Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 13 січня

У випуску розбираємо про такі фейки: українські діти, які залишили країну в результаті війни, нібито «зникають у Європі сотнями», а Херсон обстрілюють українські «мобільні мінометні групи».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк В Україні приховують справжню світлину Степана Бандери з німецьким керівництвом

У соціальних мережах і ворожих телеграм-каналах поширюють повідомлення, що в мережу потрапило ймовірне фото Степана Бандери спільно з німецьким нацистським керівництвом. Мовляв, він одягнений у форму Вермахту, ще й на погрудді видно нагороду — нібито Хрест Воєнних заслуг. Автори повідомлення додають, що це фото буцімто заборонене в Україні. Це — неправда.

Аналітики литовського проєкту «15min naujenos» кажуть, що насправді на світлині знято не Бандеру, а Рейнхада Геллена — відомого діяча армійської розвідки часів Другої Світової війни, а згодом — засновника Федеральної розвідувальної служби Німеччини. Фактчекери кажуть, що в мережі світлина з'явилася після 2014 року, в Livejournal — блог-платформі, яка популярна у Росії.

Пропагандисти неодноразово ширили фейки про українських особистостей, зокрема й про Степана Бандеру. Цей фейк має на меті підживити наратив, що українці — нацисти й спрямований на формування уявлення про українських історичних особистостей як про винятково нацистів та колаборантів, що  також підриває імідж сучасної України та її влади.

Фейк Україна і Польща провели на кордоні навчання зі стримування масового потоку мігрантів

Проросійські телеграм-канали поширювали мережею інформацію про нібито таємні навчання української ДСНС, поліції та пожежної охорони Люблінського воєводства Польщі. Вони повідомили, що Київ готується до гуманітарної катастрофи та проводить навчання, метою яких є «недопущення масового неконтрольованого потоку мігрантів» Мовляв, Польща боїться потоку біженців із сусідньої країни.

Насправді ж, як пише VoxCheck, про навчання повідомляли публічно. 16 грудня на своїх офіційних сторінках про них сповістили ДСНС Волинської області, Державна міграційна служба та МВС. Також про них писали місцеві ЗМІ. Жодної таємниці у проведенні навчань не було.

Метою заходу було відпрацювання основних дій у разі скупчення населення біля кордону. Також було відпрацьовано взаємодію з польськими колегами для допомоги громадянам, які тимчасово перебувають у пунктах пропуску через держкордон.

Російські ЗМІ від початку війни постійно пишуть про українсько-польські відносини. Зокрема, що найближчим часом Польща почне окупацію заходу України або що через українських біженців у країні зросла кількість інфікованих ВІЛ. У такий спосіб Росія намагається посіяти ворожнечу між Україною та Польщею.

Фейк В Україні багато важкопоранених військових, яким гостро бракує донорської крові

У мережі поширюють інформацію про важкопоранених бійців ЗСУ, що нібито прибули до Національного інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова НАМН України. У повідомленні стверджується, що військовим катастрофічно бракує крові. Проте це — фейк.

На кейс у мережі звернули увагу фактчекери проєкту «НотаЄнота». Як стверджують фактчекери, інформація швидко набула популярності та отримала понад дві тисячі поширень. Репости зробили відомі особистості. Наприклад, офіцер армії Ізраїлю Ігаль Левін і українська телеведуча Наталія Мосейчук.

Насправді ця інформація є неправдивою. На офіційних сторінках Національного інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова НАМН України немає жодної інформації про прибуття важкопоранених. Також варто додати, що від 24 лютого 2022 року в Україні жодного разу не було дефіциту крові та її компонентів. На платформі ДонорUA вже зареєстровано понад 100 тисяч добровольців, що дає змогу закрити всі потреби крові як для військових, так і для цивільних.

Поширюючи такі фейки, пропагандисти прагнуть посіяти паніку й показати, що ситуація на фронті дуже погана, адже поранених багато і їм критично бракує крові.

Меседж Пентагон не квапиться передавати Україні «нові іграшки»

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. Буцімто Пентагон має застереження щодо передання зброї Україні. У дописах стверджують, що екземпляри, які отримує Україна, завжди працюють під контролем американських інструкторів, оскільки є загроза викриття технологій. Також нібито є ризик того, що зброя потрапить до третьої сторони або ж в руки Росії. 

Російська пропаганда систематично поширює меседжі, що Захід не хоче допомагати Україні зі зброєю. Насправді ж США передає Україні зброю від самого початку великої війни, як і решта держав. Механізм ленд-лізу поки не запрацював, але це залежить не лише від «бажання» США, а й від фінансових спроможностей України. 

Агітпроп системно поширює чутки, що західну зброю перепродають на чорному ринку, однак поки жодних доказів цьому немає. США справді контролюють як використовується надана Україні зброя, для цього створили Тимчасову спеціальну комісію. 

Раніше пропагандисти переконували, що постачання зброї Україні збільшує кількість жертв і затягує «конфлікт».Також писали, що нібито до фронту доходить 30-40% зброї, яку постачають Україні, або ж що  зброя, надана США, не потрапляє до України.

Фейк Мультиплікаційного героя Чебурашку в українських школах визнали окупантом

У соціальних мережах і ворожих телеграм-каналах поширюють повідомлення про те, що в київських школах забороняють Чебурашку. Мовляв, через успішний прокат нового російського фільму українські освітяни заборонили героя і визнали його окупантом. На ймовірному оголошенні зображений сам герой та напис: «Якщо любиш Чебурашку — їдь на свою рашку». Проте це — фейк. 

Аналітики проєкту The Insider кажуть, що насправді такого оголошення немає. Ба більше, жодних публікацій про Чебурашку в українському сегменті соціальних мереж не знайдено. Фотографія оголошення, яка наведена у всіх публікаціях прокремлівських ЗМІ, не містить метаданих. Світлину публікували безліч разів, але винятково на прокремлівських ресурсах. 

Пропагандисти неодноразово ширили фейки про українські школи та їхній устрій. Відтак, вони намагаються спотворити враження про українську освіту й подають навчальні заклади України як осередок ненависті й пропаганди. 

Меседж У разі поновлення переговорів між Україною і Росією окуповані території мають залишитися у складі Росії

Російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на представника МЗС Росії повідомили, що «входження до складу Росії нових регіонів має враховуватись при можливому поновленні переговорів з Україною». Також ворожі медіа   активно поширюють тезу, що переговорний процес має бути «прямим». Тобто без посередництва Заходу.

Росія вже не вперше і різними методами намагається схилити Україну до переговорів. Зокрема, часто маніпулюючи, що війна триває досі лише тому, що Україна не хоче йти на переговори. Однак щоразу, коли йдеться про потенційні переговори, Росія бачить їхнє проведення лише на своїх умовах. Цього разу Росія бачить їх можливими лише якщо Україна визнає, що окуповані Росією території відходять саме Росії.

Насправді Україна вийшла з переговорного процесу ще навесні минулого року. Головна умова для їх відновлення — повернення територій відповідно до кордонів 1991 року, але Росія не полишає спроб висувати ультиматуми й погрози, хоч вони й не мають успіху. 

Фейк У Берліні зробили графіті з Зеленським у формі прища

У мережі поширюють фотографію графіті нібито з Берліна, на якій Президента України Володимира Зеленського зобразили у вигляді прища, якого потрібно видавити. У дописах пишуть, що графіті нібито намалювали художники з польської групи «Typicaloptical». Це — фейк.

Фактчекери проєкту «MythDetector» перевірили інформацію щодо графіті й виявили, що насправді його не існує. Місце, зображене на фото, в реалі розташовано в Цюриху, а не в Берліні.

Тоді фактчекери  звернулися до менеджера з комунікацій Департаменту цивільного будівництва та утилізації відходів міста Цюриха, який підтвердив фахівцям, що на площі не було малюнків чи слідів фарби.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти намагаються дискредитувати українського президента й створити видимість того, що світова спільнота не підтримує Зеленського. Нібито якщо не лише агітпроп говорить про недолугість українського керівництва, але й інші, зокрема активісти, які роблять карикатурні графіті, то це правда. 

Окрім того, агітпроп регулярно поширює фейкові графіті чи, наприклад, обкладинки із Зеленським, щоб принизити й спотворити реальність тим, що його всебічно не підтримують. 

Викриття У мережі з'явився фейковий телеграм канал 46 окремої аеромобільної бригади ДШВ Збройних сил України

У телеграмі з'явився телеграм-канал «46 окрема десантно-штурмова бригада», але його назва не коректна. За нею можна знайти стару сторінку цієї ж бригади у фейсбуку, однак вона більше не використовується. Натомість було створено іншу.

46 окрема аеромобільна бригада ДШВ ЗС України має лише одну офіційну сторінку у телеграмі із відповідною назвою. Решта каналі поширюють неофіційну інформацію та не мають зв'язку з військовими цієї бригади.

Спроби створити фейкові сторінки офіційних установ, чат-ботів та навіть сайтів благодійних фондів були від самого початку війни. Зокрема, було створено підробку сайту «Повернися живим». Також раніше повідомляли про фальсифікування чат-бота компанії  «ДТЕК» та чат-бота голови Полтавської ОВА.

Фейк В Україні є визначені місця, де вручатимуть повістки по областях

У телеграм-каналах масово поширюють інформацію, що начебто існує список місць, де вручатимуть повістки в кожній з областей. Мовляв, від 11 січня 2023 року в Україні вручатимуть повістки будь-де, адже закон не регламентує місця їх вручення. Тож кожен охочий може переглянути список місць, де це відбуватиметься, щоб уникнути вручення повістки.

Насправді інформація про чітко окреслені території, де вручатимуть повістки — фейк. Місцеві центри комплектування та соціальної підтримки не повідомляли про це ні на офіційних сторінках у соцмережах, ні на офіційних сайтах. Отож, вірити цій інформації немає жодних підстав. Як пишуть, фактчекери проєкту “Брехунець”, повідомлення про вручення повісток від 11 січня теж є неправдою. В Україні мобілізація триває вже 10 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 року. Повістку може отримати кожен чоловік призовного віку.

На думку фактчекерів, адміністратори пабліків у соцмережах поширюють такі повідомлення свідомо, розуміючи, що маніпулюють суспільно важливою інформацією. Такі маніпуляції допомагають авторам телеграм-каналів збільшити свою аудиторію. Крім цього, такі меседжі також розхитують ситуацію в суспільстві. 

Фейк Православна церква України збирається канонізувати президента США

У соціальних мережах і анонімних проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію, що українці нібито зарахують президента США Джо Байдена до числа святих. Мовляв, він зробив величезний внесок у розвиток держави та всебічно допомагає у боротьбі з агресором. Автори таких повідомлень додають скриншот, на якому зображена нібито петиція на сайті change.org з відповідним проханням до Епіфанія — митрополита Київського і всієї України. Проте це — неправда. 

По-перше, такої петиції на сайті change.org немає. Відтак, пропагандисти створили псевдопетицію за допомогою графічного редактора. По-друге, це твердження безпідставне. Оскільки Православна церква України не може занести президента США до лику святих. Для цього щонайменше Байдену потрібно сповідувати православ’я. 

Фейк В Україні готуються до масової мобілізації жінок і підлітків

У соціальних мережах і анонімних телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику, поширюють інформацію про підготовку України до мобілізації жінок і дітей. Мовляв, в українських містах з'явилася реклама із закликом вступати до тероборони жінок, та навіть підлітків. У повідомленнях додають, що нічого дивного в цьому немає, адже ситуація на фронті нібито вимагає цього, бо людей критично бракує. Проте це — неправда. 

Насправді стверджувати про ймовірну мобілізацію всіх жінок і підлітків немає підстав. За законом в Україні призивають на службу чоловіків, які досягли 18 років, тобто підлітки — неповнолітні люди, не служать в українській армії, і тим паче — не беруть участі у бойових діях. Тож згідно з законом, жінки, які не є медиками, можуть вступити до лав армії лише за власним бажанням.

Щодо реклами з закликом вступати до ТРО: на плакатах зображено дитину, яка плаче й напис «Захисти своїх дітей». На рекламному банері також помістили номер гарячої лінії командування Сил територіальної оборони ЗСУ. Однак на плакаті немає адресного звернення саме до жінок, тим більше — до підлітків. Власне, до тероборони можуть вступати добровольці від 18 до 60 років — і жінки, і чоловіки. Усе відбувається на добровільній основі. 

Поширюючи такі фейки, пропагандисти прагнуть підживити наратив про те, що українська армія слабка й програє. Мовляв, тих українських сил, які є, більше недостатньо, щоб протистояти російській армії, й тому українці братимуть на війну всіх підряд. 

Меседж Стосунки Зеленського і української армії погіршилися через постійні поразки

Таку тезу поширюють анонімні телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що стосунки української армії й Зеленського значно погіршилися. Мовляв, усе це через постійні поразки ЗСУ. Буцімто через це Зеленський неабияк невдоволений. Також у повідомленнях додають, що Зеленський втрачає свій авторитет і свою владу. Однак жодних доказів, як зазвичай у повідомленнях від анонімів, автори каналів не наводять і не пояснюють, про які поразки йдеться. Також у повідомленнях не пояснюється, на основі яких фактів чи доказів робиться висновок про те, що Зеленський невдоволений роботою армії. Тим паче не зрозуміло, на основі чого аноніми роблять висновок про падіння авторитету Зеленського. 

Проте такі меседжі вигідні російській пропаганді. Завдяки їм пропагандисти прагнуть розхитати ситуацію в українському суспільстві, демонструючи, що між армією і керівництвом країни є непорозуміння й невдоволення роботою. Так агітпроп намагається продемонструвати увесь жах ситуації. Мовляв, в Україні все погано, попри те, що триває війна, президент втрачає свій авторитет, армія не може впоратися з поставленими завданнями тощо. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.