Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Захід втомився від війни в Україні, а європейські партнери відмовляють Зеленському в допомозі

В анонімних телеграм-каналах, що поширюють проросійську риторику, зʼявилося повідомлення, що західні партнери втомилися від війни в Україні. І підтвердженням цьому є нібито те, що велику кількість вимог закордонні політики начебто «пропускають повз вуха» або взагалі відмовляються виконувати. Також автори меседжів називають візити Зеленського в Рим, Париж та Берлін невдалими. За словами телеграм-анонімів, єдиним упевненим партнером України лишається Велика Британія.

Насправді ж такі висновки безпідставні. Під час візиту до Берліна 14 травня 2023 року президент України і канцлер Німеччини виступили зі спільною декларацією. Також Німеччина оголосила про великий пакет допомоги. Федеральний канцлер Олаф Шольц написав у твіттері, що «Німеччина надає новий пакет військової допомоги загальною вартістю 2,7 мільярда євро, в тому числі — подальші бойові танки Leopard-1, БМП Marder та системи ППО Iris-T». 

13 травня під час зустрічі в Римі президент України та голова Ради міністрів Італійської Республіки виступили зі спільною декларацією. «У межах НАТО Італія продовжує зосереджуватися на безпосередній підтримці України, сприяючи значному розширенню Комплексного пакету допомоги НАТО Україні», — йдеться в декларації.

Під час зустрічі в Парижі 14 травня 2023 року Франція також підписала декларацію щодо підтримки руху України в НАТО. Зокрема, у декларації йдеться, що «Франція продовжує надавати рішучу підтримку зміцненню спроможності України захищатися та нагадує, що Україна має право обирати власні заходи безпеки».

Однак поширюючи такі меседжі, пропагандисти хочуть показати, що підтримка міжнародних партнерів ослабла, вони втомилися надавати допомогу Україні, та знецінюють результати закордонного візиту. Така риторика потрібна агітпропу, щоб деморалізувати українців; переконати, що невдовзі Україні ніхто не допомагатиме, тож вона залишиться одна в боротьбі проти Росії.

Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Зеленський продав Україну західному фонду.

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 17 травня

Зенітно-ракетний комплекс «Patriot» неможливо знищити одним ударом, навіть якщо це ракета «Кинджал», каже речник Повітряних військ ЗСУ Юрій Ігнат. Аналітики проєкту Debunk проаналізували численні статті та документи і з'ясували, скільки коштів витрачає Кремль на пропаганду.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк На зустріч із Папою Римським Зеленський одягнув светр із нацистською символікою

Кремлівські пропагандистські медіа та мережа ботів у твіттері поширюють інформацію про те, що Зеленський прийшов у светрі з нібито нацистською символікою ОУН-УПА на нещодавню зустріч із Папою Римським Франциском у Ватикані. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Володимир Зеленський справді вдягнув чорний світшот на зустріч у Ватикані, проте на ньому зображений стилізований білий герб на чорному шевроні. Це зображення не є символом ОУН-УПА, який намалював український графік Роберт Лісовський та затвердили у 1932 році (жовтий герб із середнім елементом у формі меча на синьому фоні). Український тризуб використовується у державній геральдиці сотні років.

Стилізація емблеми ОУН 1932 року та український тризуб не є нацистськими символами та не заборонені у світі. Ба більше, під час Нюрнберзького процесу 1945-1946 років жоден із національно-визвольних рухів, зокрема ОУН та УПА, не визнані винними. А нацистська та фашистська символіка заборонена в Україні законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Пропагандисти систематично поширюють наратив про те, що українці — нацисти та справжні вбивці, з якими бореться Росія. Таким чином агітпроп намагається виправдати злочини Росії, перекладаючи відповідальність з агресора на жертву агресії. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що в Залужного «браслет зі свастикою».

Маніпуляція Речниця МЗС Китаю посміхнулася після запитання про визнання суверенітету України

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють кремлівську риторику, поширюють відео з представницею Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін. Вона нібито посміхнулася після запитання, чи визнає Китай суверенітет України. Це — маніпуляція.

Як зазначають фахівці VoxCheck, відео вирвали з контексту. 24 квітня 2023 року відбулася пресконференція речниці МЗС Китаю Мао Нін, де більшість запитань були про Україну. На запитання журналістки Reuters про те, чи визнає Китай суверенітет України, речниця відповіла, що «Україна є повноправним членом ООН», та зазначила, що Китай встановив і розвиває міцні відносини з нею.

Також Мао Нін відповіла на запитання журналіста російського медіа про Крим, який нібито «історично» був частиною Росії. Вона сказала, що Китай поважає «суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн та дотримується цілей і принципів Статуту ООН».

У такий спосіб агітпроп намагається переконати українців у тому, що Україна не є суверенною державою, мовляв, навіть за кордоном її не визнають. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що на міжнародному фестивалі в Китаї український гопак нібито назвали російським танцем.

Фейк Новину про українських військових проілюстрували зображенням свиней у вантажівці

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють кремлівську риторику, поширюють статтю російського медіа з посиланням на CNN про плани США розширити навчання військових з України. Агітпроп пише, що в статті використали зображення вантажівки зі свинями. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони зазначають, що ні російське медіа, ні CNN не публікували зображення свиней у вантажівці. Це перевірили за допомогою інструменту Internet Archive.

У статті CNN справді йдеться про те, що адміністрація президента США Байдена розглядає можливість навчати 2500 українських військових на базі США в Німеччині. Проте в новині використали інше фото. А результати перевірки за допомогою Internet Archive показали, що в публікації CNN не було фотографії свиней у вантажівці.

У такий спосіб агітпроп хоче посіяти сумніви у щирості підтримки американців та показати, що вони зневажають українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що українські військові нібито масово скаржаться на техніку, яку постачають США.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні та світі: «Піцагейт»

У попередніх текстах рубрики ми пояснювали теорію «нового світового порядку» та її антисемітську підтечію. З теорією нового світового порядку часто повʼязують і іншу — «Піцагейт» (за подобою до назви Вотергейту — скандалу, що призвів до відставки президента США Річарда Ніксона). Згідно з нею, Демократична партія США та «ліберальний Голлівуд» є учасниками змови для торгівлі дітьми задля сексуальних забаганок еліти. Попри те, що теорію офіційно спростували у поліції Вашингтона, її прихильники і далі вірять, що кілька ресторанів міста є неофіційними «місцями зібрань» еліти, куди звозять «малолітніх жертв» задля педофілії. 

Теорія виникла у 2016 році, коли хакери нібито отримали доступ до листування одного з керівників передвиборчої програми кандидатки у президенти США від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Мовляв, у ньому були прізвища різних високопоставлених осіб партії, адреси вищезгаданих ресторанів та назви страв (до прикладу, піци та хотдога). На думку конспірологів, це — кодові назви, що маскують дії педофільного характеру та їх жертв. Теорія набула швидкого поширення в соцмережах та на іміджбордах, зокрема на 4chan та Reddit, і навіть призвела до стрілянини біля одного з вашингтонських ресторанів, що фігурували в листуванні. Однак вона отримала нову хвилю популярності у 2020 році після релізу музичного відео на пісню Джастіна Бібера Yummy, де конспірологи побачили приховані сенси, повʼязані з «втіхами багатіїв». Уривки кліпу з поясненнями цих меседжів стали вірусними в тіктоку, а сама теорія стала основою створення руху QAnon. Зараз його члени асоціюють усіх членів Демократичної партії з педофілією. Винятком не є і чинний президент держави Джо Байден. 

Росія у своїй пропаганді також звертається до цієї теорії. Наприклад, можна зустріти повідомлення, у яких прирівнюють ледь не кожен рух чи слово Байдена біля дітей до виявів педофілії. Крім того, часто в медіа, що поширюють проросійську риторику, можна побачити паніку з приводу того, що Демократична партія нібито всілякими силами намагається легалізувати педофілію і втягує у все це Україну. Пропагандисти та американські консервативні діячі часто навішують імідж педофіла на Джо Байдена ще й через нібито незаконні сексуальні звʼязки його сина Гантера Байдена з неповнолітніми. Зокрема, це повʼязано зі «зливами ноутбука Гантера Байдена», коли хакери нібито отримали доступ до хмарного сховища його девайса і виклали в мережу фото й відео, на яких він буцімто займається сексом з неповнолітніми дівчатами. Їх намагались використати проти його батька під час передвиборчої кампанії до президентських виборів 2020 року та активно поширювали у проросійських медіа. Оскільки минуле Гантера Байдена тісно повʼязане з Україною, ці повідомлення не оминали й докорів у бік того, що українське правосуддя ще нібито досі тримає на волі педофіла, бо не може піти проти «волі своїх заморських господарів».

Пропагандисти використовують цю теорію у своїй риториці, щоб виправдати російську війну проти системи західних цінностей. Мовляв, Росія бореться за справжню духовну чистоту, бо Америка прогнила наскрізь, а жертвою цього є діти. Крім того, у такий спосіб вони хочуть знецінити допомогу Байдена для України. Нібито війною він прикриває злочини свої та своєї родини, от тому й допомагає. Також для Росії важливо використовувати наявні методи для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації й у власне Сполучених Штатах, щоб схилити суспільство до підтримки її політики. Вони хочуть викликати недовіру до «президента-педофіла» і змінити політичний баланс на користь «актора», що, на їхню думку, буде більш прихильним до Росії. 

З початку повномасштабного вторгнення пропагандисти почали пояснювати все більше речей, використовуючи теорії змови. Як наслідок, навіть найрозумніші люди можуть піддатися сумнівам, які викликають конспірологічні теорії в теперішньому бурхливому світі. Саме тому в цій новій рубриці «Детектор медіа» коротко пояснюватиме історію та суть окремих теорій змови. Розповідатиме, у який спосіб та з якою метою їх використовує російський агітпроп.

Фейк В Україні анонсували три поминальні матчі в пам’ять про 300 тисяч загиблих українських військових

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, повідомляють, що Україна втратила нібито 300 000 військових у війні з Росією. І саме тому Українська асоціація футболу буцімто виклала відеоанонс, обіцяючи провести «для 300 тисяч палих за Україну героїв» «три матчі з пустими стадіонами, щоби душі загиблих були з ними в цей день». Це — фейк.

На кейс звернули увагу в Українській асоціації футболу. Напередодні «ювілейного числа» — 200 тисяч «демілітаризованих» російських військових, відповідно до зведень Генштабу, з’явився фейк про «УАФ і три поминальні матчі клубів УПЛ при порожніх трибунах». Як зазначає УАФ, «щоб відволікти увагу від власних масштабних втрат в загарбницькій війні проти України».

У такий спосіб пропагандисти намагаються відвернути увагу від власних втрат і посіяти зневіру серед українців. Ані президент, ані військове керівництво України не озвучує цифри та не висловлює оцінок про кількість загиблих. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що нібито за оцінками Червоного хреста, Україна зазнає колосальних втрат бійців.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про українське питання в контексті президентських виборів у Туреччині

14 травня 2023 року в Туреччині відбувся перший тур президентських виборів, за результатами якого лідирують два кандидати — чинний глава держави Реджеп Тайїп Ердоган, який набрав 49,51%, та очільник опозиційної сили «Національний альянс» Кемаль Киличдароглу, який здобув симпатії 44,88% виборців. Другий тур відбудеться 28 травня, і незважаючи на те, що Ердоган обігнав суперника, нема гарантій, що йому вдасться це зробити вдруге. Російський агітпроп, відпрацьовуючи тему протистояння Ердогана та Киличдароглу, не обійшов увагою українське питання в контексті турецьких виборів. «Детектор медіа» виділив три ключові дезінформаційні меседжі щодо впливу виборів у Туреччині на розвиток подій в Україні.

Ердоган та його команда підтримують офіційну позицію Росії, резюмує агітпроп із посиланням на нещодавнє інтерв’ю прессекретаря президента Ібрагіма Калина. Позицію Туреччини не можна назвати однозначною. У деяких питаннях Анкара є більш прихильною до Києва. По-перше, визнає Крим українським. По-друге, надала Україні ударні оперативно-тактичні БПЛА «Байрактар» та бронетранспортери Kipri. По-третє, є стримувачем Чорноморського флоту Росії, — на початку повномасштабної війни Туреччина дотрималася конвенції Монтре, закривши протоки Босфор і Дарданелли від проходження військових кораблів Росії (що зіграло на користь України). З іншого боку, Туреччина не приєднується до антиросійських санкцій, посилаючись на особливості «національних інтересів», а також висловлює певну критику щодо ролі Заходу в допомозі Україні, заявляючи, що «Захід дотримується політики, заснованої на провокаціях». Утім, складно назвати це «підтримкою офіційної позиції Росії». Ердоган радше відіграє роль посередника та регіонального лідера, адже він надав майданчик для «зернових торгів» між Україною та Росією. Також Туреччина зіграла роль в обміні полоненими та прийняла 420 тисяч біженців з України (за даними українського посла Василя Боднара, з них у Туреччині залишилося 50 тисяч). Про роль Ердогана у миротворчих процесах між Україною та Росією ми детально писали тут.

Москва продовжила «зернову угоду», бо не хоче допустити продовольчої кризи в країнах, що розвиваються. У липні 2022 року Україна підписала угоду з ООН і Туреччиною, Росія уклала дзеркальну з ООН і Туреччиною щодо безпечного проходження української аграрної продукції з трьох портів («Південний», «Одеса» та «Чорноморськ») по Чорному морю. Спершу ці правила діяли 120 днів, згодом угоду продовжували, черговий пролонгований період діяв до 18 травня 2023 року, а Росія всіляко шантажувала Україну та її партнерів, намагаючись зірвати угоду про «зерновий коридор». За версією «Європейської правди», Москва обрала цю дату (18 травня) не випадково: у Кремлі розраховували, що Ердоган 14 травня переможе у першому турі (як це часто буває в самій Росії), тож із перемовинами щодо українського зерна не буде поспіху, бо вибори вже позаду, і Москві буде легше «виторгувати» свої умови угоди. Та оскільки за результатами першого туру в Туреччині не було переможця, то Ердогану дуже важливо не зазнати жодних репутаційних ризиків напередодні другого туру. Якби Москва не продовжила зернову угоду, це стало би неабияким ударом у спину — Ердоган навряд чи подарував би це Путіну. Тож Кремль не мав іншого вибору, як покірно погодитися на пролонгацію. Після довгих тижнів шантажу та залякувань Росія погодилася продовжити угоду, тож тепер вимушено виправдовується вустами своїх пропагандистів. Нібито рішення було ухвалене не через політичну безвихідь, а через надмірну турботу про продовольчу безпеку. У цій ситуації бачимо спробу підміни понять, черговий «жест доброї волі», коли, прикриваючись благими намірами, Кремль виправдовує свою непослідовну позицію перед внутрішньою аудиторією.

Зеленський зробив «програшну ставку» — підтримав Кемаля Киличдароглу. Цей меседж поширювали анонімні телеграм-канали, але не надавали жодних доказів — відповідних цитат українського президента, коментарів його офісу чи представників МЗС. Україна уважно стежила за передвиборчими перегонами, але жодних заяв на підтримку того чи іншого кандидата не робила. Втім, навіть якби Київ зробив ставку на опозиційного політика, його виграш має низку переваг для України. Експерти вважають його прозахідним політиком, який ставить собі за мету повернути справжню демократію та зробити Туреччину більш відкритою в економічному плані, що може стати неабияким шансом для України. Також очікується, що Киличдароглу буде більше дослуховуватися до західних партнерів та не наполягатиме на нейтральній позиції Туреччини щодо російської агресії.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.