Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція У польських інтернет-магазинах книгу Зеленського продають у розділі про нацистів

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що книгу з промовами Володимира Зеленського нібито продають у польських інтернет-магазинах у тому ж розділі, що й книги про нацистів. «У розділі "Вам може сподобатися" магазин автоматично пропонує книги про Волинську різанину, УПА та несподівано “Майн Кампф”», — йдеться у телеграм-каналі. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Книга на скриншоті з інтернет-магазину належить автору Войцеху Рогачину та називається «Зеленський. Біографія», її випустило видавництво «Wielka Litera» про життєвий шлях Зеленського. Також на скриншоті, який поширюють пропагандисти, на сайті нібито написано «Może i się spodobać» — «Мені може сподобатися», хоча правильно буде «Może ci się spodobać» — «Можливо, вам сподобається». Фактчекери встановили, що, ймовірно, агітпроп поширив скриншот із сайту книгарні «Tania Książka». Відмінності теж є і в рекомендованих книгах, і в ціні, і в назві рубрик. Ба більше, на сайті не продають книгу Гітлера «Майн Кампф», а лише критичне видання з коментарями польського історика Євгеніуша Круля.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Польщу та продовжує просувати наратив про те, що Володимир Зеленський — нацист, як і всі українці. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що у Польщі випустили марку із Зеленським в образі Гітлера.

Фейк З’явилося відео, як Росія зруйнувала ракетами британські транспортні кораблі в Одесі

В американському, китайському та російському сегменті соцмереж, зокрема у фейсбуці та Х, поширюють відео, на якому нібито зафіксовано, як чотири російські ракети влучають у два британські вантажні кораблі з вибухівкою. Буцімто потужний вибух зруйнував Одеський порт, це показано з 11 різних ракурсів. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Correctiv. На відео не видно кораблів, а саме воно зняте кілька років тому. На ньому зафіксовано вибух у порту ліванської столиці Бейрута, що стався 4 серпня 2020 року. Фактчекери перевіли й встановили, що на всіх кадрах показано вибух у Лівані. Про це свідчить, наприклад, багатоповерхівка, яка є на відео агітпропу та на відео з вибухів у Бейруті 3 роки тому.

Ба більше, Велика Британія не доставляє Україні озброєння кораблями. Одеський порт за посередництва Чорноморської зернової ініціативи було дозволено використовувати лише для перевезення зерна та інших продуктів харчування й добрив.

Поширюючи подібні фейки, російський агітпроп намагається посіяти зневіру та паніку серед українців та переконати людей у тому, що російська армія дуже потужна і знищує техніку та зброю, яку передають західні партнери. Раніше ми спростовували фейк про те, що українські військові обстріляли аміакопровід Тольятті—Одеса.

Маніпуляція Володимир Зеленський назвав Крим російською територією та заявив, що боїться переносити бойові дії у Росію

Кремлівські медіа поширюють інформацію про те, що Володимир Зеленський у своєму інтерв’ю заявив, нібито він «боїться» переносити бойові дії на територію Росії, тому «не буде нападати на російський Крим». Агітпроп зробив висновок, що Президент України буцімто «натякнув, що готовий відмовитися» від півострова. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Агітпроп сфабрикував висловлювання Володимира Зеленського про Крим, поєднавши два різні уривки інтерв’ю, яке він дав телеканалу «1+1». Президент України не робив заяв щодо «російського» статусу Криму, «належність» півострова Росії та про готовність України відмовитися від Криму.

Зеленський заявив, що Україні не потрібно переносити бойові дії на територію Росії, адже для Збройних сил важлива лише деокупація українських земель. А щодо деокупації Криму він зазначив, що звільнення півострова та його демілітаризація політичним шляхом допоможе зберегти Україні життя своїх громадян.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Володимира Зеленського та викликати недовіру до нього серед українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Зеленський «узурпував» владу в Україні.

Фейк Росіяни знищили третій ЗРК Patriot в аеропорту «Жуляни» у Києві

У російських медіа та анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, що турецькі медіа нібито повідомили про знищення ЗРК Patriot в аеропорту «Жуляни» в Києві. Буцімто це вже третій зенітно-ракетний комплекс, знищений росіянами, з п’яти. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони встановили, що ні українські, ні західні чи турецькі ЗМІ не писали про знищення третього ЗРК Patriot у Жулянах. Ба більше, за даними з відкритих джерел, в України всього два таких зенітно-ракетних комплекси. Міністр оборони Олексій Резніков у квітні 2023 року повідомив, що Україні передали ЗРК Patriot США, Німеччина та Нідерланди. Проте Нідерланди передали не саму систему, а 2 пускові установки та ракети до них.

У такий спосіб російський агітпроп намагається посіяти зневіру та паніку серед українців, мовляв, ЗРК «Patriot» знищено, тому Україна незахищена. А також прагнуть переконати людей у тому, що російська армія нібито постійно перемагає і знищує техніку, яку передають західні партнери. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що у травні Росія «знищила» п’ять пускових установок Patriot.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «западенці»

Росіяни проявляють зневагу до українців у різні способи, зокрема і з використанням образливих назв. Прикладом тому є слово «западенці». 

Російські пропагандисти та користувачі соцмереж так називають мешканців західних областей України. При цьому намагаються змалювати їх або надто зверхніми до людей з інших регіонів, або гіршими за мешканців інших областей України. Дуже часто пропагандисти вказують, що саме «западенці» ледь не щодня їдуть до Польщі на закупи та готові здати свою країну Заходу, оскільки нібито не розуміють усіх ризиків. Ба більше, вони стверджують начебто «западенці» є коренем зла в українському суспільстві, бо нібито марять Бандерою та насаджують свої погляди по всій Україні. Також агітпроп пояснював, що більшість людей із західної частини України користаються війною й нібито всі тікають до Польщі у статусі біженців. Буцімто вони лякали поляків «нацистськими гаслами» тощо. До речі, такий кейс ми спростували у нашій хроніці дезінформації.

Використовуючи все це, Росія хоче підсилити меншовартісні стереотипи про українців та розколоти наш народ. До такого вдавалися й проросійські політики, створюючи міфи про те, що «Донбас годує западенців». Усе це допомагає Росії поширювати свої імперські амбіції на Україну. Мовляв, росіяни кращі за українців, які навіть між собою не можуть жити у злагоді. Однак саме Росія і намагається розʼєднати українців, щоб реалізувати свої шкідливі ідеї. 

Маніпуляція В ООН заявили, що Україна загрожує ядерній безпеці у світі

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що голова Генасамблеї ООН Чаба Кереші нібито заявив, що ядерній безпеці у світі буцімто загрожує Україна. Агітпроп повідомляє у своїх медіа, що підтвердженням можливого виникнення ядерної катастрофи є те, що Україні передадуть винищувачі F-16, які можуть нести ракети з ядерними боєголовками. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. На засіданні ООН, присвяченому Міжнародному дню дій проти ядерних випробувань, голова Генасамблеї Чаба Кереші зазначив, що з боку Росії регулярно звучать погрози застосування ядерної зброї у війні проти України. Агітпроп не переклав частину слів про Росію, проте від себе додав інформацію про «агресію України».

А заступниця Держсекретаря США з контролю за озброєннями та міжнародною безпекою, пані посол Бонні Деніз Дженкінс повідомила, що вони «стурбовані тривожною ядерною риторикою з боку Російської Федерації протягом останніх півтора року, зокрема заявою президента Путіна в лютому про готовність Росії відновити випробування ядерного вибуху». Жодна з країн не звинуватила Україну в загрозі виникнення ядерної катастрофи, а F-16 не несуть ядерної загрози.

Російські пропагандисти використовують тактику віддзеркалення — приписують свої дії опонентам. Агітпроп звинувачує Україну в ядерній загрозі, хоча вона є без’ядерною державою, а сама Росія систематично використовує ядерний шантаж. Раніше «Детектор медіа» розповідав, що росіяни поширюють інформацію, буцімто Україна створює «брудну ядерну бомбу».

Фейк Німецьке медіа Deutsche Welle поширило відео про антиукраїнський флешмоб, що проходить у Польщі

У кремлівських медіа та російському сегменті фейсбуку поширюється інформація про те, що нібито німецьке медіа Deutsche Welle зробило відео про антиукраїнський флешмоб у Польщі. Його суть полягає в тому, що поляки буцімто перейменовують мережі Wi-Fi, використовуючи образливі слова для біженців з України. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. На офіційному сайті та в соцмережах медіа Deutsche Welle немає відео про антиукраїнський флешмоб у Польщі. Фактчекери не знайшли ролик ні у польській, ні в англомовній версії сайту. Ба більше, у польській редакції дали коментар, що вони «не є авторами цього фільму».

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати жителів Польщі, мовляв, вони погано ставляться до українських біженців. Російські пропагандисти прагнуть розпалити конфлікт між поляками та українцями. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Польща і Литва затвердили план про анексію західної частини України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.