Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 3 листопада

У випуску спростовуємо такі фейки: "Фонд Сергія Притули" оголосив черговий збір, "завищивши" вартість одного БТР у 2.5 рази, в українських містах "масово виявляють" мініатюрні вибухові пристрої, енергетичну кризу в Європі "спланували американці".

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Російська пропаганда використовує новомову аби згладити невдачі на фронті

Центр стратегічних комунікацій склав словник новомови російської пропаганди, і на  прикладах декількох слів та словосполучень з цього словника показав, як працює новомова.

На думку експертів  новомова ідеологічно забарвлює мову, виправдовує репресії та загарбницькі війни. Завдяки їй анексія Криму перетворюється на  «воссоединение», а окупація українських земель під час повномасштабного вторгнення на  «освобождение». Також вона згладжує негатив та применшує масштаби невдач на фронті. Вибухи стають «хлопками», гелікоптери й літаки не падають, а «заваливаются на бок» і «совершают жесткую посадку», зіткнення суден стають «сближениями».  І нарешті: втеча російських військ з Харківської області перетворюється на «организованную переброску изюмско-балаклейской группировки на территорию ДНР».

З допомогою новомови, пишуть експерти,  змінюються значення слів. Слово «фейк»  в російській пропаганді тепер означає не недостовірну інформацію, а інформацію, джерелом якої не є російська влада та державні ЗМІ.  

Також новомова проникає в лексику будь-яких російських видань чи політиків, навіть опозиційних. Вони теж використовують слово «спецоперація», знімаючи тим самим з Путіна відповідальність за розв’язання повномасштабної війни та «виносячи за дужки» воєнні злочини російської армії. Так само вони використовують назви «народних республік», наче вони мають суверенітет, тим самим додаючи їм легітимності. Тому новомова — така ж зброя Росії в інформаційній війні, як фейки та маніпуляції.

Фейк Charlie Hebdo на обкладинці чергового номера познущалося з киян без світла

У російськомовному сегменті соцмереж поширюють картинку начебто спеціального числа журналу Charlie Hebdo, присвяченому Україні. На малюнку – мітка геотегу із надписом Київ на чорному полі – і підпис в пузирі, як у коміксах «Ось ми й перейшли не темний бік сили».

Надпис відсилає до надпису на футболці президента Зеленського, на який був заклик із «Зіркових війн» Come to the Dark Side,  де першу літеру в слові Dark замінили на u, аби слоган пропонував переходити на сторону UA.  

Насправді Charlie Hebdo не створював такої обкладинки, й це легко перевірити:  на  підробленій обкладинці зазначена дата виходу та номер журналу: 21 жовтня 2022 року № 1579. Журнал із таким номером вийшов 26 жовтня, і його обкладинка присвячена ультраправому французькому політику Земмуру ( і російському  прапору, що стирчить з анусу політика). Наступне число вийшло 2 листопада, і на ньому – Маск, який збирається «звільнити правду» у твіттері, надавши слово колишньому президенту США Дональду Трампу. Але картинку і Києвом у темряві поширили десятки російських   телеграм-каналів,  із кількістю підписників понад сто тисяч.

Це не вперше, коли російська пропаганда створює фейкові обкладинки Charlie Hebdo, аби переконати аудиторію, що в Європі постійно сміються з України,  її президента та  страждань її народу. Редакція навіть випустила спеціальне роз'яснення, де назвала підроблення неякісними та пообіцяла і надалі боротися із путінським божевіллям. 

Фейк У Львові виявили десяток малих вибухових пристроїв

В українському сегменті соцмереж поширюється фейк про те, що у Львові знайшли щонайменше десять маленьких вибухових пристроїв, спроможних  відірвати людині кінцівку.  Одну з таких картинок поширили майже 65 тисяч разів.

Насправді як пишуть фактчекери зі StopFake,  у Львові не виявлено жодних вибухових пристроїв – цю інформацію надали журналістам  на запит у львівській поліції. Цікаво, що фотографію із тим самим предметом поширюють і в російських  лекальних медіа, зокрема в  ростовських.  Найімовірніше на фото -   зламана електронна одноразова сигарета без корпусу.

Фейк Європа залишається без їжі

Російське видання РІА Новості поширило статтю з назвою «У Європі закінчується їжа. Винувата, зрозуміло, Росія», в якій ідеться про те, що незабаром у Європі настане продовольча криза. Це – поширена теза російської дезінформації, яка має декілька модифікацій і хвиль  поширення. Остання – це про те, що «голод» в Європі, який пророкували ще в березні, не стався, і тепер його відкладають на наступний, 2023 рік.

У будь-якому разі в Європі буде їжа – але вона здорожчає через загальну інфляцію та ціни на паливо, а також може бути зменшений асортимент товарів – через руйнування логістики. І винна і в тому, і в іншому справді Росія, яка веде війну проти України, що є постачальником багатьох видів агрокультур, та санкції, які Європа була вимушена накласти на Росію через її вторгнення.

Але російська пропаганда наполягає, що винні в уявному голоді в Європі будуть саме політики, які не хотіли отримувати дешевий газ від Росії, хоча як раз голоду в Європі й не  буде. А ось в бідніших країнах Азії та Африки – може бути. І саме тому  російська пропаганда постійно применшує цю загрозу та взагалі вигадує «голод в Європі», аби перекласти відповідальність із Росії за продовольчу кризу на інші держави.

Маніпуляція Росія «повернулася» до зернової угоди, аби переграти Захід і перетягти на свій бік «країни глобального Півдня»

У зв’язку з невдалою спробою вийти із зернової угоди, Росія терміново вкидає в інформаційний простір декілька суперечливих між собою тез, аби  заплутати  аудиторію і не дати їй поставити раціональне питання: чому, коли Росія «вийшла» з угоди, кораблі з українським зерном продовжили виходити з портів та доставляти його в інші країни?

Фактично після того, як Україна, ООН та Туреччина  «поставили Росію до відома», що подовжать дію угоди попри російські заяви, слабкість позиції Росії була продемонстрована всьому світову. Вона не може заблокувати українські порти, не може знищувати кораблі Туреччини, і  не може знову шантажувати Україну через успіхи на фронті, оскільки зараз Росія програє. Тому була просто вимушена «повернутися» до угоди – а пропаганді довелося її  якось пояснювати загалу.

Пояснення такі: Україна надала письмові гарантії, що не використовуватиме гуманітарний коридор для військових операцій – але це неправда: Україна не давала додаткових гарантій. Вона їх дала на початку і виконувала їх. Але тепер російська пропаганда вимушена пояснювати, що «додаткові гарантії надані, але Росія все одно не вірить жодним гарантіям України». І тому залишає за собою право знову «вийти» з угоди, коли їй заманеться.

Друге пояснення: Росія повернулася до виконання своїх зобов’язань, аби не дати Заходу «маніпулювати» тим, що Росія провокує голод в бідніших країнах Азії та Африки – і в такий спосіб схиляє на свій бік «глобальний Південь». Та показати, що Росія –  стабільний та надійний партнер». І це попри те, що останні 8 місяців Росія масово порушувала дії контрактів, угод,  обіцянки та навіть гарантії. Навряд чи  репутацію терориста та агресора можна  виправити поганим дотриманням однієї-єдиної  угоди.

Насамперед провальний вигляд має така стратегія на тлі численних заяв високопосадовців Росії,  на кшталт однієї за 1 листопада, що повернення Росії до зернової угоди на попередніх умовах вже ніколи не можливо, а наступного дня -  що угода запрацювала знову  за тими ж правилами.

Фейк Конгресмен США закликав знищити Росію через православ’я

Російські ЗМІ масово поширюють інформацію про те, що начебто конгресмен Джеймі Раскін закликав знищити Росію через те, що  це православна країна з традиційними цінностями. І це – фейк. Хоча вигадали його не російські ЗМІ, а американські.

Про те, що Раскін закликає вести «релігійну» війну проти Росії, православ’я та її традиційних цінностей,  в ефірі каналу FoxNews  сказав ведучий Такер Карлсон. І саме він збрехав, оскільки відомий своєю прихильністю до Росії та неодноразово поширював маніпулятивні тези.  Ось повністю текст заяви Раскіна, але в короткому переказі він звучить так: Росія – світовий центр корупції, тоталітаризму, антифемінізму та порушення прав ЛГБТ. У той самий час Україна – демократична країна, яка відстоює ідеї толерантності, прав та свобод людей. Тому будь-кому, демократу чи республіканцю зрозуміло, чому Америка повинна підтримати Україну та зробити все, аби Росія програла цю війну.

Ні слова про православ’я чи релігійну війну в тексті Раскіна не було – їх вигадав Карлсон на радість місцевим трампістам та російським пропагандистам.  Нагадаємо, що саме Росія намагається представити свою агресію як «священну війну»  проти «сатаністів Заходу та України».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.