Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 12 січня

У випуску спростовуємо фейки про «взяття» росіянами Соледара на Донеччині та «ефективність» російських кібератак на об’єкти критичної інфраструктури.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Туреччина постачає Україні касетні боєприпаси

Російські медіа та  проросійські ресурси поширюють інформацію, що нібито Туреччина постачає Україні касетні бомби часів холодної війни. Першоджерелом повідомлень є стаття в американському виданні Foreign Policy. Її автори посилаються на анонімні джерела нібито серед офіційних осіб США та ЄС. Це — фейк.

Повідомлення спростував посол України в Туреччині Василь Боднар. Він зазначив, що інформацію про постачання касетних бомб поширюють навмисно, щоб підірвати українсько-турецькі відносини та створити негативний імідж України та Туреччини у світі. Як пише StopFake, матеріал Foreign Policy «Туреччина відправляє в Україну касетні бомби часів холодної війни» містить оціночні судження без конкретних доказів, наданих свідками чи учасниками такого постачання.

За даними міжнародної групи боротьби з використанням касетних снарядів Cluster Munition Coalition, у 2022 році російська армія сотні разів використала їх у десяти з 24 регіонів України. При цьому могли постраждати понад 600 мирних мешканців. У такий спосіб російська пропаганда викристовує тактику віддзеркалення та намагається приховати власні злочини. 

Маніпуляція США створить центр з протидії українській дезінформації

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, попри цензуру в українському інфопросторі, США «розгледіли» українську дезінформацію. Нібито Україна так «часто бреше» США, що вже час з цим боротись. У дописах також посилаються на статтю у виданні The American Conservative. Це — маніпуляція.

Агітпроп видає пропозицію проросійського американського експерта Дуга Бендоу за офіційну ініціативу. Ба більше, стаття у The American Conservative є емоційною відповіддю Бендоу на роботу Центру протидії дезінформації при РНБО України, який звернув увагу на його проросійську позицію. У статті Бендоу пише, що Центр сформував список «неслухняних американців, які відмовляються танцювати під дуду Зеленського та українського уряду». Тож для боротьби з українським Центром, на думку Бендоу, США також варто створити центр протидії дезінформації. Саме цю тезу й використав агітпроп.

Власне, видання The American Conservative також раніше публікувало проросійські матеріали, зокрема про те, що республіканська партія не виправдала очікувань американців через підтримку України.

Російська пропаганда систематично використовує іноземних експертів, що мають проросійську позицію задля просування російських дезінформаційних меседжів і наративів. 

Маніпуляція Російські ракети «Авангард» — «головний біль» для США

Російські медіа та проросійські ресурси пишуть, що на думку офіційної Японії, гіперзвукові ракети «Авангард» стали для США «справжнім головним болем». Мовляв, перехопити такі ракети не здатні навіть американські системи ППО. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на японське видання Shukan Gendai. Проте все це — маніпуляція.

Насправді у статті японського видання Shukan Gendai «Страх перед новітньою російською ядерною зброєю “Авангард”» ідеться про небезпеку цієї системи для України, а не для США. У матеріалі немає згадок, що ця російська зброя «стала головним болем для США». Ба більше, про те, що такі ракети не може збити жодна система ППО і ПРО розповів Путін, але жодних доказів цього не існує. Разом з тим, США ніколи не говорили, що надають Україні систему ППО Patriot для протидії ядерній загрозі. На думку аналітиків StopFake, ця стаття — суперечлива, а зроблені автором висновки свідчать про поверхневе володіння ситуацією в Україні.

Російська пропаганда спотворила зміст статті та додала нереальні цитати для просування меседжу про власну «звитягу». Раніше пропагандисти маніпулювали фотографіями нібито нових російських танків.

Меседж Передання Польщею танків Leopard — «театральна постановка», яка ні на що не вплине

Про таке пишуть російські медіа та проросійські телеграм-канали після повідомлення президента Польщі Анджея Дуди про передання Україні танків Leopard. Пропагандисти пишуть, що на перебіг війни це ніяк не вплине. Мовляв, вирішальної переваги Україні ці танки не нададуть. Буцімто, це лише демонстрація підтримки України.

У такий спосіб російська пропаганда намагається діяти на випередження й використовує тактику знецінення після будь-яких повідомлень про надання нової зброї Україні. Такі ж меседжі зараз поширюють і щодо системи ППО Patriot, яку планує передати США. Мовляв, одна установка не впорається з такою кількістю російських ракет, тож суттєвих змін не буде.

Від початку великої війни агітпроп поширює меседжі, що країни-союзники передають Україні застарілу зброю та воєнне обладнання. Нібито Північна Македонія передала Україні непридатні танки, які збиралася утилізувати. Пропагандисти чинили спроби дискредитувати й американські РСЗВ HIMARS, зокрема стверджували, що ЗСУ визнали їх застосування марним. Таку ж тактику використовували й щодо Байрактарів — нібито Офіс президента наказав прибрати їх з фронту. 

Фейк На Волині підпалили церкву, настоятель якої відмовився переходити до ПЦУ

Російські медіа і проросійські телеграм-канали поширюють відео пожежі у церкві. Нібито пожежа сталась у Свято-Вознесенському храмі в селі Овадне Володимирського району на Волині. Мовляв, церкву підпалили, бо в Україні триває «боротьба з православ’ям», а настоятель «відмовився переходити з Московського патріархату». Це — неправда.

Інформацію про пожежу спростували й рятувальники, і місцева влада. В обласному управлінні ДСНС пожежа не зареєстрована. За повідомленням голови Оваднівської громади Сергія Панасевича, на відео — не їхня церква.

Фактчекери проєкту Брехунець з’ясували, що це відео пожежі у храмі Святого Феодосія Чернігівського у селі Новоолександрівка на Дніпропетровщині, яка сталася 19 січня 2021 року. 

Російська пропаганда систематично поширює меседжі про «утиски» та «дискримінацію» церкви Московського патріархату в Україні. Раніше для підживлення цього меседжу використали повідомлення про напад на священника у храмі. Також писали, що передання храмів від церкви Московського патріархату до Православної церкви України — це «боротьба за вплив на розум людей»; нібито Україна «знищує» найбільшу релігійну конфесію; буцімто Україну потрібно «десатанізувати» та «дешайтанізувати».

Фейк У Мілані встановили скульптуру «Ніс Зеленського»

У соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито у Мілані встановили скульптуру у формі носа, навколо якої розсипаний білий порошок. Мовляв, італійці назвали скульптуру «ніс Зеленського», бо вона нагадує їм українського президента. Це не так.

У Мілані справді встановили скульптуру у формі носа, однак вона не має жодного стосунку до Володимира Зеленського. Скульптура з носом і «кокаїном» розташована в торговому комплексі Корсо Комо в Мілані. ЇЇ створила італійська активістка та художниця Крістіна Донаті Мейєр. Активістка хотіла використати скульптуру, щоб протестувати проти збільшення обсягів торгівлі наркотиками в Мілані, насамперед кокаїном. Фактчекери MythDetector зазначають, що насправді ця скульптура називається «Bianco Natale, Milano-Medellin» (Біле Різдво, Мілан-Медельїн).

Російська пропаганда систематично створює фейки для дискредитації Володимира Зеленського як в Україні, так і за кордоном. Для цього пропагандисти використовують зокрема карикатурні графіті та фейкові обкладинки сатиричних журналів.

Фейк Українські біженці в Німеччині отримають п’ятсот євро як «вітальний» бонус

У соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито німецький Бундестаг ухвалив у терміновому порядку рішення, відповідно до якого українські біженці отримають «вітальний» бонус у розмірі п’ятсот євро в офісах Карітасу. Така допомога, за словами пропагандистів, нібито фінансується з німецьких податків. Відео набрало тисячі переглядів та спричинило незадоволення у німців. Це — неправда.

Фактчекери проєкту Correctiv звернулись за поясненнями до офісу Карітас та Бундестагу і отримали підтвердження, що відео фейкове. Асоціація Карітас не платить і не пропонує жодних «вітальних» виплат. Бундестаг не приймав такого рішення, ба більше — навіть схожого проєкту не було. Також фактчекер зазначає, що першоджерелом відео є акаунт, з якого раніше також поширювали неправдиву інформацію про фінансову допомогу українським біженцям.

Агітпроп систематично поширює фейки для дискредитації українських біженців. Зокрема, раніше у Німеччині поширювали фейки, що нібито соціальні служби оплачують замість українських біженців послуги перукаря; буцімто українці їдуть до Німеччини, оформлюють соцвиплату та одразу повертаються додому; українці перепродують речі, які отримали в Німеччині як гуманітарну допомогу. Більше про те, що російська пропаганда поширює про українських біженців читайте у дослідженні

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.