Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Меседж В Україні працюють над створенням «брудної» ядерної бомби

Такий меседж активізувався цього тижня у російських медіа та анонімних телеграм-каналах, які контролюються Кремлем.

Нібито процес переговорів із Великою Британією щодо передачі Україні ядерної зброї для стримування Росії забуксував. Через це президент Володимир Зеленський розпорядився якнайшвидше зібрати всіх учених-атомників в Україні, щоб створити «брудну» ядерну бомбу.

Меседжі про те, що Україна «готує» так звану брудну атомну бомбу, активно поширювалися напередодні повномасштабної війни Росії проти України. Це також зазначалося серед причин вторгнення Росії в Україну.

Пізніше російська пропаганда поширювала тезу про те, що Київ обстрілами Запорізької АЕС намагався перетворити станцію на «брудну» ядерну бомбу, а також що нібито США зацікавлені у тому, аби в Україні з’явилася брудна бомба. Ще був варіант, що безпосередньо біля кордону Росії українські вчені уже працювали над компонентами брудної бомби.

«Брудна бомба» – це тип «радіологічного розсіювального пристрою, в якому звичайна вибухова речовина — на кшталт динаміту — поєднується з радіоактивним матеріалом. Такі бомби не вивільняють достатньо радіації, щоб убити людей або викликати серйозне захворювання. Однак сам вибух такої бомби може спричинити страх і паніку, забруднити простір і потребувати потенційно дорогого очищення. Такі бомби вважаються швидше зброєю не армій, а терористичних угруповань.

«Україна не має ядерної зброї, не веде ніяких робіт з її створення/придбання. Ми є відповідальним членом Договору про непоширення ядерної зброї», – написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у своєму акаунті в Twitter.

У Центрі протидії дезінформації акцентували, що Україні ніде брати уран, плутоній виробляли реактори ЧАЕС, і вже чверть століття такі роботи не ведуться, тому заяви про створення «брудної ядерної бомби» не мають під собою жодних підстав.

Водночас члени Національної комісії з радіаційного захисту населення України Анатолій Носовський і Віктор Долін в інтерв’ю журналу Science повідомляли, що під час окупації російськими військами Чорнобильської атомної станції було здійснено варварський набіг на лабораторію радіаційного моніторингу «Екоцентр», її фактично розграбували. На думку вчених, у лабораторії росіяни могли вилучити радіоактивні ізотопи, що використовувалися для калібрування приладів і залишків радіоактивних відходів.

«Ці матеріали можна змішати зі звичайними вибуховими речовинами, щоб утворити «брудну бомбу», яка поширює забруднення на велику територію», – повідомив Носовський. 

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись