Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 2 листопада

У випуску розбираємо новий фейк про «українську брудну бомбу», яку начебто створили на базі макету Іскандера, «переробленого з Точки-У» а також говоримо про причини створення і поширення все нових і нових фейків про «брудну бомбу».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Фонд Сергія Притули оголосив черговий збір, завищивши вартість одного БТР у 2,5 раза

Проросійські телеграм-канали пишуть про те, що волонтери оголосили черговий «мутний збір» на британські БТР «Spartan». Буцімто, метою збору коштів є не закупівля БТР для української армії, а бажання наживи. Мовляв, Сергій Притула оголосив, що необхідно зібрати 200 мільйонів гривень на 50 автівок, а «насправді» вони обійдуться близько 58 мільйонів. Це не так.

«Детектор медіа» отримав коментар від Фонду Притули щодо закупівель авто. Як пояснили волонтери, бронетранспортери «Spartan» купуватимуть на складах у Великій Британії.  Потребу в придбанні погодили з військовими. На вибір вплинули кілька чинників: технічний стан, ціна, достатня кількість на складах та логістика.

Також у Фонді пояснили, що сума збору, крім вартості власне бронетранспортерів, охоплює їхню передпродажну підготовку, транспортування, митне оформлення, а також навчання українських військових британськими інструкторами.

Російська пропаганда систематично намагається дискредитувати роботу українських волонтерів. Раніше пропагандисти писали, що українські волонтери під час російських атак «цинічно збирають гроші» та намагались переконати, що донатити на Збройні сили України та допомагати волонтерам немає сенсу.

Фейк Новий прем'єр Великої Британії Ріші Сунак зупинив допомогу Україні через фінансову кризу

Про таке пишуть у соціальних мережах. Мовляв, Сунак вважає, що через «важку економічну кризу» Велика Британія більше не може надавати допомогу Україні. Нібито він сказав, що заморожує бюджет зовнішньої допомоги на 2 роки. Це не так.

Насправді у день свого призначення прем’єр-міністром, Сунак пообіцяв «вивести країну з глибокої економічної кризи та відновити довіру до політики». У промові він говорив про рецесію економіки Великої Британії й не торкався скорочення коштів чи допомоги Україні. Як пишуть фактчекери проєкту Logically, 25 жовтня офіс прем'єр-міністра опублікував прес-реліз, у якому йдеться, про розмову Ріші Сунака з президентом України Володимиром Зеленським. Сунак акцентував непохитну підтримку України Великою Британією.

«Для мене честь спілкуватися з президентом України цього вечора. І він, і український народ можуть розраховувати на незмінну солідарність і підтримку Великої Британії. Ми завжди будемо з Україною», — написав Сунак у Twitter. 

Меседж Москва готова до перемовин, але на власних умовах

Меседж поширюють російські медіа з посиланням на представницю МЗС Росії Марію Захарову. За її словами, Росія завжди з усіма підтримує діалог навіть у найскладніших ситуаціях. Мовляв, Росія готова чекати на мирні переговори з Україною і це її «добра воля».

Як зазначає Центр протидії дезінформації, заяви щодо переговорів звучать на найвищому рівні, проте Росія наполягає, що відбуватися вони мають виключно на їх умовах.

У такий спосіб Росія намагається переконати Західну авдиторію в тому, що саме Україна не воліє припиняти війну. Також під приводом переговорного процесу Росія планує  зупинити бойові дії, щоб наростити військовий потенціал і продовжити окупацію України.

Українська влада озвучила єдину умову можливих переговорів із Росією — це негайне припинення війни проти України та виведення російських військ за кордон українських територій станом на 1991 рік.

Раніше пропагандисти переконували, що війна нікому не потрібна, треба домовлятися. Нібито Україна розв’язала війну з Росією та відмовляється від будь-яких перемовин, ба більше — Зеленському заборонили вести переговори.

Меседж Західні країни почали відмовляти Україні в зброї, бо хочуть припинити підтримку війни

Анонімні телеграм-канали, що куруються ГРУ, поширюють статтю італійського видання Il Messaggero, аби довести, що західна Європа поступово відмовляється від підтримки України та припиняє поставку зброї. Насправді в статті з заголовком «Рим заморожує наказ про нову зброю для Києва. Але підтримка України залишається», йдеться не про те, що Італія відмовляється від постачання зброї для України. А лише про те, що Італія  чекає на візит керівника НАТО Єнса Столтенберга, аби скоординувати плани щодо постачання Україні зброї. Візит очільника НАТО відбудеться найближчими днями. Окрім того, в статті йдеться, що систем ППО, які просить президент Зеленський, в Італії небагато, й тому поки постачання цих систем відкладається.

Російські телеграм-канали наполягають, що «постачання зброї» зупиняється через те, що її начебто  контрабандою привозять в ЄС та на Близький Схід, і там вона потрапляє до рук злочинців. Всі вони останнім часом посилаються на статтю фінського видання,  в якій стверджувалося, що правоохоронці декількох скандинавських країн виявили зброю з України у місцевих банд. МВС України надіслало запит до правоохоронців Фінляндії – і жодних доказів того, про що йшлося в статті, вони не знайшли. 

Дискредитувати Україну заради зменшення кількості зброї, яку надають  країни-партнери, Росія намагається з перших днів війни. Для цього систематично вигадує фейки та маніпулює.

Маніпуляція Тульський патронний завод продовжує постачати патрони до США

Таку інформацію  поширюють проросійські інформаційні ресурси. Мовляв, санкційні обмеження не перешкоджають продажам патронної продукції до США і не мають значного впливу на роботу підприємства. Це — маніпуляція. 

У дописах посилаються на пояснення компанії щодо звіту про фінансові результати за 2021 рік. Насправді санкції щодо Тульського заводу не мають стосунку до війни в Україні, оскільки були введені як реакція США на отруєння російського опозиціонера Олексія Навального речовиною нервово-паралітичної дії «Новичок». 

Санкції обмежують укладання нових контрактів щодо постачання  зброї та боєприпасів із Росії. Однак, санкції не торкнулись раніше укладених контрактів, а тому була можливість продовжити їхнє виконання. 

За період із вересня 2021 року по березень 2022 року обсяги імпорту патронів із Росії до США справді не зменшувалися. Однак у квітні 2022 року уряд США  на законодавчому рівні закріпив рішення щодо зупинення звичних торговельних відносин із Росією. 

З квітня 2022 року мито на ввезення патронів із Росії до США становить  30-45%. У квітні-червні імпорт російських патронів скоротився на 88% у порівнянні з попереднім кварталом. У червні президент США встановив фіксовану ставку мита для російської продукції на рівні 35%. Враховуючи, що майже половина продукції Тульського патронного заводу системно експортується, підприємство зараз потерпає від втрати одного з основних ринків збуту. У липні з 1397 працівників завод перевів 530 робітників у простій із виплатою двох третин заробітної плати, ще 337 робітників звільнились.  

У такий спосіб Росія намагається просувати дезінформаційні меседжі про те, що санкції не шкодять російській економіці, а Захід все ще таємно торгує з Росією попри санкції. Детальніше.

Фейк Литва і Польща перекидають війська до білоруського кордону

Про таке пишуть білоруські медіа та поширюють у соціальних мережах відео, на якому нібито видно колони німецьких самохідних мінометів, що рухаються в бік кордону.  Нібито литовцям допомагають польські солдати. Також нібито у литовських військових помічені розпізнавальні знаки у вигляді червоних стрічок. Це — маніпуляція.

Як пишуть литовські фактчекери проєкту Delfi, насправді це відео зняте на міжнародних навчаннях «Залізний вовк 2022-ІІ», які почались 17 жовтня. Загалом до тренувань залучили 3500 військових та 700 одиниць техніки. Такі навчання проводять щорічно навесні та восени для механізованої піхотної бригади «Залізний вовк» та її батальйонів. Метою навчань є відпрацювання бойової злагодженості не лише литовських військ, а й партнерів з решти країн НАТО.

Росія та Білорусь систематично поширюють фейки про те, що країни НАТО виявляють агресію та становлять небезпеку. Пропагандисти стверджували, що мета Заходу - підірвати економічні потенціали Росії та Білорусі й погіршити якість життя громадян, а також переконували, що російська армія за підтримки Білорусі може «взяти» Київ за два-три місяці.

Фейк В Україні створили макет іскандера, який використовуватимуть як брудну ядерну бомбу

Така інформація з'явилася у прокремлівських медіа. Повідомлення почали поширювати після того, як Володимир Путін у своїй «валдайській промові» заявив, що Україна створює «брудну бомбу» і Росії навіть відомо, «де приблизно це робиться». Пропагандисти стверджують, що

Київ на основі снаряда ракетного комплексу «Точка-У» виготовив муляж ракети «Іскандер» для провокації із брудною бомбою над зоною відчуження Чорнобильської АЕС. Мовляв, макет виготовили фахівці «Південмашу», а головну касетну частину муляжу начиняють радіоактивним матеріалом, а потім зіб'ють у районі Чорнобиля, щоб шокувати світ і звинуватити Росію у застосуванні ядерної зброї. Проте це — неправда.

Як пишуть фактчекери The Insider, так званий макет, який демонструють російські медіа, фейковий. «Попри схожі обриси, ракети "Точка-У" та "Іскандер" мають різні розміри. Діаметр "Іскандера" 920 мм, а "Точки-У" — 650 мм, майже в півтора раза менше. Макет "Іскандера" на базі "Точки-У" створити неможливо — хіба що зменшену копію, яка навряд чи зможе переконати міжнародних експертів. Та й сценарій, в якому нібито запущена російськими військами ракета з радіоактивною начинкою вибухає над чорнобильською зоною відчуження, тобто практично безлюдною територією, де шкода, що завдається Україні, буде мінімальною, має не надто правдоподібний вигляд», — пишуть фактчекери.

Росія вже не вперше стверджує, що Україна збирається застосувати брудну ядерну бомбу, щоб звинуватити в цьому Росію. Більше про це читайте у тексті Гали Скляревської.

Фейк Французи випустили мультфільм «Stop nazi games» про Україну

Мультфільм з такою назвою поширюють у соціальних мережах. Начебто він показує, що насправді відбувається в Україні. За сюжетом Володимир Зеленський стає маріонеткою західних правителів та починає атаку на Донбас. Анімаційний ролик нібито випустила агенція «Barracudas», яку позиціюють як «французьку незалежну студію». Це — фейк.

У мережі немає жодної інформації про так звану студію «Barracudas», її створення чи роботу, крім одного мультфільму про «нацистську Україну». Студія не має сторінок чи каналів у фейсбуці, інстаграмі чи ютубі. Водночас дата завантаження відео на багатьох платформах одна й та ж — 14-15 серпня. Як зазначають фактчекери VoxCheck, це може свідчити про форсоване поширення з фейкових акаунтів.

Фактчекери проєкту Delfi з Латвії зауважили, що стиль мультфільму «Stop nizi games» нагадує роботи вірменського мультиплікатора Давида Саакянца, який два роки тому створив серію мультфільмів Kill Dim. Це політична сатира про Азербайджан, який змальовується як маріонетка Туреччини та загроза для безпеки Вірменії. У мультфільмах використовують дуже схожі художні та візуальні образи. Наприклад, ляльки президента Азербайджану Ільхама Алієва та Володимира Зеленського одягають на руку. Пізніше в обох мультфільмах ці ляльки натискають на кнопку з написом «війна», а до Вірменію та на Донбас виїжджають танки. 

Мультфільм «Stop nazi games» просуває ключові наративи російської дезінформації про Україну: ніби Україна — це нацистська країна, яка розпочала «громадянську війну» проти власного населення на Донбасі. Раніше пропагандисти поширювали антиукраїнські мультфільми, які створює росіянка з Сочі з коментарями нібито це зробив Ізраїль. 

Викриття Російська пропаганда поширює інформацію про злам ІТ-системи ситуаційної обізнаності ЗСУ

Про це повідомили у Міністерстві оборони України. Нещодавно оновлену версію цієї системи успішно представили на щорічній конференції експертів та розробників NATO Tide Sprint. Невдовзі після цього ворог почав атакувати систему і поширювати мережею пропагандистських ресурсів інформацію про нібито злам та доступ до її даних з метою дискредитації.

Інформаційні системи та інструменти, які застосовують українські захисники, є стратегічною ціллю для ворога, як і критична або енергетична інфраструктура країни. У Міністерстві оборони України повідомляють, що зараз система працює стабільно, дані в ній надійно захищені, несанкціонованих проникнень не зафіксовано. ІТ-розробники та фахівці з кібербезпеки моніторять ворожу активність у режимі реального часу.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.