Цей телеграм-канал ведуть двома мовами, російською та івритом, і він містить лише антиукраїнські фейки. Останній з них – фейк про те, що Зеленський написав книгу «Моя боротьба»,  який вже був спростований.

Після поширення мультфільм був заблокований на Youtube. І одночасно з цим жителька Сочі, на ім'я Євгенія дала інтерв’ю пропагандистському телеграм-каналу Shot, де розповіла, що вона сама створює цю антиукраїнську пропаганду. Вона також додала, що з «2014 року працює на інформаційному фронті». У своєму телеграм-каналі «Свинка в обмороке СВО» вона викладає ці антиукраїнські ролики з 1 вересня. 20 жовтня вона також виклала листування з «ізраїльським телеканалом INN», який перепросив за використання її мультфільму та підтримав її боротьбу з «укронацистами». З листування видно, що авторка мультфільмів писала саме на адресу телеграм-каналу INN @uktoterror2. У каналу 1339 підписників, його веде російськомовна ізраїльтянка, яка, наприклад, створює опитування про те, за кого потрібно голосувати на найближчих виборах в Ізраїлі – і серед інших політиків пропонує Путіна і Кадирова.

Маніпуляція Ідеї Путіна стають дедалі популярнішими на Заході, визнали в США

Російські ЗМІ публікують новини з заголовками, з яких витікає, що на Заході «ідеї Путіна» стають дедалі популярніші. І наводять слова Путіна з промови 30 вересня, в якій він розповідав про «злам гегемонії Заходу» та «неприпустимість третьої статі». Насправді ж, як звернув увагу StopFake,  російські новини посилаються на статтю The Washington Post під назвою «Лідери демократій все частіше наслідують Путіна у тяжінні до авторитаризму» - і стаття, звісно, присвячена не тому, що якісь  божевільні ідеї  Путіна про «третю стать» стають дедалі популярніші на Заході. А про те, що   швидкі зміни, соціальне розшарування та нові технології зробили світ настільки складним, що люди шукають простих відповідей. Насамперед від правих популістських, авторитарних лідерів, які видають себе за «сильних та крутих хлопців». Серед іншого в статті згадали Дональда Трампа, президента Бразилії Жоїра Болсонару, прем’єра Угорщини Орбана та інших. В аналітичній статті акцентується, що нова хвиля правих популістів прийшла до влади, користуючись складною економічною ситуацією, яку влаштував сам Путін, - а не його вигадки про історичні «претензії» та «геополітичні розрахунки».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.