Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 4 листопада

У випуску спростовуємо фейк про удар української ППО «по Молдові», розповідаємо про фейковий сайт фонду «Повернись живим», а також розбираємо, як РФ виправдовується після «повернення до зернової угоди».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Окупанти змушують херсонців переміститися на лівий берег Дніпра

Заклик евакуюватися поширив Путін під час зустрічі з так званими волонтерами, які займаються псевдоевакуацією. У ній ідеться, що окупаційна влада Херсона заявила: потрібно «негайно залишити місто» та заразом почала примусову евакуацію на лівий берег Дніпра. Мовляв, дії ЗСУ можуть зашкодити цивільному населенню.

Як повідомляють аналітики Центру протидії дезінформації, насправді звільнені домівки херсонців дадуть змогу заселяти туди російських військових, а також це зменшить кількість проукраїнського населення, яке заважає окупантам.

Аналітики стверджують, що в глобальному масштабі ці дії спрямовані на депортацію українців до депресивних регіонів Росії. 

Прагнення Путіна не завдати шкоди цивільним — це приклад цинізму пропагандистської диктатури, а заклик «прибрати» із зони бойових дій мирних мешканців Херсона подається як «жест доброї волі». Населення, яке залишило свої домівки, легше піддається маніпуляціям і тиску з боку окупантів, що є ворогу на руку. 

Меседж Україна втратила свій суверенітет ще у 2014 році

Цей меседж поширюють російські пропагандистські та анонімні телеграм-канали, зокрема телеграм-канал “Redovka”, який посилається на слова пропагандиста та спікера Держдуми В’ячеслава Володіна. У повідомленні йдеться, що починаючи з 2014 року Україна нібито поступово втратила свій суверенітет. Крім того, як стверджують автори, вона також втратила прихильність народу. Мовляв, тому що владі начхати на свій народ. 

Насправді Україна є і залишається суверенною державою. Увесь цивілізований світ не визнав незаконну анексію українського Криму Росією. А зараз, на тлі повномасштабного вторгнення Росії на території України ми залишаємося союзниками Заходу й нас активно підтримують міжнародні партнери: постачанням зброї, дипломатичним партнерством чи, наприклад, наданням статусу кандидата в ЄС. До того ж останні псевдореферендуми та створення “народних республік” світ також не визнає. 

За допомогою цього меседжа пропагандисти чинять спроби підірвати авторитет України та підживити наратив про те, що Україна — країна-невдаха, керована Заходом. 

Меседж Окрім українських військових на Харківщині діють так звані гібридні НАТОвські озброєні угрупування

Цей меседж поширюють російські пропагандистські та анонімні телеграм-канали, зокрема телеграм-канал російського пропагандиста “СОЛОВЬЁВ”. У повідомленнях ідеться, що території Харківщини нібито захоплені військами НАТО. Мовляв, українська армія прирікає іноземців на неминучу смерть.

Насправді війська НАТО не беруть участі у війні, яку розв’язала Росія проти України. У відозві НАТО “У відповідь на повномасштабне вторгнення Росії на Україну” йдеться, що дії НАТО є оборонними, спрямованими не на провокацію конфлікту, а на його запобігання. Альянс несе відповідальність за те, щоб ця війна не розгорнулася та не поширилася за межі України. Це означає, що країни-члени НАТО запобігають розширенню кордонів війни, захищаючи свої території та надаючи необхідну зброю Україні. 

Саме з цієї причини війська НАТО не можуть брати участі у війні.

Пропагандисти поширюють такий меседж, аби виправдати свої поразки на фронті. Нібито Росія воює проти колективного Заходу. Також Росія неодноразово намагалася дискредитувати Альянс: стверджувала, що військові слабкі та недієздатні, називає НАТО — ЛГБТ організацією тощо.

Викриття Окупанти створили фейковий сайт фонду «Повернись живим»

У мережі з’явився фейковий сайт українського фонду допомоги армії, ідентичний до українського. Росіяни скопіювали зовнішній вигляд сайту, переклали матеріали та видають усе за своє. 

Фактчекери НотаЄнота повідомляють, що росіяни взяли справжню статтю про те, що фонд «Повернись живим» зібрав понад 100 мільйонів доларів на підтримку армії (звісно ж, української). Проте у фейковій версії усі збори перейшли нібито окупаційній армії. 

До того ж у справжнього фонду немає російськомовної версії, лише українськомовна та англомовна. 

Закликаємо не відвідувати підозрілих сторонніх сайтів, адже це може загрожувати вашій конфіденційності. 

Благодійний фонд «Повернись живим» — фонд допомоги армії, мета якого зробити сили оборони ефективніше та систематично протидіяти ворогові. Фонд закуповує обладнання, яке допомагає рятувати життя військових, а також збирає кошти на них. 

Фейк Збройні сили України чинять провокації на території Молдови

Таку інформацію ширить російська пропаганда після масштабного ракетного обстрілу України 31 жовтня. У повідомленнях ідеться, що ракета (яка потрапила у повітряний простір Молдови) запущена Україною нібито для того, щоб зірвати атаку російських безпілотників на Дністровську ГЕС, розташовану у 25 км від кордону з Молдовою. Проте це неправда. 

Як повідомляють фактчекери StopFake, посилаючись на дані Міністра внутрішніх справ Молдови, на півночі країни впала саме російська ракета, а не безпілотник або якийсь український снаряд. У МВС Молдови наголосили, що росіяни атакували Дністровську ГЕС на території України, яка розташована лише за 10 кілометрів від Молдовської  Наславчанської ГЕС. Внаслідок професійних дій українських військових атаку відбили, а російську ракету — збили, проте її уламки зачепили кілька будинків у молдовському Неславчі.

За словами фактчекерів, Росія вперше з початку широкомасштабного вторгнення в Україну своєю агресією завдала фізичної шкоди третій державі.

Це вже не перший випадок, коли проліт російської ракети фіксували у повітряному просторі Молдови. Наприклад, 10 жовтня під час масованої повітряної атаки на українські міста три російські ракети також порушили повітряний простір Молдови. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.