Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Січня станом на 1056 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2636
Фейк
790
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Ексміністр оборони України Олексій Резніков виїхав у Європу та «відпочиває там на яхті»

Таку інформацію поширили в анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, як після відставки уже колишнього міністра оборони України Олексія Резнікова його нібито зафіксували на яхті у європейському містечку. Телеграм-аноніми переконували, що ексміністра відправили на відпочинок за «гроші платників податків» — і той наживається на українцях. До публікацій додають фотодоказ. Однак це — брехня. 

Проаналізувати кейс вдалося фахівцям проєкту StopFake, які визначили, що фотографія з відпочинку Олексія Резнікова справді існує, але вона зроблена ще у 2020 році. Тоді на своїх сторінках у соцмережах, зокрема у фейсбуці, посадовець заявив про заручини. Більш того, лише в російському сегменті соцмереж поширювали це фото з підписом про «відпочинок після відставки». Тобто жодного стосунку фото, датоване 2020 роком, до сьогодення не має. Автори несправжньої публікації просто використали стару світлину задля створення фейкової історії.

У такий спосіб російський агітпроп культивує ненависть до українського керівництва, яке набито дозволяє посадовцям різного штибу «відпочивати за гроші українців». А власне такі «дії» з боку української влади породжують корупцію, оскільки нібито після відставки посадовця йому «профінансували поїздку». Тож розганяючи такі фейки, пропагандисти також хочуть показати, що в Україні корупцію нібито не виправити, саме тому її не візьмуть до ЄС чи НАТО. 

До речі, прочитайте наш кейс, буцімто Зеленський їздить до Польщі на «золотому потязі».

Тактики Як російська пропаганда використовує кліше без суті для досягнення власних цілей

Кліше без суті — це короткі загальновживані фрази, які мають на меті пом’якшити когнітивний дисонанс та зламати критичне мислення. Їх використовують для припинення суперечок, дискусій, щоб обійти складні запитання або спрямувати увагу на інші речі.

Цей термін ввів у свою книгу «Технологія "промивки мізків". Психологія тоталітаризму» американський психіатр Роберт Джей Ліфтон, щоб описати мову, яку використовувала Комуністична партія Китаю як «початок і кінець будь-якого ідеологічного аналізу». Кліше без суті китайський уряд використовував для того, щоб не дати людям сумніватися в діях партії та запобігти інакодумству чи повстанню. Ліфтон пояснював, що, вживаючи ці фрази, співрозмовники «зривають розмову та не дають людям глибше задуматися про важливі питання».

Цей метод пропаганди агітпроп використовував і в Радянському Союзі (що надихнуло Джорджа Орвелла на написання книги «1984»), і сучасна Росія, аби нав’язати людям конформність, стиснути найскладніші і найсерйозніші проблеми в короткі, спрощені та чіткі фрази, якими можна завершити «неприємну» розмову. Під час повномасштабного вторгнення до використання кліше без суті активно вдаються росіяни, які підтримують Путіна та війну проти України, та українці, на яких діє російська пропаганда.

Приклади:

«Всієї правди ми ніколи не дізнаємося», «все не так однозначно» — кліше, що використовуються як відповідь на будь-який реальний факт. Приклад застосування на практиці можна побачити під час масштабних російських ударів по українських містах, коли агітпроп накидає протилежні версії події (наприклад, ракетний удар по Чернігову), викликаючи когнітивний дисонанс. Людина під дією пропаганди та щоб уникнути когнітивного дисонансу не намагатиметься відшукати правдиву версію реальності.

«Життя все розставить на свої місця» — відповідь на докази злочинів, які вчиняють росіяни в Україні. Це кліше зводить нанівець будь-яку можливість дискусії, адже людина не сприймає факти та аргументи і не хоче думати про проблеми, яку обговорюють.

«Де ви були вісім років?», «київський режим», «українці — нацисти» — ці кліше використовуються для перенаправлення уваги з незручного питання, тобто це «переведення стрілок» на вигадані недоліки опонентів.

«Це нічого не змінить», «я поза політикою» — використовується для того, щоб відкинути свою участь у якійсь справі, бо нібито людина незначна і від її дій нічого не залежить. Цією фразою росіяни відповідали на запитання, чому вони не виходять на мітинги після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

«Політики хочуть нас посварити» — відповідь людей, які намагаються відмежуватися, зняти з себе колективну відповідальність за дії росіян або за ракетні удари, обстріли інфраструктури та загибель українців унаслідок їхніх дій.

Фейк У Берліні створили графіті із «Зеленським-канібалом»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Берліні намалювали графіті на одному з житлових будинків з «антиукраїнським підтекстом». Як переказують автори фейкового повідомлення, на ньому Володимир Зеленський їсть руку українського бійця. Сама рука «відірвана» від тіла й на ній зображено український шеврон. І напис коло постаті Зеленського — канібал. Автори посилаються на низку німецьких видань, зокрема, на газету Frankfurter Allgemeine Zeitung та національну телерадіокомпанію Deutsche Welle й додають скриншоти нібито новин із офіційних сторінок видань. Проте це — неправда. 

Фактчекери StopFake взялися аналізувати цей кейс і з’ясували, що такого графіті не існує. А німецькі медіа не виходили зі схожою новиною, і жодних згадок про «Зеленського-канібала» не знайдено. Отже, пропагандисти використали графічні редактори, аби створити зображення графіті. Фахівці також перевірили автентичність скриншотів із фейкових публікацій — «новину» на сайті Frankfurter Allgemeine Zeitung та розповідь на офіційному інстаграм-акаунті Deutsche Welle зі світлиною графіті. На компіляцію світлин вказують численні помилки в оформленні німецькомовного тексту. Наприклад, пропагандисти написали «Zelensky» та «Zelinsky», хоча згідно з німецько-українською транслітерацією звук «з» передається літерою «s». Цього правила не всі німецькомовні видання дотримуються, але медійники Allgemeine Zeitung у своїх матеріалах якраз використовують форму «Selenskyi». Напротивагу Deutsche Welle вдається до міжнародної транслітерації і вказує як «Zelenskyy». Але точно не пишуть, як у попередніх фейкових варіантах. 

Ми неодноразово спростовували фейки, які стосуються підробних графіті чи обкладинок на іноземних журналах/газетах. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися. 

Читайте останні фейки на цю тематику, де Росія замилює очі несправжніми витворами вуличного мистецтва й попкультури: як нібито в Гаазі, столиці європейського правосуддя, створили графіті із зображенням Зеленського, який висить на шибениці; або ж про фейкову обкладинку буцімто британської газети The New European, де український президент сидить на колінах у Далай-лами. А про несправжню обкладинку заціпенілого Володимира Зеленського від постаті диктатора Путіна та Ісуса Христа читайте ось тут

Меседж Вибори у Держдуму на тимчасово окупованих територіях провели «легітимно»

10 вересня 2023 року Росія провела вибори різного рівня з довиборами «депутатів» до Держдуми та голів низки регіонів до місцевих органів влади. Вибори відбулися й на тимчасово окупованих Росією територіях України — у частині Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей, а також у Криму. Телеграм-аноніми стверджували, що явка по українських областях «висока», а отже люди нібито проявляють неабиякий інтерес до формування російської політики — «конкурентної, чесної та неупередженої». І дописують, що волевиявлення народу свідчить про так звану легітимність проведених виборів. 

Як і ці вибори, так і будь-які попередні разом із псевдореферендумами — це несправжні вибори й не абсолютне волевиявлення українського народу. Раніше Верховна Рада звернулася із закликом до іноземних держав, аби ті визнали незаконність проведених виборів. Зокрема й прийняла постанову № 9581 за результатами пленарного засідання. У ній ідеться, що окупаційна влада залякує, шантажує і примусово залучає до виборів громадян України шляхом незаконної паспортизації та заміни українських ідентифікаційних документів на російські аналоги. 

Такі вибори суперечать загальним нормам міжнародного права та порушують українське законодавство. Ба більше, такі дії з боку Росії насамперед загрожують безпеці українців — адже під дулами автоматів їх змушують голосувати. Європейський Союз так само (ще у червні) засудив намагання Росії щодо проведення псевдовиборів на ТОТ. Тоді речник ЄС Петер Стано заявив, що в Москви нема жодних юридичних прав на захоплені українські території і по суті Росія діє свавільно, нехтуючи всіма нормами й правами. У результаті Росія прагне лишень додати легітимності своїм діям, прикриваючись благими цілями. Нібито прагнення голосувати, бути частиною Росії йде від самих українців, і їм, відповідно, надають простір для «самовизначення».

Голова Луганської ОВА Артем Лисогор також зазначив, що окупаційна влада таки визнала провал своєї примусової паспортизації та дозволяла людям голосувати без російського паспорта. І місцевим колаборантам дозволили не відкривати виборчі дільниці, а проводити голосування по домівках.

Тобто такий підхід до проведення «виборів», навпаки, є результатом низької явки на дільниці, незацікавленості українців голосувати та загального спротиву окупаційній владі. Проте Кремль намагається всіляко себе вибілити та продемонструвати «демократію» серед повсюдного хаосу: навіть запросили так званих «іноземних наглядачів», які високо оцінюють роботу окупаційних екзитполів. Але  ті «спостерігачі» виявилися прибічниками Росії й, очевидно, висвітлювали роботу гауляйтерів упереджено.

Фейк Український біженець підпалив центр ДНК-досліджень у Каліфорнії

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях пишуть, як український біженець нібито підпалив центр ДНК-досліджень у Каліфорнії. Причиною такого злочину, як розповідають телеграм-аноніми, стало невдоволення результатами генетичного тесту, зробленого напередодні. З’ясувалося, буцімто чоловік лише на 7,9% етнічний українець. До публікацій додають відеодоказ — сюжет міжнародної телекомпанії Al Jazeera. Це — неправда. 

Аналітики проєкту StopFake проаналізували кейс і встановили, що новинний сюжет скомпільований, а на офіційних сторінках у соцмережах чи на офіційному сайті такої новини нема. Водночас «новину» поширюють лише в російському сегменті соціальних мережах. 

За словами російських пропагандистів, українець підпалив відому у США лабораторію 23andMe. І фактчекери впевнені, якби справді такий інцидент відбувся, то американські медіа висвітлили б цю інформацію. Проте жодних таких згадок в англомовному сегменті соціальних мереж чи Google не знайдено. Також фахівці зафіксували декілька ознак компіляції відео. Серед таких — у відеофрагментах, використаних у ролику, насправді відображені інші події. Так кадри демонструють підпал вестибюля в’язниці у США, що стався у червні 2023 року. І якраз цей сюжет опублікований на офіційних сторінках одного з американських медіа. 

Автори прагнуть демонізувати українських біженців та показати, буцімто українці зневажають усіх і скоюють злочини за теренами своєю держави. У такий спосіб агітпроп намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. 

Але заразом Кремль нативно просуває тезу про «біженців-націоналістів», що ладні за «українську кров» здійснити будь-який злочин. Адже самою причиною імовірного злочину став факт того, що український біженець був незадоволений тестом ДНК й, більш того, піддавав результати сумнівам. Москва не вперше звертається до такої інтерпретації українців — агресивними, ультранаціоналістичними й такими, що цінують лише «українську кров». Тобто вчергове назвали українців «нацистами». 

Тож прочитайте кейси, де агітпроп інструменталізує такі питання: як жінки українських бійців бідкаються, що їхнім чоловікам переливають «москальську кров»; українці буцімто забороняють іноземними громадянам ставати донорами крові. 

Маніпуляція Єнс Столтенберг підтвердив, що Росія вторглася в Україну «через НАТО»

Таку інформацію поширили російські медіа. У повідомленнях ідеться, що Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нібито підтвердив, що саме Північноатлантичний альянс «розв'язав війну в Україні», а Росія вторглася на українську територію через «розширення НАТО». Це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту StopFake узялися за цей кейс і визначили, що насправді генсек такого не заявляв, а його цитату спотворили. Фахівці пояснюють, що саму цитату скомпілювали з виступу Столтенберга на засіданні комітету із закордонних справ Європейського парламенту 7 вересня. Тоді він розказував про провальну політику диктатора Путіна, який напередодні повномасштабного вторгнення в Україну шантажував Альянс і вимагав  «віддати йому» у сферу впливу Східну Європу. 

Ідеться, зокрема, про те, як наприкінці 2021 року російське МЗС висунуло вимогу від західних держав «триматися від України подалі», перешкоджаючи євроатлантичній інтеграції. Російські «парламентарі» прагнули юридичної гарантії того, що НАТО відмовиться від будь-якої військової діяльності в Східній Європі та Україні. 

Власне, коментуючи події минулого, Столтенберг заявив, що насправді агресивна війна Росії проти України є стратегічною помилкою і диктаторським провалом.

Перекручуючи цитати громадських діячів, військових, політиків та інших публічних особистостей, російський агітпроп намагається переконати споживачів дезінформації в автентичності такого висловлювання. Мовляв, якщо це заявив сам політик, отже йому можна довіряти, адже він авторитетне джерело. Так пропагандисти використовують тактику апелювання до авторитету

Спотворенням цитат Росія займається системно. Це допомагає їй просувати власні тези, адже якщо вони «співзвучні» з твердженням авторитета, то інформація набуває легітимності в очах користувачів анонімних телеграм-каналів і не тільки. Читайте наші останні кейси про те, як у Повітряних силах ЗСУ «визнали», що українська ППО влучає в житлові будинки; як Зеленський «назвав» контрнаступ ЗСУ провальним та як парламент вирішив легалізувати медичний канабіс, аби люди «терпіли біль, стрес та травми». 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.