Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Травня станом на 802 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2124
Фейк
691
Маніпуляція
646
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 18 жовтня

У випуску спростовуємо фейки про те, що Росії "дозволили" використати ядерну зброю для удару по Україні, навчання НАТО в Європі Steadfast Noon становлять "загрозу для цивілізації", донатити на ЗСУ та допомагати волонтерам "немає сенсу", а також що у Києві чоловік із гвинтівкою начебто з балкона "полював" на дрони-камікадзе.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Понад 3 мільярди людей утрималися від голосування щодо окупації Росією українських територій

Такі повідомлення поширюють у проросійських телеграм-каналах. Мовляв, під час голосування за Резолюцію Генасамблеї ООН 3 мільярди людей утрималися від голосування за засудження незаконних дій Росії та окупації українських територій. Це — маніпуляція.

Насправді Генасамблея ООН засудила псевдореферендуми, які Росія влаштувала на тимчасово окупованих українських територіях. Резолюцію підтримали 149 зі 193 членів Генасамблеї, 5 держав проголосували проти, а ще 35 утрималися від голосування. Саме цим і маніпулюють пропагандисти. 

Насправді на засіданнях Генасамблеї голосують представники країн, які представляють не стільки волю народу, скільки позицію керівної партії. Кожна держава-член ООН переслідує насамперед власні інтереси. Перед тим, як голосувати, представники країн-членів ООН не проводять жодного опитування серед населення. Тож щодо голосування утримались лише 35 країн. Сумарна чисельність їх населення справді становить понад 3 мільярди, однак це ні на що не впливає. На маніпуляцію звернули увагу фактчекери Запорізького центру розслідувань.

Російська пропаганда систематично вдається до маніпуляцій для того, щоб видавати бажане за дійсне.

Фейк Іспанський сатиричний журнал «El Jueves» опублікував на обкладинці карикатуру на Зеленського

Скриншоти нібито обкладинки журналу з Володимиром Зеленським поширюють у соціальних мережах. У дописах проросійські користувачі стверджують, що нібито ця зневажлива картинка стосується ракетного обстрілу Києва 10 жовтня. Ця обкладинка — фейкова.

Як пишуть фактчекери проєкту MythDetector, останній номер журналу під номером 2368 вийшов 11 жовтня. Він присвячений історії Іспанії та не має нічого спільного з нинішніми подіями в Україні. Крім того, штрих-код на обкладинці вірусного зображення збігається з номером 2365 «El Jueves», а карикатура на обкладинці цього номера стосується рахунків за електроенергію.

На сторінках «El Jueves» у соціальних мережах можна переглянути справжні обкладинки журналів. Журнал зазвичай виходить у середу, але останній номер про історію Іспанії був спеціальним випуском і вийшов у вівторок, 11 жовтня.

Раніше російська пропаганда використвувала фейкові обкладинки французького журналу карикатур «Charlie Hebdo» для формування зневажливого ставлення до президента України Володимира Зеленського.

Фейк На Хмельниччині тривають аварійні відімкнення світла після обстрілів

Російська пропаганда у соціальних мережах поширює фейки про нібито аварійне відімкнення електроенергії у Хмельницькій області 17 жовтня, коли Україна зазнала ударів ракетами та дронами. Загалом поширюють декілька варіантів повідомлень про нібито вибухи у Хмельницькій області та аварійні відімкнення. Але це — неправда.

Як пишуть фактчекери проєкту «Сайт Є», ще під час повітряної тривоги 17 жовтня у деяких телеграм-каналах почала поширюватися неправдива новина. Мовляв, через ракетний удар на Хмельниччині почалося аварійне вимкнення електроенергії. Також подекуди Хмельниччину плутали з Рівенщиною. Частина повідомлень містила посилання на керівництво ОВА. Однак, насправді таких повідомлень від адміністрації не було. Невдовзі фейк спростував голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій.

Поширюючи такі повідомлення, пропагандисти намагаються посилювати паніку серед українців та впливати зсередини на роботу української енергосистеми, що пошкоджена ракетними ударами. Для цього нещодавно знову почали поширювати старий фейк про потребу у вимкненні всіх електроприладів на ніч.

Маніпуляція Українцям радять знешкоджувати крилату ракету X-55 за допомогою крику

Російські медіа пишуть, що нібито українці безсилі проти російської високоточної зброї, тому вигадують «перемоги». У повідомленнях йдеться, що нібито на виставці озброєння у Полтаві екскурсовод розповів, що крилату ракету X-55 можна знешкодити за допомогою крику. Буцімто, тоді вона вибухне у повітрі. «Якщо до вас прилетіла крилата ракета — ви погано кричали», — пишуть російські медіа. Втім, це — маніпуляція.

Виставка зброї, про яку пишуть російські медіа — проєкт українських митців.  Серед експонатів виставки справжньої зброї не було. 

Як пише Суспільне, мета проєкту «Знешкодження» – надати можливість відвідувачам перебороти власний страх, а митцям зафільмувати наслідки вторгнення Росії на територію України. Для цього створили 3D моделі знищеної техніки, які можна побачити за допомогою окулярів віртуальної реальності. Серед іншого на виставці були представлені моделі танків із цукру та модель дев’ятиповерхівки в Бородянці.

Один з експонатів — модель ракети Х-55 у реальному розмірі. За задумом авторів її політ можна нівелювати за допомогою сильного звуку. Людина кричить на цю ракету і вона припиняє дію, вибухає у кращому разі. Саме це пояснення  пропагандисти використали для створення «новини». 

У такий спосіб пропагандисти намагаються виставити українців недолугими, приховати справжню ефективність роботи української системи ППО та висміяти влучання ракет у мирне населення.

Фейк Німці вирубали майже всі дерева у центральному парку Берліна на дрова

Таку «новину» поширюють у соціальних мережах та на проросійських ресурсах. Йдеться про центральний парк Берліна «Тіргартен». Ба більше, нібито через брак палива та енергетичну кризу німці замислилися про можливість опалювати житло кінським гноєм.  Мовляв, зневірені європейці згадують, що такого не було з часів Другої світової війни. Нібито їм доводиться, як у давнину, збиратися біля вогню в одному приміщенні, щоб зігрітися. Про таке нібито повідомило британське видання Bloomberg. Це не так.

Як пише StopFake, у матеріалі видання Bloomberg немає інформації про те, що німці вирубали майже всі дерева у центральному парку Берліна. За часів Другої світової війни німці справді запасалися дровами, вирубуючи дерева в парку Тіргартен, однак зараз вони купують деревину як альтернативне джерело палива на зиму. Автори статті пишуть, що центральний парк Берліна зараз має такий вигляд, як і пів року тому, а дерева в ньому залишаються недоторканими. Ба більше, це підтверджує їхній журналіст, який на той момент перебував безпосередньо у столиці Німеччини.

Російська пропаганда систематично маніпулює темою енергетичної безпеки Західних країн. Раніше вони видавали російських пенсіонерів, які запасаються дровами, на зиму за німецьких. Також для залякування Європи у Росії зняли відео про важку зиму без газу й використали кадри досі негазифікованого російського Красноярська.

Фейк У школах Києва готуються роздавати йодид калію для захисту від радіації

У проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито київські школи отримають препарат йодид калію, який видаватимуть дітям у разі радіаційної аварії. Також поширюють зразок заяви, яку нібито просять батьків задля надання згоди на приймання ліків під час надзвичайної ситуації. Утім, це неправда. 

У Київській міській державній адміністрації (КМДА) повідомили, що заява некоректна. Жодних розпоряджень щодо отримання згоди від батьків на вживання школярами йодиду калію Департамент освіти і науки КМДА не давав.

За інформацією фактчекерів проєкту VoxCheck, йодид калію отримали всі районні державні адміністрації Києва. Саме вони відповідають за безпосереднє планування та підготовку до евакуації у своїх районах та в разі потреби видаватимуть препарат населенню. Також запаси йодиду калію має Департамент охорони здоров’я КМДА.

У Міністерстві охорони здоров’я також повідомили, що держава закупила необхідну кількість йодиду калію і в разі аварії організовано видаватиме препарат. 

Наголошуємо, що ліки варто приймати лише після офіційного оповіщення про загрозу викиду радіації. Адже йодид калію ефективний за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари або одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після.

Російська пропаганда продовжує ядерний шантаж та залякує українців його наслідками. Раніше пропагандисти звинувачували Україну у «ядерному тероризмі» та писали, що Україну «готують» до ядерної аварії, яку влаштують «треті сторони», але звинуватять Росію.

Меседж Донатити на ЗСУ та допомагати волонтерам немає сенсу

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали для дискредитації українських волонтерів. Мовляв, волонтерські донати не врятують країну, економіка якої тріщить по швах, а закордонні партнери не квапляться її підтримувати. У такий спосіб просувають ще один меседж - нібито Україну на Заході не підтримують. 

Пропагандисти пропонують замість донатів на армію купувати буржуйки, дрова та генератори, бо це, нібито, на відміну від донатів, допоможе «вже завтра». Насправді те, що треба готуватися до зими не виключає потребу у допомозі для армії. Штучне протиставлення є однією з поширених тактик пропагандистів. Також агітпроп пише, що пожертви 200-300-400 гривень «лише створюють емоційне тло», Насправді будь-яка сума допомоги важлива, рятує життя і допомагає українській армії.

Одним із приводів активної дискредитації волонтерського руху став рекордний збір коштів на закупівлю дронів для української армії. Спочатку пропагандисти звинувачували Сергія Притулу та Сергія Стерненка у тому, що вони «цинічно збирають гроші» під час атак. Далі почалась хвиля дискредитації власне дронів, які планували закупити. У повідомленнях маніпулювали як їх вартістю, так і технічними характеристиками. У такий спосіб пропагандисти намагалися показати удавану недобросовісність роботи українських волонтерів та неефективність витрачання зібраних коштів. Також пропагандисти часто маніпулюють темою звітності в роботі волонтерів. Ймовірно не всі звіти про закупівлю техніки чи певних приладів для армії можуть бути оприлюднені через соціальні мережі, адже цю інформацію може використати й ворог. Однак, пропагандисти маніпулюють емоціями, залишаючи факти поза контекстом.

Ще з 2014 року український волонтерський рух став суттєвою підтримкою для української армії. Саме тому пропагандисти намагаються у будь-який спосіб знецінити його та дискредитувати.  Детальніше

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.