«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 19 жовтня
У випуску спростовуємо фейки про те, що ЄС "визнав" тимчасово окуповані території Херсонської і Запорізької областей російськими, російська армія за підтримки Білорусі може "взяти" Київ, а також фейкові графіки відключення світла та повідомлення про "енергетичну тривогу".
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Маніпуляція
На Європу чекає «екстремально холодна» зима
Такий прогноз поширюють російські медіа з посиланням на керівника російського «Газпрому» Олексія Міллера. Виступаючи на форумі «Російський енергетичний тиждень», Міллер сказав, що «Газпром» прогнозує аномально холодну зиму для проходження опалювального періоду. Це — маніпуляція.
Як пише Центр протидії дезінформації, «Газпром» не має власної метеорологічної служби, тож зробити власний прогноз екстремально холодної зими в Європі вони не могли. Також науковці переконують, що довгострокові прогнози погоди не є надійними. Неможливо точно сказати про те, якою буде погода через кілька тижнів, оскільки всі довготермінові прогнози базуються на використанні імовірнісних формулювань. Тобто можна говорити лише про певну імовірність холодної зими, а не стверджувати, що саме так і буде.
З наближенням холодної пори року російський енергетичний шантаж Європи набирає дедалі більших обертів. Однак здебільшого він базується на маніпуляціях російської сторони та відвертому залякуванні.
Фейк
У Молдові протестувальники блокують військову техніку НАТО, яка рухається до кордону з Україною
У проросійських групах соціальних мереж поширюють відео, на якому десятки людей блокують рух колони військової техніки. В описі до відео йдеться, що у Молдові нібито триває протест, на якому люди виступають проти розміщення техніки НАТО в країні. У мережі також поширюють й іншу «версію» подій — нібито мітингувальники не дають військовим НАТО проїхати до кордону з Україною. Це — неправда.
Відео не має жодного стосунку до сучасних подій, зокрема і до кризи в міжнародній безпеці, викликаної війною Росії проти України. За допомогою інструмента з перевірки візуальних джерел InVID-WeVerify і зворотного пошуку за зображеннями в Google фактчекери StopFake виявили новинний сюжет, який використали для відео. Це репортаж від 5 травня 2016 року російського телеканалу RTVI про спільні зі США навчання «Драгунський піонер», що відбувалися в Молдові. Також вдалося знайти ще одне відео, кадри з якого були використані, під назвою «Молдова: протестувальники проти НАТО блокують танки США», яке 4 травня 2016 року було опубліковано на YouTube-каналі венесуельського телеканалу TeleSUR.
Відео подій зняте на румунсько-молдовському, а не на кордоні Молдови та України. На відео можна побачити табличку з назвою населеного пункту. Це село Скулень, що розташоване на кордоні між Молдовою та Румунією. «Антинатівський» протест очолював проросійський політик, колишній президент Молдови Ігор Додон (2016-2020). Його також можна побачити на відео, а публікацію про цю акцію — на його особистій сторінці у Facebook.
Російська пропаганда систематично поширює фейки про участь НАТО в російсько-українській війні. Раніше агітпроп писав, що НАТО хоче вступити у війну в Україні та готує напад на Росію, або ж нібито війська НАТО зайшли у Вовчанськ, що на Харківщині.
Фейк
Володимир Зеленський опублікував книгу «Моя боротьба»
Такі повідомлення поширюють у проросійських телеграм-каналах. Також до повідомлень долучають фото нібито з ще новою книгою Зеленського в прозорій обгортці. Стилістично обгортка нагадує книгу Адольфа Гітлера «Mein Kampf», фото якої також долучають до повідомлень. Це — фейк.
Книги Володимира Зеленського з такою назвою не існує. Про підроблення одразу ж свідчать дві помилки у прізвищі українського президента. Цю картинку почали масово поширювати протягом доби. Ймовірно, це реакція на новину про опублікування книги з промовами Зеленського у Великій Британії.
Зворотній пошук картинки через Гугл свідчить лише на загальнодоступні фото Володимира Зеленського з його робочого кабінету. Перевірка за допомогою програм для аналізу фото встановлює, що зображення було змінене.
Російська пропаганда всіляко намагається дискредитувати та висміяти особистість Володимира Зеленського. Раніше для цього використовували фейкові обкладинки кількох сатиричних журналів. Також вони писали, що Зеленський втік з Києва у бік кордону з Польщею, а щоб імітувати свою присутність в Україні використовував хромакей.
Проросійські телеграм канали під час повітряної тривоги по всій Україні 19 жовтня поширюють меседжі про те, що нібито українська ППО не може впоратися з масованими обстрілами. Мовляв, українська влада повідомляє про роботу ППО, про це умисно пишуть місцеві чиновники. А далі нібито влада чекає, доки ракети потраплять в ціль і якщо свідки не зафіксують «прильоти» на відео, то повідомляють, що успішно збили всі повітряні цілі.
Пропагандистський меседж спростовують користувачі телеграму. Водночас у багатьох каналах, які повідомляють про вибухи та повітряну тривогу, викладають численні фото роботи українських ППО в небі. Також є повідомлення про роботу ППО від користувачів (без чіткої ідентифікації місця розташування систем).
Тобто російська пропаганда маніпулює повідомленнями офіційних джерел для поширення паніки серед містян безпосередньо під час обстрілів.
Маніпуляція
Євросоюз визнав тимчасово окуповані території Херсонської і Запорізької областей російськими
Про таке пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, Євросоюз поширив санкції на Запорізьку та Херсонську області, і цим визнав, що ці території стали російськими. Це маніпуляція.
Насправді 6 жовтня 2022 року Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти Росії, зокрема санкції проти юридичних та фізичних осіб, які причетні до псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях. Також на тимчасово окуповані Херсонську та Запорізьку області поширили дію санкцій, раніше введених на тимчасово окупованій території Луганщини та Донеччини: заборону на імпорт товарів з цих регіонів, обмеження на торгівлю та інвестиції, заборону надання туристичних послуг, заморозку активів осіб у санкційних списках, заборону в’їзду для цих осіб на територію ЄС тощо.
Євросоюз засуджує окупацію українських територій і не визнає результатів псевдореферендумів. Ба більше, Парламентська асамблея Ради Європи визнала російський режим терористичним.
Російська пропаганда систематично маніпулює фактами для того, щоб видавати бажане за дійсне. Раніше вони стверджували, що нібито понад 3 мільярди людей утрималися від голосування щодо окупації Росією українських територій. Детальніше.
Маніпуляція
Російська армія за підтримки Білорусі може «взяти» Київ
Російські медіа поширюють такі повідомлення, нібито цитуючи командувача Об’єднаних сил ЗСУ Сергія Наєва. Мовляв, на думку Наєва, за спільних зусиль Росії та Білорусії на «взяття» Києва потрібно не більше двох-трьох місяців. Це — маніпуляція.
Насправді Сергій Наєв в ефірі національного телемарафону говорив про ситуацію на кордоні з Білоруссю. Він зазначив, що скупчення російської техніки та військ спільно зі збройними силами Білорусі свідчить про можливість повторного наступу на Київ. Також Наєв додав, що рівень цієї загрози постійно моніториться українськими військовими та вживаються відповідні заходи для протидії. Зараз, за словами Наєва, Україна готова до можливого наступу з боку Білорусі.
Російська пропаганда спотворила слова командувача Об’єднаних сил ЗСУ про можливу загрозу і видала бажане за дійсне. На маніпуляцію звернули увагу фактчекери проєкту StopFake.
Російська пропаганда використовує можливе приєднання білоруської армії до воєнних дій як тактику для залякування українців. Під час масованих ракетних обстрілів 10 жовтня поширювали фейки про те, що спільно з ракетними ударами по містах України розпочався наступ з Білорусі та по всій лінії фронту. Також пропагандисти стверджують, ще саме Україна всіляко намагається втягнути Білорусь у війну.
Викриття
У мережі поширюють фейкові графіки відімкнення світла та повідомлення про «енергетичну тривогу»
На поширення повідомлень звернули увагу фактчекери проєкту НотаЄнота. Повідомлення про атаки по енергооб’єктах, а також заяви представників влади про проблеми енергосистеми після атак використовують для реклами інших телеграм-каналів з цієї мережі. У дописах вжито маніпулятивний термін «енергетична тривога» та пишуть, що можна стежити за цією «тривогою», обравши відповідну область. Однак, за посиланням міститься інший телеграм-канал з цієї ж мережі, для перегляду якого необхідно підписатись. Очікуваної інформації про відімкнення на каналах немає. «Детектор медіа» писав про аналогічну маніпулятивну рекламу для розширення авдиторії телеграм каналів.
За тиждень росіяни зруйнували 30% українських електростанцій, тож навантаження на енергосистему значно зросло. Попри відновлювальні роботи, влада просить відповідально ставитися до споживання електроенергії та за можливості не вмикати енергозатратні прилади у години пік.
Нагадуємо, що інформацію про масові відімкнення чи графіки варто шукати на офіційних ресурсах, зокрема на сайті Укренерго й у повідомленнях місцевих органів влади.
Поширюючи такі повідомлення пропагандисти намагаються посилювати паніку серед українців та впливати зсередини на роботу української енергосистеми. Для цього нещодавно знову почали поширювати старий фейк про потребу у вимкненні всіх електроприладів на ніч та фейкові повідомлення про аварійні вимкнення.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.