Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 1 листопада

У випуску розбираємо таку дезінформацію росіян: корабель із зерном «хочуть затопити» і звинуватити у цьому Росію, «евакуація» Київщини, українська зброя «опинилася» у Фінляндії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Twitter почав спеціально маркувати акаунти українських медіа

У телеграм-каналах поширюють повідомлення про те, що нібито у Твіттері почали застосовувати спеціальні позначки не лише для російських, а й для українських державних медіа. У такий спосіб натякають на те, що українські державні медіа такі ж пропагандистські, як і російські. Це маніпуляція.

У серпні 2020 року у Twitter справді задля протидії російській дезінформації та пропаганді почали позначати та зменшувати охоплення акаунтів, які контролює російська влада. У 2021 році соцмережа розширила перелік країн та акаунтів, які обмежує й позначає. До нього також увійшли й білоруські державні медіа.

Зараз, відповідно до правил компанії, мітки з’являються в облікових записах із Китаю, Франції, Росії, Великої Британії, США, Білорусі, Канади, Німеччини, Італії, Японії, Куби, Еквадору, Єгипту, Гондурасу, Індонезії, Ірану, Саудівської Аравії, Сербії, Іспанії, Таїланду, Туреччини, України та Об’єднаних Арабських Еміратів. У такий спосіб позначають акаунти: державних установ та організацій; державних медіа, на редакційну політику та контент яких впливає держава; осіб (журналістів, редакторів), які пов’язані із зазначеними медіа. Разом з тим, у Twitter зазначають, що такі позначення не застосовують до державних медіа, що мають незалежну редакційну політику, як то BBC у Великій Британії чи NPR у США.

Тобто компанія інформує своїх користувачів про те, що цей акаунт має стосунок до влади у певній країні. Для українських медіа застосовують таку ж політику, як і до акаунтів решти країн, не лише Росії. Детальніше про боротьбу соцмереж із російською пропагандою та дезінформацією.

Фейк Трасс відзвітувала Держдепу США після підриву «Північних потоків»

Російські ЗМІ та телеграм-канали, а також представниця МЗС Росії Марія Захарова поширюють такий фейк. Начебто, стало відомо, що за хвилину після вибухів на  газогонах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» Ліз Трас, колишня прем’єр-міністерка Великої Британії, за допомогою особистого айфона написала повідомлення Ентоні Блінкену, державному секретареві США. «It’s done», тобто «зроблено»- начебто написала вона. Це, пишуть в російських ЗМІ, доводить, що «Північні потоки» були підірвані британцями на вимогу США. Джерелом цієї новини РФА Новини, наприклад, зазначає Reddit – величезний американський форум, на якому, серед іншого, існують гілки обговорення, де спілкуються лише чат-боти.

Інші ЗМІ посилаються на ще сумнівніше джерело – людину, на ім'я Кім Дотком. Він сам вважає себе підприємцем, але поліція одразу трьох країн – злочинцем. Він перебуває у розшуку на запит США через звинувачення у порушенні авторських прав, відмиванні грошей, рекеті та шахрайстві з використанням електронних засобів зв'язку. Його також заарештовували в Німеччині та Таїланді за злам, шпигунство та продаж крадених телефонних номерів. Зараз він проживає в Новій Зеландії, суди якої вже вирішили віддати його на запит США, але він намагається скасувати екстрадицію в суді.

Цей чоловік відомий не лише обвинуваченнями, але й дивними заявами, зокрема проросійськими. Так, на його думку, колишній президент США Барак Обама змовився з Голлівудом, аби обвинуватити його в порушенні авторських прав.. Він також  писав, що війну в Україні спровокували США, і навіть скаржився на «цензуру» після заборони RT у США. Тепер саме він заявив, що Ліз Трас написала «зроблено» після підриву «Північних потоків». І Дотком, і російські ЗМІ намагаються підкріпити ці фантастичні твердження матеріалом Daily Mail, британської газети, яка 29 жовтня повідомила, з посиланням на власна джерела, що телефон Трасс зламали хакери та отримали доступ до її  особистого листування останнього року. Видання повідомило, що до зламу були причетні хакери, що працюють на Кремль. Телефон зламали настільки суттєво, що його були вимушені помістити в спеціальний захисний сейф – а самій Трасс змінити апарат і номер телефона.

Російська пропаганда наводить всі ці деталі, аби довести, що доступ до конфіденційної інформації Трасс був. Пропаганда не згадала лише одне: спецслужби Великої Британії виявили, що телефон Трасс зламаний, коли вона працювала в уряді Джонсона міністром закордонних справ. Тобто влітку 2022 року. Після цього телефон в неї забрали, інформацію засекретили, і Трасс почала готуватися до виборів – і виграла їх. А газогони вибухнули 28 вересня. У той момент зламаний телефон Трасс вже декілька місяців лежав у сейфі – і складно уявити, щоб їй хтось його видав, аби вона написала важливе повідомлення до Держдепу США, яке скомпрометує і її, і уряд США, а потім поверне його  в той таки сейф.

Росія не вперше звинувачує Велику Британію майже в усьому, що стосується війни Росії в Україні. З останніх вигаданих звинувачень – підготовка атаки дронів на кораблі Чорноморського флоту РФ, а до того – підрив Керченського мосту. У цих меседжів дві мети: з одного боку, переконати росіян, аби вони повірили в те, що Україна несамостійна держава, яка ні на що не здатна без допомоги Заходу. Друга – аби довести росіянам, що Росія веде війну проти «колективного Заходу», і не визнавати, що програє єдиній країні – Україні — на фронті.

Викриття У твітері та вайбері запустили провокативний флешмоб, у межах якого українців закликають масово вмикати світло

За даними Центру протидії дезінформації при РНБО, у твітері та вайбері запустили флешмоб із хештегом #LightOnZelenskyyOff. Його назвали флешмобом проти політики Зеленського та в його межах закликають 1 листопада максимально ввімкнути світло.

Флешмоб підхопили російські медіа й у своїх повідомленнях вони стверджують, що українці масово не згодні з політикою української влади щодо заощадження електроенергії.

У Центрі повідомляють, що більшість акаунтів, названих «українцями», насправді є ботами, що підтверджується перекладом російськомовного тексту повідомлень на українську.

Наприклад, «пол страны уже без электропитания, уже мочи нет терпеть эти адские муки!» переклали як «пів країни вже без електро харчування, вже сечі немає терпіти ці пекельні борошна!».

«Застерігаємо! Зазначений флешмоб — безглузда та небезпечна маніпуляція, покликана збільшити навантаження на українську енергосистему для її повного виходу з ладу. Закликаємо економити електроенергію, насамперед у пікові години: 7:00-10:00 та 18:00-23:00 годин», — повідомляють у Центрі.

Меседж Росія має право «карати нацистів всюди»

Такий меседж поширюють у телеграм-каналах. Мовляв, Статті 106 і 107 Статуту ООН дозволяли Росії напасти на Україну. Нібито ці статті надають «переможцям» Другої світової війни право вживати заходів проти «ворожих країн». Для цього їм потрібно повідомити про свої плани іншим «країнам-переможницям», але не обов’язково отримувати їх згоду.

На поширення меседжу звернули увагу німецькі фактчекери проєкту Correctiv. Вони зазначають, що статут ООН допускає застосування зброї лише у разі оборони або за згодою Ради Безпеки. У телеграм-каналах спотворили зміст Статуту ООН. У статтях 106 та 107 йдеться про те, що сторони Декларації мають співпрацювати щодо збереження миру та про заходи, які вживають до «ворожих країн». Однак,  «сторони»  —  ті,  країни, які підписали установчий документ, а не лише «країни-переможниці». Також Комітет ООН ще в 1995 році пропонував виключити зі статуту так звані положення про «ворожу державу», оскільки вони застаріли. Зараз немає ворожих держав у тому значенні, яке закладали після Другої світової війни, зокрема Німеччина та Японія є членами ООН.

Росія постійно маніпулює історичним контекстом та перемогою у Другій світовій війні, забуваючи про внесок інших держав. Також агітпроп систематично звинувачує Україну й решту держав у нацизмі. Раніше Росія намагалася виправдати вторгнення в Україну, прикриваючись 51 статтею Статуту ООН.

Фейк Німецький аукціон пропонує оплатити знищення творів російського мистецтва на користь України

Російські медіа та проросійські акаунти в соцмережах поширюють відеоз логотипом Euronews та з використанням схожого стилю англійських субтитрів. У сюжеті йдеться про те, що нібито аукціонний дім Bolland & Marotz проводить аукціон, на якому учасники зможуть придбати листи Достоєвського, рукописні нотатки Чайковського, серію ескізів Врубеля та інші експонати. Ба бальше, після продажу всі ці екпонати нібито будуть знищені, адже Росія дискредитувала себе у війні з Україною. Тож знищення російської культурної спадщини є логічним наслідком. Це — неправда.

Як пишуть грузинські фактчекери проєкту MythDetector, сюжет, який поширюють від імені Euronews, вигаданий. Відео змінено за допомогою комп'ютерного програмного забезпечення, медіа не готувало такого сюжету. Аукціонний дім Bolland & Marotz також спростував організацію подібного аукціону. Також у компанії повідомили, що ідея проведення такого заходу суперечить внутрішній політиці.

У такий спосіб російська пропаганда намагається просувати меседж про русофобію та дискримінацію росіян за кордоном.

Меседж Масові обстріли 31 жовтня — це «розплата» за вибухи у Севастополі

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на Володимира Путіна. На пресконференції він сказав, що масовані удари по цивільній інфраструктурі України зранку 31 жовтня — «частково» є відповіддю Росії, але нібито «це не все, що вони можуть зробити». За словами Путіна, Україна нібито своїми діями створила небезпеку для цивільних кораблів, скориставшись «зерновим коридором» для проведення операції.

Заступник генерального секретаря ООН Мартін Гріфітс під час Ради безпеки ООН у понеділок, 31 жовтня, повідомив, що у ніч на 29 жовтня, коли ймовірно було атака на російські військові кораблі, в «зерновому коридорі» не було жодного судна, і жоден корабель не повідомляв про інцидент на вихідних. Представник ООН наголосив, що коридор як такий — «просто лінії на карті», і коли ним не рухаються судна, які беруть участь в експорті зерна, він не має особливого статусу і не є «укриттям» або «щитом» для будь-яких військових дій. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що Україна не має стосунку до вибухів у тимчасово окупованому Севастополі й не використовує жодних підводних або надводних дронів, крім тих, що застосовуються на лінії фронту.

Меседж про те, що Росія завдає ударів по критичній інфраструктурі «у відповідь» почали просувати після масованих обстрілів 10 жовтня. Тоді це нібито було «помстою» за удар по Кримському мосту, відповідальність за який Україна не визнала. 

Насправді Росія завдає ударів по критичній інфраструктурі навмисно, залишаючи цивільне населення без світла, водопостачання та тепла. У такий спосіб вони намагаються емоційно тиснути на українців та змусити здатись.

Меседж В Україні триває «громадянська війна російського народу»

Російські медіа цитують Володимира Путіна та називають повномасштабне вторгнення Росії в Україну «громадянською війною». За словами російських «експертів», напад Росії на Україну — це не іноземна інтервенція, а «громадянська битва двох частин російського народу».

Цей меседж почали просувати ще з 2014 року. У такий спосіб раніше намагалися приховати присутність російських військ на сході України. Зараз пропагандисти продовжують заперечувати агресивну політику Росії проти українського народу. Пропагандисти використовують тактику підміни понять та називають окупацію українських територій тезами про «возз’єднання Криму з Росією», «громадянську війну на Донбасі». Для підміни поняття війни використовують «спеціальну військову операцію».

Жодного «братнього» і «єдиного російського народу» немає – це російський міф. Як пише StopFake, Україна після розвалу СРСР стала єдиною державою, яка утвердила свою незалежність шляхом всенародного голосування.  Всеукраїнський референдум щодо незалежності України відбувся 1 грудня 1991 року. Український народ підтвердив прагнення жити у вільній державі – за незалежність України проголосувало 90,32% учасників референдуму. Явка на референдумі становила  84,18% населення України. Після Всеукраїнського референдуму розпочався всесвітній процес визнання України як незалежної держави – зокрема, Росія визнала незалежність України 5 грудня 1991 року. 

Проявляючи агресію до України та українського народу, Росія продовжує порушувати міжнародне право та низку міжнародних угод у сфері безпеки, зокрема основоположні договори, які гарантують суверенну рівність та територіальну цілісність держав, а також норми права, що регулюють основні засади ведення війни. 

Російська пропаганда та Володимир Путін неодноразово вдавалися до перекручування історичних фактів, маніпуляцій подіями для того, щоб акцентувати «приналежність» України до Росії. Проте, Україна — суверенна держава, яка протистоїть іноземному вторгненню.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.