Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Листопада станом на 1005 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна звинуватила у «провальному контрнаступі» Китай і TikTok

Російські медіа поширюють інформацію, що Україна нібито звинуватила Китай і соцмережу TikTok у «провалі» контрнаступу. Мовляв, ЗСУ «заважали наступати китайські хакери» та соцмережа. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що Україна не робила жодних заяв щодо «провалу контрнаступу» і звинувачень проти Китаю. Фейк створили на основі великого інтервʼю з українським експертом з кібербезпеки Віталієм Якушевим на каналі «Ми — Україна». Зокрема, він не робив заяв щодо контрнаступу, а говорив лише про безпеку в цифровому світі. Якушев зазначив, що додаток TikTok має доступ до всієї інформації на смартфонах як звичайних користувачів, так і військових. Представники західних служб безпеки та уряди західних країн неодноразово наголошували, що китайська компанія ByteDance, що є власницею соцмережі, підлягає дії низки китайських законів у галузі нацбезпеки, що зобовʼязують бізнес співпрацювати з розвідкою держави. 

Створюючи та поширюючи фейки щодо контрнаступу, пропагандисти хочуть створити хибне враження програшу українців на полі бою. «Детектор медіа» неодноразово писав про те, як російський агітпроп бреше про українських військових та ситуацію на фронті, зокрема про те, що Україна нібито вбила російського журналіста американськими касетними снарядами. 

Фейк Українські біженці викликали у польському Жешуві спалах інфекційної хвороби

У соцмережах та російських медіа поширюють інформацію, що спалах небезпечної хвороби легіонельозу в польському місті Жешув нібито повʼязаний з українськими біженцями, які проживають у місцевому центрі допомоги. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що ця заява є безпідставною, оскільки поки що невідомо, що саме стало джерелом інфекції. Всесвітня організація охорони здоровʼя повідомляє, що випадків безпосередньої передачі інфекції від людини до людини станом на зараз не виявлено. Агентство внутрішньої безпеки Польщі перевіряє, чи цей спалах міг бути диверсією. З середини серпня в Жешуві, що за 100 кілометрів від кордону з Україною, виявлено спалах легіонельозу, унаслідок якого загинуло 8 осіб та інфіковано більше 100. Його збудник легіонелла вражає легеневі тканини і призводить до розвитку важкої форми пневмонії. 

Створюючи та поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських біженців. Мовляв, вони є лише причиною проблем у європейських країнах. «Детектор медіа» неодноразово писав про те, як російський агітпроп принижує їх, зокрема як у фейку про те, що українські біженці в Німеччині нібито побили словенця, бо переплутали прапор Словенії з російським. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «відновлення історичної справедливості»

Російська пропагандистська машина постійно просуває тези про буцімто історичну належність деяких українських територій до Росії. Мовляв, Україну вигадав Ленін, коли створював СРСР, а Хрущов «подарував» їй чужі території. Як мінімум, ще з 2021 року російські політики підтримували цю тезу. Уже за лічені години до вторгнення в Україну Путін назвав Україну «країною імені Володимира Ілліча Леніна». Відповідно захоплення українських територій — «відновленням історичної справедливості».

Більш системно цю тезу агітпроп почав транслювати вже в умовах великої війни. У цьому пропагандисти знаходили собі виправдання щодо варварського вторгнення і пояснювали, що Росія як правонаступниця Радянського Союзу буцімто претендує на землі України. Нібито це споконвічні російські території, а Україна їх «захопила» після розпаду Союзу. За версією пропагандистів, Крим, Донеччина, Луганщина чи навіть Харківщина й Херсонщина завжди були російськими, а на цих землях живуть росіяни. У такий спосіб автори приховують свої справжні дії — окупацію України — й називають це відновленням справедливості. 

«Наприкінці вересня люди з Херсонщини, Запоріжжя зробили свій вибір — возз'єднатися з Росією та відновити історичну справедливість у регіоні», — так пропагандисти коментували проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих Росією територіях. Проте фіктивні референдуми не є волевиявленням українців, а лише намаганням додати легітимності спробам Росії захопити частину іншої держави. 

Росія маскує свої ворожі дії під «благі цілі» для людей, а насправді загарбує землі, руйнує міста і села, перешкоджає мирному життю. 

Відповідно риторика про захист «російських територій» вигідна пропагандистам, зокрема, щоб вселяти хибне враження, буцімто всі дії Росії правильні та навіть більше — благі. Так російські політики добиваються лояльності та мінімального громадського опору, оскільки Кремль нібито захищає росіян від українців (визволяє «росіян» з-під ярма України ), а не веде криваву війну. 

У результаті Москва просто легітимізує свої дії в очах росіян: захоплення українських територій, їхню анексію, проведення несправжніх референдумів тощо. І перекручує це так, нібито Росія не захоплює чуже, а повертає втрачене. Утім, під терміном «відновлення історичної справедливості» ховається інший та справжній — окупація українських територій та пошук виправдань кривавої війни.

Фейк Українські біженці в Німеччині побили чоловіка, бо переплутали прапор Словенії з російським

У соцмережах поширюють інформацію, що українські біженці в Німеччині нібито побили словенця через те, що він тримав прапор Словенії, який вони переплутали з російським. Також існує інша версія «події», згідно з якою німець словенського походження вивісив прапор Словенії біля свого будинку. Відео з ним потрапило в інтернет, після чого українці нібито побили його. При цьому пропагандисти використовують відео, на якому зазначено логотип європейського видання Euronews. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони не змогли віднайти жодного факту, який підтверджував би те, що ця подія справді відбулася. Крім цього, у відкритих джерелах та німецьких медіа немає жодної згадки про подібний інцидент, як і на самому Euronews. StopFake зазначає, що цю історію поширювали лише іноземні пропагандистські ресурси та російські телеграм-канали. 

Створюючи та поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських біженців. Мовляв, вони є неосвіченими та невдячними, бо нападають на всіх підряд із прапорами, що нагадують кольори російського. «Детектор медіа» неодноразово писав про те, як російський агітпроп принижує українських біженців, зокрема як у маніпуляції про те, що український біженець нібито зруйнував памʼятник польським військовим. 

Маніпуляція Усіх українців зобовʼяжуть платити за воду з колодязів та свердловин

У соцмережах поширюють відео, у якому автор заявляє, що уряд України зобовʼязав населення встановити лічильники на свердловини для того, щоб збирати з громадян плату за воду. Мовляв, тепер українцям треба встановлювати лічильники та платити за воду. Втім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що хоча 11 липня вийшла Постанова Кабміну щодо змін Порядку державного реєстру артезіанських свердловин, заява про те, що нові зміни нібито торкнуться всіх, хто має колодязі та свердловини, не відповідає дійсності. Реєстр свердловин, плата за водокористування та обовʼязок отримання дозволів стосуються лише бізнесу. Натомість українцям, які використовують воду зі свердловин для власних потреб, не треба встановлювати лічильники та платити за неї. Про це в ефірі телемарафону заявив міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів Руслан Стрілець. 

Створюючи та поширюючи подібні маніпуляції, пропагандисти хочуть викликати паніку серед населення та дискредитувати українську владу. Мовляв, на додачу до війни вона хоче ще здирати гроші з людей за воду. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.