Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 07 лютого

У випуску спростовуємо такі фейки: за підсумками Саміту Україна-ЄС Урсула фон дер Ляєн «відхилила заявку» України на вступ до ЄС, поляків «вербують» в українські танкові війська.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж З Україною немає сенсу домовлятися

Такий меседж нещодавно прозвучав в одному із ток-шоу на російському пропагандистському каналі. На думку пропагандистів, Україна нагадує «глечик для квітів», якому немає сенсу взагалі щось пояснювати, і домовляння щодо перемовин — теж марна справа. Мовляв, це навіть не країна, а іграшка в руках «західних кураторів». Ба більше — буцімто це Захід напав на Росію і що, мовляв, тепер пересічним росіянам зрозуміло, хто справді є ворогом. 

Насправді пропагандисти навмисно спотворюють реальність. Напала на Україну саме Росія, яка вже впродовж мінімум кількох десятиліть веде агресивну політику щодо сусідніх країн та їхніх партнерів. Росія також викривлює історію і активно це використовує навіть у таких випадках, як цей. Крім того, Росія створює видимість, що з Україною немає сенсу домовлятися, адже буцімто саме українська влада не хоче цього. 

У такий спосіб Росія підживлює одразу два великі наративи. Першим із них є наратив про «західне управління». Мовляв, домовлятися з Україною немає сенсу, адже за неї все вирішують західні куратори. Другим є наратив, що агресор насправді не Росія, а Україна, з якою немає сенсу домовлятися, адже саме українську владу нібито не цікавить мирне врегулювання війни. Проте насправді Україна не готова до перемовин на російських умовах, які передбачають анексію української території.  

Маніпуляція Понад 90 % німців проти надання танків Leopard Україні

Прокремлівські медіа поширюють інформацію, що, згідно з опитуванням, 94 % громадян Німеччини не підтримують постачання танків в Україну. Однак, нібито всупереч громадській думці та під тиском канцлера Німеччини Олафа Шольца змусили погодити постачання німецьких танків в Україну. Це — маніпуляція.

Насправді за результатами регулярного опитування громадської думки, 46 % німців підтримували відправлення  бойових танків в Україну, 43 % — були  проти, ще 11 %  утрималися від відповіді. У розрізі партійної приналежності: 66 % прихильників «Християнсько-демократичного союзу» (ХДС), 61 % «Зелених» і 49 %  «Соціал-демократичної партії» (СДПН) підтримували передання танків Україні. Натомість серед прихильників ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» 84 % виступили проти цього рішення. Саме їхню думку,  як зазначають фактчекери Myth Detector,  пропагандисти й видають за думку німців загалом. Проте, на виборах у 2021 році партія отримала підтримку 10,3 % голосів. Тому такі узагальнення некоректні. Згідно з результатами опитування, проведеного компанією Civey для видання Der Spiegel після ухвалення рішення щодо надсилання танків «Leopard» Україн, 54 % населення підтримали це рішення. 

Російська пропаганда систематично поширює меседжі, що Захід не хоче допомагати Україні зі зброєю, опираючись на неавторитетні джерела інформації чи спотворені цитати. У такий спосіб Росія намагається підірвати авторитет України на міжнародному рівні, показати слабкість  української влади. Пропагандисти й раніше поширювали спотворені результати досліджень громадської думки у Німеччині. Зоеркма писали, що нібито понад 70% німців проти збільшення військової допомоги Україні або ж 40% німців переконані, що НАТО спровокувало Росію на війну з Україною.

Меседж Система електроенергії в Одесі не витримала б і без російських обстрілів

Цей меседж активно поширюють проросійські телеграм-канали. У повідомленнях ідеться, що енергетична система в Одесі й області й так була дуже погано обладнана й виснажена, а тому — не витримала б й без російських обстрілів. Тобто на думку пропагандистів, вимкнення світла чекали б на одеситів навіть якби Росія не обстріляла інфраструктурні об’єкти ракетами. Крім того, місцеву владу звинуватили у замовчуванні реальних «деталей» ситуації та не рівному розподілі електроенергії. Мовляв, причиною проблем зі світлом є не російські бомбардування, а «давність» української енергетичної інфраструктури та «бездіяльність» української влади, яка лише наживається на проблемах з електроенергією.

Насправді складна ситуація з електроенергією в Україні виникла виключно через російську агресію. Вимкнення в різних областях України почалися від 10 жовтня — після першого масованого ракетного удару по інфраструктурі. Станом на зараз, згідно з інформацією від «Укренерго», українська енергосистема пережила вже 13 ракетних атак і 15 хвиль атак безпілотних літальних апаратів. Нерівний розподіл електроенергії часто виникає через технічну складність електромережі, а також інші логістичні обставини. 

Пропагандисти навмисно поширюють цей меседж, щоб спотворити реальність та перекласти відповідальність за свої дії на інших. Крім того, такі повідомлення спрямовані на появу недовіри до української влади й України загалом.

Раніше агітпроп активно поширював дезінформацію щодо проблем зі світлом в Україні й раніше. Зокрема, пропагандисти звинувачували українську владу у продажу електроенергії за кордон. 

Маніпуляція В Україні вважають, що всі козаки були геями

Така теза зʼявилася в анонімних телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях використали допис ГО Gender Zed щодо одностатевого сексу серед запорізьких козаків. Мовляв, українська ЛГБТ-спільнота намагається спотворити «справжню» українську історію та чинить спроби виставити всіх козаків «збоченцями». Ба більше — агітпроп насамперед акцентував на частині допису щодо трансгендерних осіб у православній церкві того часу. Це — маніпуляція.

Допис організації не є науковим і не може сприйматись як достеменна інформація, про що свідчать самі автори. Крім того, у матеріалі йдеться, що на Запорізькій Січі існували жорстокі покарання за одностатеві сексуальні практики. Автори допису не стверджують, що всі козаки були геї, а просто пояснюють, що те, що геї серед козаків були — цілком реально. Згідно з низкою досліджень, у населення людства містить 7-10% осіб   гомосексуальної орієнтації. Відтак цілком зрозуміло, що вони могли бути й на Січі. 

Російська пропаганда активно маніпулює темами, повʼязаними із ЛГБТ-спільнотою в Україні і не тільки. Росія, використовуючи ЛГБТ-дезінформацію зневажає демократичний устрій, протиставляючи його русскому міру. «Детектор медіа» спростовував головні міфи щодо представників ЛГБТ-спільноти, а також розповідав як українські ЛГБТ-активісти допомагають у боротьбі з російськими окупантами. 

Викриття Як пропаганда використала інтервʼю експремʼєра Ізраїлю для поширення дезінформації

У проросійських телеграм-каналах використали нещодавнє інтервʼю експремʼєра Ізраїля Нафталі Беннетта для поширення дезінформації. «Детектор медіа» спростовує основні меседжі агітпропу, створені на основі цього інтервʼю.

Путін обіцяв на «100%», що не вбиватиме Зеленського

Пропагандисти стверджують, що в інтерв’ю Бенетт заявив, що президент Росії проявив «милосердя» задля «встановлення миру». Вони наголошують на тому, що нібито Росія має владу над Україною настільки, що може вирішувати долю президента України. Проросійські медіа пишуть про нібито «доказ» слабкості Зеленського та його особисту «залежність» від Росії у поточній ситуації. 

Насправді експремʼєр не говорить надто багато безпосередньо щодо теми України в інтервʼю, однак згадує, що Росія нібито обіцяла не чіпати президента України. Втім, сам Беннетт не надає цьому такого значення, якого цьому приписує агітпроп. Зокрема, Беннетт каже, що не повірив словам Путіна. Меседж про «акт милосердя» Росії у цьому випадку є вигадкою пропагандистів — Беннетт такого не казав. 

Країни Заходу «злили» перемовини між Україною та Росією

Агітпроп пише, що нібито в інтерв’ю Беннет розповів, що Захід навмисно «затягує» війну та не вважає Україну самостійною державою. Мовляв, Захід та особисто Борис Джонсон «згорнули» перемовини на початку війни. Ба більше — Україна нібито лише «підіграє» Заходу і не має жодного впливу на результат війни. 

Пропагандисти вирвали фрази Беннетта з контексту та спотворили цитати для просування своїх інтересів. За словами Беннетта, перемовини справді зупинились. Втім, реальною причиною для цього він називає трагедію у Бучі, а не одностороннє рішення Заходу. Беннет розповів, що після цих подій перемовини втратили сенс. 

Агітпроп неодноразово намагався перекласти відповідальність за свої дії на інших і створити ілюзію «щирого бажання миру». Для цього використовують тактику підміни понять. Основна мета агітпропу — деморалізація українського суспільства та збільшення рівня недовіри до влади.

Фейк Україна вивозить за кордон чорнозем і рештки солдатів Червоної армії

Таке повідомлення поширили російські пропагандистські медіа. Мовляв, Україна нібито «займалася і займається» продажем родючого шару землі за кордон. Буцімто український чорнозем вивозять до країн Європи спільно з рештками солдатів Червоної армії, які воювали у Другій світовій війні.

У своїх статтях кремлівські медіа посилаються на слова російського президента Володимира Путіна, які він виголосив під час зустрічі з представниками мілітарної молодіжної організації «Юнармія» на честь 80-річного ювілею Сталінградської битви.

Проте все це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. За інформацією фактчекерів, до такого «висновку» про продаж чорнозему з рештками військових Путін дійшов після того, як під час зустрічі один з учасників «Юнармії» Лев Кравченко розповів історію, як один німецький фермер нібито знайшов у себе на городі медаль червоноармійця, який загинув у 1944 році на території України, і передав її у генконсульство Росії. За словами Кравченка, «медаль швидше за все потрапила до Німеччини внаслідок продажу українського ґрунту».

Мовляв, чи лише медаль там була, чи українці торгують рештками бійців, які билися за перемогу у Другій світовій. Насправді радянську медаль «За відвагу» знайшов не німецький фермер, а працівник компанії з перероблювання відходів, і не в землі, а в сміттєвих відходах. Крім того, як пише StopFake, сама по собі заява, що Україна нібито вивозить чорнозем за кордон повністю абсурдна і безпідставна. Жодних задокументованих фактів чи розслідувань незалежних експертів стосовно вивезення української землі за кордон не існує. До того ж через російське вторгнення в Україну 58% українських земель зазнають деградації, а 20% — забруднення.

Проте такі меседжі потрібні російській пропаганді, щоб вкотре дискредитувати Україну й українців. Показати, що українці — безжальні і їм байдужа пам'ять про загиблих у Другій світовій війні, адже вони готові задля наживи продавати за кордон чорнозем, навіть із рештками солдатів. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Звільнення»

Війна — загарбання територій. Проте на думку російських пропагандистів, саме російські військові, перетнувши кордон чужої країни анексувавши частину території, не захоплюють її, а навпаки — звільняють. Зокрема, це і є одне з основних завдань так званої «спеціальної воєнної операції». Задля того, щоб пояснити вторгнення Росії до України, агітпроп викривлює реальність і використовує словосполучення «звільнення територій». 

«Звільнення» (російською — освобождение) — термін, за допомогою якого Росія постає визволителькою, яка не руйнує й несе смерть, а навпаки — звільняє свої території від українського ярма.

Агітпропаганда використовує термін «звільнення», аби натякнути, що російська армія лише відновлює справедливість: повертає Росії те, що їй і так належало, і в якийсь дивний спосіб опинилося поза її кордонами. Мовляв, той самий Крим, Донеччина, Луганщина чи навіть Харківщина й Херсонщина — завжди були російські, й живуть там росіяни. Проте опір, який чинять й чинили українці на тимчасово окупованих Росією територіях, якраз демонструє протилежне. Росіянам вигідно підміняти поняття, називати чорне — білим, а окупацію — звільненням. У такий спосіб дії Росії нібито втрачають негативну конотацію й набувають іншого — вже позитивного змісту. Водночас окупація територій та їхня подальша анексія є незаконною, тож пропагандисти не використовують таких слів, щоб не показати справжнє обличчя російського керівництва та підданих їм військовим.

Це п’ятий текст для нової рубрики «Новомова», яку «Детектор медіа» запустив у межах проєкту «Хроніки дезінформації», де розповідатиме та розтлумачуватиме нові лексеми, які агітпроп використовує для викривлення реальності.

Фейк У Києві відкрито набирають добровольців до нацистських бригад

Така інформація з'явилася в кремлівських пропагандистських медіа та у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях стверджують, що на Київщині оголосили набір до переформованих у бригади націоналістичних угруповань під загальною назвою «Гвардія наступу». Мовляв, це схоже на створення воєнізованих формувань у системі МВС на випадок будь-яких внутрішніх конфліктів в українській еліті. Гвардії наступу пропагандисти також охрестили нацистськими, вкотре спробувавши підживити наратив про те, що українці — нацисти.

Проте це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. В Україні насправді оголосили про формування нових бригад, але до нацизму вони не мають жодного стосунку. «Гвардія наступу» — проєкт Міністерства внутрішніх справ України, який має на меті посилити Нацгвардію, Нацполіцію та Держприкордонслужбу України під час майбутнього звільнення Луганська, Донецька та Криму.

Проте такі фейки вигідні пропагандистам, щоб вкотре поширювати наратив, що українці — нацисти, відтак — Росія робить все правильно денацифікуючи Україну. Агітпроп регулярно створює подібні фейки й маніпуляції задля підживлення наративу про розквіт нацизму в Україні. Зокрема, пропагандисти розповідали, що українці наряджають ялинки іграшками зі свастикою чи вигукують нацистські привітання на весіллях.

Фейк В Україні запровадили кримінальну відповідальність за спілкування російською мовою в побуті

Російські медіа поширили повідомлення про «утиски російськомовних» в Україні.  У повідомленнях посилаються на слова міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Він сказав, що нібито в Україні заборонили міжособистісне спілкування російською мовою. Ба більше — за використання російської в побуті нібито передбачене кримінальне покарання. Це — фейк.

Як зазначають фактчекери Stop Fake, в Україні не існує кримінального покарання за спілкування російською мовою, тим паче — за міжособистісне спілкування. Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не регулює сфери релігійних обрядів та приватного  спілкування — це зазначено у статті 2 Закону. В законі російська мова взагалі не згадується і не виділяється в окрему категорію — йдеться виключно про державну українську мову. Не існує «заборон» на російську мову і в інших законах та нормативних актах України. 

У такий спосіб агітпроп намагається просувати наративи про утиски російськомовних для штучного розпалювання ворожнечі між українцями, а також поділу українців за місцем проживання. Раніше пропагандисти поширювали меседж,  що в Україні почалася війна через заборону російської мови, а також писали, що Міністерство культури України планує вилучити російську літературу з бібліотек.

Меседж Україні не потрібен такий слабкий союзник, як США

Цей меседж поширювали проросійські телеграм-канали у контексті виявлення китайської повітряної кулі у повітряному просторі США. За версією Китаю, це був метеорологічний дирижабль, який нібито збився зі шляху. Пропагандисти писали, що американська система ППО не впоралася зі своїм завданням, саме тому США не збили кулю одразу. Для просування меседжу також використовували цитати експрезидента США Трампа та американських сенаторів, які його підтримують. Трамп сказав, що кулю треба було збити одразу, тож якби він досі був президентом, він би це зробив швидше. Пропагандисти дійшли висновку, що США «насправді» слабкий союзник для України через «нерішучість» Байдена. Ба більше — США постачають свої «неефективні» системи ППО в Україну. 

Насправді США не збили кулю одразу, оскільки верифікували мету її перебування в американському повітряному просторі. Після того, як підтвердили, що куля стежить за військовими обʼєктами США, її збили. Збивати кулю без належного підтвердження не можна було, оскільки це справді могло призвести до ескалації взаємовідносин між США та Китаєм. Цитати Трампа у цьому контексті маніпулятивні, оскільки видання Bloomberg зʼясувало, що за часів свого президентства він проігнорував щонайменше три схожі ситуації із китайськими шпигунськими кулями. Тобто, керівництво США та американські військові діяли за встановленими правилами, а не проявляли слабкість, як пише агітпроп. 

Поширюючи меседжі про «слабкість» США, Росія намагається знецінити партнерську допомогу для України та дискредитувати США в очах українців. Насправді питання війни в Україні залишається важливим для американської політики. Це доводять і нові рішення про додаткову військову допомогу для України. 

Раніше пропагандисти писали, що США підтримують Україну в війні через зацікавленість в українському титані або ж перетворять Україну на новий Афганістан.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.