Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Росія по мирних жителях не б’є. Удар по будинку в Дніпрі— робота ППО

14 січня внаслідок ракетного удару російських військових по 18-під’їздному будинку в Дніпрі, де мешкало понад 1100 людей, щонайменше 10 осіб загинуло, серед яких 15-річна дівчина, і 64 дістали поранень. Російські пропагандисти поширили низку меседжів, які відбілюють злочин Росії і звинувачують у трагедії українських військових і владу.

Росія жодного разу не завдавала удару по мирних жителях

Проросійські блогери запевняють, що ракетні удари російських військових — точні та завжди потрапляють у ціль. Цього разу цілями були об’єкти енергетичної інфраструктури та позиції протиповітряної оборони України.

У будинок потрапила ракета ППО

Мовляв, ракета ППО зруйнувала цілий під'їзд багатоповерхового житлового будинку у Дніпрі. Нібито внаслідок попадання сталася вторинна детонація, найімовірніше, це результат вибуху газу. 

Ніхто не дізнається правду, незалежних експертів не запросять

Мовляв, Україна звинуватила росіян, а Росія — Україну. Цей спірний кейс можна було б розв'язати,  надіславши незалежних експертів, але під час війни цього ніхто не робитиме і кожен звинувачуватиме один одного.

За жертовну смерть українців ЗСУ отримають від Заходу новітні танки

Нібито удар по будинку українська влада використає для того, щоб випросити у Заходу військову допомогу. Мовляв, Зеленський у безпеці й він готовий воювати до останнього мирного українця.

Насправді будинок в Дніпрі зруйнувало ударом російської балістичної ракети. За даними голови Дніпропетровської облради Миколи Лукашука, її випустили з дальнього бомбардувальника Ту-22м3. Саме в цей час в усій Україні тривала повітряна тривога, й влучання російських ракет були не лише в Дніпрі, а й в інших населених пунктах України. Зокрема, на Львівщині. Проте російська пропаганда укотре прагне виправдати злочини росіян проти мирних українців й звинуватити у вбивстві цивільних Україну. Такий метод пропагандисти застосовують чи не щоразу після того, як внаслідок російських ударів гинуть люди. Наприклад, Росія заперечувала свою причетність до смерті людей в Краматорську чи Вінниці, які загинули внаслідок падіння ракет на публічні місця. Крім цього, Росія регулярно стверджує, що б’є лише по інфраструктурних об’єктах. Однак це — неправда, адже російські ракети неодноразово влучали як в житлові будинки та спричиняли трагедії, так і в торговельні центри, вокзали тощо.

До слова, в одному з пропагандистських телеграм-каналів у час, коли в Україні тривала повітряна тривога, з’явилося повідомлення, що в небі над Україною на той момент було 80 ракет. У повідомленні також йшлося, що не всі вони влучатимуть в інфраструктурні об’єкти.

Пізніше пропагандисти почали ширити слова радника Офісу президента Олексія Арестовича, який нібито погодився з тим, що вибух у будинку стався через роботу ППО. Буцімто ракету, яка летіла над Дніпром, збили й вона вибухнула при падінні на під'їзд житлового будинку. Ці слова Арестовича масово розтиражували російські пропагандисти, стверджуючи, що Україна сама визнала свою провину в смерті цивільних. Однак слова Олексія Арестовича не є офіційною позицією України в цьому питанні. Як пише проєкт «НотаЄнота», за словами речника Повітряних Сил України Юрія Ігната, запуск ракети над Дніпром відбувався з бомбардувальника дальньої дії Ту-22М3 з Курської області та Азовського моря. Загалом було 5 пусків таких ракет. Х-22 називають «убивцею авіаносців». Ракета, бойовою частиною 950 кілограмів, може оснащуватись ядерною боєголовкою. Вона призначена для знищення авіаносних груп у морі. Такі ракети не застосовують у містах, проте саме її Росія запустила над Дніпром. 

За кілька годин Арестович висловився щодо своїх слів на сторінці у фейсбуку. Радник Офісу президента не заперечував, що справді казав в ефірі про падіння ракети ППО. Проте зазначив, що ніхто не звинуватить Україну в підриві будинку, адже світ все зрозуміє правильно. Такі слова радника сприйняли неоднозначно, то ж у коментарях до допису його запитали, чи справді трагедія виникла через українську ППО. Арестович зазначив, що вибух трапився внаслідок дій Росії. 

На ситуацію ще раз  зреагували й у Командуванні повітряних сил України й повідомили, що радіолокаційні засоби виявили приблизне місце запуску, висоту, швидкість польоту. «Жодних сумнівів, що це була саме ракета Х-22 – немає. У Збройних силах України немає вогневих засобів, здатних збивати цей тип ракет»,заявили у відомстві. 

Меседж В Європі сотнями зникають українські діти-біженці

Про це заявила російська пропагандистка в одній з телепрограм. За її словами, з території України, куди заходила російська армія, в Європу масово вивозили дітей-сиріт та дітей з інвалідністю, які були без опікунів і сотнями пропадали безвісти. Мовляв, українські діти зникали у Польщі, у Великій Британії, у Нідерландах, де зокрема навесні зникло 170 українських підлітків і нібито вони швидше за все стали жертвами трансплантологів чи педофілів. Пропагандистка посилається на інформацію з видання dutchnews.nl.

Журналісти StopFake знайшли публікацію на сайті dutchnews.nl, що стала першоджерелом для російських пропагандистів. У публікації DutchNews, яка посилається на новину нідерландського телеканалу NOS, не йдеться про зникнення 170 підлітків з України.

Російські пропагандисти суттєво спотворили повідомлення нідерландських ЗМІ, де обговорювалося питання реєстрації дітей з України, які прибули до країни без супроводу батьків.

Частина дітей отримала своїх опікунів, чимало неповнолітніх прибули до країни у супроводі далеких родичів, дорослих сестри, брата тощо. У публікації йдеться, що правозахисні організації наполягають на обов’язковій реєстрації й наданні таким дітям опікунів, оскільки діти-біженці з України без реєстрації й опікунів можуть стати жертвами насильства, жорстокого поводження та експлуатації. Проте в жодному з їхніх звітів не йдеться про масове зникнення неповнолітніх з України на території ЄС.

За версією російської пропаганди, Україна не захищає дітей і під час евакуації прирікає їх на торгівлю органами. Мовляв, Росія — не агресор, вона хоче врятувати українських дітей від злочинів української влади та «евакуювати» на територію Росії, де безпечніше, ніж в Україні і Європі. У такий спосіб Росія виправдовує війну з Україною і примусове вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій у невідомому напрямку та без можливості рідним і опікунам вийти з ними на зв'язок.

Меседж Західні області України заміновують, готуючись до наступу з Білорусі

Упродовж останніх днів проросійські телеграм-канали поширюють мережею інформацію про те, що найближчим часом відбудеться наступ із Білорусі. Нібито західні області України масово готуються до оборони — по всій території риють окопи й мінують.

Насправді «вторгнення з Білорусі» — один із найпоширеніших меседжів російської пропаганди.

Вкидаючи думки про підготовку України до наступу з боку Білорусі в український медійний простір, пропагандисти намагаються нагнати паніки і підсилити страхи в українців.  

Маніпуляція Зеленський та західні аналітики закликали українських військових залишити Бахмут

Російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на видання The Wall Street Journal повідомили, що західні та українські чиновники та аналітики закликали Збройні сили України залишити Бахмут і відійти на нову лінію оборони, поки такий відхід ще можливий. Мовляв, битва за Бахмут відбувається на умовах Росії, через що Збройні сили України втратили сили, необхідні для весняного наступу.

Насправді стаття у The Wall Street Journal під назвою «Росія зміцнює свої позиції на сході України, оскільки боротьба за Бахмут посилюється» («Russia gains ground in east Ukraine as fight for Bakhmut intensifies»), на яку посилаються російські ресурси, не містить жодних закликів до української армії залишити Бахмут. Стаття описує ситуацію на цій ділянці фронту, де за даними Міноборони Великої Британії російські війська та члени ПВК Вагнера «найімовірніше контролюють більшу частину Соледара за 6 миль на північний схід від Бахмута». WSJ пише, що оточення ЗСУ росіянами в Бахмуті наразі малоймовірне.

У статті наведені цитати президента Володимира Зеленського, військового журналіста Юрія Бутусова та заступниці міністра оборони України Ганни Маляр. Їхні слова зводяться до того, що навіть із захопленням Соледара російська армія нічого не досягне і що битва за Соледар триває. Ніхто з українських представників не сказав, що ЗСУ нібито «продовжують зазнавати невдач».

Бахмут і Соледар у Донецькій області залишаються місцем, де ведуться одні з найзапекліших боїв між Збройними силами України та російськими окупантами. Російські пропагандисти використовують інформаційне поле в цих битвах, поширюючи фейки про нереальні пересування або використовуючи фейкові заклики про відступ, як у разі зі статтею WSJ. Це їм потрібно для демонстрації успіхів у війні після серії поразок від ЗСУ.  Детальніше. 

Викриття У Росії підготували рекомендації щодо висвітлення війни проти України

Військове командування Росії створило для пропагандистів спеціальний документ про висвітлювання події війни проти України. Тепер вони мають вихваляти Сергія Шойгу і не згадувати проо вагнерівців. 

Документ проаналізували в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

Загальні рекомендації вміщують одинадцять пунктів, основний зміст яких полягає в:

1) Орієнтуванні на інформацію виключно з погоджених міноборони рф джерел;

2) Акцентуванні в інформаційних матеріалах та коментарях «незалежних» експертів на провідній та позитивній ролі особисто Сергія Шойгу та Валерія Герасимова;

3) Виправданні ударів по критичній енергетичній інфраструктурі України, посилаючись на «вимушеність» таких дій;

4) Акцентуванні теми надання Україні західного озброєння. В цьому сенсі окремо рекомендується зосереджувати увагу на тому, що «Росія проводить воєнну операцію не проти України, а проти всього НАТО»;

5) Відмові від згадування ПВК «Вагнер» у позитивному контексті. Робити акцент на надмірних людських втратах та беззмістовних атаках ПВК;

6) Відстеженні та цитуванні публікацій в іноземних ЗМІ про успіхи збройних сил російської федерації та невдачі Збройних сил України.

Особливу увагу пропонується зосередити на заявах західних і українських політиків, які можна інтерпретувати в подібному ключі.

Як пояснили в Головному управлінні розвідки, документ свідчить про кардинальну зміну акцентів щодо висвітлення перебігу подій у війні проти України та загострення політичної боротьби всередині Росії. 

Фейк В Івано-Франківську видаляють тату свастики за пів ціни

Про це написали анонімні прокремлівські телеграм-канали. Нібито в Івано-Франківську місцевий тату-салон пропонує спеціальну акцію — видалення свастики за половину ціни. Доказом є «фото» банера з оголошенням про таку «акцію». Це фото поширили й на польському форумі.

Фактчекери проєкту StopFake перевірили поширюване фото за допомогою пошуку зображень на платформах Google і Bing і виявили, що для створення фейку було використано фото тату-студії Tattooirograf, яка міститься в російському місті Бійськ, Алтайський край.

В оголошені пропагандисти написали слово «акция» російською, а не «акція», як було б правильно українською.

Поширюючи такі фейки, російська пропаганда укотре хоче підживити наратив про те, що українці — нацисти. Він виник ще у 2014 році, російська пропаганда виправдовувала вторгнення на території двох областей України так званим нацизмом, називаючи українську владу злочинною й незаконною. Українці стали нацистами буцімто через те, що «знищують народ Донбасу», забороняють російську мову, ненавидять усе російське тощо. Й так звана денацифікація стала однією з вигаданих причин повномасштабного вторгнення в Україну.

Фейк Українська армія готується до застосування хімічної зброї проти російських солдатів

 13 грудня таку інформацію англійською мовою у Twitter поширило посольство Росії у Лондоні. Цей пост розійшовся англомовним сектором у мережі Twitter. Також російські медіа опублікували відповідні новини з посиланням на посольство.

На сторінці посольства доказом поширили відео, на якому українські військові працюють із дронами, прикріпляючи до них деталі з написом «ОБ». Російські пропагандисти у дипломатичному представництві вважають, що українські військові очевидно готуються до використання хімічної зброї, ймовірно фосгену.

Нібито на відео видно газові балони з написом «ОБ», що означає «отруйні боєприпаси».

Насправді росіяни поширили змонтовані уривки відео, яке опублікував у телеграмі український військовий, командир групи аеророзвідників «Птахи Мадяра» з позивним «Мадяр».

Він показав, як українські аеророзвідники збирають самотужки народний дрон-камікадзе «Мольфар» з бойовою частиною. На іншому відео «Мадяр» продемонстрував, як працюють дрони-камікадзе під Соледаром по пунктах російських військових.

Російські пропагандисти вкидають в інформаційний простір фейки про можливе застосування українськими військовими хімічної зброї, щоб змістити акценти з власних невдач під Бахмутом і Соледаром, які вони планували захопити до 1 січня 2023 року.

Росія неодноразово звинувачувала Україну у використанні та поширенні забороненої зброї. Раніше у міноборони Росії фіксували нібито хіматаку на російських військових з українського безпілотника та знаходили безпілотні апарти ЗСУ для розпилення хімічних речовин. Україна ратифікувала міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї, до якої належить і фосфорна, у 1998 році. Тоді було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні у спадок від СРСР. Водночас Росія використовує заборонену зброю в Україні. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.