Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 20 жовтня

У випуску розбираємо брехню Путіна про те, що газопропроводи на території Польщі та України,збудувала Росія за власні гроші, а також SMS-ки про масований «удари ЗСУ» по Херсону, та фейк про виданий «Mein Kampf» Володимира Зеленського.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Якщо Україна продовжить відвойовувати території, Росія знищить її у відповідь

За даними Центру протидії дезінформації при РНБО, такий меседж поширюють російські пропагандисти в інформаційному просторі.

Зокрема, посилаючись на статтю колишнього посла США в СРСР Джека Метлока у виданні Responsible Statecraft, кремлівські медіа пишуть, що «якщо Україна спробує повернути території силоміць, і подібні дії заохочуватимуться США і НАТО, то Росія дуже ймовірно знищить Україну у відповідь».

Як ідеться у повідомленні Центру, за допомогою таких меседжів Росія прагне залякати українське суспільство. Крім залякування, на думку аналітиків, такі меседжі покликані схилити Україну до перемовин з Росією та згоди з умовами агресора.  

Фейк У Великій Британії готуються до військового перевороту

Таку тезу поширюють російські пропагандистські медіа.У повідомленнях йдеться, що найближчими днями у Великій Британії нібито заплановано військовий переворот.

Мовляв, протягом 10 днів чинний міністр оборони Бен Уоллес нібито хоче зайняти крісло прем'єра Великої Британії. У своїх повідомленнях російські медіа посилаються на статтю в Daily Express. Проте це — неправда.

Насправді немає жодних заяв про військовий переворот, який наразі готується. Як пише StopFake, все це вигадка російських медіа. У публікації Daily Express під назвою «Бен Воллес призначений "надзвичайним прем'єр-міністром", оскільки Ліз Трасс дається 10 днів, щоб врятувати своє прем'єрство» йдеться про політичну кризу у Великій Британії і про ймовірних кандидатів на пост прем'єр-міністра у разі відставки Трасс. 

Викриття Мешканці Херсона отримують SMS-повідомлення про те, що ЗСУ готують масовані удари по місту

За даними Центру протидії дезінформації, мешканці Херсона отримують повідомлення про те, що Збройні Сили України планують ракетні удари на місто й відповідно, цивільним внаслідок цього потрібно подбати про свою безпеку. «Уважаемые жители! Срочно эвакуируйтесь. Будут обстрелы жилых кварталов ВСУ…», — йдеться в таких SMS. 

У Центрі повідомляють, що ця інформація не відповідає дійсності.

«Нещодавно командувач армії РФ Суровікін заявив про нібито підготовку ракетного удару ЗСУ по Херсону та греблі Каховської ГЕС, через що з міста будуть "евакуювати" населення. Водночас Віталій Кім повідомив, що "росіяни, ймовірно, готуються бити по Херсону… Не здивуємося, якщо вони обстріляють натовпи, а також житлові квартали, щоб звинуватити в цьому ЗСУ", — йдеться у повідомленні Центру. — Застерігаємо. Ця дезінформація спрямована на те, щоб посіяти паніку та депортувати під виглядом "евакуації" якомога більше українців. ЗСУ ніколи не проводили прицільних обстрілів цивільного населення і тим паче не попереджали про свої плани окупантів».

Меседж Україна попросила НАТО завдати по Росії превентивний ядерний удар

Таку тезу ширять проросійські блогери та телеграм-канали. У повідомленнях стверджують, що Володимир Зеленський закликав країни НАТО завдати превентивного удару по Росії, перш ніж вона застосує ядерну зброю проти України. Проте насправді Зеленський не закликав НАТО до застосування ядерної зброї. 

Як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, твердження про те, що президент Зеленський закликав завдати превентивних ядерних ударів по Росії, є неправдивим і виникло через неправильне тлумачення перекладеного інтерв’ю. Як пишуть аналітики, насправді ні США, ні ЄС не зацікавлені в ядерному сценарії в Україні. Будь-який ядерний вибух може мати непередбачувані наслідки для всього світу. Ядерні опади після вибуху на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року також досягли Сполучених Штатів, хоча їх концентрація була нижча, ніж у Європі.

Натомість Росія постійно натякає на можливість застосування ядерної зброї у війні проти України. Контрнаступ України, спрямований на повернення своїх територій, породив нову хвилю ядерного шантажу з боку Росії. Саме Росія намагається тримати міжнародну спільноту в напрузі суперечливими заявами щодо застосування ядерної зброї.

Меседж Київ знущається з могил загиблих у Лимані, проводячи ексгумацію

Повідомлення такого змісту з'являються у російських пропагандистських ЗМІ. Для того, щоби відбілити репутацію російських окупантів, пропагандисти стверджують, що Київ вчиняє «наругу» над українцями, які загинули внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ексгумацію тіл людей, які загинули в умовах окупації й поховані в братських могилах, російські пропагандисти називають «верхом цинізму». 

«Київ заради задоволення своїх політичних амбіцій глумиться з могил загиблих мирних жителів Лимана…Київ не лише жорстоко вбив усіх цих людей, а й після смерті намагається використати їх у своїх злочинних цілях», — стверджують пропагандисти.

На меседж звернули увагу фактчекери Stopfake. Як пишуть фактчекери, ексгумація тіл зі стихійних поховань, виявлених у деокупованому Лимані, необхідна для встановлення осіб загиблих та причини їхньої смерті. Більшість загиблих внаслідок дій російських загарбників — цивільні особи.

Раніше такий самий меседж про наругу над тілами російські окупанти ширили після звільнення Ізюма, де Україні також довелося проводити ексгумацію тіл. 

Фейк Німеччина відряджає в Україну поїзди зі своїми військовими «на смерть»

Таке повідомлення поширюють російські пропагандистські ЗМІ. Пропагандисти стверджують, що Німеччина «надсилає на смерть поїзди з військовими в Україну». Мовляв, німецькі військові їдуть в Україну, їх усіх там повбивають. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на слова росіянки, яка прожила в Німеччині понад 30 років.

Як пише StopFake, при цьому пропагандисти не називають імені цієї жінки, не посилаються на її соцмережі, але присвячують цілий абзац її душевним переживанням. «Однак навіть за життя в європейській країні велике та добре серце російської жінки непохитне: закадровий голос не перестає повторювати, що німецьких військових нібито відправляють на вірну смерть», — йдеться в тексти пропагандистів. Насправді це — неправда.

Фактчекери StopFake звернулися у пресслужбу Бундесверу. Там зазначили, що техніка та люди пересувалися на навчання, і після закінчення навчань повернуться на колишнє місце.

Проте пропагандисти вже не вперше заявляють, що в Україні воюють іноземці. У такий спосіб вони намагаються створити видимість того, що насправді Росія воює не з Україною, а й з іншими державами. 

Фейк Західні ЗМІ опублікували фото несправжніх постраждалих від ракетних ударів в Києві

Таку тезу поширюють російські пропагандистські медіа. Щоб нівелювати наслідки російських ракетних ударів, які країна-агресор нанесла по Києву 10 жовтня, пропагандисти стверджують, що фотографії наслідків обстрілів — фейкові, а люди на них, які нібито постраждали — актори. Проте це — неправда.

На фейк звернули увагу фактчекери зі StopFake. Свідчення фотографів та журналістів міжнародних видань, які працювали на місці трагедії, а також розповіді постраждалих, спростовують чергову російську дезінформацію.

Як пишуть фактчекери, журналісти міжнародних ЗМІ проводили репортажі безпосередньо з місця подій. Жахливі сцени з Києва потрапили у світові ЗМІ та шокували громадськість, але прокремлівські пропагандисти цинічно заявили, що фотографії — несправжні.

Насправді 10 жовтня російська армія запустила 84 крилаті ракети та 24 безпілотні літальні апарати. ППО України вдалося збити 43 ракети та 13 БПЛА. Внаслідок обстрілу загинули 19 осіб, 105 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Російська пропаганда вже не вперше намагається звинуватити Україну в брехні. Схожа риторика пропагандистів була й після трагедії в Бучі чи ракетних ударів по Вінниці. У такий спосіб вони намагаються залагодити провину Росію. Мовляв, насправді Росія запускає ракети лише на військові об'єкти, не руйнує цивільну інфраструктуру й не вбиває людей.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.