Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Травня станом на 814 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Папу Римського внесли до бази «Миротворець» через визнання величі Росії

Прокремлівські медіа поширили інформацію про те, що Папу Римського Франциска українці нібито внесли до бази «Миротворець», що публікує відомості про ворогів України та є центром дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного права. Папа Франциск буцімто потрапив на цей сайт через те, що закликав росіян «не відмовлятися від спадку величної імперії». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Пропагандисти вигадали цю новину, адже на сайті «Миротворець» немає згадки про Папу Римського Франциска. Тобто його не вносили до бази.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати Україну та погіршити її відносини із західними партнерами і світовими лідерами на ґрунті релігії. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Папа Франциск закликає звільнити з-під арешту митрополита УПЦ МП Павла Лебедя.

Фейк У мережі поширюють відео, як російський літак Су-57 збиває усі винищувачі НАТО F-16 в Україні

В американському сегменті фейсбуку та на ютубі поширюють відео, де нібито зафіксували момент, як російський літак СУ-57 збиває винищувачі НАТО F-16 в Україні. В обліковому записі користувача фейсбуку, який поширив відео, в описі зазначено: «творець ігрового відео». Також деякі користувачі запитували, чи це вже початок Третьої світової, та писали, що «не знали, що НАТО бере участь» у війні. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери видання Reuters. Павел Кризка, менеджер зі зв’язків з громадськістю Bohemia Interactive — творців гри «Arma 3», повідомив в електронному листі, що кадри, які поширюються в інтернеті, взяли з модифікованої гри «Arma 3». Деякі користувачі соцмереж також у ролику впізнали гру, проте інші сприйняли ці кадри за реальні бої.

У такий спосіб агітпроп хоче показати, що російська «друга армія світу» — потужна, тому вона перемагає на полі бою, а також, що Росія воює з НАТО на території України. Такими фейками пропагандисти залякують жителів Заходу та прагнуть зменшити допомогу Україні від західних партнерів. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що НАТО може погодитися ввести війська на територію України.

Фейк У рекламі оператора зв’язку «Київстар» розкрили інформацію щодо реальних втрат України у війні

Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що український оператор мобільного зв’язку «Київстар» нібито розкрив у промо благодійної ініціативи реальні втрати серед українських військових у війні з Росією. Буцімто компанія створила відеоролик, у якому закликає надсилати смс загиблим військовослужбовцям, проте сотні тисяч захисників не зможуть відповісти на повідомлення. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони перевірили інформацію в компанії «Київстар», де їм повідомили, що оператор зв’язку не проводив подібних акцій та не випускав проморолику.

Поширюючи фейки про втрати серед українських військових, російські пропагандисти намагаються залякати українців та дискредитувати військове керівництво. Мовляв, влада замовчує реальні втрати, аби люди не боялися мобілізуватися. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Тернополі погрожують відключити газ та гарячу воду призовникам, які не прийдуть у ТЦК.

Фейк На День Незалежності українські біженці у Варшаві побили поляків через відмову викрикувати нацистські гасла

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, та деякі користувачі в соцмережах поширюють інформацію про те, що 24 серпня, на День Незалежності, 12 українських біженців у Варшаві нібито побили поляків через те, що ті відмовилися викрикувати нацистські гасла, а саме «Слава Україні!». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. У ніч з 24 на 25 серпня на бульварах Вісли справді сталася сутичка, в якій брало участь 13 осіб. Головне управління поліції Варшави опублікувало на сайті повідомлення щодо цього інциденту. У ньому йдеться, що у конфлікті брали участь, зокрема, громадяни Грузії, яких визнали агресорами, а людей, які б мали «посвідчення особи української національності, не було».

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати українських біженців та налаштувати проти українців громадян Польщі. Мовляв, саме вони створюють проблеми у Європі. Нещодавно «Детектор медіа» спростовував фейк, що українські біженці спричинили у польському Жешуві спалах інфекційної хвороби.

Фейк Американська акторка Прісцилла Преслі закликала Володимира Зеленського лікуватися від наркотичної залежності

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють відеозвернення американської акторки Прісцилли Преслі до Володимира Зеленського, в якому вона нібито закликає його звернутися по допомогу через наркотичну залежність. Відео акторка буцімто опублікувала на своїй сторінці в інстаграмі. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. У соцмережах Прісцилли Преслі немає відеозвернення до Володимира Зеленського, а єдиним джерелом, де це відео розповсюдили, є прокремлівські телеграм-канали.

Цей фейк є частиною ворожої кампанії з дискредитації Володимира Зеленського. Мовляв, Президент України — наркозалежний, тож ухвалює рішення у стані зміненої свідомості. Раніше ми спростовували фейки, що американський боксер Майк Тайсон та американські актори Елайджа Вуд, Дін Норріс та Джон МакГінлі закликали Зеленського лікуватися від алко- та наркозалежності.

Фейк На платформі YouTube транслюється реклама щодо високих втрат серед українських військових

На платформі YouTube поширюється реклама щодо нібито високих втрат серед українських військових. У ролику повідомляють, що «350 тисяч воїнів пожертвували собою, щоб ми пам’ятали». Відео супроводжує текст про те, що фонд United24 буцімто випадково оприлюднив втрати. Це — фейк.

На кейс звернули увагу в Центрі протидії дезінформації. Раніше заступниця міністра оборони Ганна Маляр коментувала у своєму телеграм-каналі інформацію щодо нібито кількості загиблих українських військових, яка з’являється в різних виданнях, зокрема іноземних. Тоді вона заявила: «Під час воєнного стану ця інформація становить державну таємницю. Не тому що хтось щось хоче приховати, а тому що це вимога військових». Маляр пояснила, що ворог може використовувати дані про загиблих та поранених для того, аби прораховувати свої подальші дії.

Запускаючи фейкову рекламу про втрати серед українських військових, агітпроп намагається посіяти паніку та зневіру серед українців та дискредитувати владу, мовляв, вона замовчує справжню кількість загиблих, та фонд United24, який збирає кошти на армію та гуманітарні потреби. Раніше ми спростовували фейкову рекламу про Залужного, де стверджувалося, що МЗС нібито приховує його небоєздатність.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.