Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Травня станом на 803 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2125
Фейк
691
Маніпуляція
646
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 17 жовтня

У випуску спростовуємо такі фейки: в Києві пенсіонери "б’ються за дефіцитний" цукор, після ракетного обстрілу України люди почали "масово виїжджати" за кордон, українські військові "цілеспрямовано знищують" мирне населення під час звільнення населених пунктів, німці через кризу "вирубали майже всі дерева" у парку Берліна.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Україна є «американською комерційною компанією»

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах. Нібито про це свідчить факт, що Кабінет міністрів України «зареєстровано у реєстрі приватних компаній США», а отже саму Україну не можна вважати державою.

Фактчекери зі StopFake з’ясували, що назва «Кабінет міністрів України» справді фігурує в електронній базі Комісії з цінних паперів та фондових бірж США (US Securities and Exchange Commission, SEC). Оскільки у 2009 році Кабінет міністрів України в особі міністра фінансів України виступав гарантом державної компанії «Нафтогаз України».

Кабінету міністрів України присвоєно номер CIK 1472775. Абревіатура CIK позначає «The Central Index Key», тобто це ключ центрального індексу, який видається Комісією з цінних паперів та фондових бірж США для ідентифікації фізичної або юридичної особи. Це не означає, що організація є приватною. За допомогою цього ключа можна ідентифікувати особу чи організацію, яка брала участь в угоді, та ознайомиться з її тендерними пропозиціями.

Саме цей фейк ширять час від часу у соцмережах щонайменше з січня 2021 року. У жовтні російські пропагандисти знову взялися за Кабінет міністрів України в американській базі SEC. У такий спосіб вони намагаються довести, що Україна – не самостійна держава і повністю залежить від «третьої сторони». Поширення цього фейку на сьогодні – один із методів, яким росіяни виправдовують свої поразки на довготривалій війні проти України та щоб не визнавати, що російська армія програє українській армії, яку планувала перемогти за три дні.

Фейк Навчання країн НАТО з ядерного стримування «рухають світ до війни»

Про це стверджують у російських медіа. Мовляв, навчання мають антиросійське спрямування. Як відомо, щорічні навчання Steadfast Noon з ядерного стримування із застосуванням стратегічних бомбардувальників триватимуть із 17 по 30 жовтня.

Вони не несуть жодної загрози Росії. З поточними подіями у світі ці навчання не пов’язані, наголошують у Північноатлантичному союзі. Військові маневри Альянсу мають рутинний характер і НАТО анонсувало проведення цих навчань, треті країни також повідомляли про маневри заздалегідь.

Steadfast Noon – це регулярні щорічні навчання зі стримування, під час яких десятки літаків з усього Альянсу відпрацьовують оборону європейських союзників по НАТО, а не напад на треті країни. Детальніше.  

Викриття У телеграмі розпочалася фішингова атака: «Там і про тебе є інформація»

Українці в телеграмі почали отримувати шкідливі повідомлення, які в жодному разі не можна відкривати. У повідомленнях йдеться про бота, який нібито знаходить приховані дані та фотографії людей: «Там і про тебе є інформація. Подивись сам». Якщо перейти за посиланням, далі буде ще один лінк і аккаунт буде зламано. Після чого повідомлення про бота від імені користувача надішлють п'ятьом його друзям.

Як зазначають фактчекери з «НотаЄнота», фішингові атаки були масовими у фейсбуці в період новорічних свят, коли користувачі, отримуючи повідомлення від друзів «Tse ty na video» масово переходили за зазначеним лінком і ставали жертвами.

Фішинг — це один з різновидів кібершахрайства. Мета – обманним шляхом отримати доступ до ваших логінів-паролів, банківських карток та решти конфіденційної інформації. Якщо такі дії спрямовані на велику кількість користувачів (конкретної установи (наприклад, банку) або країни), то вони мають назву фішингової атаки. Фішингові повідомлення спрямовані на емоції, бо найслабшою ланкою у системі є людина.

Маніпуляція Росії дозволили використовувати в Україні ядерну зброю

Ядерної відповіді не буде. Про це пишуть прокремлівські блогери у телеграм-каналах з посиланням на Високого представника ЄС Жозепа Борреля. Мовляв, у своїх заявах він підтвердив факт того, що у разі ядерної атаки на Україну, країни ЄС не завдаватимуть такого ж удару у відповідь. Відтак, такі слова, на думку пропагандистів, є так званим дозволом для Росії на використання ядерної зброї. Пропагандисти виривають цитати з контексту і не акцентують на тому, що насправді Жозеп Боррель заявив, що у разі ядерного удару відповідь партнерів України знищить російську армію.

«Будь-яка атака проти України знайде свою відповідь, — не ядерну відповідь, але таку потужну, що, з військової точки зору російську армію буде анігільовано, і Путіну не потрібно буде блефувати», — сказав Жозеп Боррель.

Він наголосив, що Європейський Союз та країни-члени, Сполучені Штати та НАТО не блефують, а налаштовані «продемонструвати повну рішучість».

Росія від початку повномасштабної війни проти України вдається до ядерного шантажу, щоб зупинити міжнародну підтримку України та схилити Україну до перемовин на умовах Кремля. Одна із функцій таких меседжів — залякування. Мовляв, якщо вимоги Росії не будуть задовольнятися, — Росія завдасть відповідного удару. Цього разу ядерні меседжі з'явилися на тлі поразок російської армії на передовій. Поширюючи меседжі про те, що Росії нібито дозволили здійснити ядерний удар на Україну, пропаганда прагне дискредитувати ті країни та об'єднання, які підтримують Україну в боротьбі проти Росії. Пропагандисти створюють видимість так званої безкарності для Росії: нібито вона може робити з Україною що завгодно й не буде покараною.   

Меседж Українці – це росіяни, які захворіли та озвіріли

Таку думку ширять російські пропагандисти у медіа та в телеграм-каналах. Нібито головна ознака українців мала б бути українська мова, а насправді нею ніхто не спілкується, крім як у телеефірах.

Мовляв, це видно з відео під час російської атаки Києва дронами-камікадзе, коли люди реагують на небезпеку, послуговуючись російською і вживаючи російську нецензурну лексику.

Тезу про те, що українці – «хворі» та «біснуваті» росіяни, поширюють щонайменше з початку квітня 2022 року.

Як уже фіксував «Детектор медіа», пропагандист, автор плану «денацифікації» України на 25 років Тімофей Сергєйцев вважає, що українці не існують, а є лише малороси чи просто хворі росіяни. А сепаратист Павло Губарєв закликав вбити кілька мільйонів українців, «поки не зрозуміють, що вони хворі та їм потрібно лікуватися». У такий спосіб пропагандисти виправдовують повномасштабну війну Росії проти України та мотивують росіян іти зі зброєю «лікувати» українців. Детальніше.  

Меседж Росія не воює на повну потужність, але скоро почне

У такий спосіб проросійські блогери у соціальних мережах залякують українців. Мовляв, найближчим часом відбудуться перегрупування російської армії на всіх напрямках, де Збройні сили України йдуть у контрнаступ. Нібито в результаті цього на Україну чекає поразка, яку назвуть «переломом у війні 2022 року».

Такі меседжі ширять проросійські блогери у телеграм-каналах, роблячи свої висновки з новин про те, що міністерство закордонних справ Китаю закликає своїх громадян негайно евакуюватися, оскільки в Україні «склалася серйозна ситуація з безпекою».

Мовляв, Китай – союзник Росії, а отже «Москва могла попередити Пекін про свої майбутні дії».

Щоразу, коли російська армія зазнає великих втрат і відходить з окупованих територій України, пропагандисти змінюють тему і вдаються до залякувань, поширюючи меседжі про перегрупування, майбутній наступ і чергові атаки. Мовляв, російська армія просто до цього воювала в напівсили, та незабаром підтягнуться нові сили й відступів більше не допустять. 

Фейк Посольство Сербії в Україні терміново закрили

Така інформація днями з’явилася у російських медіа. Нібито найближча соратниця Росії в Європі закриває свою амбасаду в Києві через небезпеку. Згодом масований «вкид» поширили українські медіа.

У «новині» йшлося буцімто про те, що офіційний Бєлград закликає працівників диппредставництва «з міркувань безпеки» залишити Київ та  сербів загалом територію України.

Усі видання посилаються на повідомлення з сайту посольства Сербії в Україні. Там справді оприлюднено інформацію про тимчасове закриття посольства та перенесення роботи до Белграда без зазначення дати публікації.

Насправді сербські дипломати виїхали з України 3 березня. Про це заявив як речник МЗС України Олег Ніколенко, так і власне міністерство закордонних справ Сербії.

«Співробітники посольства Сербії виїхали із України на початку березня. Відтоді сербські дипломати продовжують працювати з Белграда», — заявив Ніколенко в коментарі «Європейській правді». Це підтвердили і в МЗС Сербії.

Новина про закриття посольства Сербії була запущена в інформаційний простір свідомо для створення враження про посилення загроз для Києва.

Фейк У Києві чоловік із гвинтівкою з балкона «полював» на дрони-камікадзе

Таку фотографію поширили в українському сегменті соціальних мереж. Сьогодні, 17 жовтня, росіяни атакували центр Києва іранськими дронами-камікадзе.

Проте їх збивали українські військові, а не жителі Києва з власних квартир. Протиповітряна оборона ліквідувала 11 дронів-камікадзе «Shahed-136». А фотографію чоловіка з гвинтівкою, яку поширили у соцмережах, насправді зробили у червні 2021 року.

Фотографія, яку поширили після ранкової атаки безпілотниками
Насправді її поширила патрульна поліція Києва ще у 2021 році

Тоді патрульна поліція Києва затримала озброєного мешканця квартири і вилучила речовини, схожі на наркотики.

Цей фотофейк, очевидно, в українські соцмережі вкинули російські пропагандисти. Мета – показати, що Київ незахищений від безпілотників, ситуація неконтрольована, цивільні люди з гвинтівками виконують функцію антидронного куполу над столицею України. У такий спосіб пропагандисти намагаються висміяти українську армію та продемонструвати всесильність російських окупантів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.